PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryby, wędkarstwo i takie tam...
Autor Wiadomość
Gajowy 

Wysłany: 2004-04-22, 08:48   Ryby, wędkarstwo i takie tam...

ponieważ nie lubię "zamiecać" innych tematów, a mopek nie chce założyć nowego działu "RYBY" :] , to zostałem "zmuszony" :twisted: otworzyć nowy temat w kuluarach..

do Corvus 8)
a i owszem interesię się...wędkarstwem, a o ichtiologii jako nauce, to wiem, że... istnieje :mrgreen:
wędkarstwo uprawiam z tak zwanego doskoku...w tym roku to nawet kartę sobie na nowo wyrobiłem (po 10 latach przerwy)

P.S. z tego co zanotowałem, to Winer też chadza na rybki...ostatnio jakie płotki wyci?gał :res:

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-22, 15:18   

heja Gajowy!!!!!!! :) jeli chodzi o wędkarstwo,ryby, i wszystko co w wodzie to jest to moja główna pasja,(ptaki s? tylko ciut niżej w chierarchi, a moze juz nie??!!, od pewnego czasu zauwarzam, ze na rybach duzo częciej patrze ''w niebo'' niż na wędki :wink: :mrgreen: ) . Na rybkach jestem w czasie tzw roku akademickiego :wink: rednio raz w tygodniu, z tym ze w zimie raz na 2-3 tygodnie(na lodzie), a w miesi?cach ciepłych nawet 3-4 razy w tygodniu.
po powrocie w ''zacne''grono członków PZW zaskoczony jeste pewnie tymi ''miesznymi'' rejestrami połowu, no cuz troche się pozmieniało. :wink:
a ostatnio raczej kiepsko z ribamy :) , na rzekach wysoka woda, nurt rwie, na zbiornikach wody stoj?cej lepiej,wiadomo woda szybciej sie nagrzewa i ryba wczeniej zaczyna zerować.
moje łowiska to głównie rzeki( Bug, Narew,Wisła) rzadziej zbiorniki stoj?ce( rzwirownie w Międzyrzecu Podl. Zelizna, Podedwórze,Mosty)czasami jezdze na mazury ,głównie w zimie na lód-?niardwy,Niegocin,Dargin,Mikołajskie.
No to Gajowy szykuj sprzęt na rozpoczęcie sezonu szczupakowego- NIECH SIĘ ?WIĘCI 1 MAJ!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:
POŁAMANIA KIJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pozdro!!!!!!!!!!!!!!!!

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-04-22, 21:29   

Corvus napisał/a:
po powrocie w ''zacne''grono członków PZW zaskoczony jeste pewnie tymi ''miesznymi'' rejestrami połowu, no cuz troche się pozmieniało. :wink:

Moze napiszesz na ten temat cos wiecej? Co prawda ja kikj a nie mocze, ale ciekawa sprawa, nie wiedzialam ze wedkarze jakies rejestry maja...

[i] Winer [i]

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-22, 22:27   

juz spiesze z odpowiedzi?!!!!!
od tego roku wprowadzono dwa nowe dokumenty, które nalezy zdawać pod koniec roku, ewentualnie w momencie opłacania składek w przyszłym roku. pierwszy jest to 20 stronicowa mała ks?żeczka-''Rejestr Połowu Ryb'' na rok 2004, PZW okręg.............
cytuję:''wędkarz jest zobowi?zany wypełnić i wpisać do rejestru złowion? i zabran? rybę podaj?c gatunek,wagę i wymiar ryby. w rubrykach :data,nazwa łowiska, gatunek ryby,iloć w szt,iloć w kg,cm'' podajemy charakterystykę ryb złowionych i zabranych na poszczególnych wyprawach wędkarskich.
drugi to ''zbiorcze zestawienie danych o połowach na poszczególnych łowiskach w ci?gu całego roku w Okręgu PZW.........................''
jest to długa kartka z rubrykami, pierwsza to nazwa łowiska ,następne to gatunki ryb(amur,brzana,boleń,certa,jaż,kara złocisty,kara srebrzysty,kleń,karp,lin,lipień,leszcz,miętus,okoń,pstr?g potokowy,płoć,sandacz,sum,szczupak,węgorz,tołpyga, inne)
na tej kartce pod koniec roku wpisujemy ile ryb ,okrelonych gatunków (szt i kg) zabralimy z okrelonych łowisk.

kessy 

Wysłany: 2004-04-22, 23:09   

To widze ze wedkarze zaczeli byc... mysliwymi ;) Bo ci kazda pozyskana sztuke zwierzyny musza odnotowywac. Jeszcze troche to samo wejscie w lowisko bedziecie musieli wpisywac ;)
A na powaznie juz - czy to ma racje bytu? Czy w ogole bedzie choc troche przestrzegane? Bo przyznaje, ze niezbyt w to wierze... Czy sa jakies kary przewidziane za niewypisywanie "ksiazeczek"? Kto bedzie tego pilnowal?

[i] Winer [i]

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-04-22, 23:14   

Cytat:
P.S. z tego co zanotowałem, to Winer też chadza na rybki...ostatnio jakie płotki wyci?gał
- hehe, ZGADZA się wszystko. Na ryby jeżdżę od małego, zaczynałem w 4 klasie podstawówki, wci?gn?łem w to ojca i tak się porobiło, że teraz to nawet on częciej na rybach niż ja :-D

Cytat:
zaskoczony jeste pewnie tymi ''miesznymi'' rejestrami połowu, no cuz troche się pozmieniało.
- największa GŁUPOTA z jak? się ostatnio spotkałem!!!
Niech takie blankieciki rozdaj? kłusownikom a nie wędkarzom. Często w jednej sieci maj? tyle ryb co taki Winer przez cały rok se na kija złapie! nie raz widziałem jak ci?gn? sieci i nie raz słyszałem jak bij? pr?dem. Takie liczenie to ogólna głupota mimo wszystko. mój ojciec z wiadomych tylko jemu powodów... zawyża iloć zlowionych ryb (wagę). Mylę, że zamysł może i dobry ale nie na polskie warunki :?

[ Dodano: 2004-04-23, 00:15 ]
Cytat:
A na powaznie juz - czy to ma racje bytu? Czy w ogole bedzie choc troche przestrzegane? Bo przyznaje, ze niezbyt w to wierze... Czy sa jakies kary przewidziane za niewypisywanie "ksiazeczek"? Kto bedzie tego pilnowal?
- no kessy dobrze po kociach Cię łamie, własnie o tym pisałem :wink:

kessy 

Wysłany: 2004-04-22, 23:18   

Tylko ze moj post byl o 5 minut szybciej :mrgreen:

Dobra no, przyznam sie. Jak bylam malutka to tez moczylam kijek ;) Co prawda sama na swoja wedke nigdy nic nie zlapalam, ale na czyjas to jakos mi sie udawalo! Siakies tam uklejki ;) Chyba nie mialam wtedy 6 lat jeszcze... Dawne dzieje :D

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2004-04-23, 07:13   

Cytat:
nie raz widziałem jak ci?gn? sieci i nie raz słyszałem jak bij? pr?dem.

Na suwalszczyĽnie to powszechnie używa się pr?du do kłusownictwa. Mówi się że jest tam bezrobocie, a wystarczy że jeden taki człowiek pójdzie z kablem nad jezioro i po jednej nocy ma taki utarg że nic dziwnego że nie chce mu się do pracy ić. W pare minut takim kłusowqniem zarobi pare razy więcej niż uczciwie pracuj?c.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-23, 07:42   

W "moich stronach" swego (dawnego) czasu było głono o przypadku w którym kłusownicy którzy jak już to ogłuszali ryby pr?dem podł?czonym bezporednio do linii niskiego napięcia (230 V) przebiegaj?cej nad stawem. Jednak którego razu w innej okolicy popełnili fatalny bł?d i próbowali podł?czyć się do linii redniego napięcia (ok 15 tys Volt) jeden z nich - "kaput" na miejscu a drugi z tego co pamiętam wyl?dował z ciężkimi poparzeniami w szpitalu.
A pr?dem to ja robaki na ryby z ziemi wyci?gałem z kuzynami jak bylimy mali :D
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Gajowy 

Wysłany: 2004-04-23, 11:29   

Corvus z tymi ptakami to rzeczywicie trzeba uważać...ja też zaczynałem od ryb-wędkarstwa...potem zacz?łem zabierać lornetkę na ryby, jako dodatek...potem jako dodatek zacz?ł jeĽdzić spining...no a potem okazało się, że wędka tylko przeszkadza i wystarcza sama lornetka :mrgreen:

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-23, 13:57   

wiesz Gajowy, wędkarstwo to od 14 lat, ornitologia od ok3. .
jedno i drugie to wspaniała sprawa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a na ptaki uważam!!!!! :mrgreen: , cały czas sie rozgl?dam, chyba ze jade na ''nockę'' wtedy cał? moj? uwagę absorbuj? wędki no i oczywicie...odgłosy nocy :mrgreen:
hehehe!!!!!

a co do pytania Kessy!!
masz rację nikt lub prawie nikt tego nie będzie wypełniał
wiadomo jak to jest...( a co mi tam kto będzie co kazał robić, niach spada!!!!) takie jest nastawienie....
a przy opłacaniu składek większoć wędkarzy mówiła ze i tak nie będ? wypełniać... :|

Wereszcz 

Wysłany: 2004-04-28, 23:10   

Hej odnonie tych rubryczek do wpisywania iloci złowionych rubów( :-D -slang),to mi nawet nie dali tej tabelki.Ale kto to ma czas i chęć to wypełniać????Ja też ostatnio zabieram na ryby lornetkę i kto wie jak to się skończy-aczkolwek nie przewiduje rozwodu z wędkarstwem-jestem raczej zwolennikiem poligami :) .Ale jednak coraz częciej wybieram się na ptaki tyko i wył?cznie!!Jednak wędkarstwo i ornitologia doskonale ze sob? współgraj? i się uzupełniaj?-jak nie bierze to lornetka w ręke i poszedł...

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-28, 23:16   

zgadza sie jak ostatnio bylimy z Wereszczem na ribach nad Narwi?,to włanie taki scenariusz przerabialimy.... :mrgreen:
nie ma mowy o zadnym rozwodzie :!: :!: z wędkarstwem :)
ale w końcu ''rybów sie nałapie'' hehehe :mrgreen: :wink:

Gajowy 

Wysłany: 2004-05-10, 09:20   

no to się muszę pochwalić pierwsz? sensowniejsz? rybk? po długiej przerwie w wędkarstwie (mylę, że to po prostu przysłowiowe szczęcie powtórnie pocz?tkuj?cego)...

złapałem swojego pierwszego w karierze pstr?ga, jak dla mnie...był spory 42 cm :!:
złapany na 10ha zbiorniku retencyjnym na rzece Jeziorka (I klasa czystoci). Złapany na obrotówkę nr. 4 (złota z czerwonymi kropkami...przy następnym rzucie j? straciłem :( ), a moja wyprawa trwała zaledwie 0,5h.

I tu mam pytanie :?: słyszałem, że złapanego pstr?ga się nie wypuszcza :( bo i tak nie przeżyje... czy to może dotyczy wył?cznie pst?gów ze stawów hodowlanych łapanych na czerwonego robaka :?:

P.S. mój popłyn?ł mam nadzieję szczęliwie...przysłać tatusia :mrgreen: jak będę tam następnym razem

tomax 

Wysłany: 2004-05-10, 09:37   

Jako wedkarz tez cos powiem. Rejestr wypelnialem w zeszlym roku sumiennie. W tym roku nie chciano go ode mnie wziac przy oplacaniu skladek... Klusownikow niestety nie brakuje - nie mozna usprawiedliwiac lamania prawa bieda.Jakby ktos Ci ukradl telewizor i go sprzedal bo nie mial pracy to bys go poblogoslawil? Ale najwiecej jest klusoli wsrod nas wedkarzy... te szczupaczki po 43 cm, jak dobrze biora 5 w schowku. Lowienie w czasie tarla, slynny warszawski szarpak.Polowy z wedka tuz przy tamach i jazach ( zapraszam nad dowolny kanal ze sluza itp. na Mazurach- zaloze sie o 1000zł, ze w ciagu 1 dnia ktos tam zamoczy kija). Jak widze,ze kolega o kiju lamie prawo - przestaje byc moim kolega i wiecej razem na ryby nie jedziemy.
Teraz troche optymizmu :D wedkarstwo to piekny sport, ale ja od jakiegos czasu mam wyrzutu sumienia zabijajac ryby, nie wiem czy niedlugo nie bede "NO KILL" :wink:
Jak ktos ma ochote moze sobie poczytac o moich polowach (niektore opowiadania sanaprawde prawdziwe ;-) - -powstaly z zimowych nudow w pracy:)

Odpowiedz do tematu