PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Bałtyckie ryby
Autor Wiadomość
szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-02-17, 22:52   Bałtyckie ryby

Hej,
rozpocznę taki wątek i co jakiś czas będę tu pisywał na temat ciekawostek rybich z morza.

Zima 2006/2007 obfituje w takowe - m.in. odnotowalismy masowy pojaw sardeli - o czym donoszą i rybacy i było tego sporo w połowach "Baltiki" (należący do MIR statek badawczy).

na www KULINGa, w dziale "złapane" umieściłem kilka fotek zrobionych podczas pławnicowych połowów łososia.
Z ciekawostek: Dość pospolita tasza, która choć jest rybą denną - to daje się złowić tuż pod powierzchnią morza:

i fotka makreli atlantyckiej - ryby obecnie dość rzadkiej u nas:

Połowy były ok. 110 km na NE od Helu, była tez jedna sardela - ale nie nadaje się do focenia. Jak rozmrożę co mam z jesieni - wrzucę zdjęcie i tego cudaka.

Pozdrawiam
Szymon
Ostatnio zmieniony przez szymbz 2008-03-02, 12:06, w całości zmieniany 1 raz  

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-02-18, 21:23   

Bardzo ciekawy wątek :res:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Deo 

Wysłany: 2007-02-18, 21:59   

Mam pytanie: czy to że żłapano rzadką słonolubną makrelę oznacza,że do Bałtyku mogło wpłynąć duńskimi cieśninami więcej słonej wody? (której notabene brakuje w Bałtyku) I jeszcze jedno, czy spotkano kiedyś lub ostanio w okolicach Helu a może i troche dalej labraxa ( Dicentrachus labrax)?

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-02-18, 22:05   

Hej,
tak, był pewnie wlew ostatnio,
o labraksie tutaj nigdy nie słyszałem, co nie znaczy, że go nie było. Ale w ostatnich dwóch latach był chyba chelon i morszczuk - ale labraksa nie
pozdrawiam
Szymon

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-02-19, 23:40   

Pochwalony że taki fajny wątek dodam dwie fotki ryb z rzędu okoniokształtnych (więc smacznych):

jedna fota z dziś, przedstawia którąś z naszych dwóch tobiaszowatych Ammodytidae - tj. dobijaka albo tobiasza, ale nie umiem tego oznaczyć na 100% (wygląda mi z pyska na tobiasza).
Rybki z angielska nazywane "sandeels" są planktonożerne, trzymają się powierzchni wody i wypłyceń, bardzo chętnie są łapane przez rybitwy (np. przez moje ulubione czubate). Rybacy wyławiają "tobice" jako przynętę na węgorza. Nigdy nie jadłem :)

ale nie tylko rybitwy to jedzą:

zupełnie nie wiem dlaczego leżą na plaży, czasem wpływają w tworzące się odcięte zatoczki na plaży i jak te wyschną - zdychają. Ale być może wyrzucają je też fale jak podpłyną za blisko brzegu przy sztormowej pogodzie... ktoś wie?

Druga to "słynna" babka bycza Neogobius melanostomus - zawleczona w latach 1980-tych z morza Czarnego lub Kaspijskiego. Największa z naszych babek, opanowała już całą strefę przybrzeżną Bałtyku. Chętnie chwytana przez bentofagiczne ptaki - głównie kormorana i perkoza dwuczubego. Ale znajdowałem ją w żołądkach przeróżnych ptaków (nawet siewnicy!) - to kwestia podaży. W Zat. Gdańskiej ekstremalnie liczna, gdyż zajęła wolną niszę ekologiczną - omułkożercy. Bardzo smaczna i niekłopotliwa w obróbce (brak ości) - ale jednak mała.
(fota z października 06 z Międzyzdrojów):

Pozdrawiam
Szymon

więcej fot (już nie ryb) na www/fotonotes:

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-03-18, 19:22   

Troche spóźnione:

http://serwisy.gazeta.pl/...05,3979799.html

Cytat:
Atlantycki czarniak na gościnnych występach

Ciekawostka: Metrowego czarniaka - rybę żyjącą w północnym Atlantyku - złowili helscy rybacy. To nie jedyny obcy gatunek, który zawędrował ostatnio do Bałtyku.
Niecodzienna ryba wpadła kilka dni temu w sieci rybaków z kutra Hel-101. Czarniak został wyłowiony z głębokości ponad 80 metrów. Jak na warunki bałtyckie, był olbrzymich rozmiarów - miał 99 cm i ważył ponad 9 kg. Rybacy zgłosili złowienie rzadkiego gatunku naukowcom ze Stacji Morskiej w Helu.

- Po badaniu okazało się, że załoga kutra złowiła samicę dojrzewającą do odbycia tarła - tłumaczy prof. Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej w Helu. - Sama ikra ważyła prawie 1,8 kilograma. Stwierdziliśmy też, że w ostatnich dniach ryba intensywnie żerowała. W żołądku znaleźliśmy 59 szprotów oraz kawałek drewna i plastiku.

Czarniak żyje w północnym Atlantyku, na głębokości 200-300 metrów. Ma średnio od 40 do 80 cm długości, ale zdarzają się też osobniki mierzące 120 cm. W jaki sposób ryba znalazła się w Zatoce Gdańskiej? Prawdopodobnie wraz z dużym wlewem wód z Morza Północnego, spowodowanym przez zimowe sztormy.

- Prawdopodobnie w ten sam sposób trafiły do nas rzadko spotykane w Bałtyku sardele - tłumaczy prof. Skóra. - Ostatnio sporo znajdowali ich w swoich sieciach rybacy.

Do tej pory do Stacji Morskiej trafiły zaledwie trzy okazy czarniaka - pierwszy w 1994 roku. Żaden z nich nie osiągnął takich rozmiarów jak ostatnio złowiona ryba. Wszystkie ryby znalazły się w sieciach zimą lub wczesną wiosną.

Obce gatunkowo ryby można spotkać nie tylko w rybackich sieciach. Dwa lata temu do Stacji Morskiej w Helu trafił samogłów - olbrzymia ryba, występująca w ciepłych morzach i oceanach. Samogłów może mieć nawet ponad 3 metry długości i ważyć około 2 ton. Egzemplarz znaleziony na plaży w Pogorzelicy był młody - miał zaledwie pół metra.

- Kilka miesięcy temu w lesie na Mierzei Wiślanej trafiliśmy z kolei na astronotusa, niewielką słodkowodną rybę z Ameryki Południowej - opowiada Krzysztof Skóra. - Musiała zostać wyrzucona w tym miejscu przez jakiegoś akwarystę. Sama nie byłaby w stanie do nas przywędrować.

Naukowcy proszą rybaków i wędkarzy, którzy złowią rzadki gatunek ryby, o zgłaszanie tego do Stacji Morskiej w Helu. Telefony alarmowe - 0-601 88 99 40 lub (0-58) 675 08 36 czynne są całą dobę.
Dorota Karaś 2007-03-11

pozdrawiam
Szymon

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2007-03-18, 19:27   

szymbz napisał/a:
jedna fota z dziś, przedstawia którąś z naszych dwóch tobiaszowatych Ammodytidae - tj. dobijaka albo tobiasza, ale nie umiem tego oznaczyć na 100% (wygląda mi z pyska na tobiasza).

Teraz mi się przypomniało, że właśnie takiego czegoś trochę leżało jak ostatnio byłam w Helu :)

[i] Winer [i]

czarnamamba 

Wysłany: 2007-07-26, 02:12   

czesć jestem nowy...
mam pytanie do szymbz. czy wiesz coś więcej o rybach z międzyzdrojów? ( i okolic 0? tzn. jestem wędkarzem i jadę nad morze wkrótce

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-09-09, 11:47   

Hej,
generalnie nie zajmuję się wędkarstwem, ale widzę jak rozwija się łowienie z plaż i klifów (troć, certa, węgorz). Czyli ryba musi być :) Z trocią jest różnie, ale jest - są olbrzymie zarybienia - największe oczywiście na wschodzie, w Wiśle. Certa też pod koniec XX w. odżyła po kompletnym prawie zaniku. Za to węgorz powoli odchodzi do historii.

I z innej beczki
w sierpniu nie wolno łowić na Bałtyku prawie nic - i większość kutrów odbywa remonty. Niemniej można łowić ryby pelagiczne - opłaca się śledzia - i z tych powłowów dostawałem raporty o relatywnie wysokim udziale witlinka w przyłowie (1/4 dorszowatych) w zachodniej części Bałtyku oraz o kilku minogach, prawdopodobnie morskich. Nie mam niestety dokumentacji fotograficznej, a rybacy nie zwracają uwagi na takie detale i szybko te stwory lecą za burtę.

15.09 rozpoczną się połowy pławnicami łososi - będzie trochę wieści o zaobrączkowanych alkowatych i nurach :) , ogromne zamieszanie jest z połowami dorszy, których zakazano polskim kutrom na obszarze wschodniego Bałtyku (od Niechorza na wschód - w praktyce ok. 90% tego co łowimy). W ramach tego sporu o dorsza MIR w Gdyni rozpoczyna kolejny program naukowy, przy okazji którego dowiem się więcej i o ptakach - i napiszę. A zanim zasypiecie mnie pytaniami o "prawdę" w kwestii dorsza polecam ten artykuł

Pozdrawiam
Szymon

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-09-09, 13:35   

I kilka fotek:
witlinek + dorsz

stornia + gładzica

a kilka innych zdjęć w fotonotesie

wszystkie made by Piotr Zięcik na Gdy-6 na zachodnim Bałtyku.

pozdrawiam
Szymon

zientek 

Wysłany: 2007-09-16, 09:55   

kolejne zdjęcie bałtyckich krewniaków - śledź i szprot. Śledź - egz większy niż typowy; szprot - wielkość typowa konsumpcyjna ( znajomy z tacki wędzonych).

sledz.jpg
Plik ściągnięto 2624 raz(y) 107,45 KB

damiand95 

Wysłany: 2007-11-08, 13:28   

wiecie że miętus należy do ryb wątłuszowatych

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2007-11-08, 13:56   

damiand95 napisał/a:
wiecie że miętus należy do ryb wątłuszowatych

wiemy........... :twisted:

ttadeusz 

Wysłany: 2007-11-22, 15:22   Co to za ryba?

Myślałem w pierwszej chwili, że to minóg. Znalazłem na plaży, wił się jak piskorz. Długość jakieś 15 cm. Jest to jednak jakaś ryba ale jaka?

Pb224973.jpg
Plik ściągnięto 2599 raz(y) 128,75 KB

Pb224977.jpg
Plik ściągnięto 2644 raz(y) 59,32 KB

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2007-11-22, 17:16   

tobiasz lub dobijak.

Odpowiedz do tematu