PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Bałtyckie ryby
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2008-02-22, 12:07   

czekamy z niecierpliwością na wieści i zdjęcia. :)

szymbz 

kuling

Wysłany: 2008-02-23, 00:36   

Hej,
wieści są takie:

1. nagład okazał się nagładem :) - fotki w załączeniu i dla porównania z najbliższym tutejszym krewniakiem, turbotem.

2. rzekomy kur niediabeł okazał się kurkiem czerwonym. Też fajna i podobno smaczna ryba, co będe miał okazję ocenić, bo wyciągnęliśmy z niego otolity, a tuszka mi wpadła w pacht :)

kilka słów wyjaśnienia - od początku roku MIR w Gdyni prowadzi "Program 4 kutrów". Na wylosowanych kutrach nie obowiązują limity na dorsza do oceny rzeczywistych wydajności połowowych. Żeby wszystko było w pełni przejrzyste, w połowach biora udział pracownicy MIR. Najbardziej na zachód łowi KOŁ-73 (włokiem dennym) - a wyniki w kontekście rzadkich ryb są rewelacyjne (choć tylko przy okazji liczenia dorsza). Wiszę jeszcze zdjęcia wypatroszonego plamiaka...:)

Pozdrawiam
Szymon

08lut040.jpg
nagład
Plik ściągnięto 1688 raz(y) 42,54 KB

08lut041.jpg
nagład i turbot
Plik ściągnięto 1773 raz(y) 37,53 KB

08lut042.jpg
kurek czerwony
Plik ściągnięto 1733 raz(y) 51,88 KB

Ostatnio zmieniony przez szymbz 2008-03-02, 12:29, w całości zmieniany 1 raz  

dennik 

Wysłany: 2008-02-23, 21:54   

Witam na forum.Chciałbym spotkać takie okazy pod woda.Dorzucę moje podwodne zdjecia.

Fląderka,żeby było coś o rybach.

dennik 

Wysłany: 2008-02-24, 19:23   

Dzisiaj nurkowanie sie nie udało.Morze już się uspokoiło po sztormie ,ale pod wodą widoczność wynosiła 1m.Dlatego zajrzałem do archiwum.Na początek dennik,moja ulubiona rybka.Ta pozowała w Helu.Zimą przy temp. wody 0-4 stopnie zbiera im sie na amory i podpływają bliżej brzegu Minóg rzeczny,tu z Gdyni-Orłowa jest łatwym obiektem do fotografii.Jedyny problem polega na znalezieniu go.Na przestrzeni ostatnich kilku lat udało mi się spotkać je tylko kilka razy.

szymbz 

kuling

Wysłany: 2008-03-06, 22:53   

Hej
obiecana fotka plamiaka.
To kolejny dorszowaty, czasem łowiony w zachodnim Bałtyku.

A kurek, którego kilka dni temu zjadłem, miał potencjał. Fakt, że z ryby z fotki kilka postów wcześniej (ok. 30 cm) - dało się zrobić dwa skromne filety - ale w smaku obiecujące. Najbliżej chyba do dorsza, ale delikatniejsze, albo tylko tak mi się zdawało :)

Pozdrawiam
Szymon

plamiak.jpg
Plik ściągnięto 1661 raz(y) 43,96 KB

szymbz 

kuling

Wysłany: 2008-03-09, 21:55   

Hej,
Dziś ryba złowiona w listopadzie 2006 (przez H.Dąbrowskiego), więc dawno - ale za to fajna.
Raz zdarzyło mi się gdzieś koło Bornholmu, że wypluł to złowiony na wedkę dorsz.
Okaz na zdjęciu to ostrobok - niezbyt częsty w stadach bałtyckiego szprota, jak to z rybami atlantyckimi - im bardziej na zachód, tym częściej.
Pozdrawiam
Szymon

ostrobok.jpg
Plik ściągnięto 1649 raz(y) 60,2 KB

szymbz 

kuling

Wysłany: 2008-03-14, 22:14   

Dziś dostałem e-maila od kolegi z MIR - Tomka Nermera:

Cytat:

Taśmiak długi , 18 cm , 22,8 gr, złowiony 20 mil na zachód od Ventspils na
wodach ekonomicznych Łotwy na głębokośći 62m. data połowu 9 marca 2008.
Trał denny,siatka badawcza oczko 10 mm.

fajna rybka, ale Łotysze zakosili :)
Pozdrawiam
Szymon

tasmiak.JPG
Plik ściągnięto 1706 raz(y) 50,15 KB

zientek 

Wysłany: 2008-04-17, 15:36   

I kolejny gatunek. Parposz (Alosa fallax) - krewniak śledzia - chroniony, dyrektywowy. Niegdyś ze świeczka go szukac, w ostatnich 3-4 latach często przyławiany w pelagicznych połowach śledziowych i dennych dorszowych. Na zdjęciach osobniki 40-55 cm.

parposz.jpg
Plik ściągnięto 1699 raz(y) 84,18 KB

parposz2.jpg
Plik ściągnięto 2283 raz(y) 89,49 KB

marcinFFF 

Wysłany: 2008-07-22, 22:10   

szymbz napisał/a:
Jest nowa fajna rybka:

Cytat:
Rekina śledziowego wyłowili z Bałtyku rybacy z Kołobrzegu. Niezwykły okaz można oglądać na świątecznym kiermaszu ryb morskich w kołobrzeskim porcie.
Lemna cornubica, bo taka jest łacińska nazwa rekina, występuje w Morzu Śródziemnym i w północnym Atlantyku. Pojawia się też na zachód od Skagerraku i Kattegatu.
Rekin śledziowy osiąga ponad 3 m długości i 500 kg ciężaru. Kołobrzeski okaz to młody osobnik o długości 1 metra i 20 cm. (IAR)

źródło

a tu link do autentycznych zdjęć

i przykładowa fotka Obrazek

Pozdrawiam
Szymon

Witam wszystkich użytkowników. Chciałem zabrać głos w sprawie rekina śledziowego i (podobno) autentycznego zdjęcia. Coś jest pomylone.
Ryba na zdjeęciu na 100% nie jest żarłaczem śledziowym (którego poprawna nazwa łacińska to Lamna nasus). Moim zdaniem zdjęcie przedstawia kolenia (nie jestem na 100% pewien), ale na pewno nie żarłacza śledziowego, który budową, proporcjami przypomina ostronosa atlantyckiego (Isurus oxyrinchus) lub żarłacza białego.
Rekina śledziowego (i inne ciekawe ryby, jak np żabnicę) widuję dosyć często na miejscowym targowisku rybnym w Irlandii (u wybrzeży tego kraju jest dość pospolity - tutaj nazywają go porbeagle, albo salmon shark), a że od dziecka moją pasją są rekiny to nie mam problemu z rozróżnianiem bardziej znanych gatunków.. R. śledziowy ma stosunkowo dużą średnicę oka, zaostrzony pysk, kil po bokach - ten okaz na zdjęciu tak nie wygląda.
Sorki, że dopiero teraz o tym piszę, ale dopiero dziś dotarłem na to forum.

Jeszcze raz uważniej przyjrzałem się zdjęciu tego (rzekomo) rekinna śledziowego.
Proszę zwrócić uwagę na drugą - położoną blisko ogona - płetwą grzbietową - widać kolec.
Teraz jestem pewien, że okaz widoczny na zdjeęciu to koleń - świadczy o tym ten kolec - żaden gatunek z rodziny lamnowatych takiego kolca nie posiada.

zmoderowane

szymbz 

kuling

Wysłany: 2008-07-22, 22:25   

Hej,
ja tamte informacje i zdjęcia wklejałem bezrefleksyjnie, nie mam zbyt dużego doświadczenia z rekinami. Choć faktycznie powinna mi się włączyć lampka ostrzegawcza. Popytam fachowców co dalej z tą obserwacją miało miejsce.
Dzięki i pozdrawiam, nigdy nie jest za późno na takie info :)
Szymon

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2008-10-09, 20:04   

Przewodnik po zagrożonych gatunkach
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

zientek 

Wysłany: 2009-05-19, 22:22   

lisica (Agonus cataphractus) - dinozauopodobny płytkokształt z bałtyckiego dna

lisica4.jpg
Plik ściągnięto 1620 raz(y) 63,19 KB

lisica5.jpg
Plik ściągnięto 1665 raz(y) 55,75 KB

zientek 

Wysłany: 2009-05-19, 22:26   

i jeszcze

lisica1.jpg
Plik ściągnięto 1625 raz(y) 87,83 KB

lisica2.jpg
Plik ściągnięto 1668 raz(y) 87,51 KB

lisica3.jpg
Plik ściągnięto 1580 raz(y) 69,21 KB

zientek 

Wysłany: 2009-06-19, 20:28   

kolejna ryba z krajowej słonej wody - dobijak Hyperoplus lanceolatus

3.jpg
Plik ściągnięto 1588 raz(y) 38,59 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 1598 raz(y) 51,16 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 1593 raz(y) 44,49 KB

Projekt DORSZE 

Wysłany: 2014-01-10, 10:58   

14/08/2012 podpisano umowę o dofinansowanie nr 00007-61720-OR1600007/12 na realizację operacji pt. „Badania eksperymentalne nad zmniejszeniem nieujawnionych odrzutów przy połowach dorsza bałtyckiego” w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.
Celem planowanej operacji są działania przyczyniające się do eksploatowania ekosystemów wodnych w sposób przyjazny środowisku.
Zapraszamy do odwiedzenia strony http://cod-underwater-discard.eu/pl/

Odpowiedz do tematu