PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwny gatunek strzebli
Autor Wiadomość
asagoth 

Wysłany: 2009-06-24, 22:20   Dziwny gatunek strzebli

Witam oto mój pierwszy post na tym forum a tyczy się on odłowienego przezemnie 2 lata temu dziwnego gatunku strzebli. Niestety nie mam foto tej ryby ale postaram się ją opisać. Jestem pewny że to strzebla bo troszke siedze już w rybach naszych wód napewno nabliżej jej do strzebli potokowej lecz to nie to. Jest mniejsza smuklejsza pysk charakterystyczny jak u większości strzebli, grzbiet miała brązowy powiedziałbym herbaciany mniej więcej po lini bocznej biegnie u niej czarny pół cm pasek od łba do ogona a brzuch ma biały wszystkie odłowione przezemnie ryby wyglądały tak samo. Spędziły u mnie w akwa jakieś 3 mies miałem ich 5 szt i albo trafiłem na rybki jednej płci albo dymorfizm płciowy nie był zauważalny. Co najciekawsze ryby te przejawiały w akwa silną agresje do współtowarzyszy (płoć, ukleja, kiełb) co jak na strzeble wydało się dość dziwne. W tym roku postaram się złapać choć jedną z tych ryb i wrzuce foto na forum. Narazie prosze po tym oględnym opisie o jakiekolwiek oznaczenie bo ja przeglądając literature żadnej podobnej strzebli nie widziałem. Miejsce odłowu to mała rzeczka w świętokrzyskim z piaszczystym dnem .
czekam na odp

Waldi 

Wysłany: 2009-06-24, 23:53   

Jesteś pewien, że nie jest to Strzebla przekopowa?

asagoth 

Wysłany: 2009-08-01, 14:37   

OK z moich obserwacji wynika że to odmiana barwna strzebli potokowej. Alarm odwołany. Złapałem pare sztuk porównałem jestem pewien:)

gotyxx 

Wysłany: 2009-12-07, 01:00   

Strzebla potokowa jak i każda inna jest gatunkiem objętym ochroną w Polsce :-D

asagoth 

Wysłany: 2009-12-14, 19:33   

Owszem, odłowy z okazji monitoringu ichtiofauny prowadzone przez krakowską uczelnie:D
Pozdrawiam

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-12-15, 16:16   

co do rzekomej ochrony polecam rozwiązanie forumowej zagadki ;) :

strzebla potokowa

zły temat poprzednio, wybacz moderatorze :poklon:

Odpowiedz do tematu