PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Eksperci przyrody
Autor Wiadomość
Maciejka 

Wysłany: 2016-05-16, 08:41   

Czy wiecie może coś na temat obowiązku wyznaczania działek rolnych osobno dla TUZ i TUZ cennego?
Jeden z doradców stwierdził, że ARiMR tego wymaga. Chłop ma zgrabną działkę ewidencyjną. Można zrobić 1 działkę rolną, ale jest tam właśnie mozaika TUZ i TUZ cennych (oznaczne na ortofotomapach jako 2 kreski i "trawka"). Jeśli zrobię z tego 4 działki rolne, to automatycznie na każdej z nich trzeba zostawić powierzchnie niekoszone i robi się niezły bajzel. Spotkaliście się z tym, czy to jakiś wymysł?

iksyellow 

Wysłany: 2016-05-16, 11:50   

Maciejka napisał/a:
Czy wiecie może coś na temat obowiązku wyznaczania działek rolnych osobno dla TUZ i TUZ cennego?
Jeden z doradców stwierdził, że ARiMR tego wymaga.

Ja nic takiego w metodyce nie widziałem, chyba że źle czytałem.
Słyszałem już różne rzeczy, których wymaga ARIMR, ale obowiązuje nas to co w rozporządzeniu i metodyce.

ps. Poinformujcie swoich ubiegłorocznych rolników (z 2015) że w tym roku do wniosku muszą dołączyć ksero pierwszej strony ekspertyzy. Niestety w tym roku nie wszyscy doradcy załapali i niektórzy robią wielkie oczy.

limosa88 

Wysłany: 2016-05-19, 19:54   

Trochę z innej beczki... koszty za dokumentacje bierzecie zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia odnośnie zwrotu kosztów transakcyjnych czy indywidualnie?
Jakie stawki za dokumentacje np. powyżej 100ha? Oczywiście jeśli to nie tajemnica ;)

gluchy 

Wysłany: 2016-05-24, 09:30   

Witajcie
Szybkie pytanie

Mam rolnika który ma działkę na obszarze z obowiązującym PZO, działka w PZO jest podana jako "derkaczowa" (obligatoryjne :zachowanie siedlisk gatunku, utrzymanie łąk w uzytkowaniu kośnym, pastwiskowym lub k-p) ,fakultatywne : koszenie po 1 sierpnia. W czasie kontroli mam obserwacje krwawodzioba, kulika.
Czy w takim wypadku można tę działkę zakwalifikować do 4.10, jeśli tak to czy termin koszenia z działań fakultatywnych dla derkacza czy z rozporządzenia dla kulika.

Pozdrawiam

Maciejka 

Wysłany: 2016-05-24, 10:04   

limosa88 napisał/a:
Trochę z innej beczki... koszty za dokumentacje bierzecie zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia odnośnie zwrotu kosztów transakcyjnych czy indywidualnie?
Jakie stawki za dokumentacje np. powyżej 100ha? Oczywiście jeśli to nie tajemnica ;)

Koszty transakcyjne, to wysokość wsparcia, jakie uzyskuje rolnik. Nie cennik usług. Dla mnie stanowią sugestię, ale wyceniam wg rzeczywistych kosztów. Z dużymi areałami zawsze jest problem. Najłatwiej przeliczyć dniówki pracy.

dziki 

Wysłany: 2016-05-25, 10:29   

A ja mam inne pytanie. Jeszcze nie miałem takiej sytuacji, ale może za kilka dni będę mieć. Jest działka na obszarze naturowym ptasim, jest do niego PZO, tylko ze ja robię ekspertyzę roślinną. Zagwozdka: przeprowadzić procedurę pełną czy uproszczoną? PZO jest, ale przecież nie dotyczy roślin.

gluchy 

Wysłany: 2016-05-25, 18:37   

Jest niezły galimatias z tym wszystkim, z tego co się zorientowałem po mapkach to agencja "honoruje" PZO dla działek, jeśli działki są wyszczególnione w PZO, jeśli działka położona jest na naturze dla której są obowiązujące PZO ale nie ma jej w PZO to piszą w karcie informacyjnej że brak PZO, ale to pewnie też co agencja to obyczaj :)

masaj 

Wysłany: 2016-05-26, 15:01   

Czy ktoś z Was (ekspertów) prowadząc działalność gospodarczą w związku ze sporządzanymi dokumentacjami przyrodniczymi na potrzeby PROW, jako formę opodatkowania wybrał ryczałt ewidencjonowany? Jeżeli tak, to jaką stosujecie stawkę podatku do ekspertyz i pod jakie PKWiU/PKD podciągana jest ta działalność?

limosa88 

Wysłany: 2016-06-04, 20:08   

Orientujecie się może czy w pakiecie 4.9 (wodniczka) jest dopuszczony wariant wypasu czy tylko wypas po pokosie???

Maciejka 

Wysłany: 2016-06-06, 13:28   

limosa88 napisał/a:
Orientujecie się może czy w pakiecie 4.9 (wodniczka) jest dopuszczony wariant wypasu czy tylko wypas po pokosie???

Chciałbym mieć taki problem :) ))
Z wodniczką, znaczy się.

dziki 

Wysłany: 2016-06-11, 05:43   

Cześć :) Ja to mam problem. Dzwoni do mnie rolnik i pyta, czy jego torfowiska nie mógłbym zmienić na 5.4 łąkę wilgotną. Bo Agencja nie będzie płacić JPO do torfowisk, nawet jeśli są na TUZach (rolnik ma TUZ, wcześniej 5 lat kosił w programie ptasim). Orientujecie się, na jakiej podstawie Agencja wstrzymuje płatności bezpośrednie na torfowiska? Czy to będzie już tak na stałe, czy jest szansa jak w starym PROWie z użytkami przyrodniczymi - że najpierw JPO nie, a potem okazało się, że jeśli są na TUZie, to jednak JPO będą? Przecież jak to się utrzyma, to wariant torfowiskowy szlag trafi, i albo będziemy kombinować, jak tu je zmienić na łąki wilgotne lub trzęślicowe, albo nie będą chronione w ogóle

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2016-06-11, 11:47   

Jak chcecie chronić ptaki, to zgłaszajcie się na doszkolenie żeby być botanikiem, bo będzie kurs pod koniec czerwca. Tak w ogóle zgodnie z rozporządzeniem CDR bezprawnie na zlecenie minrolu prowadzi dwie listy ekspertów. W rozporządzeniu jest tylko mowa o ekspercie przyrodniczym, a nie botanikach i ornitologach, ale oczywiście nie zalecam podpisywania ornitologom dokumentacji botanicznych bez zrobienia aktualizacji uprawnień ;)

http://www.prawo.egospoda...aw/2015/000/348 tutaj macie zestawienie TUZ-ów cennych
http://www.lexlege.pl/roz...terytorialnego/ tu zestawienie EGIB-ów, żeby łatwiej poruszać się na geoportalu.
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2016-06-11, 11:53   

dziki, jeżeli wcześniej torfowisko było użytkowane jako łąka, to nie ma podstaw, żeby odmówić płatności JPO. Jakie to siedlisko botaniczne?
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

dziki 

Wysłany: 2016-06-12, 08:20   

5.6.2 Torfowisko, a dokładniej jakaś dość uboga, ale jednak, postać torfowiska przejściowego(7140). Jest sporo siedmiopalecznika, turzyc siwej i dzióbkowatej, trochę wełnianki, bliżej rowów trafia się bobrek. Dzwoniłem do znajomego doradcy - nie wiem, ajk wygląda to w kraju, ale rzecz dotyczy województwa śląskiego - zinterpretowali jakieś zapisy w taki sposób. Ale że nie są pewni tej interpretacji, napisali do Warszawy, czy słusznie interpretują. Ciekawe, kiedy Warszawa im odpisze.

wieslawbaginski 

Wysłany: 2016-06-12, 21:09   

xhardcorex napisał/a:
Jak chcecie chronić ptaki, to zgłaszajcie się na doszkolenie żeby być botanikiem, bo będzie kurs pod koniec czerwca. .

Ile dni ma trwać ?
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu