PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rybki akwariowe w Polsce
Autor Wiadomość
lukaszwiesek 

Wysłany: 2008-11-16, 18:06   Rybki akwariowe w Polsce

Czy widział ktoś z was rybki akwariowe w zbjornikach naturalnych na terenie Polski ?? Ja słyszałem że w jakimś kanale na Ślązku można je spotkać.

arturgołąb 

Wysłany: 2009-02-24, 22:54   

Kilkanaście lat temu mój brat złowił na wędkę dość dużego skalara w Białej Tarnowskiej ,przy ujściu do Dunajca. Oczywiście w lecie, prawdopodobniego ktoś w Tarnowie wrzucił na odcinku gdzie Biała przepływa przez miasto, albo ktoś z pobliskich Zakładów Azotowych go wyrzucił - kiedyś było tam sporo "zakładowych" ;) akwariów,nawet pewien mój znajomy który tam pracował też miał taki zbiornik. Inny przypadek, też z przed lat to gupiki w osiedlowym oczku wodnym widziane osobiście, byłem w tych czasach zapalonym akwarystą, nawet miałem zamiar dokonać odłowów na potrzeby własne ;)
Z doniesień krajowych słyszałem o tilapiach w zbiorniku zrzutowym EC w Rybniku.

przemek.m 

Wysłany: 2009-05-31, 16:38   

Przez tego typu praktyki człowiek przyczynił się do wielu zniszczeń w przyrodzie.
Ogromna większość tzw. gatunków inwazyjnych, czyli nie występujących pierwotnie na danym obszarze jest sprowadzona przez człowieka, któremu wydaje się, że jest mądrzejszy od natury !
W ten sposób np. okoń nilowy wykończył większość populacji endemicznych pielęgnic z jeziora Wiktorii, a rak pręgowany przenosząc tzw. raczą dżumę wykańcza nasze rodzime raki. To niestety tylko dwa w bardzo wielu przykładów.

Nie wolno wprowadzać do wód polskich żadnych egzotycznych zwierząt nie występujących tutaj naturalnie ! Jest to wręcz przestępstwo.

Co prawda ogromna większość tropikalnych ryb akwariowych nie ma najmniejszych szans na przetrzymanie u nas zimy, ale są wyjątki. Są także zbiorniki, które mają temperaturę wody sztucznie podwyższoną np. na skutek lokalizacji obok elektrowni cieplnych.

Traper Bemowski 

Wysłany: 2010-01-05, 22:09   

Ja widziałem kiedyś pływającego w jednym z okolicznych stawów (Warszawa) welona. W Odrze podobno wyjątkowo często trafiają się piranie - zapewne jest to prezent od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie zadomawianie się gatunków obcych jest bardziej zaawansowane, niż u nas.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2010-01-07, 17:21   

w zrzutach ciepłej wody w dolnej Odrze (i nie tylko, wszedzie gdzie elektrownie zrzucaja wodę np RYbnik)trafiaja sie te gatunki. tylko w podgrzanej wodzie mogą przetrwac w naszym klimacie.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-01-12, 10:58   

Wiekszosc tak egzotycznych ryb jak skalary czy im podobne przezywa i tak tylko lato, a swoja sezonowa obecnosc w polskich wodach zawdzieczaja ludzkiej glupocie. Sam widywalem mieczyki i gupiki. Ale byly to raczej jakies przyosiedlowe zbiorniki. Badz zbiorniki p.poz.

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Traper Bemowski 

Wysłany: 2011-03-09, 13:46   

Na Słowacji zaaklimatyzowały się gupce i gambuzje.

Pikuś23 

Wysłany: 2011-07-09, 07:04   

Ja czegoś takiego nie widziałem, ale mój kumpel hoduje takie kolorowe ryby, z tym, że to nie są z pewnością akwariowe.

strasznik 

Wysłany: 2012-04-04, 21:19   

hm cóż;) do pewnego momentu wszystkie polskie ryby są akwariowe, jak byłem młodszy to przetrzymywałem i z powodzeniem odhodowywałem przeróżne polskie rodzime ryby i jako zjawisko były "mega" ciekawsze od sklepowych w obserwacjach
A może też gdyby popularyzować tzw. akwarystykę krajową zagrożenie "emisji: obcych gatunków byłoby mniejsze. A na przetrzymywanie części polskich rybek prawo pozwala.

Odpowiedz do tematu