PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarystyka
Autor Wiadomość
Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2009-10-11, 21:12   

Mam pytanie, miał ktoś kiedyś w akwarium lub wie co i jak z "czyszczącymi dno i syfy" ślimakami świderkami

http://pl.wikipedia.org/w...8%C5%9Blimak%29

jak szybko się rozmnażają i czy nie będzie ich cała masa WSZĘDZIE w akwarium...?

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2009-10-11, 21:17   

tmaszkal napisał/a:
Mam pytanie, miał ktoś kiedyś w akwarium lub wie co i jak z "czyszczącymi dno i syfy" ślimakami świderkami

mam je.
tmaszkal napisał/a:
jak szybko się rozmnażają i czy nie będzie ich cała masa WSZĘDZIE w akwarium...?

rozmnażaja sie w średniem tempie. nie ma ich pełno. ich obecność to wielki plus dla zbiornika.
polecam z czystym sumieniem.

Waldi 

Wysłany: 2009-10-11, 23:03   

Zdania akwarystów na temat świderków są bardzo podzielone. Przyznam, że należę do tych, którzy pojawienie się ich w zbiorniku traktują jako plagę. Obecność tych mięczaków jest korzystna wyłącznie dla roślin. Nie znam żadnych pozytywnych skutków, które niosą rybom.
Przekonanie o tym, że jakieś stworzonka są pożyteczne dla akwarium bo zajada się resztkami może być bardzo złudne. Każde zwierzę przecież wydala. Co z tego, że taki świderek zje jakieś resztki, skoro później sam zabrudzi w większym stopniu akwarium. I nie mam tu na myśli tego co widać gołym okiem, tylko o uboczne produkty przemiany materii. Dla naszych oczu akwarium może dzięki świderkom czystsze, ale przez szybką przemianę tych ślimaków woda będzie mniej korzystna dla ryb ze względu na większą ilość szkodliwych związków azotu.
Poza tym w przypadku, gdy chciałbyś rozmnażać swoje ryby, byłyby one zagrożeniem dla ikry.
Oczywiście można je z powodzeniem hodować, ale trzeba wtedy zwracać większą uwagę na parametry wody oraz częściej ją podmieniać. Szczególnie, że potrafią się bardzo szybko rozmnożyć (tu nie zgadzam się z Corvusem, może takie przekonanie bierze się z tego, że hodujesz je w akwariach zimnowodnych?) i stworzyć sporą populację.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2009-10-12, 00:03   

Waldi napisał/a:
tu nie zgadzam się z Corvusem, może takie przekonanie bierze się z tego, że hodujesz je w akwariach zimnowodnych?)
tu masz racje, oczywiście pisałem w kontekscie swoich zbiorników gdzie woda nie jest podgrzewana.

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2009-10-12, 00:08   

Waldi, rybek zasadniczo nie zamierzam rozmnażać, a chciałbym by roślinki pięknie rosły. Myślałem nad zestawem świderki + ślimaki zjadające ślimaki (są na gieldzie we wro na robotniczej i na allegro) i/lub bocja (lubie te rybki i nawet bez slimakow chetnie je posiadam). Wówczas populacja świderków nie była by taka wielka. Posiadam też niewielkiego raczka.

Corvus napisał/a:
Waldi napisał/a:
tu nie zgadzam się z Corvusem, może takie przekonanie bierze się z tego, że hodujesz je w akwariach zimnowodnych?)
tu masz racje, oczywiście pisałem w kontekscie swoich zbiorników gdzie woda nie jest podgrzewana.
ja mam w akwarium temperaturę ok 25-27 stopni C

Interesującą kwestią jest to czy faktycznie żyjąc w dnie likwidują strefy beztlenowe i jak to wpływa na rośliny? Oraz jaki jest faktyczny bilans pomocy roślinom/szkodom dla ryb?

I czy nie lepiej kupić 1 osobnika ( lub kilka samców ale jak to sprawdzić:P?) Ampullaria?

dazz 

Wysłany: 2009-10-13, 13:04   

Waldi napisał/a:
Zdania akwarystów na temat świderków są bardzo podzielone. Przyznam, że należę do tych, którzy pojawienie się ich w zbiorniku traktują jako plagę. Obecność tych mięczaków jest korzystna wyłącznie dla roślin. Nie znam żadnych pozytywnych skutków, które niosą rybom.
Przekonanie o tym, że jakieś stworzonka są pożyteczne dla akwarium bo zajada się resztkami może być bardzo złudne. Każde zwierzę przecież wydala. Co z tego, że taki świderek zje jakieś resztki, skoro później sam zabrudzi w większym stopniu akwarium. I nie mam tu na myśli tego co widać gołym okiem, tylko o uboczne produkty przemiany materii. Dla naszych oczu akwarium może dzięki świderkom czystsze, ale przez szybką przemianę tych ślimaków woda będzie mniej korzystna dla ryb ze względu na większą ilość szkodliwych związków azotu.
Poza tym w przypadku, gdy chciałbyś rozmnażać swoje ryby, byłyby one zagrożeniem dla ikry.
Oczywiście można je z powodzeniem hodować, ale trzeba wtedy zwracać większą uwagę na parametry wody oraz częściej ją podmieniać. Szczególnie, że potrafią się bardzo szybko rozmnożyć (tu nie zgadzam się z Corvusem, może takie przekonanie bierze się z tego, że hodujesz je w akwariach zimnowodnych?) i stworzyć sporą populację.

podstawowym zadaniem i zaletą świderków w akwarium jest przekopywanie piasku i tym samym zapobieganie tworzeniu się stref beztlenowych!
Mogą też być świetnym pożywieniem dla niektórych ryb, np. w czasie urlopu.
Absolutnie nigdy nie zauważyłem wpływu świderków na parametry wody.
Jestem wielkim zwolennikiem tych ślimaków!

Waldi 

Wysłany: 2009-10-13, 15:53   

dazz napisał/a:
podstawowym zadaniem i zaletą świderków w akwarium jest przekopywanie piasku i tym samym zapobieganie tworzeniu się stref beztlenowych!

Tak napiszę tylko osoba, która nie wie co to jest strefa beztlenowa. Radzę o niej trochę poczytać, ale oczywiście w jakiejś sensownej literaturze, a nie sieci. Twoje twierdzenie znaczy tyle co "świderki nie mają żadnej zalety".
dazz napisał/a:
Absolutnie nigdy nie zauważyłem wpływu świderków na parametry wody.

Mierzyłeś i porównywałeś NO2 i NO3 oraz to w jakim czasie go przybywa wtedy gdy w akwarium były obecne świderki i wtedy gdy ich nie było? Ja tak i nie napisałbym, że wpływają niekorzystnie gdybym tego nie zrobił.
dazz napisał/a:
Mogą też być świetnym pożywieniem dla niektórych ryb, np. w czasie urlopu.

A ten argument jest pozbawiony jakiejkolwiek logiki. Jeżeli już w naszym akwarium pływają sobie ryby, które żywią się świderkami to owe ślimaki mogą występować w tym
zbiorniku tylko przez niedługi okres. Poza tym urlop to raczej nie problem, nie szkodzi
rybom, a okresowy post jest dla nich wręcz wskazany.

Generalnie nikomu nie odradzam świderków. Jeśli ktoś nie rozmnaża ryb, które składają ikrę i regularnie podmienia wodę to może je sobie trzymać. Ja od ładnych paru lat jestem pielęgniczkarzem, wszystko co jest zagrożeniem dla ikry jest wrogiem w moich akwariach.

dazz 

Wysłany: 2009-10-13, 16:29   

Waldi napisał/a:

Tak napiszę tylko osoba, która nie wie co to jest strefa beztlenowa. Radzę o niej trochę poczytać, ale oczywiście w jakiejś sensownej literaturze, a nie sieci. Twoje twierdzenie znaczy tyle co "świderki nie mają żadnej zalety".

Postaram się mimo wszystko nie dostosować do Twojego stylu wypowiedzi i wynikającego z niego poziomu kultury, poproszę jedynie o nie udzielanie mi takich rad, gdyż dobrze wiem o czym mówię.

Waldi napisał/a:

Mierzyłeś i porównywałeś NO2 i NO3 oraz to w jakim czasie go przybywa wtedy gdy w akwarium były obecne świderki i wtedy gdy ich nie było? Ja tak i nie napisałbym, że wpływają niekorzystnie gdybym tego nie zrobił.

Oczywiście, że tak!

Waldi napisał/a:

A ten argument jest pozbawiony jakiejkolwiek logiki. Jeżeli już w naszym akwarium pływają sobie ryby, które żywią się świderkami to owe ślimaki mogą występować w tym
zbiorniku tylko przez niedługi okres.

Zapewniam Cię, że populacja świderków przetrwa. Takie ryby i świderki hodowałem przez długie lata.

Waldi napisał/a:

Poza tym urlop to raczej nie problem, nie szkodzi
rybom, a okresowy post jest dla nich wręcz wskazany.

Wskazana może być głodówka kilkudniowa, z urlopem nie ma problemu jeśli trwa powiedzmy do 2 tygodni, jednak czasem zdarza się potrzeba dłuższego pozostawienia zbiornika bez opieki.

Waldi 

Wysłany: 2009-10-13, 17:53   

dazz napisał/a:
Postaram się mimo wszystko nie dostosować do Twojego stylu wypowiedzi i wynikającego z niego poziomu kultury, poproszę jedynie o nie udzielanie mi takich rad, gdyż dobrze wiem o czym mówię.

Ależ czy ja byłem niekulturalny? Powiedzieć coś wymownie to cię oskarżą o brak kultury...
I nadal uważam, że nie wiesz o czym mówisz i radzę Ci o tym poczytać. Ja nie pisałbym na ten temat, gdybym jakiś czas temu nie musiał spędzić parę wieczorów w bibliotece na czytaniu o tym, aby następnie zreferować to przed pewnym profesorem. "świderki są dobre bo usuwają strefy beztlenowe" to po prostu nonsens. Ludzie usłyszą takie rzeczy od pana Mietka z osiedlowego zoologa, a później wypisują takie rzeczy w sieci nie mając na ten temat zielonego pojęcia.

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-10-14, 08:28   

Waldi napisał/a:
Ludzie usłyszą takie rzeczy od pana Mietka z osiedlowego zoologa, a później wypisują takie rzeczy w sieci nie mając na ten temat zielonego pojęcia.

Zdarza mi się od czasu do czasu śledzić ten wątek. Waldi, widzę że masz sporą wiedzę na ten temat więc jeśli mógłbyś tę kwestię nieco wyjaśnić byłbym wdzięczny. Od razu informuję, że na czytanie fachowej literatury nie mam czasu...

dazz 

Wysłany: 2009-10-14, 09:14   

Waldi napisał/a:
dazz napisał/a:

Ależ czy ja byłem niekulturalny? Powiedzieć coś wymownie to cię oskarżą o brak kultury...
I nadal uważam, że nie wiesz o czym mówisz i radzę Ci o tym poczytać. Ja nie pisałbym na ten temat, gdybym jakiś czas temu nie musiał spędzić parę wieczorów w bibliotece na czytaniu o tym, aby następnie zreferować to przed pewnym profesorem. "świderki są dobre bo usuwają strefy beztlenowe" to po prostu nonsens. Ludzie usłyszą takie rzeczy od pana Mietka z osiedlowego zoologa, a później wypisują takie rzeczy w sieci nie mając na ten temat zielonego pojęcia.

Tak, jesteś niekulturalny! I niestety mam wrażenie, że starasz się tu jedynie wylansować, a niestety nie za bardzo wiesz o czym mówisz i nie masz zbyt wielkiego doświadczenia. Wybacz, ale te kilka dni, które poświęciłeś to śmiesznie mało. Nie będę się licytował, ale ja na studiowaniu tych tematów spędziłem ładne kilka lat. Jeszcze raz powiem, nie życzę sobie rad od Ciebie, do kilku lat wstecz przeczytałem wszystkie pozycje akwarystyczne, przede wszystkim te anglojęzyczne. Nonsens to Twoja postawa, to co tu wypisujesz i to że udajesz znawce tematu, a niektóre Twoje wypowiedzi wybitnie pokazują, że nie masz praktycznego doświadczenia. Dla mnie koniec tematu, nie mam ochoty na dyskusję z taką osobą. A szkoda, bo przez wiele lat akwarystyka wypełniała moje życie i zawsze chętnie dyskutowałem na te tematy!

Aeterna 

Wysłany: 2009-10-14, 11:32   

Waldi, widze, że jesteś prawdziwym ekspertem, dlatego poproszę o dokładne pomiary wahań parametrów, podanie pojemności zbiornika i wielkości populacji świderków, która zachwiała równowagę w Twoim akwarium. Rzetelne informacje, bo jak na razie nie przemawia do mnie to co piszesz.

Na nadmiar ślimaków polecam Anentome helena. Popularna " helenka" szybko sobie poradzi z plagą, a do tego łądnie wygląda ;)
Jej minusem jest, oczywiście, że wydala produkty przemiany materii i może zachwiać poziom azotanów .... :roll:

Jeżlei kogoś to zdziwiło, polecam ręczne wybieranie nadmiaru ślimaków ;)

Waldi 

Wysłany: 2009-10-14, 11:35   

arkadio.k napisał/a:
Zdarza mi się od czasu do czasu śledzić ten wątek. Waldi, widzę że masz sporą wiedzę na ten temat więc jeśli mógłbyś tę kwestię nieco wyjaśnić byłbym wdzięczny. Od razu informuję, że na czytanie fachowej literatury nie mam czasu...

Po prostu owe strefy nie są żadnym zagrożeniem dla akwarium, a wręcz przeciwnie, jako siedlisko bakterii denitryfikujących są pożyteczne. Biodegradacja beztlenowa to ostateczny etap usuwania zanieczyszczeń wykorzystywany w oczyszczalniach ścieków.
dazz napisał/a:
Tak, jesteś niekulturalny!

Nie nie jestem. Zachowałeś się jak dziecko, obraziłeś się bo napisałem, że nie wiesz co to są strefy beztlenowe i jeszcze śmiesz twierdzić, że brakiem kultury jest to, że Ci o tym napisałem.
dazz napisał/a:
TI niestety mam wrażenie, że starasz się tu jedynie wylansować, a niestety nie za bardzo wiesz o czym mówisz i nie masz zbyt wielkiego doświadczenia. Wybacz, ale te kilka dni, które poświęciłeś to śmiesznie mało. Nonsens to Twoja postawa, to co tu wypisujesz i to że udajesz znawce tematu, a niektóre Twoje wypowiedzi wybitnie pokazują, że nie masz praktycznego doświadczenia.

Gadaj zdrów. Komu Ty próbujesz to wmówić? Każdy kto wie coś więcej na temat wie, że nie masz racji. Jesteś emocjonalnie dzieckiem, które w obliczu tego, że nie ma racji chwyta się takich cisów jak obrażenie kogoś i wmówienie jakiś bzdur. Tu pokazujesz swoją klasę i to jaki to jesteś kulturalny. Twój powyższy post, to pierwszy gdzie ktoś kogoś obraża i okazuje brak kultury. Za słaby jesteś żeby przyznać się do błędu.
dazz napisał/a:
Nie będę się licytował, ale ja na studiowaniu tych tematów spędziłem ładne kilka lat. Jeszcze raz powiem, nie życzę sobie rad od Ciebie, do kilku lat wstecz przeczytałem wszystkie pozycje akwarystyczne, przede wszystkim te anglojęzyczne.

:-D
Weź się za pisanie bajek.

dazz 

Wysłany: 2009-10-14, 11:45   

Wybacz Waldi, ale nie pozwolę się obrażać. Anonimowość w I-necie niektórym niestety dodaje odwagi, podyskutowałbym z Tobą ale na żywo, ciekawe czy wtedy byłbyś taki odważny :-) Innym czytającym polecam poczytać np. jakie warunki są niezbędne do rozwoju bakterii denitryfikacyjnych i w jakich miejscach w akwarium zalęgną się te bakterie, co gromadzi się w strefach beztlenowych i jaki ma może mieć to wpływ. Można też zrobić eksperyment ze świderkami i zobaczyć czy ryby dadzą rade zjeść całą ich populację, wtedy przekonacie się, że kolega Waldi wypisuje bzdury.Przepraszam też, że musicie być świadkami tej żenującej "dyskusji". Mam nadzieję, że to już koniec tego wątku!

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-10-14, 12:58   

Skończcie te przepychanki i odpowiedzcie ostatecznie na moje 2 pytania:
1. Czy strefa beztlenowa jest przydatna czy nie? Być może zależy to od rodzaju hodowli w akwarium a jeśli tak to w przypadku której?
2. Czy świderki są w stanie likwidować strefę beztlenową?
Liczę na dyskusje merytoryczną a nie odpowiedzi typu "z całą pewnością tak jest".
Waldi ja również odebrałem Twoje posty jako swoisty atak na dazza więc jeśli to nie było celowe, staraj się uważniej dobierać słowa.

Odpowiedz do tematu