PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stwierdzone ciekawe gatunki ryb !!! ;)
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-27, 19:08   

Cierniczek ma u nas swój? południow? granicę zasiegu występowania, a jak wiadomo na granicach zasięgów zaden organizm nie jest liczny. preferuje takie same rodowiska jak ciernik. z naciskiem na małe płykie zbiorniczki wodne, rowy. w okolicach Siedlec nie spodkałem nigdy cierniczka, widziałem je tylko raz, będ?c na Helu.występuje takze w przybrzeżnych słonawych wodach, u nas sporo jest go włanie w Zatoce Gdańskiej.

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 21:11   

Hmm..., to dobrze wiedzieć. Kiedy byłem przekonany, że cierniczek występuje licznie wszędzie na niżu. W ksi?żkach, które posiadam w domu informacje o wystepowaniu tej rybki s? raczej sk?pe i bardzo ogólne, np. "W rybach słodkowodnych" pisze: "W Europie wystepuje w wodach przybrzeżnych Morza Arktycznego, M.Północnego, Bałtyku i M.Czarnego". Natomiast w "Wielkiej encyklopedii ryb" jest napisane: "Rozprzestrzeniony prawie wokół całego bieguna północnego, strefy zimnej i umiarkowanej. W Europie na północ od Pirenejów, Alp i Bałkanów, od zachodniej Francji, przez Irlandię, Anglię, zlewiska Morza Północnego i Bałtyku po Morze Białe."
Te opisy sugeruja, że rybka powinna być wszędzie. Czy Corvusie jeste przekonany o tym co napisałe?!

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-27, 21:19   

wczeniej pytałe:
Cytat:
Czy występuje w okolicach Siedlec?

a ja Ci odpowiedziałem że w okolicach Siedlec nigdy go nie spodkałem, i to wszystko!!!
nie twierdzę ze jest skrajnie nieliczny!!!
A informacje które podałe:
Cytat:
"Rozprzestrzeniony prawie wokół całego bieguna północnego, strefy zimnej i umiarkowanej. W Europie na północ od Pirenejów, Alp i Bałkanów, od zachodniej Francji, przez Irlandię, Anglię, zlewiska Morza Północnego i Bałtyku po Morze Białe."

nic nie mówi?,!!! to straszny ogólnik. Ja tylko piszę ze swojego dowiadczenia, ze nigdy nie spodkałem tej rybki , poza Zatok? Gdańsk?.

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 21:46   

A jeszcze napisz Corvusie, czy w Muchawce występuj? miętusy... A czy można je w ogóle łowić na wędkę? Jak wybiorę się niedługo do Mogielnicy, to dowiem się, czy miętusy jeszcze się w Mogielance trafiaj?! To nieduża rzeczka, ale ronie nad ni? dużo drzew - krótko mówi?c jest zacieniona i zimna. Czyli rodowisko dla miętusa chyba odpowiednie...

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-27, 22:57   

staciłem dostęp, ale jestem znowu .
ok, nie spodkałem się by kto złowił miętusa w Muchawce, sam tez nigdy nie złowiłem. Wiem ze napewno występuj? w Liwcu, gdyż kolega z Kisielan złapał w tamtym roku i mi pokazywał.
Wiem ze kiedy( jeszcze 20-30lat temu) , miętusy występowały praktycznie wszędzie, ale wraz ze zmianami( budowanie zapór ,co spowodowało zmniejszenie prędkoci przepływowej rzek, zmulenie i w konsekwencji wypłycenie i zarastanie)miętusy zaczęły gin?ć w wielu ciekach wodnych.
a wracaj?c do cierniczka: podeprę sie trochę publikacj? ,,Przyroda Województwa Siedleckiego'' pr.zbiorowa pod redakcj? Henryka Kota z 1995r.to dla wiadomoci innych osób bo wiem Mirku, ze znasz tę pozycję doskonale. W dziale dotycz?ym ryb stwierdzono że cierniczek jest gatunkiem rzadkim i potencjalnie zagrożonym wyginięciem(oczywicie dotyczy to tylko byłego województwa siedleckiego)

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 23:23   

No tak niby znam te pozycję, ale nie wnikałem w opisy ryb...
A tak wracaj?c do miętusa... Czy on nie jest przypadkiem bardziej zagrożony od takiej różanki np.? A jeli tak, to dlaczego nie znalazł się w Polskiej czerwonej księdze zwierz?t"?

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-28, 00:27   

miętus wycofał sie z wielu rzek, głównie małych, przez czynniki o których wczeniej pisałem(zamulanie, zarazstanie, przegradzanie),lecz w wielu rzekach, głównie większych jest ryb?,występuj?c? lub nawet doc pospolit?. Mi jako wędkarzowi trudno jest stwierdzić jego obecnoc, gdyż miętusa wogule nie poławia sie w okresie od kwietnia do listopada. Sezon połowów tej ryby to głównie listopad-grudzień, a pogoda im gorsza(deszcz, silny wiatr,niskie temperatury) tym lepiej wpływa na jego zerowanie.Dodam ze łowi się go praktycznie tylko w nocy. W srodowisku wędkarskim jesienno zimowe wyprawy na mietusa uważane s? za extremalny hardkorr. Dodajmy ze jest ryb? głównie rzeczn? i chyba nie ma w Polsce zbiorników wody stoj?cej w których jest tak duża populacja miętusa, by opłacało się jeĽdzić na lód tylko z myl? o tym jednym gatunku. jestem wędkarzem dla którego sezon trwa 12 miesięcy, jeżdzę cał? zimę na wyprawy na lód, ale w zimie rzeki raczej omijam. Trzeba naprawde niezłego wariata zeby siedzieć cał? noc(która w grudniu trwa kilkanacie godzin)nad wędkami nad rzek?, gdy temperatura wynosi kilka stopni, wieje, i pada nieg z deszczem.
jak wspomniałem na pocz?tku s? rzeki z dosyć sporym pogłowiem miętusa, i wiem ze wędkarze z Siedlec jeżdża na niego głównie na Wieprz.

Mirek 

Wysłany: 2004-08-28, 06:30   

Dziekuję za obszerne wyjanienia, to już co wiem...

Jurek7 

Wysłany: 2004-08-30, 16:56   

Jesiotry widzialem w muzeum PN Dolnej Odry w Niemczech (fajne, w starej stodole, wszystko po polsku).

Badania pokazaly, ze w Baltyku i w Polsce mieszkal jesiotr ostronosy/amerykanski (A. oxyrhynchus) a nie jesiotr zachodni (Acipenser sturio). J. ostronosy jest dosc rozpowszechniony we wsch. Ameryce PN. Baltyckie j. ostronose pochodzily zapewne od jednej samicy, ktora kilka tys. lat temu przeplynela Atlantyk. Jesiotr zachodni obecnie rozmnaza sie tylko w 2 miejscach: zach. Francji i rz. Rioni w Gruzji.

Niemcy, narod porzadny, hoduja w basenach oba gatunki. :) Wypuszczanie sturio w Labie i oxyrhynchus w Odrze ma byc juz w tym/przyszlym roku. A niemiecka mapa zachowanych tarlisk jesiotra w doplywach Odry pokazuje, ze sa... w Polsce.

Dokladniej nie wiem. Nic w internecie ostatnio nie ma. Pewnie wypuszczanie sie opoznia. :(

Jurek7, ktory jesiotra kupil kiedys jako mietusa w supermarkecie. :)

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-30, 17:15   

Cytat:
Badania pokazaly, ze w Baltyku i w Polsce mieszkal jesiotr ostronosy/amerykanski (A. oxyrhynchus) a nie jesiotr zachodni (Acipenser sturio)

pierwsze słysze, sk?d takie wnioski i co to były za badania?? gdzie to było publikowane??
Cytat:
Niemcy, narod porzadny, hoduja w basenach oba gatunki. Wypuszczanie sturio w Labie i oxyrhynchus w Odrze ma byc juz w tym/przyszlym roku. A niemiecka mapa zachowanych tarlisk jesiotra w doplywach Odry pokazuje, ze sa... w Polsce.

Dokladniej nie wiem. Nic w internecie ostatnio nie ma. Pewnie wypuszczanie sie opoznia. :(

masz jakie linki , do stron ptemu powięconych?? jak masz to podaj .
w sumie Odra mogł by odpowiedać , nie jest poprzegradzana, i co najważniejsze nie broni migruj?cym rybom, dostępu do tarlisk.

NORBERT 

Wysłany: 2004-08-31, 08:20   

Cytat:
Badania pokazaly, ze w Baltyku i w Polsce mieszkal jesiotr ostronosy/amerykanski (A. oxyrhynchus) a nie jesiotr zachodni (Acipenser sturio).

polecam
www.fokarium.com/aktu/rok2002/jesiotry.htm

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-09-07, 19:48   

no to jest naprawdę wielka sensacja :shock:
całkowita zmiana całej dotychczasowej wiedzy o występuj?cym niegdy w naszych wodach gatunku jesiotra.
:shock:

Arti 

Wysłany: 2004-09-17, 11:54   

To fakt, ze zmieniaj?ce się uwarunkowania wypieraj? miętusa ale czy wiecie, że dwa tygodnie temu na Narwi wpadła mi w ręce Babka? Takie same czasne stworki widziałem w Bałtyku w pobliżu zatopionych kamieni czy innych przeszkód.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-09-17, 12:10   

Napewno nie była to babka a głowacz, który jest często mylony z babkami. występuj?ce w Polsce babki s? wył?cznie słonowodne. Wększoc występuj?cych u nas babek to gatunki zawleczone , najczeciej w wodach balastowych statków. dwa rdzennie polskie gatunki babek to babka czerna(Gobius niger) i babka piaskowa(Pomatoschistus microps) i zamieszkuj? one płytkie przybrzeżne miejsca o piaszczystym podłożu , w wodach morskich i słonawych. wiadomo mog? wchodzić do rzek ale raczej tylko trochę w górę. i napewno nie ma możliwoci by znalazły się w Narwii.

Marfu 

Wysłany: 2004-09-29, 19:21   

A pewien jestes tego, ze babki nie moga wystepowac w wodach slodkich? Masz nowe wydanie Ryb slodkowodnych Polski? Nie ma tam niczego na ten temat? Ja pamietam informacje o wystepowaniu ioch w Bugu :-( .

Co do cierniczka - skrajnie poludniowe stanowisko (w naszej czesci zasiegu...) mialem na Podnidziu, dokladnie rez. Skorocice - plywaly sobie w Jaskini Skorocickiej... Tam zaliczylem gatunek i od razu taka ciekawostka... A wczesniejsze badania dorzecza Nidy nie wykazaly go - chociaz w Jaskini Skorocickiej wykazywane byly od kilkudziesieciu lat... cierniki... A ostatnio byl stwierdzony gdzies na Opolszczyznie.

[ Dodano: 21 Lis 2004 02:21 pm ]
Konkrety o babkach:

Przeglad Zoologiczny 46, 3-4: 235-242. Podawane sa informacje o babce lycej j szczuplej w Wisle i Bugu. Duze populacje...

Odpowiedz do tematu