PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarystyka
Autor Wiadomość
Waldi 

Wysłany: 2009-10-15, 21:10   

Aeterna
Od kilku lat swoje ryby trzymam w zbiornikach 45 litrowych, po parce pielęgniczek na jedno akwarium. Co tydzień podmieniam ok 30% objętości. Poziom NO2 i NO3 mierzony przed podmianą (jak i wcześniej) jest zawsze niemierzalny.
Kiedy około dwóch lat temu dwa zbiorniki zasiedlało po ok 20-30 świderków poziom NO2 mierzony przed podmianą wynosił 0,2 mg/l, a NO3 1,5 mg/l. Filtracja oraz roślinność (w moich zbiornikach to od jakiegoś czasu zawsze niewielka ilość mchów) w obu omawianych przypadkach była taka sama.
Dziwię się, że to co pisałem Cię nie przekonywało, ponieważ sama dokładnie napisałaś o tym aspekcie obecności ślimaków w akwarium:
Aeterna napisał/a:

Jej minusem jest, oczywiście, że wydala produkty przemiany materii i może zachwiać poziom azotanów .... :roll:

Aeterna 

Wysłany: 2009-10-15, 21:21   

Waldi napisał/a:

Dziwię się, że to co pisałem Cię nie przekonywało, ponieważ sama dokładnie napisałaś o tym aspekcie obecności ślimaków w akwarium:
Aeterna napisał/a:

Jej minusem jest, oczywiście, że wydala produkty przemiany materii i może zachwiać poziom azotanów .... :roll:

Waldi, przecież każdy organizm wydala produkty przemiany materii :)
Jeżlie traktować to jako minus, powinniścmy trzymać w akwariach wyłącznie wodę, najlepiej destylowaną i w dodatku hermetycznie zamkniętą ;)

Wszystko jest kwestią osiągnięcia równowagi biologicznej.
Jak wiadomo małe zbiorniki są mało stabilne, a akwarium 45 l jest małe. 30 świderków + ryby ( nic nie piszesz o obsadzie roślinnej, dekoracjach, wodzie, filtrze, ani podłożu) to dość spora obsada.
Może to było przyczyną Twoich problemów?
Osobiście dość cdenię sobie obecność tych ślimaków, byle nie w nadmiarze.

Waldi 

Wysłany: 2009-10-15, 21:34   

Aeterna napisał/a:
Waldi, przecież każdy organizm wydala produkty przemiany materii :)

I dokładnie to napisałem wyżej, mówiąc o tym jak złudna może być rola czyścicieli.

Aeterna napisał/a:
Może to było przyczyną Twoich problemów?

Tak było i cały czas właśnie o tym piszę. Wiadomo świderki rozmnażają się bardzo szybko i podwyższenie stężenia związków azotu małe akwarium dosięgnie szybciej większe wolniej:)
Aeterna napisał/a:
Wszystko jest kwestią osiągnięcia równowagi biologicznej.

Tak jest a minusem świderków jest właśnie to, że przez to, iż trudno nad nimi zapanować to utrudniają:)

gotyxx 

Wysłany: 2009-12-07, 01:22   

Deo napisał/a:
Fajny temat to może też coś napisze o swoich doświadzeniach.
Z rybkami mialem doczynienia od zawsze. Tak sobie kiedyś wymyśliłem, że fajnie było by hodować takie nasze polskie rybki. Wszyscy wokoło mieli jakieś gupiki,mieczyki i inne a mi zawsze podobały się nasze,polskie rybki. Od pomysłu do realizacji długa droga ale wreszcie kiedyś- udało się! Pomysł narodził się jeszcze w szkole podstawowej ale z jego realizacją musiałem poczekać do czasu szkoły średniej. Od mojego pierwszego akwarium aż do teraz z rybek tropikalnych miałem raz 6 gupików (jakieś 2 miesiące i zdechły :sad: ) a oprócz tego zawsze znajdzie się w moim akwarium glonojad, albo nawet 4 (ale teraz mam 2). Za to rybek polskich mialem całą masę :smile: Pamiętam pierwsze akwarium, czas 2 klasy szkoły średniej i rybki...Te pierwsze to kiełbie, płotka,leszczyk i karasie. W moim małym 20l akwarim życie zawrzało,oj zawrzało...tylko nie tak jak bym chciał... Wszytkie rybki panicznie bały się ruchu i hałasu (wszelkie pukanie w szybkę odpadało :mrgreen: ) potrafiły całymi godzinami leżeć na dnie lub w końcie akwarim a pokarm pobierały tylko w porze nocnej albo po długim czasie spokoju. Swobodnie pływajace i barszkujące rybki to nie tu. Nie pamiętam jak długo miałem to akwarium i co stało się z rybkami, ale wniosek był jeden: jeśli chcę mieć kawałek polskiego jeziora w pokoju razem z kawałkiem polskiego ekosystemu to muszę mieć wieksze akwarium. I potem było 60l, a teraz mam 100l i już myśle o większym. Bo tak naprawde jeśli chcemy zapwenić rybkom spokój i swobodę to im większe akwarium tym lepiej,ale mniej niż 100l to raczej odpada.Przez ten 12 letni czas przewineło się jeszcze kilka gatunków; mialem liny,szczupaczka sandacza,okonia (który złapany w sierpniu (2,5cm) razem z kolegą urósł tak,że w maju roku następnego przy dł. 16cm musiałem go wypuścić bo akwarium było dla niego za małe i przez ten okes zjadł wszystkie rybki oprócz jazgarzy i glonojada) leszcze,płocie,jazia,karpia,ciernika,wzdręgę,ukleje i...to chyba wszystkie. Nigdy nie udalo mi się rozmnożyć żadnej rybki,chociaż najbliżej byłem z ciernikami-w maju po wpuszczeniu do akwarim samiec zaczął robić gniazdo po upływie 30min(!) i nastepnego dnia samiczki złożyły jaja. Wszystko pięknie ale w tym akwarium były karasie srebrzyste i po pierwszej nocy w gniazdku nie było ani jednego jaja...Z ciernikami miałem też problem z pożywieniem, jadły tylko pokarm żywy (dafnie) a znimi jak wiadomo jest trochę kłopotu. Wszystkie moje rybki byłu wpuszczane do akwarium jako narybek. I tak po latach chowu mam kilka spostrzeżeń na temat akwarium slodko-zimnowodnego: 1)do chowu wybierajmy tylko te rybki które nie są chronione wymiarami i okresami ochronnymi! 2)pamietajmy że są to ryby dzikie i w celu szbkiego oswojenia najlepiej wpuszczać je jak najmniejsze (najlepiej wylęg podchowany) 3)ryby rosną! wybierajmy tylko te gatunki które osiągają male rozmiary np. kiełb pospolity.Bardzo ładnie płocie,wzdręgi i okonie szybko rosną i nawet 100l akwarium jest w krótkim czasie zamałe 4)Drapieżniki odpadają ze wzgl. na wymiary ochronne i fakt,że szybko przechodzą na dietę rybną co kończy się nie za dobrze dla reszty naszych małych rybek 5)Do naszej krajowej hodowli polecam:ciernika,kiełbia pospollitego (pamietajmy że inne są pod ochroną-w razie wątpliwości nie zabierajmy ich do domu)ukleję i tak ja napisał Corvus czebaczki amurskie i bassy. To chyba wszystki rady jakie w tej chwili pamiętam,jeśli coś przeoczyłem lub ktoś się z czymś nie zgadza to piszczie śmialo! Dodam tylko że to niesamowita frajda obserwować stadko kiełbi jak ustawia się pod prąd wody z filtra i przy okazji żeruje sobie od czasu do czasu :smile: Teraz myślę o dużo większym akwarum ale dorosle życie nie sprzyja temu hobby,ciagle tylko praca,szkoła i jakieś wyjazdy. Ech cięzko jest ale trzeba sobie jakoś radzić...Pozdrawiam wszystkich i czekam na inne fajne opisy.
Więc pozwolę sobie powrócić do tematu :) od ok3 m-cy hoduje rybki z naszych jezior i rzek i jest to naprawdę bardzo przyjemna zabawa :) tak wygląda moje akwarium :) baniak240l fala ,Filtr zewnętrzny JBL CristalProfi e1500 + kurtyna napowietrzająca fauna:kiełb krótkowąsy szt.5, ciernik szt.10,płoteczka szt.4,karaś szt.2srebrne 1złoty, węgorze szt.2 ,ukleja 2-3cm szt.min.30(jednak po kilku dniach zmniejsza się ich ilość) ,okoń szt.4:) oświetlenie do tego jest standardowe(POLAMP6500K DayLight 30W T8)pojęcia nie mam czy takie się w ogóle nadaje. Flora: Vallisneria spiralis,Alternanthera sessilis-rubra,Hygrophila glabra-orzech,Fitonia red,Bacopa monnieri,Ludwigia repens red,Cambomba caroliniana roślinki jak i ryby zaklimatyzowały się nawet dość szybko bym powiedział :) tylko co jakiś miesiąc muszę dopuścić nowych małych mieszkańców którzy niestety służą mi jako żywy pokarm dla węgorzy które jak kupowałem miały ok 30cm teraz mają grubo ponad40 i są tłuściutkie aż miło i mam takie pytanko czy cierniki mogą podgryzać inne rybki bo ostatnio zauważyłem inne ryby pogryzione wcześniej miałem też słonecznice ale się ich pozbyłem dlatego że one zjadały inne ryby w całości i niekoniecznie mniejsze od siebie :) myślałem że problem z głowy a tu znów powtórka i wygląda mi na to że jest to robota cierników lecz pewności nie mam .pomocy ;)

asagoth 

Wysłany: 2009-12-14, 19:39   

Ja myśle że sprawcami są właśnie cierniki... mają takowe zachowania i potrafią być mocno terytorialne...

gotyxx 

Wysłany: 2009-12-15, 01:49   

więc chyba jedynym sposobem na pozbycie się problemu będzie usunięcie cierników :( szkoda fajne są :)

asagoth 

Wysłany: 2009-12-15, 14:44   

Chętnie je odkupie:D gdybyś dał rade spakować jakoś je i wysłać...:D

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-12-15, 16:13   

ups, pomyłka ;)

Przemek1065 

Wysłany: 2009-12-27, 23:19   Moje akwarium

czesc!dzis chcialbym wam opisac moje dwa akwaria.W jednym(60l)trzymam gupiki jako hodowlę od niedawna z neonkami.Gupików mam juz chyba z 70 a neonków tylko 5 bo niedawno je kupilem.W drugim (ok100l) trzymam 6 zbrojników + jakies 10 młodych,2 gurami mozaikowy,pielęgnica zebra albinos,2 mieczyki,żałobnica i 1 sum.Jestem akwarysta jakies 2 lata.Zacząłem od tego jak kolega dał mi kilka gupików i trzymałem je w słoiku,a zaniedlugo dostalem od kuzyna akwarium własnie to na 60 l a za jakis rok kupil mi tata 100l.Bardzo mnie to wciągło i do dziś mnie to zadziwia.Bardzo lubie te male stworzonka.o Jeszcze mam około 25 małych pielęgnic zeber albinosów i jakies 70 ziarenek ikry.Myśle ze za jakies 2 dni sie wykluja,jjakby cos to napisze!

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-04-16, 22:36   

:shock: to dopiero jest niezły patent na wypasione akwarium :oki: :res: :mrgreen:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

kisiel1992 

Wysłany: 2010-04-17, 10:03   

NIezłe :D To ja się pochwalę, ze mam akwa 25 litrów :D

Odpowiedz do tematu