PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Samiec rodzi potomstwo!!
Autor Wiadomość
hubert97 

Wysłany: 2004-09-18, 16:24   Samiec rodzi potomstwo!!

Zwykle jest tak, że samica rodzi potomstwo. Do niedawna mylałem, że zawsze. A jednak. Dowiedziałem się, że jest zwierz?tko, które ma gdzie to prawo!! To potwierdzone na 100%!! Jednak nie mogę znaleĽć nazwy tego stworzonka. Pomóżcie!!!!!! Jak ono się nazywa?! :(

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-09-18, 16:46   

Konik morski??

[ Dodano: 18 Wrzesień 2004, 16:46 ]
Tyle, że on ich nie rodzi a tylko przechowuje w sepcjalnym "czyms" do czasu wyklucia, czy jako tak.

hubert97 

Wysłany: 2004-09-18, 17:07   

Dzięki. Hubert pomaga Hubertowi !!

Mirek 

Wysłany: 2004-09-18, 19:20   

Informacje o konikach morskich, inaczej pławikonikach, powinny znaleĽć się w rozdziale RYBY. A dla uclenia informacji: "Trwała torba lęgowa samców tworzy zamknięty worek, do którego samica składa ikrę" - cytat ze Słownika Zoologicznego RYBY. "Wylęgnięte młode pozostaj? w torbie lęgowej, póki nie skończy się zapas żółtka. "Poród" okazuje się dla samczyka procesem wymagaj?cym wiele wysiłku. Zakotwiczaj? się one i tr? brzuchem, np.: o kamieniem dopóki liczne, malutkie pławikoniki nie zostan? wypchnięte" - cytat LEKSYKONU ZWIERZˇT od A do Ż

hubert97 

Wysłany: 2004-09-18, 19:42   

Nie wiedziałem co to za zwierze, więc umieciłem w?tek w ssakach :)

Mirek 

Wysłany: 2004-09-18, 19:54   

Proba do Administratorów o przeniesienie w?tku o konikach do RYB!!!

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-18, 20:07   

Dobrze umieszczam temat w rybach.

O "samcorodztwo" mozna tez chyba podejrzewac grzbietorody i grzebiuszki czy nie?

Mirek 

Wysłany: 2004-09-18, 20:54   

Tetrao, trochę nie tak: w czasie znoszenia jaj przez samicę grzbietoroda, samiec wciska brzuchem w grzbiet samicy znoszone przez ni? jaja. Ta nastepnie je nosi na grzbiecie. Rozwój jaj, a następnie kijanek odbywa się w specjalnych jamkach skórnych.
A ta grzebiuszka... Pewnie miałe na myli pętówki, gdzie samczyki , po złożeniu skrzeku przez samicę, owija sobie sznury skrzeku wokół goleni i regularnie je nawilża w wodzie, dopóki nie wylęgna sie kijanki, które nastepnie pozostawia w wodzie...
Ale to znowu temat do płazów!

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-18, 21:09   

Masz racje Mirku... totalnie pochrzanilem :oops:

Co do konikow to mialem okazje sie z nimi zobaczyc w Czarnogorze dwa lata temu. Te piekne rybki maja przechlapane w czasie duzej fali, cale nabrzeze portu byo wysiane po kazdym sztormie wieloma osobnikami. Ja tylko biegalem i wrzucalem je do wody, niestety wiele nie przezylo.
Ogon tej rybki jest niezwykle sprawny i silny, gdy wzialem jakiegos w rece owinal sie nim wokol mojego palca i nie chcial sie puscic. Mam sporo zasuszonych martwych konikow ktore niestety nie przetrwaly dluzszego pobytu na ladzie :/

Odpowiedz do tematu