PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
identyfikacja glonojadów
Autor Wiadomość
Hubert 

otop

Wysłany: 2006-12-24, 00:04   identyfikacja glonojadów

Wczoraj całkowicie niespodziewanie zostałem posiadaczem 4. glonojadów należących do 2. różnych gatunków. Wie ktoś po czym ustala się gatunek?

pulsatilla1214 

Wysłany: 2006-12-24, 02:06   

a jakieś choc ogólne wskazówki co do wyglądu?

Wg mnie najpopularniejsze to zbrojnik niebieski (to ten powszechnie znany ciemny glonożerca) oraz glonojad syjamski, całkiem inny wyglądem. Jasny i z rzędem ciemniejszych plamek wzdłuż ciała, bardziej podobny do zwykłych rybek niż ten jego opancerzony kuzyn. Też ma przyssawkę i niezbyt ładny zwyczaj przysysania się do rybek :> Silnie terytorialny, a zbrojniki pokojowe są :mrgreen:

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-12-24, 14:04   

Miałem nadzieje, że ktoś mi napisze najpierw na co trzeba patrzeć :D .

Wklejam zdjęcia spodu rybek.

Ten ciemny jest cały taki w ciapki, a ten jasny w miarę jednolity, taki pomarańczowo-czerwony.

PC240003.JPG
Plik ściągnięto 3621 raz(y) 18,19 KB

PC240004.JPG
Plik ściągnięto 3678 raz(y) 80,84 KB

pulsatilla1214 

Wysłany: 2006-12-24, 19:07   

Oba zbrojniki. Ancistrophorus czy jakos tak :? ?

Jestes pewien, ze to odrebne gatunki, a nie jedynie barwne formy tego samego gatunku, Hubert..? Zółte glonojady częste, ale pomaranczowego jescio nie widzialem :roll:

Przydałby się na forum specjalista od systematyki zbrojników :mrgreen:

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-12-25, 19:36   

pulsatilla1214 napisał/a:
a nie jedynie barwne formy tego samego gatunku
Znaczna różnica wielkości jest. Niestety dzisiaj jeden ciemny mi zdechł :/ , nie mam pojęcia dlaczego, ale w sklepie kiedyś usłyszałem, że jak rybka zdechnie zaraz po zakupie to wcześniej musiało być z nią coś nie tak :/ .

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-12-25, 19:44   

http://www.inco.wroc.pl/~ar43/zachowanie.html

Są coś jakby te ze zdjęcia w linku.

pulsatilla1214 

Wysłany: 2006-12-25, 21:37   

to ten ciemny..? :

http://www.aip.pl/~zho/ZBROJN.htm

Te co pokazałeś w linku to własnie forma albinotyczna zbrojnika niebieskiego (maja czerwone oczy). Podobnie są spotykane formy albinotyczne wśród kirysków.

Czyli ten sam gatunek.

P.S.

Różnica wielkości o niczym nie świadczy, zbrojnik rośnie i do 30 cm. Po prostu mogą to być młodsze i starsze sztuki. Ryby w przeciwieństwie do np ptakow czy ssakow rosną wlaściwie całe swoje życie, wzrost nie ulega zahamowaniu po osiągnięciu dojrzałości.

Damianno 

Wysłany: 2007-08-17, 08:52   

Te glonojady należą do gatunku liposarcus multiradiatus, jeden z nich to albinos. W zooologikach jest sprzedawany pod błędną nazwą plecostomus. Rosną do 50 cm, nie polecam do małych akwarii. W diecie potrzebuje dużo drewna, jako źródło celulozy. Nie można powiedzieć, że zjada same glony, gdyż trzeba go karmić również warzywami, dla urozmaicenia diety pokarmami suchymi w postaci tabletek z dużą zawartością glonów spirulina. W akwarium z tymi zbrojnikami koniecznie muszą być korzenie, czyli drewno nezbędne w diecie tych ryb.
Dam jedną fotkę:

http://s234.photobucket.c...tiradiatus9.jpg

Odpowiedz do tematu