PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czebaczek amurski(Pseudorasbora parva)
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-28, 14:14   Czebaczek amurski(Pseudorasbora parva)

W końcu po 9 miesi?cach niewiedzy :wink: udało mi się oznaczyć rybki które złapałem w tamte wakacje w małym strumyczku wpadaj?cym do Wisły, w okolicach wsi Pawłowice, niedaleko Kozinic. okazalo się ze s? to Czebaczki amurskie.!!!!!! :shock: :D
cytuje-''pierwotnym miejscem występownia P.parva była Nagasaka w Japonii. Wspólczesne europejskie populacje tej ryby powstały z osobników, które przedostały się przypadkowo ze rodkowego biegu Amuru.Trafiły one do Dniepru i Dniestru,Lalomity(Rumunia), Dunaju i jego dopływów . obecnie potykany również w dorzeczu Wisły i Odry''
wczeniej przegl?dałem różne publikacje i nie mogłem trafić na lad tych rybek które pływały w moim akwarium. :/
Odkrycia dokonałem korzystaj?c z ksi?żki ''Wielka Encyklopedia Ryb'' MUZA SA Warszawa 2004, któr? notabene wygrałem w konkursie OTOP-u na Dniach Ziemi, w Warszawie, kilka dni temu. :mrgreen:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-04-28, 16:33   

Brawo brawo brawo! :D
Czy jest Komisja Faunistyczna dla rybek? ;)

[i] Winer [i]

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-28, 17:44   

niestety nie, s? to rybki ''nie nasze'' tylko ''zawleczone'', czyli uważane za chwast stanowi?cy zagrożenie dla rodzimej ichtiofauny.
ale ja i tak sie ciesze ze znalazłem ich stanowisko.... :wink: :mrgreen:
co więcej nasze prawo stanowi ze takich rybek ,podobnie jak raków amerykańskich, po złowieniu nie można wypucic tylko należy zabić, lub pozostawić na brzegu na pastwę losu :cry: :cry: . Podobny pogl?dy maj? w Australii w stosunku do Karpia. :?
s? to obce gatunki, których nie wolno wprowadzać,co więcej,wszelkimi sposobami nalęży ograniczać ich liczebnoć..... :cry: trochę to smutne bo czebaczek to naprawde ładna rybka, i raczej nie zje innej bo dorasta tylko do ok 7cm :wink:

Ja i tak nie mam zamiaru ich zabijać , będe je trzymał w akwarium jako przedmiot chodowli......... :wink: :mrgreen:

Rey 

Wysłany: 2004-04-28, 18:33   

Corvus napisał/a:
niestety nie, s? to rybki ''nie nasze'' tylko ''zawleczone'', czyli uważane za chwast stanowi?cy zagrożenie dla rodzimej ichtiofauny.
ale ja i tak sie ciesze ze znalazłem ich stanowisko.... :wink: :mrgreen:
co więcej nasze prawo stanowi ze takich rybek ,podobnie jak raków amerykańskich, po złowieniu nie można wypucic tylko należy zabić, lub pozostawić na brzegu na pastwę losu :cry: :cry: . Podobny pogl?dy maj? w Australii w stosunku do Karpia. :?
s? to obce gatunki, których nie wolno wprowadzać,co więcej,wszelkimi sposobami nalęży ograniczać ich liczebnoć..... :cry: trochę to smutne bo czebaczek to naprawde ładna rybka, i raczej nie zje innej bo dorasta tylko do ok 7cm :wink:

Niew?tpliwie to musi być ładna rybka, ale niestety trzeba j? eliminować bo przecież mamy własne gatunki ryb i o nie należy dbać przede wszystkim. Taki jest los wszystkich gatunków przywleczonych do naszego kraju bez względu na to czy to ryba, ssak czy ptak.

Corvus napisał/a:
Ja i tak nie mam zamiaru ich zabijać , będe je trzymał w akwarium jako przedmiot chodowli......... :wink: :mrgreen:

Doskonałe rozwi?zanie :!: :res: :res: :res:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-04-28, 20:32   

Rey napisał/a:
ale niestety trzeba j? eliminować bo przecież mamy własne gatunki ryb i o nie należy dbać przede wszystkim. Taki jest los wszystkich gatunków przywleczonych do naszego kraju bez względu na to czy to ryba, ssak czy ptak.

Hmm... To co. Od dzis zaczynamy masowa eksterminacje bazanta i daniela? ;)

Corvus daloby sie zrobic jakis zdjecie tym Twoim rybkom czy moze w internecie jakies ladne i wlasciwie podpisane sa?

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2004-04-28, 20:42   

kessy napisał/a:
Rey napisał/a:
ale niestety trzeba j? eliminować bo przecież mamy własne gatunki ryb i o nie należy dbać przede wszystkim. Taki jest los wszystkich gatunków przywleczonych do naszego kraju bez względu na to czy to ryba, ssak czy ptak.

Hmm... To co. Od dzis zaczynamy masowa eksterminacje bazanta i daniela? ;)

A czemu nie :?: :wink: Myliwi tylko zaraz zaczn? krzyczeć że nie będ? mieli na co polować :wink:
A tak na poważnie bażant stanowi konkurencje dla cietrzewia i głuszca, daniel rywalizuje o pokarm z jeleniami i łosiami. I jeden i drugi gatunek prawdopodobnie nie utrzymałby się w stanie dzikim bez pomocy człowieka.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-28, 21:01   

heja kessy ,tutaj możesz sobie obejrzeć t? rybkę , niestety tylko na rysunku, ale to w miarę dobre odwzorowanie.......
http://ryby.pzw.pl/gatunek.php
potem w menu, indeks nazw polskich i będzie alfabetyczny spis.... :wink:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-28, 21:10   

trochę poza tematem:

Cytat:
bażant stanowi konkurencje dla cietrzewia i głuszca, daniel rywalizuje o pokarm z jeleniami i łosiami.

po czym:

Cytat:
I jeden i drugi gatunek prawdopodobnie nie utrzymałby się w stanie dzikim bez pomocy człowieka.

to co to za konkurencja... :P :D

Cytat:
http://ryby.pzw.pl/gatunek.php

niezły link... tylko szkoda, że jest do strony głównej :/

MoLoS.pl - ekspertyzy

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-28, 21:16   

jeszcze za mało sie znam na kompie i nie umiałem podać adresu od razu do podstrony :cry:
ale będe sie starał...... :)
prubowałem dodać jako zał?cznik ten rysunek ale też mi sie nie udało :cry: hlip,hlip....

Ostatnio zmieniony przez Corvus 2004-04-28, 21:22, w całości zmieniany 3 razy  

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-28, 21:18   

co nie mamy szczęcia dzi do czebaczka :P

MoLoS.pl - ekspertyzy

Marfu 

Wysłany: 2004-04-28, 21:59   

Troche z innej beczki, ale wbrew pozorom na temat.

Wrocilem wlasnie z konferencji w Bialowiezy dotyczacej badan nad roznorodnoscia biologiczna. Do niedzieli postaramy sie napisac cos o niej w naszych aktualnosciach, ale jedna ciekawostka juz teraz. Otoz wyobrazcie sobie, ze na bardzo wielu stanowiskach badanych w ciagu ostatnich kilku lat w Polsce zespoly kielzy skladaly sie wylacznie z gatunkow obcych - jednego amerykanskiego i kilku czarnomorskich lub kaspijskich. W sumie na ok. 18 gatunkow wystepujacych w Polsce rodzimych jest 2/3, a az jedna trzecia to obce. Troche przerazajace, zwlaszcza ze niektore pojawily sie w Polsce dopiero kilka lat temu. A juz potrafily opanowac Odre, Wisle, Zalew Wislany.

Corvusie - czujesz to? Idziesz na ryby, a tu same czebaczki, sumiki i karaski japonskie. I nic polskiego...

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-04-28, 22:11   

toż to apokaliptyczna wizja, wypluj te słowa Marfu!!!!!! :wink:
a gdzie miejsce na nasze wspaniałe krajowe ryby: klenia,jazia,szczupaka,sandacza....itd.
mała ciekawostka: wiecie ze wód otwartych (rzeki, jeziora)''teoretycznie'' zaznaczam teoretycznie nie wolno zarybiać gatunkiem tak u nas pospolitym jak bytuj?cy i chodowany w naszych wodach od stuleci KARP.
jest to czysta teoria...zarybienia karpiem s? prowadzone prawie nad kazdym zbiornikiem wody stojęcej, a karpie bytuj?ce w rzekach to najczęciej uciekinierzy z chodowli, lub wynik włanie nielegalnych zarybiań... :?

Marfu 

Wysłany: 2004-04-28, 22:33   

To nie ja kracze "kra kra kra..." :-)

Ale w niektorych grupach wyglada to nieprzyjemnie...

Wereszcz 

Wysłany: 2004-04-28, 23:57   

Musze powiedzieć że widziełem te rybki Corvusa-całkiem miłe stworzonka.Ale chciałem nawi?zać do tematu zarybień wiekszoci zbiorników tym chwaste jakim jest -
KARP.To powinno sie skończyć bo karpie stanowi? poważn? konkurencje pokarmowa dla innych ryb(lub rybów-slang wędkarski znad Buga :-D ).Ci którzy łowi? ryby wiedza o czym mówię-karpie potrafi? zjeć astronomiczne iloci pokarmu,to s? prawdziwe :"odkurzacze".

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-29, 00:01   

to ja też z innej beczki.
Kolegi tata postanowił sobie zarybić własny staw. Kupił sk?d w wiadrze narybku z przekonaniem że s? w niej też małe szczupaczki... okazało się że to były cierniki :twisted: dłuuuugo to badziewie żyło w tym stawie nie pozwalaj?c chodzić boso po brzegu (martwe były wyrzucane z nastroszonymi kolcami na brzeg) ale po której zimie wszystkie wyginęły.
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Odpowiedz do tematu