PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobre praktyki
Autor Wiadomość
jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2012-07-24, 10:08   

Cały czas trwa dobry okres do zbierania nasion dziko rosnących roślin.
Po kilkunastodniowym dosuszeniu trzeba je przechowywać w suchym, chłodnym miejscu i wysiać na wiosnę, bądź wysiać jeszcze przed zimą. Przy czym należy się trzymać zwykłych zasad obowiązujących przy zakładaniu rabat kwiatowych- trzeba odchwaścić teren i przygotować glebę.
A na wiosnę oko będą cieszyć piękne rabaty chabrowe, z kąkoli, maków, dziewanny, rumianków, wierzbówek...a owady będą się cieszyć jeszcze bardziej! Ogród będzie burczał od zapylaczy :)

Jakie rośliny dobrać? Inspiracją może być strona https://chwastowisko.wordpress.com/

maki_zamosc6151713.jpg
Plik ściągnięto 1005 raz(y) 105,65 KB

SDC11568.JPG
Plik ściągnięto 543 raz(y) 91,3 KB

070801wierzbowka_kiprzyca02.jpg
Plik ściągnięto 639 raz(y) 147,56 KB

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl

Paweł z Kalisza 

Wysłany: 2013-05-24, 08:19   

Mam nadzieję, że ktoś mi odpowie na moje pytania. Chciałbym utworzyć w Kaliszu kilka użytków ekologicznych. W roku 1963 utworzono w Kaliszu " Rezerwat przyrody Torfowisko Lis" od tego czasu żadne inny rejon Kalisza nie został objęty ochroną. Jeszcze w Kaliszu jest kilka ciekaw miejsc, które są cenne dla przyrody. Mamy kaliskie glinianki, oraz dolinę Prosny z samą rzeką i jej dopływami. Jeśli idzie o glinianki, to dwie należą do miasta, a dwie do osób prywatnych. Dolina Prosny poza samą rzeką oferuje resztki starorzeczy i łąk. Czy są tu osoby, które przechodziły przez procedurę tworzenia użytku ekologicznego. Jak to wygląda z czym są największe problemy. Głównie obawiam się, że osoby prywatne mogą zdecydowanie się temu sprzeciwiać. Już rozmawiałem z człowiekiem, który ma cenny pod względem przyrodniczym teren. Teren jest podmokły i sam mi mówił, że raczej nie planuje tam niczego budować. Mimo tego jak mu wspomniałem o możliwości utworzenia użytku ekologicznego na tym terenie, to nie był zachwycony.

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2013-05-24, 09:28   

Paweł z Kalisza napisał/a:
Czy są tu osoby, które przechodziły przez procedurę tworzenia użytku ekologicznego.

Ja. Od poczatku do końca, czyli od inwentaryzacji, do momentu obrony uchwały. Oczywiście najwięcej pytań pojawia się w odniesieniu do gruntów prywatnych. Pomimo tego, że ustawa nie wymaga uzyskania zgody właściciela, ten, już po uchwaleniu użytku, może zwrócić się o odszkodowanie do starosty, z tytułu utraconych korzyści. Przy czym nie mogą to być korzyści potencjalne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie użytków na gruntach gminnych lub Skarbu Państwa (choć wiadomo, że przyroda nie wybiera sobie działek). W przeciwnym razie będziesz miał problem. Oczywiście próbować warto.

Paweł z Kalisza 

Wysłany: 2013-05-24, 11:51   

Wiedziałem ze z prywatnymi właścicielami gruntów będzie trudniej. Problem w tym, że władze Kalisza raczej mają gdzieś ochronę środowiska. Napisz Arkadio jak to wygląda z czasem, ile czasu to zajmuję. Wiem, że to zależy od bardzo wielu rzeczy. Napisz jeśli możesz z czym mogę mieć największe problemy.

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2013-05-24, 18:02   

Użytek ekologiczny to nie rezerwat. Do jego utworzenia nie potrzebujesz niesamowicie wnikliwej ekspertyzy, wykazującej bioróżnorodność. Tutaj bardziej przydatny będzie dobry kontakt z władzą, a przede wszystkim z radnymi. Takim osobom trzeba zagrać na zmysłach i emocjach. Dla nich nie jest ważne to, że na jakimś terenie rośnie niezwykle rzadki obuwik pospolity, a przy nim słychać derkacza. Większe wrażenie na radnych, zrobi nie opracowanie w którym wykażesz 50 gatunków objętych ochroną, lecz takie, w którym będą ładne zdjęcia i barwne opisy poszczególnych gatunków.
Jeśli wśród radnych nie będzie miłośnika przyrody, a pozostali nie będą pewni ewentualnych konsekwencji utworzenia użytku - nie zagłosują.
Nie ma dobrej recepty. Przede wszystkim jasny cel utworzenia użytku i solidne argumenty, których będziesz mógł użyć do obrony swego pomysłu. Cel wynika z pewnych zasobów wiedzy jakie musisz posiadać przed jego sformułowaniem. Zasoby muszą dotyczyć oczywiście danego obszaru. Dobra inwentaryzacja, dobra dokumentacja, rzetelny opis, sformułowany w taki sposób, aby trafiał do osób, które są laikami. Do wniosku wraz z dokumentacją, dobrze jest przygotować projekt uchwały, z proponowanymi artykułami. Do uchwały dobrze załączyć mapę ewidencyjną obszaru, pokazującą jasny przebieg granic i działki, które zostaną objęte ochroną.
Dalszy tok postępowania będzie zależeć od danego urzędu, stąd terminu Ci nie podam. Gdy ja wnioskowałem o użytek w moim mieście jako stowarzyszenie, całość zajęła miesiąc od momentu wpłynięcia wniosku do najbliższej sesji - ale tylko dlatego, że sam, jako pracownik urzędu, zajmowałem się obróbką całej dokumentacji, przygotowaniem uchwały a na końcu jej obroną na sesji.
Pamiętaj, że samo pisanie, że obszar jest cenny, bo są tam lęgowe ptaki chronione, to za mało. Usłyszałem kiedyś sarkazm, że podwórze pewnej osoby też jest cenne, bo wylądował na nim chroniony ptak z obrączką, więc dlaczego by na tym podwórzu nie zrobić użytku ekologicznego.
KP utworzył kiedyś ciekawy folder o tym jak tworzyć użytki ale nie działa ta strona teraz. Może ktoś ma aktualny link i wrzuci tutaj lub ma to w pdfie.

Paweł z Kalisza 

Wysłany: 2013-05-25, 05:59   

Dzięki Arkadio. Znam kilku radnych osobiście, choć raczej kumplami nie jesteśmy. Postaram się z nimi porozmawiać. Problem polega na tym, że pan który w prasie lokalnej uchodzi za wielkiego miłośnika Prosny, ciągle mówi o potrzebie jej regulacji w Kaliszu. Inny wyskoczył z pomysłem, aby zasypać jedną odnogę Prosny w centrum miasta i zrobić w tym miejscu parking. Ponieważ samochody mają problem z miejscami parkingowymi w śródmieściu.

Nisoria 

Wysłany: 2013-05-25, 11:18   

http://www.kp.org.pl/pdf/...ny_20100501.pdf

Zgadzam się z Arkadiem, niemal kompletną treść projektu uchwały powinieneś przygotować w formie tzw. "gotowca". Ostatnio zauważalne jest łączenie Wydziałów/Referatów Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa z jednostkami odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami, planowanie przestrzenne, inwestycje. Wywiązanie się z obowiązków w rozszerzonym ich zakresie zajmuje urzędnikom masę czasu, zaś w połączeniu z nie zawsze wysokimi kompetencjami osób decyzyjnych w zakresie ochrony przyrody i braku elementarnej wiedzy u radnych, skutkować może koniecznością wyręczenia lokalnych legislatorów.

Powodzenia

Paweł z Kalisza 

Wysłany: 2013-05-27, 09:59   

Dziekuję panowie za pomoc :)

Paweł z Kalisza 

Wysłany: 2013-05-31, 22:15   

Tylko argumenty mogą przekonać naszych przeciwników do zmiany zdania. Myślę, że obelgi mają odwrotny skutek. Nie ma z nich żadnego pożytku.

Paweł z Kalisza 

Wysłany: 2013-07-08, 17:29   

Panowie i panie, czy można jakoś pomóc tym ludziom.
Cieszyn protestuje. Miejscowość w gminie Sośnie walczy z hodowlą norek. Budynki starego PGR, w których ma powstać ferma postawiono w niewielkiej odległości od budynków użyteczności publicznej - przedszkola, kościoła, szkoły. Kiedy w sobotę właściciel sprowadził tam pierwsze norki, mieszkańcy zdecydowali się zorganizować protest. Tym bardziej, że ferma zakładana jest wg nich nielegalnie - nie ma pozwolenia ani wójta gminy, ani powiatowego lekarza weterynarii.

"Jesteśmy zrozpaczeni całą tą sytuacją" - powiedziała Radiu Centrum jedna z organizatorek protestu Lidia Dziewońska: "Pukamy do drzwi różnych instytucji, gdzie rozkładają ręce powołując się na przepisy, na niemoc urzędniczą. Wygląda na to, że właściciel ma prawo robić wszystko. Policja, która przyjechała na protest sporządziła tylko notatkę i tyle."

To nie pierwszy protest w tej sprawie. Właściciel wraz bratem podobną fermę prowadzi już w Granowcu. Mieszkańcy w tym tygodniu chcą prosić o interwencję starostę powiatu ostrowskiego - Pawła Rajskiego.
http://www.rc.fm/politycz...rmie-norek.html

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-03-26, 10:28   

http://tvn24bis.pl/z-kraj...row,527797.html
Gdyby tak jeszcze pomyślano w przypadku gęsi i łabędzi krzykliwych żerujących na ścierniskach pokukurydzianych dopłacając rolnikom powstrzymującym się z ich zaoraniem do wiosny, nie narzekali by ci którym wyjadają oziminy i świeże zasiewy zbóż jarych.
To takie proste i od dawna postulowane, ale nie dla urzędników.
Pozdrawiam

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-03-26, 13:14   

Zły czas dla dobrych praktyk ? :
Akcja ochrony płazów na trasie Białowieża - Pogorzelce odwołana

Białowieski Park Narodowy informuje, że w 2015 roku nie będzie kontynuowana akcja ochrony płazów na trasie Białowieża - Pogorzelce.
BPN wystąpiło o bezpłatne pozwolenia na ustawienie płotków do ochrony przemieszczających się płazów, w pasie drogowym, na odcinku 500 mb, na trasie Białowieża - Pogorzelce do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce za pośrednictwem Starostwa Powiatowego. Niestety BPN nie uzyskał takiej zgody.
W związku z powyższym akcja została przeniesiona na teren Parku Pałacowego i do Gminy Narewka na drogę gminą w okolicy wsi Olchówka. Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy i udziału w akcji ochrony płazów na terenie Puszczy Białowieskiej.

źródło:
http://bpn.com.pl/index.p...d=1944&Itemid=1
Ktoś coś wie na ten temat ?
Pozdrawiam

Krzynianek 

Wysłany: 2015-08-23, 07:51   

Poniewaz okolica jest wyjatkowo urokliwa (i malo znana!), a w przeszlosci wystepowaly tam np. bardzo rzadkie obecnie storczyki, kto wie jakie efekty moze za kilka lat przyniesc taka dzialalnosc:

Polczyn Zdroj

margeritt6 

Wysłany: 2016-11-23, 12:12   

W związku z często popełnianym błędem z dokarmianiem ptaków, przypominam:

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi - t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte.

Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy

Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków - róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu