PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarystyka
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2005-09-05, 15:50   

to mylałem wczeniej:
Cytat:
nasze rodzime raki nie s? obięte ochron? gatunkow? cisł?, tylko częciow?.
i można, z tego co pamiętam, je zbierać(łapać) i jest dla niech ustalony wymiar ochronny(tak jak w przypadku ryb) a dokładniejsze informacje sa zawarte w ustawie o rybactwie ródl?dowym oraz w regulaminie amatorskiego połowu ryb PZW.

lecz potem szukaj?c wymiarów ochronnych dla raków natkn?łem się na tak? informację:

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW napisał/a:
6. Rak błotny i rak szlachetny nie mog? być przedmiotem amatorskiego połowu

więc ............................. jednak chyba nie można ich łapać.

bysiu 

Wysłany: 2005-09-06, 17:29   

Dzięki bardzo za wyprowadzenie mnie z błędu.Przy najbliższej okazji raczki powędruj? do domciu :mrgreen: Ale jeszcze poproszę o identyfikację tych raczków.

1.jpg
Plik ściągnięto 2426 raz(y) 109,19 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 2449 raz(y) 127,48 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 2444 raz(y) 127,6 KB

Jurgens 
morderca Kaczorów

Wysłany: 2006-05-29, 23:09   

Moja przygoda z akwarystyką zaczęła się w podstawówce i trwa, aż do dziś. Zaczęło się od zwykłej kryształowej kuli ozdobionej róznymi wzorami, przez co musiałem patrzeć na rybki z góry :/ Oczywiście pierwszymi rybkami były gupiki :] Potem doszedł do nich kirysek spiżowy. Szybko znudziła mi się moja kula i kupiłem akwarium o pojemności aż 15l ;-) Wtedy do gupików dołączyły gurami, skalary i kiryśnik, którego mam do dzisiaj :] Przez to akwarium przewinęły się również rózne brzanki, kardynałki, neonki, molinezje itd. Kiedyś wpadło mi ręce 70l akwarium ramowe, które miałem ładnych kilka lat. Tam hodowałem dwie duże piranie ( nie czerwonobrzuche) wraz z dwoma pielęgnicami pawiookimi. Pozbyłem się ich gdy urosły za bardzo, co było do przewidzenia :/ Oddałem do zoologicznego, mam nadzieję, że trafiły w dobre ręce... Teraz mam 100l akwarium z pokrywą i świetlówkami, których brakowało mi tak w poprzednich akwariach. Teraz mam 2 pary potężnych skalarów oraz 3 młode niesparowane sztuki, jedną parę prastarych ;-) glonojadów, 2 gurami, parę pielęgnic Mekka, kilka kirysków pstrych, jednego spiżowego oraz mojego starego kiryśnika :] Zaczynam się poważnie zastanawiać nad hodowlą jakiś ryb z naszych rodzimych wód...Co z tego będzie, zobaczymy :]
I choćby za sto lat odnajdę cię..."

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2006-05-30, 10:13   

Swoją przygodę z akwarystyką zacząłem od 2 welonów, brzanek sumatrzańskich i neonów- kiepskie połączenie, ale od nikogo nie dostałem porady jakie gatunki można ze sobą łączyć. Miałem początkowo 30 L akwaruim, rybek niewiele.
Potem kupiłem akwarium 50 L i zaczęła się hodowla, miałem guraminy (dwuplame, mozaikowe i złociste), gupiki, neony inessa, mieczyki, i coś tam jeszcze. Hodowałem rybki przez 7 lat a potem zrezygnowałem z hodowli.
Teraz żałuję.

krzysztof1 

Wysłany: 2006-05-31, 11:45   

Zawsze sobie myślałem,że ciekawe było by chodowanie cierników.Te pospolite w naszych wodach niewielkie ryby budują gniazdo na dnie.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-05-31, 12:09   

kiedyś jak byłem małolatem trzymałem w niewielkim akwarium cierniki.
niestety nigdy nie udało mi się zaobserwować zachowań godowych tych ryb. zapewne ze względu na to ze były to zbyt młode osobniki. dochodziło do tego pewnie niedostosowanie akwarium.

Jimmie 

Wysłany: 2006-06-04, 21:02   

Hej Corvus, co do mojego starego pytania...miałbyś może dla mnie jakies albo jakiegoś bassa?? ;-) :roll: :mrgreen: pozdrawiam

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-06-04, 21:43   

niestety. sam już ich nie posiadam, czego bardzo żałuję. :sad:
bardzo ciekawy i piękny gatunek.
w tamtym roku(lipiec) będąc w miejscu gdzie w latach poprzednich udawało mi się je złapać, ich nie było. nie udało mi się pozyskać żadnych osobników.
z puntu widzenie osoby chcącej pozyskać okazy do chodowli to źle
z przyrodniczego punktu widzenia to może dobrze bo to obcy gatunek dla naszego środowiska.

jaboja 

salamandra

Wysłany: 2006-06-13, 16:50   

Ja też kiedyś próbowałem trzymać jakieś cierniki ale mi zdechły. A obecnie mam w akwarium z 10 rybek jakichś (trochę neonków i parę innych) a pozatym 4 traszki waltla i 3 żaby.

Guci0o 

Wysłany: 2006-07-09, 13:41   

JA teraz trzymam w akwarium cierniki i okonie i tak mysle ze przydalby sie jeszcze bass =] kiedys zlowilem basy na regalicy blisko gryfina i wpuscilem do akwarium ale zjadaly mi inne rybki to wypuscilem do pobliskiego oczka wodnego. teraz gdy normalne rybki akwariowe mi sie znudzily choduje okonie. ku mojemu zdziwieniu calkiem niezle sie trzymaja ;] a cierniki gorzej. mialem ich 11 a zostaly 3 pare mniejszych zjadly okonie a wieksze pozdychaly chyba w wyniku zbyt goracej temperatury. w tegoproczone upaly temperatura w akwarium dochodiz mi do 30 stopni i mysle ze to ma wplyw na cierniki a okonią to nie przeszkadza.moze ktos wie gdzie moge nabyc bassa? bo nie mam jak zabardzo znowu lowic na regalicy :( pomyślałem sobie że też fajnie byłoby chodowac jazgarza i malego szczupka ;] bo mam pusto w akwarium 3 okonie, 3 cierniki,3 glonjady. jak ktos mi powie gdzie jeszcze moge dostac malego basa albo szczupaka to bede wdzieczny za informacje. Pozdrawiam :P

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-08-08, 00:55   

ja w akwarystyke bawiłem sie przez ok 10 lat, no i wiadomo jak pisze Corvus zaczynałem od pary gupików, które dostałem od mojego starszego kuzyna, a który właśnie zaraził mnie tym hobby... w poźniejszym okresie "kompleks" moich trzech akwariów zajął cały regał absorbując uwagę i energię wszystkich domowników. Na szczęscie rybki same na siebie zarabiały ( a to za sprawą hodowli rozrodowych i układów z kilkoma sklepami zoologicznymi ) wiec nikt nie zrzędził :mrgreen: . Przez ten okres przez moje włości przewineło sie sporo róznorakich ryb, ja jednak zawsze najbardziej lubiłem kiryski, szczególnie jednego białego - Władimirka :] i zawsze miałem ich kilka . W pamięci też zostanie mi pewnie na zawsze mułojad - taka śmiechowa rybka która w ułamku sekundy potrafi zakopać, a właśniwie wbić się w zwirek i siedzieć tak godzinami. Wspomniany delikfent co prawda mułu mi nie zjadł za to robił w akwarium niezły rozp^#$%&t co rusz to wyrywając z korzeniami pieczołowicie sadzone roślinki i siejąc popłoch wśród współmieszkańców :]

Corax 

Wysłany: 2006-12-14, 22:22   

no wiec ja tam miałam sporo doświadczeń z rybami i długo by to opisywać. Napiszę więc w skrócie. Miałam gupiki, neonki, bojowniki, glonojady, platki, kirysy, molinezje i coś chyba jeszcze było. Oczywiście nie wszystko na raz. Udało mi się rozmnożyć gupiki (nie sztuka :mrgreen: ), platki (moje ulubione czerwone stworki), kirysy i bojowniki :D

Żarówka 

Wysłany: 2006-12-14, 22:35   

Ja zaczynałem od bojownika w 12L. Nastepnie zmieniłem na 50L .Obecnie mam 112l 2 gurami dwuplame 2 bocje wspaniałe 1 glonojad 2 synodontis petricola. :mrgreen:

Corax 

Wysłany: 2006-12-14, 22:48   

Zapomniałam jeszcze o najważniejszym! Urodziły mi się raz syjamskie gupiki!!! Niestety miały trudności z pływaniem. Nie pożyły za długo :sad:

Żarówka 

Wysłany: 2006-12-24, 09:43   

Mi kiedyś urodziły się mieczyki 1 udało się złapać (nie było łatwo) biorąc pod uwage że akwarium ma 112L i pływa w nim kilka ryb które też próbowało go złapać(na kolacje)Odchowałem go i gdy był wystarczająco duży wpuściłem do akwarium w którym zemścił się na dawnych dręczycielach. :evil:

Odpowiedz do tematu