PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobre praktyki
Autor Wiadomość
jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Posty: 472
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2010-12-06, 19:45   Dobre praktyki

Jeszcze na forum nie ma takiego tematu, więc- zaczynamy!

Chciałbym, aby w tym temacie umieszczać pomysły dobrych praktyk, które może wykonać każdy z nas, pomagając przyrodzie lokalnie. Chodzi o czynności, takie jak wieszanie budek dla ptaków, dokarmianie zwierząt, sadzenie rodzimych drzew i krzewów owocowych, wierzb śródpolnych. To, co każdy z nas może zrobić w swoim otoczeniu.

Najlepiej, żeby było to w formie skondensowanej- np. fotorelacji z możliwie pełnym opisem, aby w jasny sposób pokazać ludziom przypadkowo wchodzącym na forum, jak można zrobić w swoim otoczeniu coś dobrego dla natury. Dodam, że ważny jest tutaj cel edukacyjny, indukujący wśród ludzi sympatię i szacunek do przyrody. Zbierzmy pomysły na przyjazne przyrodzie obiekty ogrodu czy gdziekolwiek indziej- słupki gliniane dla owadów, budki dla ptaków, sterty chrustu, służące jako kryjówki dla zwierząt.

Chcę, abyśmy się wymieniali pomysłami, poprawiali i uzupełniali. Jak wiemy, w przyrodzie bywa różnie- czasem, chcąc pomóc, możemy zaszkodzić. Dlatego tym bardziej zachęcam do wymiany doświadczeń! :)
Zacznę od mojego ostatniego przedsięwzięcia
Pomoc sowom w zimie
Ostatniej zimy pokrywa śnieżna była duża, często sięgała nawet pół metra i utrzymywała się do połowy marca. Sowy i ptaki drapieżne miały wtedy nie lada problem ze zdobyciem pokarmu. Wiele z nich zginęło- z wychudzenia, wychłodzenia, osłabienia. Ucierpiała głównie uszatka i płomykówka, ale także włochatka i puszczyk (pdf => )

Żeby w jakiś sposób zjawisko ograniczyć i pomóc sowom, można regularnie odśnieżać kawałek terenu, najlepiej z dala od zabudowań (zapewne nie wszystkie gatunki chętnie przebywają w okolicy ludzi) i wysypywać tam ziarno. Zwabi to norniki, które nie mając możliwości ucieczki pod głęboką warstwę śniegu, będą łatwą ofiarą dla sów. Warto także wyłożyć teren słomą czy sianem, aby poruszające się zwierzęta były bardziej słyszalne.

W tym roku pokrywa śnieżna już jest duża. Jeżeli tak dalej pójdzie, ptaki będą miały drugi rok z rzędu problem ze zdobyciem pokarmu. Choć sowy odnotowują największe straty pod koniec zimy, można już teraz założyć w okolicy swój "kwadrat", na pewno pomoże to im przetrwać zimę w lepszej kondycji.Źródła
interklasa
J. Sitkiewicz, D. Anderwald "Wpływ trudnych warunków zimowych 2010 roku na liczebność sów"

IMG_6907.jpg
oprócz norników ziarnem posilą się też drobne ptaki; w kwadracie wysypywać można pokarm przydatny innym zwierzętom, np. dzikom
Plik ściągnięto 5522 raz(y) 148 KB

IMG_6908.jpg
kwadrat- początkowe stadium rozwoju
Plik ściągnięto 5509 raz(y) 145,18 KB

_________________
Edukacja przyrodnicza nad Bugiem
www.zieloneszkoly.pl/mielnik

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl
 
 
darius 

Posty: 1349
Skąd: fg,,,j
Wysłany: 2010-12-06, 20:08   

Dobry temat :oki:
jurek_k napisał/a:
Chodzi o czynności, takie jak wieszanie budek dla ptaków, dokarmianie zwierząt, sadzenie rodzimych drzew i krzewów owocowych, wierzb śródpolnych. To, co każdy z nas może zrobić w swoim otoczeniu

Wymienione czynności są pożyteczne z wyjątkiem dokarmiania ptaków które jest dośc kontrowersyjne jak dla mnie.Ja też pomagam ptakom lecz nieco inaczej.Poprostu staram się nie uprzątac dokładnie ogrodu na zimę,pozostawiajac specjalnie badyle chwastów .To bardziej ,,naturalna''stołowka.
Poza tym opiekuję się kilkoma niewielkimi kserotermami (odkrzaczam je) i mam fraję z tego że dzięki mnie one jeszcze istnieją.
 
 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 16:47   Dokarmianie ptaków

Witam wszystkich forumowiczów:) Ja dokarmiam ptaki. Na pytanie: czy należy to robić, czy nie, odpowiadam sobie co roku, że tak.

Z dokarmianiem ptaków jest trochę tak, jak z ratowaniem ludzkiego życia. Nie zostawiamy przecież chorych osób starszych czy nowo narodzonych słabych dzieci na pastwę losu, mówiąc że to prawo selekcji naturalnej. Tak samo postępujemy z ptakami, bo pomoc to ludzki odruch. Przez dożywianie możemy ptakom zrekompensować to co im ciągle zabieramy-środowisko do życia, rozmnażania i żerowania. To człowiek zanieczyszcza, zmienia i niszczy naturalne siedliska ptaków. Jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemi bez którego utrzymałaby się równowaga w przyrodzie. Musimy zdawać sobie z tego sprawę,
że jesteśmy tu zbędni! Jedyne co możemy dobrego robić, to chronić, to co jeszcze zostało w naszej przyrodzie.

Wracając do głównego tematu, dokarmiać musimy tak, żeby jak najmniej zaszkodzić, a dużo pomóc ptakom w przetrwaniu srogiej zimy. Swój teren traktuję jako pewną przestrzeń eksperymentalną. Co roku szukam optymalnych rozwiązań na sposób dobrego dokarmiania. Obserwacje przy karmikach doprowadzają do postawienia sobie pewnych wniosków:

1. Dobra lokalizacja karmników w terenie sprzyja zainteresowaniem nimi większej liczby
ptaków oraz proporcjonalnie zwiększa ich bezpieczeństwo podczas żerowania.

-Ptak częściej żeruje w karmiku, jeśli nie widzi niebezpieczeństwa, a tym samym stołówka
jest dobrze ulokowana. Podobnie ptak wyprowadza lęgi w zawieszonej budce, jeśli czuje się w niej bezpiecznie, a z tego wynika, że budka lęgowa jest odpowiednio zawieszona.

2. Instalowanie różnych typów karmników i ich odpowiednie rozmieszczenie w terenie sprzyja rozdzieleniu ptaków na grupy podobnie żerujące, co zmniejsza ryzyko przenoszenia się chorób między ptakami, które nacodzień ze sobą nie przebywają.

-Różny pokarm i różnie dostępny przyciąga do siebie różne grupy ptaków. Taki zabieg dzieli
automatycznie przylatujące ptaki na takie, które żerują podobnie. Przez co jest większa
szansa na to, że stadka ptaków nie będą się mieszać z innymi. Prawdopodobieństwo, że ptaki będą żerować w podobnym stadzie zarówno w terenie jak i w karmniku rośnie.

3. Zgrupowania ptaków ściągają drapieżniki (nie mam tu na myśli kotów).

- Duże stada żerujących ptaków stają się łakomym kąskiem dla innych. Krogulec, jastrząb
nierzadko skorzysta z nadarzającej się okazji na udane polowanie. Bażant, trznadel, jeden
mniej czy więcej nie robi większej różnicy dla przyrody. Nie należy się tym przejmować
i mówić, że "ja tu dokarmiam ptaki, a drapieżnik je łowi, to moja wina". Krogulec, czy
jastrząb to też przecież ptak, a organizując mu takie zbiegowiska, też go pośrednio
dokarmiamy. Lepiej dla nas, gdy ofiarą padnie sójka, sierpówka czy bażant niż nasza kurka, czy gołąb. Może niektórych to rozzłości ale tak to wygląda w rzeczywistości. Uwielbiam ptaki, ale z ubitym kogutem z kurnika do lasu jeszcze nie chodziłem, jeszcze:)

4. Sukces w dokarmianiu tkwi niekiedy w szczegółach.

-W jego osiągnięciu pomaga surowe przestrzeganie zasad dokarmiania i przygotowywania karmy. Ale również to, czy zapewniliśmy dla niektórych gości nocleg? Nie tylko uprzątnięte budki lęgowe, krzewy i drzewa zimozielone ale i uchylone drzwi czy otwór w budynku, przyczyniają się do spędzenia nocy przez ptaki w korzystnych dla nich warunkach. A to przecież nasz cel-"pomóc ptakom przetrwać zimę".

5. Dokarmianie zimą procentuje obecnością większej ilości ptaków wiosną we własnym ogrodzie.

-Co prawda przyczynia, się do tego to, czy mają gdzie żerować i gdzie zakładać lęgi, ale
to już zależy od nas, jak prowadzimy swój ogród.

6. Widok żerujących stadek ptaków, ruch w ogrodzie, głosy dobiegające z karmników dają
człowiekowi satysfakcję i specyficzną radość.

-Wiedzą o tym, ci którzy dokarmiają, a przekonają się ci, którzy zaczną to robić.

A teraz kilka rzeczy praktycznych o karmnikach.

1. Duży karmnik wiata.
-Na ziemi żerują przeważnie bażanty. Trznadle boją się wchodzić pod karmnik, nie lubią gdy mają coś nad głową.
-Na piętrze pojawiają się nielicznie ptaki, a gdy już to są przeganiane przez sójki. Zatem taki karmnik sprawdza się dla dużych ptaków.
-Konstrukcja jest narażona na przewrócenie przy silnym wietrze, trzeba odśnieżać dach.
-Dobre rozwiązanie do wyjmowana duża tacka do czyszczenia i nieprzemakalna wykładzina pod strzechą z trzciny.

2. Karmnik na smalec.
-Prosty do wykonania, deseczka z przybitymi wieczkami z musztardy:)
-U mnie korzystają z niego sikory: bogatka, modraszka, dzięcioł duży i średni, kowalik, sójka.
-Smalcu wystarczy na dobre kilka dni.
-Umieszczajcie nie na ścianie jak na foto (brak zainteresowania) lecz na jakimś słupie czy drzewie w pobliżu krzewów (ptaki przyleciały od razu).

3. Karmnik automatyczny.
-Odpowiedni dla małych ptaków. Doskonale sobie radzą z nim sikory, wróble, nawet trznadle gdy ich zima przyciśnie.
-Warto odgarnąć śnieg pod wiszącym karmnikiem. Ptaki wysypują z karmnika np. owies na ziemie z czego korzystają ptaki żerujące na dole: trznadle, potrzeszcze.
-Im pojemniejszy tym mamy więcej spokoju z dosypywaniem. Ten ma otwierany dach.

wiatka poziomowa.jpg
Plik ściągnięto 5539 raz(y) 99,02 KB

smalcownica.jpg
Plik ściągnięto 5530 raz(y) 31,43 KB

automat.jpg
Plik ściągnięto 5629 raz(y) 31,45 KB

_________________

 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 17:21   Dokarmianie ptaków

Część dalsza o karmnikach.

4. Karmnik dla sikor.
-Typowy karmnik z daszkiem ale z wieczkami na smalec. 2 w 1, bardzo praktyczny.
-Ulubione miejsce żerowania sikor, w środku słonecznik a na zewnątrz smalec.

5. Karmniki uniwersalne.
-Korzystają z nich wszystkie ptaki, nie jest to dobre rozwiązanie. Istnieje ryzyko spotkania różnych gatunków i przenoszenia się chorób. Daszek należy umieszczać bardzo nisko nad dnem, żeby wykluczyć duże ptaki i te żerujące na ziemi. Odpadną sójki, trznadle, a pozostaną wróble i sikory, które przebywają ze sobą najczęściej.

6. Pojnik.
-Na zdjęciu jest przykład pojnika dla małych ptaków. Można umieścić na tacy kilka kamyków, żeby uatrakcyjnić go ptakom.
-Można również wykorzystać starą oponę, poidło dla gołębi, sójek, bażantów.

sikornik.jpg
Plik ściągnięto 5541 raz(y) 40,04 KB

uniwersalny.jpg
Plik ściągnięto 5522 raz(y) 28,51 KB

pojnik.jpg
Plik ściągnięto 5510 raz(y) 15,84 KB

_________________

 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 17:32   Dokarmianie saren

1. Prosty paśnik otwarty na siano.
2. Pniaczek na owoce czy warzywa.

Ustawiamy na polu lub na skraju ogrodu. Podczas obfitych opadów śniegu przyciągają głodne zwierzęta.

owocowy pniaczek.jpg
Plik ściągnięto 5528 raz(y) 30,67 KB

pasnik otwarty.jpg
Plik ściągnięto 5533 raz(y) 21,2 KB

_________________

 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 17:45   Budki lęgowe dla ptaków

Witam. A teraz kilka sprawdzonych praktyk o lokalizowaniu budek lęgowych i zachęcania ptaków do zakładania gniazd.

1. Budka lęgowa dla szpaka.
Zawieszone otworem w kierunku SE na bocznej gałęzi czereśni jakieś 3m nad ziemią.
Zamieszkała od dwóch sezonów. Jagody i owady na miejscu.

2. Budka lęgowa dla sikor.
Umieszczona jakieś 3,5m nad ziemią wśród konarów śliwy mirabelki, otworem w kierunku SE. Dobra ochrona w postaci gałązek z kolcami przed kotami. Zamieszkiwana przez bogatkę.

3. Budki niezamieszkane.
Są wykorzystywane jako noclegowiska przez inne ptaki.

budka szpaka.JPG
Plik ściągnięto 5526 raz(y) 47,16 KB

budka sikory.JPG
Plik ściągnięto 5514 raz(y) 138,03 KB

budka pelzaczowa.jpg
Plik ściągnięto 5590 raz(y) 62,4 KB

_________________

 
 
darius 

Posty: 1349
Skąd: fg,,,j
Wysłany: 2010-12-08, 17:53   

WingsHunter, co jest :!: :shock: Te Twoje posty już widziałem w temacie o dokarmianiu :!: Wolno to tak :?:
 
 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 18:05   Pomoc przy gniazdowaniu

Nie tylko wieszając budki możesz pomóc ptakom w gniazdowaniu.

Pożyteczne praktyki:

1. Wieszanie snopków na ścianach budynków.
-W snopkach grochu na stodole zawieszonych na S ścianie od sadu gnieździły się już kosy i kopciuszki.

2. Obcinanie górnych partii gałęzi drzew. Odrosty okółkowe są wykorzystywane do zakładania gniazd przez małe ptaki.

3. Sadzenie żywopłotów.
-W żywopłocie z jagodami podobnymi do czerwonej porzeczki gnieździła się jednego roku cierniówka i to przy samej furtce i huśtawce.

4. Pozostawianie starych, spróchniałych drzew w sadzie, jeśli nie stanowią zagrożenia dla życia ludzi.
-W starych jabłoniach dzięcioły wykuwają dziuple, w których gnieżdżą się szpaki, sikory. Miałem nawet dzięciołki w jednym sezonie.

5. Składowanie niepotrzebnych gałęzi na stosy.
-Takie kupy patyków są schronieniem dla strzyżyka, rudzika.
-W stosie gałęzi w rowie jednego roku para gąsiorków wyprowadziła lęgi.
-Nie wolno palić stosów gałęzi pozostawionych na dłuższy czas. Mogą w nim wysiadywać jaja ptaki lub przebywać jeszcze pisklęta. Lepiej poczekaj z tym do jesieni.

6. Twórz strefy w swoim ogrodzie bez ingerencji człowieka. Takie dzikie miejsca staną się atrakcyjne dla ptaków, które lubią gęsty podszyt do zakładania gniazd.

lokalizacja gniazda kosa.JPG
Plik ściągnięto 5520 raz(y) 57,63 KB

_________________

 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 18:24   Naturalne dokarmianie ptaków i zwierząt

Można zamiast zimą sztucznie dokarmiać ptaki, czyli sypać ziarna i nasiona do karmnika, zapewnić im żerowiska dużo wcześniej.

1. Sadź drzewa i krzewy z owocami.
-Jarząb, głóg, dereń, kalina, dzika róża, czarny bez itd.

2. Nie wykaszaj na zimę chwastów, których nasiona są pokarmem dla ptaków.
-Łopian, osty (kąsek dla szczygłów)
-Byliny, trawy
-Kwiaty i inne

3. Nie grab liści bez potrzeby.
-W ściółce będą owady, pożywienie np dla kosa.

4. Zostaw na zimę na polu kilka słoneczników lub kępy zbóż, nie zrywaj wszystkich jabłek, które i tak ci zgniją do wiosny.

5. Jeśli jesteś rolnikiem, możesz siać poplony.
-Zimą np w rzepaku będą paść się sarny a jeśli zostawisz na polu kawałki buraków cukrowych też je znajdą.
_________________

 
 
WingsHunter 
Robert Biały


zamtop

Posty: 422
Skąd: Podstary Zamość
Wysłany: 2010-12-08, 18:31   

darius napisał/a:
WingsHunter, co jest :!: :shock: Te Twoje posty już widziałem w temacie o dokarmianiu :!: Wolno to tak :?:


Witaj Darius. Poprosił mnie o to założyciel tego tematu. Pozdrawiam.
_________________

 
 
JózefK 


Posty: 1142
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2010-12-21, 11:23   

WingsHunter - b. ciekawe opracowanie, widać zaangażowanie i pasję. B. fajne są te różne karmniki - co jednak robić kiedy komuś się nie chce ich wykonywać albo nie ma kasy lub gdzie ich kupić? Są takie miejsca gdzie śnieg mimo, iż napada, to jednak szybko znika, dosłownie odsłaniając gołą ziemię. Z nieznanych powodów tak się dzieje wokół pni dużych drzew. Na zdjęciu poniżej pokazałem brzozę, ale najlepsze do dokarmiania ptaków są drzewa owocowe, np. jabłonie. Wokół pni sypie się ziarno zbóż, np: owies z pszenicą i nawet jak śnieg to zasypie, to jednak szybko znika odsłaniając ziarno, a ptaki jak się przyzwyczają bez problemu odkopują ziarno, gdyż śnieg w tych miejscach jest cienki. Osobiście w ten sposób dokarmiam kuropatwy, ale z długoletniej praktyki wiem, że korzystają również: trznadle, kwiczoły, sójki, sikory, sroki, bażanty, mazurki a także zające i sarny. Na zdj. poniżej: kuropatwy i trznadle na karmisku pod jabłonią.

drzewo.jpg
Plik ściągnięto 14625 raz(y) 70,46 KB

kuropatwy i trznadle.jpg
Plik ściągnięto 5535 raz(y) 88,87 KB

 
 
Anton3 

Posty: 158
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2010-12-26, 13:59   

JózefK napisał/a:
Są takie miejsca gdzie śnieg mimo, iż napada, to jednak szybko znika, dosłownie odsłaniając gołą ziemię. Z nieznanych powodów tak się dzieje wokół pni dużych drzew.


To chyba "zasługa" wiatru i słońca.

Podobne atrakcyne miejsca z punktu widzenia zimujących ptaków to nasłonecznione brzegi polnych dróg, skarpy, górujące nad otoczeniem miedze itp. tam śnieg szybciej znika. Dobre warunki pożywienia się ,przy obfitych opadach śniegu dawały dla ptaków kiedyś na wsiach różne brogi, stogi, sterty słomy czy siana. Sciągały tam gryzonie z pól a za nimi myszołowy i sowy, także kuropatwy często przysiadywały przy stogach.
 
 
jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Posty: 472
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-01-04, 20:08   

Jak zrobić budkę dla ptaków typu A, krok po kroku.

Po pierwsze, trzymamy się wymiarów. Jeżeli coś w trakcie konstruowania budki się nam nie zgadza, to zazwyczaj dlatego, że wcześniej coś nierówno ucięliśmy, albo przybiliśmy.
Po drugie, zawsze pojawiają się problemy: któryś gwóźdź wyjdzie poza deskę, deska pęknie, albo nieładnie budkę pomalujemy. Nie należy się tym przejmować, jedynie brać to jako lekcję na przyszłe konstrukcje. Powinniśmy przy tym pamiętać, że walory estetyczne są dla ptaków obojętne- stokroć ważniejsze jest, aby nasza budka była bezpieczna i trwała.


Wcześniej przygotujmy materiał. Powinien on być suchy, grubości ok. 20mm. Dobrze nadaje się tutaj drewno iglaste, może być heblowane (woda będzie łatwiej spływać).
Materiały na budkę możemy zdobyć w pobliskim tartaku za niewielką cenę- zazwyczaj są to odpady produkcyjne.

Do budki typu A potrzebujemy:
- deseczek dł. 30cm i szer.11cm- ścianka tylna,
- deseczka szer. 11 cm, dł. 13cm- dno
- deseczek dł. 28cm i szer.11cm- wewn. część ścianki przedniej
- zewnętrzna część ścianki przedniej- szer. 15cm, dł.30-32 cm
- boki- szer. 15cm, dł. 30 cm, spadek do 28cm (por. dalej)
- daszek- szer. 18-22 cm, dł. ok. 20 cm, przy czym końce powinny być ścięte pod lekkim kątem.
- listwa tylna- szer. 6-8cm, dł. ok. 50cm (może być trochę krótsza)
- niewielkie listewki 2cm na 2cm, jedna dł. 15 cm, cztery dł. ok. 7-9cm
- dębowy klocek 9cm na 9cm, albo kawałek grubej blachy
- farba typu drewnochron
- młotek
- metrówka lub długa linijka
- ołówek
- gwoździe. Ja używam pierścieniowych dł. 70mm, bo mam ich dużo, ale mogą być mniejsze, wg własnego uznania. Aby było stabilnie. To, że gwoździe są pierścieniowe lub skrętne zwiększa moc łączenia.
- klej do drewna, choć nie jest niezbędny
- wiertło- otwornica o odpowiedniej średnicy- dla typu A- 33mm, dla typu A1- 28mm
- elektronarzędzia- wiertarka, hebel ręczny, szlifierka do drewna, wyrzynarka, wkrętarka. Najbardziej potrzebna będzie nam wiertarka, aby wywiercić otwór wlotowy. Reszta narzędzi jest przydatna, ale nie konieczna.
- drabina do powieszenia budki.

Jeżeli już przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady BHP, mamy rękawice, robocze ubranie i chęć do pracy, możemy się brać do dzieła. :)Zaczynamy od złączenia tylnej ścianki z dnem budki. Aby poszło nam to sprawnie i równo, dno stawiamy pionowo, ściankę tylną kładziemy na dnie i jakiejś podstawce wysokiej na ok. 13 cm, aby podczas zbijania elementów drugi koniec tylnej ścianki nie opadał nam w dół.
Ściankę z dnem łączymy gwoźdźmi i klejem.

Już? To teraz mocujemy tylną listwę. Możemy to zrobić później, po przybiciu boków i daszku, ale z doświadczenia wiem, że wygodniej jest to zrobić wcześniej. I warto tutaj użyć kleju, bo bardzo często się zdarza, że budki, po kilku latach wiszenia, odrywają się od tylnych listew.
Od środka przybijamy listwę długimi gwoźdźmi tak, żeby wyszły na wylot. Gwoździe zaginamy, będą jeszcze mocniej trzymać.
Na razie tylną listwę zostawiamy.

IMG_7176.jpg
Plik ściągnięto 5519 raz(y) 66,87 KB

IMG_7177.jpg
Plik ściągnięto 5529 raz(y) 87,17 KB

_________________
Edukacja przyrodnicza nad Bugiem
www.zieloneszkoly.pl/mielnik

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl
 
 
jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Posty: 472
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-01-04, 20:08   

Bierzemy elementy boków budki. Musimy zrobić spadek dla daszku, z 30 cm na 28. W tym celu odmierzamy od dołu 30 cm z jednej strony, 28 z drugiej i robimy linię, jak na zdjęciu. Tniemy deseczkę wzdłuż linii. Starajmy się zrobić to prosto- wtedy daszek też będzie prosto.
To samo robimy z drugim bokiem. Jeżeli nie chcemy znowu odmierzać 28 i 30 cm, linię możemy odrysować od pierwszego boku.
Gdy mamy już gotowe elementy boków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby budka zaczęła przypominać budkę.
Przybijamy boki.

IMG_7182.jpg
Plik ściągnięto 5512 raz(y) 71,17 KB

IMG_7185.jpg
Plik ściągnięto 5566 raz(y) 69,45 KB

IMG_7187.jpg
Plik ściągnięto 5528 raz(y) 76,42 KB

_________________
Edukacja przyrodnicza nad Bugiem
www.zieloneszkoly.pl/mielnik

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl
 
 
jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Posty: 472
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-01-04, 20:15   

Może się przy tym zdarzyć, że nie trafimy którymś gwoździem w deskę. Sytuację taką widzimy na zdjęciu. Najlepiej wtedy wyrwać gwoździa cęgami i wbić drugiego, ale jeżeli już się nie da, po prostu- zaklejamy dziurę klejem, wymieszanym z trocinami i obok wbijamy drugiego gwoździa.
Teraz przybijamy listewki, pomagające ptakom poruszać się w środku budki. Robimy to mniejszymi gwoźdźmi.
W następnej kolejności przybijamy dach. Powinien on być ścięty pod lekkim kątem, aby pasował do tylnej listwy i boków. Ale jeżeli są w tamtym miejscu jakieś dziury, z łatwością zakleimy je klejem z trocinami. Przybijamy. Tutaj szczególnie trudno trafić gwoźdźmi w deski. Może warto użyć wkrętów i wkrętarki?
Ja sobie jakoś poradziłem.

IMG_7190.jpg
Plik ściągnięto 5524 raz(y) 74,46 KB

IMG_7191.jpg
Plik ściągnięto 5538 raz(y) 73,11 KB

IMG_7194.jpg
Plik ściągnięto 5533 raz(y) 79,52 KB

_________________
Edukacja przyrodnicza nad Bugiem
www.zieloneszkoly.pl/mielnik

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - forum anime
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.