PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eksperci przyrody
Autor Wiadomość
Maciejka 

Wysłany: 2017-04-10, 15:09   

Czy są jakieś konkretne zmiany w metodyce?

Pytanie z innej beczki. Czy robiliście pakiety ptasie na "obszarach przyrodniczych"? Co to znaczy, że obszar musi być chociażby w minimalnym stopniu użytkowany rolniczo? Wystarczy np puścić 1 krowę na 10ha? Czy taki obszar musi być TUZ-em? Myślę tutaj o dawnym pakiecie użytki przyrodnicze z dużą ilością np trzciny, wierzby itp.

stku 

Wysłany: 2017-04-13, 09:24   

Ja tez z pytaniem. Jeśli robiłem prace terenowe w ubiegłym roku a dopiero teraz wypełniam formularz (rolnik wchodzi w program w tym roku) to powinienem to robić na formularzu z 2016 czy z 2017 roku?

limosa88 

Wysłany: 2017-04-14, 20:58   

"stku" ja wpisuję datę kontroli z ubiegłego roku, a wypełniam na formularzu z tego roku.
P.S. formularz z 2016 chyba za bardzo się nie różni od 2017.

dziki 

Wysłany: 2020-03-04, 20:33   

Cześć! Reaktywuję temat :D Był ktoś może na szkoleniu w Brwinowie, gdzie omawiano m.in. błędy popełniane przez przyrodników w pisanych przez nich ekspertyzach? Ja nie byłem, ale prezentacje są zamieszczone na stronie CDR: materiały ze szkolenia

Polecam plik "BledyDokPrzyrodnicza_2020_02_28" Moje podsumowanie: i śmieszno, i straszno. Błędy można podzielić na kilka grup: zupełnie przypadkowe, np. jak ktoś zapomni wstawić datę czy właściwy numer działki. Błędy powiedzmy dyskusyjne - np. włączenie w granice działki zadrzewień - ale jeśli na mapie jeszcze są, a w rzeczywistości już tam ich nie ma, ruń jest jednak łąkowa? "Błędy" mające na celu podniesienie płatności dla rolnika: na jednej działce rolnej są podane dwa warianty (i jednocześnie są dwa RSO! Autor prezentacji jakby nie widział tego naciągactwa, on to tłumaczy, że na podstawie tej ekspertyzy nie da się określić, gdzie dany wariant ma być stosowany); albo zbieranie spisów roślin wzdłuż rowów, a nie po całej działce. Autentyczne błędy wynikające z niewiedzy "przyrodnika" - np. "przyrodnik" znalazł na łące bluszczyka kurdybanka, robi mu zdjęcie i wysyła do Falent z podpisem, że to gnidosz :o Kostrzewa czerwona robi za rajgras. Matko jedyna.

A poza tym tematem: dla czego nie ma jeszcze na FB osobnej grupy dla ekspertów? Może by się przydała? Bo tutaj ruch chyba zamarł.

ARMERIUS 

Wysłany: 2020-05-24, 11:32   

Hej dawno tu nie zaglądałem... tym razem byłem w Brwinowie ale mniejsza o to...
Co do nowych formularzy na rok 2020 to jak zwykle... niby troszkę inaczej coś pozmieniano ale jak zwykle są mankamenty... dodane listy słownikowe powodują to że wypełnianie tego w excelu jest upierdliwe i wymaga sporo krecenia kółkiem myszy. Pewnym rozwiązaniem jest zapisanie formularza siedliskowego do formatu ODF i praca w darmowym pakiecie LibreOffice Clac, wtedy gatunki wpisuje się o wiele szybciej w taki sposób, że po rozwinięciu listy wpisujemy pierwsze trzy litery nazwy łacińskiej i nie trzeba tyle kręcić... rozwiązanie pomocne przy gatunkach, syntaksonach i obszarach chronionych. Oczywiście na listach słownikowych jest zabezpieczenie hasłem ( AABABAAABBBO ) bez zdjęcia hasła nie da się zapisać formularza do ODF.
Co do grupy FB to może po prostu nikt nie założył albo nie powiadomił o jej istnieniu na tutejszym forum... jak coś się pojawi to chętnie dołączę mimo, że gardzę FB

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu