PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykuł subiektywnie naukowy
Autor Wiadomość
Platorośl 

Wysłany: 2020-05-01, 11:20   Artykuł subiektywnie naukowy

Byłem wczoraj w PN Gór Stołowych. Zając zeskoczył niedaleko przed autem z drogi i kicał kilkadziesiąt metrów wzdłuż asfaltu. Odwiedziłem ten Park po raz pierwszy od wycieczek szkolnych kilkanaście lat temu. Nie byłem ani w Błędnych skałkach, ani na Szczelińcu, nie wydałem ani złotówki przez 5 godzin. Na drodze do Pasterki jest fajny, darmowy parking pod Szczelińcem, wszędzie z niego blisko. Wjechałem od północy, pierwsze co to obszedłem Pośnę żółtym i niebieskim szlakiem. Potem pojechałem na duży darmowy parking za Karłowem niedaleko Błędnych Skałek i poszedłem w dół wzdłuż innej rzeki, obok znacznie wypiętrzonej Kopy do jakiejś miejscowości na "D" (Darliniec?). Następnie punkt widokowy między Pasterką a Szczelińcem, piękne łąki i skałki na horyzoncie, ale miałem ostrzeżenie o przekroczeniu granicy i trochę stresu. Na koniec Ostra góra i zaskoczenie. Wszędzie teren wojskowy i wstęp wzbroniony, na granicy jakiś pancerniak, a na tablicy informacyjnej dziwne informacje na temat okolicznej urodzajności. Podobno w okolicy Ostrej góry strasznie nieurodzajne gleby, płytkie, osadnicy ledwo przędli. Podobno

Największe dżdżownice znajdują się w nawodnionych kotlinach górskich, dolinach rzecznych w okolicach górskich, we wszystkich klimatach i rodzajach gleb. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kolejne pokolenia dżdżownic miały dobrze zastawiony stół. Dżdżownice potrzebują wody, ale aby rosnąć potrzebują wielu mikro- i makroelementów w diecie - czyli w glebie.

Podobno w Polsce mamy kwaśne gleby. Gleby kwaśne, to gleby wypłukane z niektórych minerałów przez wodę. Woda nie spłukuje tych minerałów pod glebę, tylko zbiera te minerały i prowadzi w kierunku rzeki. Po drodze minerały te mogą osiąść w jakimś miejscu, mogą dotrzeć do rzeki, lecz zazwyczaj tworzą eutroficzne mady rzeczne. Mówiąc w skrócie - gleba na zboczu zawsze będzie kwaśna, lecz gleba w kotlinach górskich będzie najbogatsza w minerały bo jest pierwszym i w wielu przypadkach jedynym odbiorcą osadów górskich. Idąc dalej powiem też, że nie ma kraju na świecie, w którym gleby są tylko kwaśne. Dopóki kraj ma podłoże skalne, to zawsze znajdzie się lokalne minimum, albo chociaż ogród w Watykanie, gdzie gleba będzie obojętna.

Gleby zasadowe sprzyjają działalności mikroorganizmów, które to transportują substancje w glebie i umożliwiają szybsze i efektywniejsze pobieranie tych substancji przez korzenie roślin. Podobno wiele roślin lepiej rośnie na glebie kwaśnej, ale wiedząc że gleby zawsze są żyźniejsze i mniej kwaśne bliżej rzek i w zagłębieniach terenu (na przykład Nil i okolice), sądzę że to raczej lokalne przystosowanie roślin o mniejszych wymaganiach i mniejszych walorach odżywczych jak drzewa iglaste w okolicy koła podbiegunowego.

Mówiąc krótko - najlepsze gleby są w nieckach i tam wyrosną zawsze super rośliny (oczywiście jeśli dociera słońce, ale mam na myśli średnią lokalnego ekosystemu i jeśli nie ma tam bagna itd.), które będą bogate w składniki odżywcze i jeśli wyrośnie tam kilkanaście kolejnych pokoleń, to będą znacznie większe od przedstawicieli tego samego gatunku.

Więc wracając do początku, rolnicy mieli strasznie trudno w Górach Stołowych. Słyszałem o przypadkach "idiotyzmu" w obszarach górskich, który wynikał z przewlekłego braku jodu. Aczkolwiek jod jest w powietrzu po burzy, a w górach burz jest pod dostatkiem, więc to chyba zły trop.

Nie mniej wątpię w to, że gleby w okolicy Ostrej Góry są złe, byłem, widziałem, wszystko rośnie jak ta lala.

Pozdrawiam i zachęcam do komentarzy, nie jestem uczonym przyrodnikiem.

Odpowiedz do tematu