PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryby do identyfikacji
Autor Wiadomość
Lagoon 

Wysłany: 2015-08-09, 20:39   

Niestety jestem naukowcem i zawsze byłem uczony oznaczania zwierząt po widocznych i pewnych cechach a nie metodą eliminacji lub prawdopodobieństwa. Ja nie neguję, że najprawdopodobniej jest to ukleja, bo pewnie jest (wielkość oka ciągle jednak budzi moje wątpliwości), ale na tym zdjęciu nie widać cech które pozwalają jednoznacznie to stwierdzić, stąd należy pozostawić rybę jako nieoznaczoną. Dodatkowo zwracam uwagę na kolory, wskazujące na to, że ryba zapewne była zdechła, ze zmienionymi kolorami i właśnie np. płoci nie można wykluczyć. Tak samo jak małego bolenia, którego w ogóle nie można wykluczyć (oczywiście prawdopodobieństwo jest znikome, ale zwierząt nie oznaczamy po prawdopodobieństwie).

PTASIEK 

Wysłany: 2015-08-09, 22:06   

Jak to internet daje możliwość bycia ekspertem w każdej dziedzinie :) Ryby można łowić i 100 lat i wcale nie oznacza to, że z każdego zdjęcia jest się w stanie oznaczyć rybę co do gatunku. Lagoon ma całkowitą rację i rybę powinno się zostawić jako nie oznaczoną. Na zdjęciu nie ma widocznych cech pozwalających jednoznacznie stwierdzić, że to ukleja. Ja również łowię ryby od lat, obserwuję także ptaki (zajmuję się nimi zawodowo) i nie będę tu się bawił w zgadywanki. I jeśli Lagoon to "internetowa monciwoda" to równie dobrze można uznać że Pan Mirek jest "internetowym mądralą" :>

Zjak 

Wysłany: 2016-08-10, 21:32   

Widzę, że przez rok nikt o nic nie pytał, więc mam zrobione dwa zdjęcia ryb chyba tego samego gatunku, ale nawet nic mi nie przychodzi do głowy co to może być.
Proszę naukowców i znawców ryb o podpowiedź.

DSC08755p.JPG
Plik ściągnięto 816 raz(y) 127,74 KB

DSC08757p.JPG
Plik ściągnięto 819 raz(y) 131,62 KB

saba11 

Wysłany: 2016-09-22, 11:29   

Czy to może być malutki (ok 7cm) szczupak?

4.jpg
Plik ściągnięto 809 raz(y) 83,39 KB

HenrykG 

Wysłany: 2016-09-22, 16:16   

saba11 napisał/a:
Czy to może być malutki (ok 7cm) szczupak?

Z całą pewnością :oki:

trepik79 

Wysłany: 2016-09-30, 09:21   Klen czy jelec?

Złowiony przez rybołowa.

klen.jpg
Plik ściągnięto 812 raz(y) 75,92 KB

PTASIEK 

Wysłany: 2016-09-30, 09:51   

kleń, o czym świadczy m.in. kolor płetw, kształt płetwy odbytowej, wielkość i ułożenie otworu gębowego

trepik79 

Wysłany: 2016-09-30, 10:01   

Dziękuję za pomoc.

rufinus 
Krzysiek Ostrowski

Wysłany: 2017-04-18, 12:16   

Mam prośbę o pomoc przy identyfikacji kilku ryb. Zdaje sobie sprawę, że z części zdjęć może być problem przy oznaczeniu gatunku. W każdym razie będę wdzięczny za wszelką pomoc :]
Wszystkie zdjęcia pochodzą z woj. dolnośląskiego (1-4 - Wzgórza Strzelińskie, pow. strzeliński; 5-6 Równina Wrocławska; pow. wrocławski)

Ryby ze zdjęć od 1 do 4 pochodzą z niewielkiego śródleśnego stawu powstałego na skutek spiętrzenia zastawką jednego ze strumieni. Nad stawem spotkałem kiedyś człowieka, który opowiadał mi, że czasem zarybia ten staw rybami, które uda mu się gdzieś tam złowić - także w tym śródleśnym stawie nie koniecznie niestety muszą być gatunki, dla których jest to odpowiedni biotop.

Ryby ze zdjęć 5 i 6 obserwowane były w niewielkim, wolno płynącym cieku śródpolnym.

Według mnie (chociaż słabo znam się na krajowych rybach) to:
zdj_1 - Tinca tinca
zdj_2 - Pseudorasbora parva
zdj_3 - Ctenopharyngodon idella (sądzę tak po mocnej fakturze łuskowania, ale nie wiem czy dobrze myślę)
zdj_4 - nie wiem
zdj_5 - jakiś gatunek kiełbia, zapewne Gobio gobio, ale wolę się upewnić
zdj_6 - nie wiem; początkowo myślałem o Rhodeus sericeus, ale jak teraz patrzę to płetwa grzbietowa jest raczej całkiem inna; nie wiem czy z tego ujęcia będzie możliwe określenie gatunku (W cieku tym kiedyś były różanki, ale to było 20-25 lat temu. Obecnie nie mam pewności czy ten gatunek tu występuje. Szczerze mówiąc to rów znajduje się jakieś 50m od mojego domu, także odwiedzam go często. Niestety przez ostatnie lata nie miałem w nim pewnej obserwacji różanki :( )

zdj_3.jpg
Ctenopharyngodon idella ?
Plik ściągnięto 12 raz(y) 55,42 KB

zdj_2.jpg
Pseudorasbora parva ?
Plik ściągnięto 8 raz(y) 75,03 KB

zdj_1.jpg
Tinca tinca ?
Plik ściągnięto 13 raz(y) 85,6 KB

Z paleontologicznego punktu widzenia:
Brak dowodów istnienia nie jest jeszcze dowodem nieistnienia.

rufinus 
Krzysiek Ostrowski

Wysłany: 2017-04-18, 12:18   

cd.

zdj_4.jpg
Nie mam pojęcia czy z takiego ujęcia da się cokolwiek oznaczyć?
Plik ściągnięto 8 raz(y) 63,6 KB

zdj_5.jpg
Gobio gobio ?
Plik ściągnięto 7 raz(y) 116,55 KB

zdj_6.jpg
Nie wiem :(
Plik ściągnięto 16 raz(y) 62,12 KB

daniello12 

Wysłany: 2017-04-21, 23:12   

rufinus, przestaw opis zdjęcia nr 1 na nr 3 i bym się wtedy w 90 % zgodził, nr 4 i nr 6 najprawdopodobniej stynka

Lagoon 

Wysłany: 2017-04-22, 10:53   

Nie ma tu żadnej stynki - żadna z typowanych ryb ewidentnie nie ma płetwy tłuszczowej, inne cechy pomijam, biotop także.
5 - kiełb, ale gatunku z tego zdjęcia się nie podejmę, oczywiście Gobio gobio to "najpewniejszy typ", ale gatunków nie oznacza się jako procent pewności, tylko albo jest oznaczony na pewno, albo jest "nieoznaczony do gatunku".
2 - zdecydowanie czebaczek
1 - intrygujący jest ten "lin", bo dość dziwnie wygląda na tym zdjęciu, ale to może być tylko efekt zniekształcenia przez wodę i oświetlenie
3 - nie podejmę się, dla mnie za mało widać, pozostałe tak samo.

rufinus 
Krzysiek Ostrowski

Wysłany: 2017-04-26, 20:59   

Dzięki za odpowiedź.

W załączeniu kolejna porcja ryb do identyfikacji :]
Wszystkie obserwowane w miejscu, gdzie woda ze stawu spływa do niewielkiego cieku śródleśnego (pow. strzeliński; dolnośląskie).
Zapewne na obu zdjęciach (żywych ryb) jest ten sam gatunek.
Początkowo myślałem o Leucaspius delineatus i Alburnus alburnus. Jednak jak tak patrzę na zdjęcia w necie to słonecznica ma zupełnie inną linię boczną. Z drugiej strony nie wiem czy ukleja może mieć taki delikatny żółtawy/pomarańczowy kolor na ogonie? Ryby miały nie więcej jak 10 cm długości.

I martwa ryba. Zastanawiam się nad Sander lucioperca lub Perca fluviatilis. Okoni na tym odcinku cieku było dobre kilka setek. Głównie takie do 10 cm długości. Wszystkie z wyraźnymi pasami na grzbiecie. Ta ryba, którą sfotografowałem zwróciła moją uwagę tym, że nie miała widocznych pasów na grzbiecie. Na oko była prawie długości dłoni dorosłego człowieka.

DT5A1302.JPG
Plik ściągnięto 3 raz(y) 110,72 KB

DT5A1458.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 123,71 KB

DT5A1797.JPG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 128,25 KB

daniello12 

Wysłany: 2017-04-28, 21:37   

martwy osobnik wygląda na jazgarza, a na dwóch górnych raczej słonecznica.

malbork7 

Wysłany: 2017-05-29, 17:49   

Bielik złowił z lustra Wisły,ciekawe kształty tej ryby,czy to może być jesiotr?

bie.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 92,35 KB

bielik1.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 89,6 KB

bie1.jpg
Plik ściągnięto 56 raz(y) 33,57 KB

Odpowiedz do tematu