PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Eksperci przyrody
Autor Wiadomość
xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2016-06-13, 08:55   

Pewnie dwa. Szukaj na stronie CDR, bo może już nabór zamknięty lub ewentualnie do Bożeny Krześniak pisz.
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

stku 

Wysłany: 2016-07-05, 16:04   

Pytanie o tzw Aktualny numer zaświadczenia z pierwszej strony fomularza.
W tamtym roku wiadomo wpisywałem stary, w tym roku z rozpędu też. Ale przecież są te nowe zaświadczenia z tego roku. I tu pytanie - stary czy nowy numer - a jeśli nowy to który o zdaniu egzaminu czy o ukończeniu szkolenia uzupełniającego?

dziki 

Wysłany: 2016-07-06, 18:43   

stku napisał/a:
I tu pytanie - stary czy nowy numer - a jeśli nowy to który o zdaniu egzaminu czy o ukończeniu szkolenia uzupełniającego?

Ja podaję nowy, ten o zdaniu egzaminu - bo jest zakończony literkami EP, jak stary numer :) Ale nikt mi tego nie powiedział, sam wymyśliłem, więc nie traktuj tego jako pewnik. Choć wydaje mi się, że wymyślone sensownie.

Do Agencji częstochowskiej przyszła interpretacja co do przyznawania JPO do torfowisk. Wg słów mojej doradczyni: JPO są przyznawane do wariantu 5.6.2 ale tylko w tych latach, kiedy są koszone. Czyli max. trzykrotnie w ciągu pięciu lat. Co Wy na to? Słyszeliście o czymś takim? To jest coś nowego czy wcześniej (np. rok temu) tez tak było?

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2016-07-11, 19:40   

Nie wiem, czy to ja jestem idiotą, czy autor formularza ptasiego :roll: Pytanie techniczne: w jaki sposób podać powierzchnię w tabeli np 1,00 skoro formularz ma blokadę na formaty komórek? W oddzielnym pliku zrobiłem odpowiednie formatowanie i skopiowałem malarzem formatów, ale chyba nie o to chodzi, by się tak pie....
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

stku 

Wysłany: 2016-07-12, 08:52   

Niestety chyba nie ma innego sposobu jak malarz formatów, albo przygotowanie tabeli w arkuszu nie chronionym i wklejenie zawartości do arkusza chronionego :-) Ktoś to genialnie wymyślił :res:

limosa88 

Wysłany: 2016-10-27, 21:19   

Mam pytanie...Do wiosny jeszcze daleko, więc chcę zaczerpnąć jak najwięcej informacji z dostępnych źródeł, a mianowicie mam rolnika, który kupił działkę w roku 2016, która w 2015 roku była zakwalifikowana do pak. 4.8. rolnik przejął zobowiązanie w 2016 roku oraz dodał powierzchnie w pakiecie 4.10. Pytanie czy w 2017 roku może dorzucić jakieś pakiety na ptaki???

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2016-10-28, 08:42   

Może w ramach innych wariantów niż 4.8 i 4.9 ale tylko w 2017 roku.

winogronogro 

Wysłany: 2016-10-31, 17:08   

Cytat:
Jak chcecie chronić ptaki, to zgłaszajcie się na doszkolenie żeby być botanikiem

Hm, interesujące...

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2016-11-02, 10:55   

winogronogro, jak jesteś zainteresowana, to śledź stronę cdr. Tamte szkolenia już się odbyły :>

winogronogro 

Wysłany: 2016-11-02, 13:50   

xhardcorex, nie jestem i nie chcę być takim "ekspertem przyrody" i nie chcę brać udziału w tego typu procederach. Już widziałam tych "botaników" mylących rajgras z perzem itp. i nie chcę myśleć, jakie mogą być tego efekty (może takie jak z derkaczem?:>)...

Borka 

Wysłany: 2017-02-22, 14:06   

winogronogro napisał/a:
xhardcorex i nie chcę myśleć, jakie mogą być tego efekty

A jakie mogą być straszliwe efekty kwalifikowania jakiejś zdegradowanej łączki do łąk świeżych na przykład (prócz wyciągania piniądza z Unii :mrgreen: )? Przynajmniej nie ma tam buraków czy innej cebuli* :lol:

*a nawet, jeśli grunt jest zbyt gówniany na ziemniaki i buraki, to koszone przynajmniej nie zarasta trzciną czy inną łozą.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2017-02-22, 17:51   

Borka, w poprzednim PROW efekt był taki, że zabrakło kasy na 4.1, bo poszła na lotniska, pola golfowe itp.

Borka 

Wysłany: 2017-03-29, 09:21   

xhardcorex napisał/a:
Borka, w poprzednim PROW efekt był taki, że zabrakło kasy na 4.1, bo poszła na lotniska, pola golfowe itp.

Jak to możliwe? Przecież takiego pola golfowego nie można sobie kosić dwa razy w roku, a pierwszy raz w czerwcu. Nikt tego nie sprawdza?

W ogóle się zastanawiałam, jak wyglądają takie kontrole, i jak rolnik ma zakwalifikowane np. do łąk świeżych jakiś pas nieużytku za domem. Nikt się nie przypieprzy do eksperta przyrodniczego za takie coś? :roll:

winogronogro 

Wysłany: 2017-03-30, 10:19   

Borka napisał/a:
A jakie mogą być straszliwe efekty kwalifikowania jakiejś zdegradowanej łączki do łąk świeżych na przykład (prócz wyciągania piniądza z Unii :mrgreen: )?

A nie uważasz, że jest to po prostu nieuczciwe? Że powoduje, że rolnicy mają postawę roszczeniową - jeśli dany ekspert nie zakwalifikuje jakiegoś terenu do dopłat, to staje się "czarną owcą" wśród ekspertów, bo przecież inni z łatwością teren zakwalifikują na zasadzie przedstawionej przez ciebie filozofii kwalifikowania do siedlisk terenów, które nie spełniają kryteriów?

W mojej ocenie, jeśli skala nadużyć w ww. zakresie będzie bardzo duża, konsekwencją może być cofnięcie dopłat np. do danego typu siedliska. Np. UE stwierdzi, na podstawie danych dostarczonych przez ekspertów przyrodniczych, że skoro w Polsce jest tak ogromna ilość np. łąk świeżych (które w rzeczywistości nimi nie są), to nie ma sensu traktować ich jako coś unikalnego i dawać do nich dopłaty.

W ogóle jaka jakość będzie później danych dotyczących tych siedlisk?

dziki 

Wysłany: 2017-03-30, 10:59   

W mojej ocenie rozdzielenie list gat. wskaźnikowych łąk wilgotnych od świeżych było takim podwyższeniem poprzeczki - część łąk (prawdziwych łąk) wilgotnych ze starego PROWu teraz by nie przeszła. Efekt trochę psuje taka długa lista wskaźnikowych dla świeżych, a także słowa wytrych "nawiązujące" do siedliska - to jednak jest dosyć niejasne dla mnie pojęcie.

Poza tym - jest nowa metodyka i formularze. Ale chyba nie ma oświadczeń, jeszcze nie znalazłem.

Odpowiedz do tematu