PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Autostrada A2-STOP!!! Nie przez torfowiska
Autor Wiadomość
Rey 

Wysłany: 2004-12-17, 14:53   

Drobna informacja z sieci.

woodman 

Wysłany: 2004-12-17, 15:54   

Wychuchol napisał/a:
O Ursynowie moim zdaniem nie ma co gadać, bo od lat wiadomo było, że ma tam być obwodnica, a danie jej do tunelu bardzo wiele rozwi?zuje w zakresie uci?żliwoci. Zreszt? jaka jest alternatywa - Góra Kalwaria nie ma sensu z punktu widzenia Warszawiaków jad?cych na drugi koniec miasta (może i Ursynowianie nie jeżdż? do Wawra, ale w drug? stronę z Pragi Południe i Otwocka na pewno masę ludzi jedzie na Wolę, Ochotę itp.). Był jeszcze wariant przez Józefosław i Konstancin, ale z jakich względów zarzucony. Natomiast po drugiej stronie gdzie by nie przeci?ć MPK, s? kłopoty, szczerze mówi?c zawsze s?dziłem, że najgorszy przyrodniczo jest wariant G. Kalwaria przez Całowanie, ale jak widzę na północy też s? cenne tereny, muszę się tam wybrać na rekonesans, może w ten weekend. Faktycznie fajnie by było zmienić cokolwiek trasę, jeli jest to możliwe.

Forum ktore zainicjowalem ma sluzyc zwroceniu Waszej uwagi na problem stricte przyrodniczy: na to ze ZAPROJEKTOWANY PRZEBIEG AUTOSTRADY A2 na terenie MAZ Parku KRAJOBRAZOWEGO (przyjmujac z wdziecznoscia wszystkie zabezpieczenia zaproponowane przez prywatnych projektantow firme: www.bprw.com.pl i Suchorzewski Consulting) niszczy i przecina najcenniejsze i najciekawsze ekosystemy TORFOWISKOWO-WYDMOWE w Polnocnej czesci Parku. DlATEGO PROPONUJE zeby po tej Stronie Wisly TRASE A2 ukierunkowac korytarzem wariantu podmiejskiego miedzy Falenica a Michalinem (de facto granica adm. W-wy) i dalej szerokim lukiem (oczywiscie estakada!!) przez Lasy Sosnowe na wschod od Aleksandrowa do lotniska w Goraszce wykorzystujac korytarz autostrady w wariancie podmiejskim. Dzieki takiemu projektowi przebiegu treny torfowiskowo wydmowe w calosci znajda sie na polnoc od TRASY w dystansie ok 1,5 km.
W wymiarze ludzkim: walory Sanatorium Neuropsychiatrycznego w Zagorzu zostaja zachowane. Poddaje pod dyskusje.

Przebieg TRASY A2 po tamtej stronie Wisly (Ursynow) ciezko mi ocenic.
Wydaje mi sie ze kazde poprowadzenie w tunelu (czy przed Lasem Kabackim, czy za) bedzie mniej uciazliwe dla Fauny i Ludzi. Nie wiem jak stosunki wodne wplynelyby w ok. tunelu na FLORE.
Wydaje mi sie ze sprawa Ursynowa powinna byc rozwazana na innym FORUM.

Jesli chodzi o Calowanie. Wiele zla wyrzadza tym wspanialym torfowiskom trasa E50(TIRY!!!) ktora przecina Calowanie mniejwiecej przez srodek i rabunkowa gospodarka torfem. Gdyby WLADZE uparlyby sie tu przeprowadzic TRASE A2 (mialyby w tym GRUBSZY INTERES) nic ich by nie powstrzymalo.(patrz nasze dzialania w Polnocnej czesci Maz Parku Krajobrazowego) Sadze jednak ze moglibysmy zrobic wszystko aby skutecznie przeforsowac taki projekt przebiegu ktory maksymalnie by ominal te torfowiska (NATURA 2000) w tym terenie (wypracowywanie dystansow rzedy kilku kilometrow) A dopiero w drugim rzucie juz ustalonego przebiegu mozna by sie zastanawiac jakie zabezpieczenia zastosowac (estakady, brak oswietlenia, wykopy, kladki, tunele, poltunele, infrastruktura odprowadzajaca scieki z szesciu pasow ruchu itp.)

Jesli chodzi o planowana wycieczke Wychuchola w okolice polnocnego MPK: polecam Ci rower(wszak pogoda bezsniezna) i kontakt ze mna przez maila lobbyeko@poczta.fm. Sluze pomoca...

[ Dodano: 2004-12-17, 16:11 ]
Cytat:
LP maj? na zalesienia 2 lata wiec smiem podejrzewać że już ronie tam młody las.
poza tym czy w tym miejscu około 4 lat temu nie przeszła włanie wichura która wyłozyła kilkadzesi?t hektarów lasu i czy nie jest to przypadkiem miejsce gdzie usunięto skutki huraganu?

Apropo huraganu, do Grzegorza:
Jesli chcesz podrzuce ci wiecej fotek z innych "HURAGANOW".
Ostatnie zreby tego typu jak na zdjeciu uskuteczniano w tym roku w marcu ok kilometra na polnoc od miejsca na zdjeciu. Areal wycinki podobny.

Niestety apropo swoich planow ochronnych lesnicy sa bardzo malomowni... (przynajmniej w lesnictwie Zbojna Gora) A my nie mamy az tyle czasu zeby jezdzic i wszystko sprawdzac: w urzedach, w terenie itp.
Kazdy z Nas musi jakos zarabiac na chleb.
Jestesmy tylko amatorami.

Rey 

Wysłany: 2004-12-17, 19:17   

woodman napisał/a:
DlATEGO PROPONUJE zeby po tej Stronie Wisly TRASE A2 ukierunkowac korytarzem wariantu podmiejskiego miedzy Falenica a Michalinem (de facto granica adm. W-wy) i dalej szerokim lukiem (oczywiscie estakada!!) przez Lasy Sosnowe na wschod od Aleksandrowa do lotniska w Goraszce wykorzystujac korytarz autostrady w wariancie podmiejskim. Dzieki takiemu projektowi przebiegu treny torfowiskowo wydmowe w calosci znajda sie na polnoc od TRASY w dystansie ok 1,5 km.
W wymiarze ludzkim: walory Sanatorium Neuropsychiatrycznego w Zagorzu zostaja zachowane. Poddaje pod dyskusje.

A co na to Mazowiecki Park Krajobrazowy :?:

woodman 

Wysłany: 2004-12-17, 21:54   

Przewodniczacy komisji Infrastruktury Posel Janusz Piechocinski zapowiedzial organizacje DEBATY na temat przebiegu AUTOSTRADY A2 przez MAZOWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY. Mysle ze juz niebawem TEN POMYSL, przy zalozeniu ze trasa mialaby przechodzic w Polnocnej czesci Parku bedzie mozna skonsultowac z Zarzadem Parku. W kazdym razie Zarzad MPK wyrazil chec wspolpracy.

Wiecej o Debacie w linku:
http://www.linia.com.pl/f...i=30116&t=30116

Wychuchol 

Wysłany: 2004-12-19, 09:44   

Byłem wczoraj nad jez. Torfy, teren faktycznie ładny, choć domów po lesie nawstawiali sporo (a drzewa poobklejane plakatami "Nie przez miasto"). Woda zamarznięta, kręcił się myszak. Byłem z dzieciakami, więc wiele więcej nie widziałem, muszę sie ponownie wybrać w "mniejszym składzie".

PS. Obawiam się, że merytorycznie wiele tym postem nie wniosłem :roll:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-12-19, 12:43   

Cytat:
niszczy i przecina najcenniejsze i najciekawsze ekosystemy

ponieważ wyznacznikiem powinna być waloryzacja jakociowa i ilociowa występuj?cych gatunków rolin i zwierz?t danego terenu (jeli „naj” to znaczy, że s? takie cenne gat. których nie ma gdzie indziej jak rozumiem) to przez ciekawoć mogę prosić o podanie argumentów w postaci gatunków występuj?cych, które to decyduj? o tytułowaniu tego obszaru jako "najcenniejszych i najciekawszych ekosystemów"? Z góry dziękuję (może było podawane jakie Ľródło ale w ferworze tej dyskusji mogłem przeoczyć. Oczywicie jakie www na ten temat też mile widziane)

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-20, 08:48   

Cytat:
Niestety apropo swoich planow ochronnych lesnicy sa bardzo malomowni... (przynajmniej w lesnictwie Zbojna Gora) A my nie mamy az tyle czasu zeby jezdzic i wszystko sprawdzac: w urzedach, w terenie itp.

Wystarczy przejechać się do Nadlenictwa - i poprosić - ale wam łatwiej napisać że s? małomówni i że nie macie czasu - to może zamiast zajmowac się ochrona przyrody zajmijcie się sklejaniem modeli - nie trzeba wychodzić z domu, uczyć się prawa itp.
Cytat:
to przez ciekawoć mogę prosić o podanie argumentów w postaci gatunków występuj?cych, które to decyduj? o tytułowaniu tego obszaru jako "najcenniejszych i najciekawszych ekosystemów"?

no włanie przył?czama się do mopka :mrgreen:
Dzi znowu podano wyniki OBOP - 76% za badania na zlecenie urzędu miasta - wsód mieszkańców wszystkich dzielnic warszawy. Swoj? drog? to ciekawe czasy że LOP zamiast zajmnować się ochrona przyrody zajmuje się ochrona ludzi. Bo gwoli przypomnienia w wariancie przez Góre Kalwarię i Piaseczno trzeba wyrypac kawał Chojnowskiego PK - w tym jego najcenniejszy fragment z najstarszymi drzewostanami na terenie Parku oraz "utwardzić" pas szerokoci 100 m na bagnu Całowanie - ale cóz luz.. :mrgreen:

kara 

Wysłany: 2004-12-20, 09:05   

Wychuchol napisał/a:
O Ursynowie moim zdaniem nie ma co gadać, bo od lat wiadomo było, że ma tam być obwodnica...

Taaak??? tylko ciekawe dlaczego nie wiedzieli o tym moi rodzice, którzy zakupili mieszkanko w bloku położonym o 50 m od planowanej obecnie autostrady... Ciekawe tez dlaczego w ogóle te budynki tam postawiono, stoj? one w kompletnej sprzecznoci z planowan? tam droga i prawdopodobnie częć nich trzeba będzie delikatnie mówi?c - przenieć...

A tunel - nie wydaje mi si aby rozwi?zywał wszystkie problemy...Ci, którzy mieszkaja tuż nad metrem wiedz?, że nie raz i nie dwa szklaneczki i inne przecjoza trzęs? im się w szafeczkach...wstrz?sy sa doskonale odczuwalne...a przy 4 pasmowej dwukierunkowej autostradzie (w sumie 8 pasów) prawdopodobieństwo wstrz?sów będzie jeszcze większe...
Zreszt? nie wiem czy wiecie, ale to nie ma być obwodnica tylko dla warszawiaków i ich osobowych autek, ale głównie dla tirów...także mylę, żę mimo tunelu za jaki czas zarówno Skarpa jak i Las Kabacki strac? swoje "uzdrowiskowe" walory...

Apropo sondaży - przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich było referendum, w którym około 90 % ludzi wypowiedziało się przeciw autostradzie... do tej pory wszyscy moi s?siedzi i znajomi nie zmienli zdania...

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-20, 11:33   

Cytat:
Taaak??? tylko ciekawe dlaczego nie wiedzieli o tym moi rodzice, którzy zakupili mieszkanko w bloku położonym o 50 m od planowanej obecnie autostrady... Ciekawe tez dlaczego w ogóle te budynki tam postawiono, stoj? one w kompletnej sprzecznoci z planowan? tam droga i prawdopodobnie częć nich trzeba będzie delikatnie mówi?c - przenieć...

Trudno nam powiedzieć dlaczego nie wiedzieli o tym Twoi rodzice - wrózkami nie jestemy. :mrgreen: Ale do włanie na Ursynowie mieszkania były tańsze niż gdzie indziej bo tam miała być A2 - poczytaj sobie chociazby "foldery" reklamowe ursynowa z czasów gdy powstawał - bedzie metro będzie autostrada itp. dlaczego powstały domy tak blisko A2 ano bo kto z gminy dostał w łapę i wydal decyzjew na budowe.

[ Dodano: 2004-12-20, 11:35 ]
Cytat:
także mylę, żę mimo tunelu za jaki czas zarówno Skarpa jak i Las Kabacki strac? swoje "uzdrowiskowe" walory...

Las Kabacki stracił swoje walory od czasu gdy powstał ursynów i on sam jest największym zagrożeniem dla Lasu Kabackiego - tłumy rowerzystów i pieszych wynios? kabaty na własnych butach.

Wychuchol 

Wysłany: 2004-12-20, 11:50   

kara napisał/a:
Ciekawe tez dlaczego w ogóle te budynki tam postawiono, stoj? one w kompletnej sprzecznoci z planowan? tam droga i prawdopodobnie częć nich trzeba będzie delikatnie mówi?c - przenieć...

A tu się zgadzam - zwłaszcza ostatnio powstało tam parę budynków z okazyjn? cen? mieszkań, których tam być nie powinno, tuż przy wielkim szerokim pasie zarezerwowanym dla obwodnicy.

kara napisał/a:
Apropo sondaży - przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich było referendum, w którym około 90 % ludzi wypowiedziało się przeciw autostradzie... do tej pory wszyscy moi s?siedzi i znajomi nie zmienli zdania.

90 % mieszkańców Ursynowa przeciw - wcale mnie to nie dziwi. Nikt by nie chciał szosy pod oknem. Ale jakby spytać wszystkich Warszawiaków, wynik byłby niew?tpliwie inny. Te Tiry jak nie pojad? u Ciebie, to pojad? gdzie indziej przez miasto i to bez tunelu (poza tymi, które jad? przez G.Kalwarie i Całowanie).

kara napisał/a:
A tunel - nie wydaje mi si aby rozwi?zywał wszystkie problemy...Ci, którzy mieszkaja tuż nad metrem wiedz?, że nie raz i nie dwa szklaneczki i inne przecjoza trzęs? im się w szafeczkach...wstrz?sy sa doskonale odczuwalne...a przy 4 pasmowej dwukierunkowej autostradzie (w sumie 8 pasów) prawdopodobieństwo wstrz?sów będzie jeszcze większe...
Zreszt? nie wiem czy wiecie, ale to nie ma być obwodnica tylko dla warszawiaków i ich osobowych autek, ale głównie dla tirów...także mylę, żę mimo tunelu za jaki czas zarówno Skarpa jak i Las Kabacki strac? swoje "uzdrowiskowe" walory...

Jasne, wiadomo ze rol? tej obwodnicy jest m.in. rozprowadzenie ruchu z Konotopy (końcówka autostrady) przez trasę AK przez Bemowo na północy i przez Ursynów na południu. A poza tym ma to być obwodnica, dzięki której można nie pchać się przez centrum. Lasowi Kabackiemu to nie zaszkodzi, ale drgania mog? być.

Kara, naprawdę Ci współczuję. W tej sytuacji nie ma dobrych rozwi?zań.

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-20, 12:21   

Cytat:
Te Tiry jak nie pojad? u Ciebie, to pojad? gdzie indziej przez miasto i to bez tunelu (poza tymi, które jad? przez G.Kalwarie i Całowanie).

A ile zwierz?t ginie w tej chwili na drodze 50 - czyli tej przez Całowanie - to juz "miłonicy" przyrody maj? w d.....

Najgorsze jest to że Ci ludzie - którzy teraz krzycz? że nie chc? A2 jeszcze kilkanacie lat tamu pchali sie do Warszawy jak muchy do cukru. Ursynów, Tarchomin, Gocław - to osiedla które by nigdy nie powstały gdyby nie napór okolicznych wsi. I teraz chc? mieszkać w Warszawie i chodować kury i winki w ogródkach oddychać wieżym powietrzem Albo rybki albo akwarium - zawsze można się wyprowadzic w Bieszczady czy beskidy lub kupić 10 ha na mazurach za mieszne pieni?dze - ostatnio koło Gołdapi sprzedawano ziemię po 6,0 ty zaha i nie było chętnych!!!!

kara 

Wysłany: 2004-12-20, 15:05   

myslę, że nie mam w d****, ile zwierz?t ginie na trasach przelotowych, ale nie wiesz co w zwi?zku z tym mam zrobić, łapać je jak leca na te trasy czy co ...? :shock:

A obecnie, co kiedys nie było praktykowane, mozna robić różnego typu tunele lub wiadukty dla zwierz?t...może to nie będzie super antidotum...ale może pomoże...

Oczywicie, że referendum ursynowskie będzie mieć inne wyniki niz ogólnowarszawskie, ale tu wydaje mi sie, że powinni wypowiadac sie Ci najbardziej zainteresowani, czyli Ursynowianie...Pewnie że nikt nie chce mieć autostrady pod oknami i dlatego ludzie z innych dzielnic masowo głosować bed? za, bo tam nie mieszkaj?...to jest normalne - punkt widzenia = punkt siedzenia!!!
ale i tak mylę że głosy ludzi tu mieszkaj?cych nie będ? miały znaczenia..., niestety...
nie ma dobrych rozwi?zań, ale w sumie dlaczego ludzie tu mieszkaj?cy maj? cierpieć z tego powodu że ktos komus kiedys dał w łapę i wybudowali co, czego byc nie powinno...

summa sumarum, drogi Kolego, Ty masz gdzie mieszkać, a ja byc może niedługo juz nie...
I co Ty na to - jak bys reagował w mojej sytuacji...

a Las Kabacki i Skarpa jeszcze całkiem nieĽle ci?gn? (mimo milionów turystów...), a autostrada na pewno to zmieni...(przecież wlot do tunelu będzie przy samiutkim lesie, a wylot na samiutkiej skarpie...)
może nie s? to rarytasy w stylu Całowania, ale s? to miejsca bardzo! potrzebne Warszawie, a jest ich coraz mniej...
:cry:

Ale to fakt: NIE MA dobrych rozwi?zań!!!

Rey 

Wysłany: 2004-12-20, 15:25   

kara napisał/a:
a Las Kabacki i Skarpa jeszcze całkiem nieĽle ci?gn? (mimo milionów turystów...), a autostrada na pewno to zmieni...(przecież wlot do tunelu będzie przy samiutkim lesie, a wylot na samiutkiej skarpie...)
może nie s? to rarytasy w stylu Całowania, ale s? to miejsca bardzo! potrzebne Warszawie, a jest ich coraz mniej...
:cry:

Włanie zostajemy z pytaniem który wariant drogi jest korzystniejszy dla przyrody: czy przez Las Kabacki i Skarpę a z ominieńciem Całowania, czy nie przez Ursynów ale za to przez Całowanie i Chojnowski Park Krajobrazowy :?:

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-20, 16:05   

Cytat:
wiadukty dla zwierz?t...może to nie będzie super antidotum...ale może pomoże...

dlatego przez teren MPK droga idzie estakad?.
Cytat:
Pewnie że nikt nie chce mieć autostrady pod oknami i dlatego ludzie z innych dzielnic masowo głosować bed? za, bo tam nie mieszkaj?...to jest normalne - punkt widzenia = punkt siedzenia!!!

Kupuj?c mieszkanie przywilejem każdego jest pójć i sprawdzić co bedzie budowane w pobliżu na mapach z 1992r dostępnych w każdym Urzędzie jest wrysowana planowana autostrada - wiec mówienie że to co nowego to.... po prostu komu chce się chodzić do urzędu i pytać. A mieszkania były tańsze na Ursynowie włanie ze względu na autostradę - tak jak na gocławiu ze względu na teren potencjalnie zagrozony powodzi? - tylko jako nikt o tym nie chce pamiętać.

[ Dodano: 2004-12-20, 16:09 ]
Cytat:
przecież wlot do tunelu będzie przy samiutkim lesie, a wylot na samiutkiej skarpie...)

Gdzie przy jakim samiukim lesie?????????????????????????????????????????
masz jakie demagogiczne dane. a że wylot na skarpie ? a gdzie ma być jesli wczeniej to mósi wyjć na powierzchnię jak dalej to trzeba dosypac skarpy. :mrgreen:
Cytat:
Włanie zostajemy z pytaniem który wariant drogi jest korzystniejszy dla przyrody: czy przez Las Kabacki i Skarpę a z ominieńciem Całowania, czy nie przez Ursynów ale za to przez Całowanie i Chojnowski Park Krajobrazowy

Włanie tylko żeby to dostrzec i spojrzeć na to w ten sposób trzeba patrzeć trochę dalej niż poza własny balkon. A tak jak już wczeniej powiedziałem obecna spec ustawa o budowaniu dróg i autostrad pozwala drogowc? na wszystko. Równiez ustawa o ochronie przyrody pozwala na lokalizacje autostrady w parku krajobrazowym.

woodman 

Wysłany: 2004-12-20, 16:47   

Grzegorzu!
O wszystko masz pretensje.
Gdyby HISTORIA nie zafundowala nam tego calego smietnika nie byloby teraz problemu np. co zrobic z Pajacem (Palac Kultury) itp. itd.
Nie sadze zeby PIERESTROJKE ktora proponujesz udalo sie zrobic w ciagu najblizszych 50 lat.
Fakt ze w Szwecji, czy nawet w Niemczech wyburzono wiele blokowisk DLA MILIONA z lat 50-70.

A obrazanie ludzi ktorzy mieszkaja tu czy tam nie ma sensu.
Przekroj klas spolecznych niestety ulegl w ciagu ostatniego 50-lecia gwaltownemu przemieszaniu.
Dochodzisz w swoim rozumowaniu do pewnych paradoksow (zapetlenie historycze). Proponuje zebyscie nie brneli dalej w ten slepy zaulek z Ursynowem.
:?

[ Dodano: 2004-12-20, 21:18 ]
Cytat:
ponieważ wyznacznikiem powinna być waloryzacja jakociowa i ilociowa występuj?cych gatunków rolin i zwierz?t danego terenu (jeli ?naj? to znaczy, że s? takie cenne gat. których nie ma gdzie indziej jak rozumiem) to przez ciekawoć mogę prosić o podanie argumentów w postaci gatunków występuj?cych, które to decyduj? o tytułowaniu tego obszaru jako "najcenniejszych i najciekawszych ekosystemów"? Z góry dziękuję (może było podawane jakie Ľródło ale w ferworze tej dyskusji mogłem przeoczyć. Oczywicie jakie www na ten temat też mile widziane)

Podaje materialy dotyczace torfowisk OBSZARU ALEKSANDROW-STARA MILOSNA.
Material opisuje w alarmujacy sposob szerszy aspekt Torfowisk w okolicach wschodnich Warszawy.
Jednoznacznie wynika z nich ze teren ten, zeby nie zniknac z powierzchni ziemi wraz ze swoja fauna i flora potrzebuje aktywnej opieki ze strony przyrodnikow (i mieszkancow!!!), odnowy zasobow siedliskowych ptactwa tam gdzie ich liczebnosc sie zmniejszyla i dzialan prewencyjnych zapobiegajacych podsychaniu terenu, zasmiecaniu, nadmiernej wycince przez lesnictwo Zbojna Gora (Polnocne MPK). Po prostu teren ten trzeba poddac jakiejkolwiek formie ochrony (uzytek ekologiczny, rezerwat?) zeby zachamowac jego niszczenie przez niekorzystne zjawiska zwiazane z dzialalnoscia czlowieka. (np. odwadnianie terenu)

Ptaki torfowisk Warszawy

Przemysław Stolarz, Ewa Stolarz
Centrum Ekologii Człowieka, ul. Kociuszki 24, 05-075 Warszawa-Wesoła.

Tekst opublikowany w: Indykiewicz, Barczak (red.): Fauna miast Europy ?rodkowej w XXI wieku, Bydgoszcz 2004.

Streszczenie: Badano występowanie ptaków wodno-błotnych na 20 małych torfowiskach we wschodniej częci Warszawy. Wykryto 42 gatunki, w tym 21 lęgowych i prawdopodobnie lęgowych w pierwszej fazie badań (1983-99) i 11 w drugiej fazie (2000-2004). ?rednia liczba gatunków na torfowisko zmniejszyła się z 6,2 do 2,2 (p=0,05), a na 5 powierzchniach nast?pił całkowity zanik ptaków.

Wstęp i cele pracy: Torfowiska zajmuj? nieznaczny procent powierzchni Warszawy i s? zwi?zane z Dolin? Wisły ?rodkowej, Zastoiskiem Kawęczyńskim na Równinie Wołomińskiej oraz Tarasem nadzalewowym Otwockim położonym na styku Doliny Wisły i Równiny Garwolińskiej. Po ostatnich zmianach przebiegu granic Warszawy: wł?czeniu częci gminy Wi?zowna (1992) i całej gminy Wesoła (2002r.), w miecie znalazło się kilkanacie nowych torfowisk, nie uwzględnianych we wczeniejszych opracowaniach dotycz?cych przyrody Warszawy. Awifauna torfowisk jest specyficzna i bardzo wrażliwa na zmiany siedliskowe. Praca ma odpowiedzieć na pytanie jaki jest skład gatunkowy ptaków zasiedlaj?cych warszawskie torfowiska oraz jakie zmiany nast?piły na przełomie XX i XXI wieku.
Badane teren i metody: Badaniami objęto 22 torfowiska o minimalnej powierzchni lustra wody >1,0ha (wł?cznie z szuwarami i bagiennymi lasami) w co najmniej w jednym sezonie obserwacyjnym, na których we wczeniejszym okresie stwierdzono przynajmniej 1 gatunek ptaka zwi?zanego ze rodowiskiem wodno-błotnym. 11 z badanych obiektów znajduje się w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, a 1 jest chroniony jako rezerwat przyrody (w 2004r bez żadnego oznakowania). Poniżej przedstawiamy listę badanych terenów:
Kawęczyn (8ha) położone nad Kanałem Królewskim (Bródnowskim) między ulicami Strażack? i Gwarków, W od elektrociepłowni Kawęczyn.
Utrata (6 ha) leż?ce między ul. Zabranieck? i lini? kolejow?, S od spalarni odpadów (obecnie prawie w całoci zasypane).
Bagno Jacka (rezerwat, 20 ha) zlokalizowane na północ od ul. Okuniewskiej w dzielnicy Warszawa-Wesoła.
Okuniewska S (5ha) położony między ulic? o tej samej nazwie i lini? kolejow? Warszawa ? Mińsk Mazowiecki,
Okuniewska N (4ha) leż?ce między ul. Okuniewsk? i lini? kolejow? Warszawa ? Wołomin,
Rembertów (15 ha), zajmuj?ce północno-wschodni? częć lasu między ul. Grzybow? i Działyńczyków w osiedlu Rembertów oraz lini? kolejow? i przedłużeniem ul. Przejazdowej w osiedlu Wesoła-Zielona.
Zielona (3ha) przy skrzyżowaniu ul. Grzybowej i wspólnej w osiedlu Zielona (obecnie całkowicie zasypane)
Grzybowa S (6ha) między ul. Mokr? i Dług? w osiedlu wesoła-Grzybowa
Grzybowa N (10 ha) między ul. Dług? i lini? kolejow?, N od osiedla Grzybowa
Szkopówka N (2ha) na południe od ul. Idzikowskiego w Wesołej (obecnie w znacznej częci zasypane)
Szkopówka S (ok. 8 ha) przy granicy miasta, na przedłużeniu ulic Broniewskiego i Staszica w osiedlu wesoła-Groszówka
Stara Miłosna (ok. 20 ha) miedzy ulicami Toplowsk? i Staszica (teren klubu jeĽdzieckiego Legia)
Macierówka (ok. 10 ha) na wschód od ul. Torfowej w osiedlu Stara Miłosna,
Zielony Ług (ok. 2ha) 100m S od Bagna Macierówka
Daków (ok. 4 ha) E od ul. Fabrycznej i S od osiedla Stara Miłosna
Pohulanka N [Kanał Żmijowy] (5ha) między Kol. Pohulanka i Zagórzem
Pohulanka S (4ha) tuż przy granicy gmin Warszawa i Wi?zowna, obok Zagórza
Aleksandrów (25ha) na przedłużeniu ul. Fromborskiej, od ul. Podmokłej w osiedlu Warszawa-Radoć (obecnie częciowo zasypane od strony S i W)
Wi?zowska W (6ha) między ul. Wi?zowsk? i Zagórzańsk? w osiedlu Aleksandrów
Wi?zowska E (4ha) N od ul. Wi?zowskiej w osiedlu Aleksandrów tuż przy granicy z gmin? Wi?zowna.
Na wszystkich badanych torfowiskach występowały szuwary trzcinowe i pałkowe, zarola wierzbowe i turzycowiska. Na terenach o numerach 3,5,6,8-20 stwierdzono mszary torfowcowe. Brzezina bagienna rosła na powierzchniach 3-6, 8-20. Zespół lilii wodnych obserwowano na torfowiskach 3,13,18,19. Szczegółowa charakterystyka florystyczna niektórych z wymienionych obiektów (13,18,3) została przedstawiona we wczeniejszych publikacjach (Stolarz 1989, 1991, 1993). W pracy pominięto kilka innych obszarów będ?cych torfowiskami lub zawieraj?cych fragmenty torfowisk w większej całoci innych ekosystemów, jak największe torfowisko w Warszawie: Zakole Wawerskie, opisane szczegółowo przez P. Rowińskiego (Rowiński 1997), Jez. Czerniakowskie, badane i opisane przez wielu autorów (Jędraszko-D?browska 1988, Luniak 1990, Kołodziejczyk 2001) i inne zarastaj?ce starorzecza Wisły zbadane przez Jędraszko-D?browsk? (Luniak i wsp. 1990).
Uwzględniono dane z 2 faz badań: pierwszej obejmuj?cej lata 1983-1999 i drugiej, przypadaj?cej na lata 2000-2004. W pierwszej fazie każdy z badanych terenów był kontrolowany co najmniej 10 razy w okresie lęgowym, a w drugiej co najmniej 4 razy. Poziom wody w 2004r był wyższy niż we wczeniejszym okresie w 3 przypadkach, niższy w 7, nie zmienił się istotnie na 7 torfowiskach. 3 badane tereny (Utrata, Szkopówka N i Zielona) przestały istnieć ? zostały zasypane ziemi? i gruzem, a 2 z nich s? nawet częciowo zabudowane.
Wyniki. Na terenie badanych torfowisk stwierdzono ł?cznie 126 gatunków ptaków, w tym 42 zwi?zane ze rodowiskiem wodno błotnym. Na poszczególnych terenach w pierwszym okresie badań obserwowano od 1 do 35 gatunków (rednia 6,2+8,2 mediana 2). W latach 2000-2001 zaobserwowano jedynie 19 gatunków (rednio 2,2+3,8/torfowisko, mediana 1, istotny spadek p=0,05). Kryteria lęgowych i prawdopodobnie lęgowych spełniało 21 gatunków, a w ostatnich latach jedynie 11 gatunków. Najbogatsze w gatunki były następuj?ce torfowiska: Bagno Jacka ? 35, Aleksandrów ?25, Kawęczyn ? 14. Liczba gatunków w latach 2000-04 wzrosła jedynie na jednym torfowisku ? Kawęczyn, które zostało w 2000r. zasiedlone przez bobry i wtórnie podtopione. Obiekt ten jest pozbawiony jakiejkolwiek formy ochrony, a jest to jedyne utrzymuj?ce się stanowisko derkacza Crex crex w tej częci Warszawy. Gatunków ubyło na 15 torfowiskach, w tym na 2 zanikły zupełnie. Istotny spadek (4-krotny) zanotowano w rezerwacie Bagno Jacka. Zmiany były zwi?zane z seri? lat suchych oraz wybudowaniem na terenie gminy Zielonka oczyszczalni cieków, która wykorzystuje jako odstojnik Bagno ?mierdki położone ok. 1km N od rezerwatu. Poziom wody wokół oczyszczalni podniósł się o 1,0-1,5m, co w poł?czeniu z jej wysok? żyznoci? stworzyło bardzo dogodne warunki dla ptaków wodno-błotnych. Na bagnie Aleksandrów liczba gatunków zmniejszyła się ok. 3-krotnie, gdy zanikła znajduj?ca się tam wczeniej kolonia lęgowa mieszki Larus ridibundus, licz?ca w latach 90-tych 200-300 gniazd (wyniki dokładnych liczeń: 1991 ? ok. 90, 1992 ? 143, 1993 ? 197 gniazd). Torfowisko to, mimo położenia w parku krajobrazowym nie jest wystarczaj?co chronione: południowy okrajek jest systematycznie zasypywany ziemi? i przygotowywany do zabudowy. Ze względu na małe liczebnoci dla większoci gatunków nie można okrelić trendów zmian. Jedynie w przypadku krzyżówki Anas platyrhynchos prawdopodobnie ma miejsce niewielki wzrost liczebnoci, a w przypadku mieszki nast?pił drastyczny spadek.
Dyskusja: Liczba gatunków (42 ł?cznie, 1-15 lęgowych /torfowisko) wykrytych na opisanych torfowiskach o ł?cznej powierzchni ok. 150 ha nie jest imponuj?ca, ale większoć badanych terenów ma charakter dystroficzny, nie sprzyjaj?cy wysokiemu bogactwu gatunkowemu. Tereny te s? poddawane silnej bezporedniej i poredniej presji ze strony człowieka, o czym najlepiej wiadczy fakt, że 3 z nich zostały w ci?gu kilkunastu lat zupełnie zniszczone. Torfowiska Kawęczyn i Utrata s? co roku podpalane, a na pozostałych terenach pożary zdarzaj? się co kilka-kilkanacie lat. Tereny bagienne między Rembertowem i Zielon? s? przesuszone prawdopodobnie z powodu wybudowania nowego odcinka warszawskigo kolektora ciekowego i zwiększonego poboru wód podziemnych do użytku rosn?cej liczby mieszkańców. W Warszawie na żyĽniejszych i bardziej urozmaiconych terenach wodno-bagiennych stwierdzono w latach 1980-tych i 90-tych od 26 (Zakole Wawerskie) do 65 gatunków (Jez. Czerniakowskie) ptaków wodno-błotnych (Rowiński 1997, Jędraszko-D?browska 1988). Liczba gatunków lęgowych na starorzeczach Wisły w Warszawie w końcu lat 80-tych (6 obiektów) zawierała się między 9 i 15/starorzecze (Luniak i wsp. 1990). Z informacji ustnych licznych obserwatorów, obserwacji własnych oraz danych z pimiennictwa wynika, że na porównywanych terenach, szczególnie nad J. Czerniakowskim w ostatnich latach doszło również do znacznego zubożenia awifauny spowodowanego antropopresj? (Kołodziejczyk 2001). Podobne trendy spadkowe obserwowano na poddanych silnej antropopresji stawach rybnych w okolicach Warszawy (Stolarz 1999). W Olsztynie na 203 drobnych zbiornikach wodnych różnego pochodzenia (całkowita powierzchnia 75 ha) stwierdzono ł?cznie 27 gatunków ptaków, w tym 21 lęgowych (Nowakowski i wsp. 2001). W przypadku Olsztyna małe zbiorniki mogły być znacznie mniej atrakcyjne dla ptaków niż znajduj?ce się w pobliżu jeziora.
Wnioski: Małe torfowiska na terenie Warszawy mog? pełnić rolę lokalnych ostoi ptaków, lecz obecne zabezpieczenie formalne i faktyczne tych obiektów prowadzi do ich postępuj?cej degradacji i dewastacji.

Bibliografia:
Jędraszko-D?browska D, Szepietowska S. 1988: Ptaki rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie. Parki Narodowe i Rezerwaty przyrody 9: 9-19.
Jędraszko-D?browska D, Cygan P. 1995: Lęgowe i zimuj?ce ptaki wodno-błotne Warszawy. Notatki Ornitologiczne 36:241-271.
Kołodziejczyk A. 2001: Rezerwat krajobrazowy Jeziorko Czerniakowskie. W: Kot H., Dombrowski A.: Strategia ochrony fauny na Nizinie Mazowieckiej. MTOF Siedlce, 201-212.
Luniak M, Jędraszko-D?browska D, Kozłowski P, Nowicki W. 1990: Stan awifauny rezerwatów przyrody w Warszawie oraz wskazania dla jej kształtowania. W: Zimny H. (red): Funkcjonowanie układów ekologicznych w warunkach zurbanizowanych. SGGW-AR Warszawa, 127-148.
Luniak M. i wsp. 2001.: Ptaki Warszawy 1962-2000. IGiPZ PAN Warszawa, ss. 179
Nowakowski JJ, Górski A, Lewandowski k. 2001: Ptaki drobnych zbiorników wodnych Olsztyna. W: : Indykiewicz P, Barczak T, Kaczorowski G (red.) Bioróżnorodnoć i ekologia populacji zwierzęcych w rodowiskach zurbanizowanych. NICE Bydgoszcz, 184-191.
Rowiński P. 1997: Awifauna projektowanego rezerwatu Zakole Wawerskie w Warszawie. Kulon 2: 177-194.
Stolarz P. 1993: Godne ochrony stanowisko rosiczki poredniej (Drosera intermedia) w Wesołej koło Warszawy. Chrońmy Przyr. 5-6, 93.
Stolarz P. 1991: Bagno pod Aleksandrowem ? projektowany rezerwat torfowiskowy. Chrońmy Przyr. (47) 5, 78-80.
Stolarz P.: Rezerwat przyrody ?Bagno Jacka?. Chrońmy Przyr. 1996, 2, 94-7.
Stolarz P. 1999: Regeneracja ugrupowania ptaków po renowacji stawów rybnych. w: Pieprzyk-Bagińska E, Polak-Grydziuszko G. (red.); Bioróżnorodnoć, zasoby i potrzeby ochrony fauny Polski. Wydawnictwo Uczelniane WSP Słupsk, 265-267.

Tabela 1. Status obserwowanych gatunków wodno-błotnych (lęgowe pogrubiono, prawdopodobnie lęgowe w nawiasach)
Tab. Local status of birds species observed on small marshes in Warsaw (bold = nesting species, probably nesting in brackets)
Występuj?ce często
(>10 torfowisk) Anas platyrhynchos Występuj?ce doć często
(4-10 torfowisk) Fulica atra, Larus ridibundus, Acrocephalus schaenobaenus, Acrocephalus arundinaceus, Emberiza schoeniclus
Występuj?ce rzadko
(<4 torfowisk) Tachybaptus ruficollis, Podiceps griseigena, Ardea cinerea,
Ciconia ciconia, Ciconia nigra, Cygnus olor, Anas crecca
(Anas querquedula), Anas acuta, Anas clypeata, Aythya fuligula, Aythya ferina, Bucephala clangula, Circus aeruginosus, Circus cyaneus, Circus pygargus, Pandion haliaetus, (Rallus aquaticus), (Crex crex), Gallinula chloropus, (Grus grus), Charadrius dubius, Vanellus vanellus, Gallinago gallinago, (Scolopax rusticola), Actitis hypoleucos, (Tringa ochropus), Larus canus, (Sterna hirundo), Alcedo atthis, Locustella luscinioides, (Locustella fluviatilis), Acrocephalus scirpaceus, (Carpodacus erythrinus)

Oto pozycje literaturowe ktorych moze brakowac w powyzszej bibliografii

Stolarz P. 1989. Godne ochrony stanowisko rosiczki poredniej Drosera intermedia w Wesołej koło Warszawy. Chrońmy Przyr. Ojcz. 45,5/6: 93-94.

Stolarz P. 1991. Bagno pod Aleksandrowem ? projektowany rezerwat torfowiskowy. Chrońmy Przyr. Ojcz. 47: 78-80.

Sudnik-Wójcikowska 1987. Flora miasta Warszawy i jej przemiany w ci?gu XIX i XX wieku. 1, ss. 242; 2, ss. 435. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

Kowal I. 1979. Roliny naczyniowe lasów Wawra i Anina. Pr. magisterska, Instytut Botaniki UW.

Małysz T. 1980. Roliny naczyniowe obszaru między Star? Miłosn? i Międzylesiem. Pr. magisterska, Instytut Botaniki UW.

Żołyński A. 1983. Flora i walory przyrodnicze projektowanych rezerwatów: "Morysinek" i "Biały Ług". Pr. magisterska, Zakład

Przyroda NIE OBRONI SIE SAMA!! MUSIMY JEJ POMOC!!!
Zapraszam do dyskusji :oki:

Odpowiedz do tematu