PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiacek
2007-02-19, 20:45
Pytania
Autor Wiadomość
Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2007-01-26, 18:25   Pytania

Czy grzyby należące do czerwonej listy grzybów (1013 gatunków w PL) mogą nie być ściśle chronione (kształcą nas że ściśle jest coś koło 90gat :/ ) ktoś wyjaśni ??

i pare problemow moze sie tu jeszcze pojawic...

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

BJK 

Wysłany: 2007-01-26, 18:34   

http://www.forum.nagrzyby.pl/index.php
popytaj fachowców ;-)
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Namor 

Wysłany: 2007-01-26, 18:42   

Pełek napisał/a:
Czy grzyby należące do czerwonej listy grzybów (1013 gatunków w PL) mogą nie być ściśle chronione (kształcą nas że ściśle jest coś koło 90gat ) ktoś wyjaśni ??
Mogą nie być w ogóle chronione - podobnie zresztą jak rośliny. Lista gatunków chronionych jest ustalana w postaci rozporządzenia i mam moc prawną, bo wynika z delegacji ustawowej. Natomiast czerwona lista, czy też czerwona księga, to raczej pogląd autorów opracowania (czy raczej ich troska) o gatunki rzadkie lub ginące. Zwyczajowo jest brana pod uwagę, cytowana, ale nie ma żadnej mocy prawnej.

Namor 

Wysłany: 2007-01-26, 18:57   

Np. niektóre gatunki są bardzo rzadkie, ale są trudne do oznaczenia, lub niepozorne i mało efektowne - wtedy zwykle nie są chronione (nie jest to bezwzględna reguła). Są natomiast w czerwonych listach (z uwagi na ich rzadkość lub zagrozenie). Z drugiej strony gatunki bardzo pospolite, np. "kruszyna pospolita" są chronione (ochrona częściowa) z uwagi na to, że są surowcem farmakopealnym, a państwo chce mieć nad tym kontrolę.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2007-01-26, 20:17   

Namor napisał/a:
farmakopealnym
czyli jak wynika z nazwy, mozna z niego zrobic jakiegoś farmakologicznego specyfika?

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-01-26, 21:01   

tak, np. kora kruszyny jest używana w ziołolecznictwie, Alcedo

Wbrew pozorom naprawdę wiele roslin ma zastosowanie w lecznictwie, nawet dziś w dobie syntetycznych leków...

Problem wykorzystania w lecznictwie i kolizji z ochroną dotyczy i goryczek, pierwiosnków z nazwy lekarskich, kopytnika, miodunek, zimowita i wielu innych.

Długi czas rośliną niechronioną, a umieszczoną w Polskiej Czerwonej Księgi Roślin był wilczomlecz złoty (Euphorbia epithymoides, syn. E. polychroma), ktory ma w Polsce jedno jedyne izolowane miejsce występowania na wapiennych wzgórzach w północnej części Dąbrowy Górniczej, oderwane daleko na północ od granic swego naturalnego zasięgu. Do niedawna (chyba do 2004 i nowej listy gatunków chronionych) nie była to roślina chroniona, teraz wreszcie jest. A co ciekawe jest to efektowna roślina i łatwa do rozpoznania (powszechnie sadzona w ogrodach w celach ozdobnych)

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-01-27, 11:48   

Namor napisał/a:
Np. niektóre gatunki są bardzo rzadkie, ale są trudne do oznaczenia, lub niepozorne i mało efektowne - wtedy zwykle nie są chronione (nie jest to bezwzględna reguła).

Są też nawet efektowne i rzadkie gatunki, których chronić tak jakby nie trzeba, bo mają niezagrożone stanowiska. I dlatego, jak podejrzewam, nie wpisano ich na listę roślin chronionych. Np. taki dębik ośmiopłatkowy:

"+kwiaty duże, białe, na długich, wyprostowanych, kutnerowatych szypułkach

>dwa typy kwiatów: obupłciowe oraz męskie

>szeroko rozwarte, śr. do 4 cm, o 6-10 (zwykle 7-8) płatkach o kremowym odcieniu"

, który sobie rośnie niezagrożenie w Tatrzańskim PN.

Takie mam spostrzeżenie nt. niektórych niechronionych, a rzadkich roślinek, mam nadzieję, że słuszne ? [bom amator a nie floriszpec..]
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2007-10-06, 17:25   

Żeby nie mieszać w innych tematach i nie zakładać nowego, pytam tutaj:
Na rynku wydawniczym jest całe mnóstwo atlasów grzybów, na grzybach nie znam się prawie wcale i nie jestem w stanie określić wartości danej pozycji, a przydałby mi się dobry atlas. Głównie zależy mi na grzybach rzadkich i chronionych. Czy ktoś mógłby mi polecić jakąś pozycję ?

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Priam 

Wysłany: 2007-11-01, 13:10   

Co to za porost:

carr 

Wysłany: 2009-09-16, 21:51   

(Tylko się nie śmiejcie :) )
Znalazłem grzyba - truflę - tak przynajmniej wygląda. Moja babcia jest przekonana, że to trufla, bo pamięta takie z dzieciństwa itp itd... Ekspertem żadnym nie jestem, równie dobrze to może być jakaś pieczarka czy purchawa :twisted:
Czy mam jutro wrócić w to miejsce z aparatem i sfotografować to cudo? Siedlisko to.... skraj cmentarza, prześwietlona brzezina.

Ptyś 

Wysłany: 2009-09-18, 12:22   

najprawdopodobniej tęgoskór ;)

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2009-11-09, 13:41   

Witam,

mam pytanie co do kani, mianowicie jakie grzyby są do niej bardzo podobne (nie mam tu na myśli sromotnika lol :shock: ).
W jednej z książek o grzybach wyczytałem taką informację : "Poza lasem na dobrze nawożonych miejscach rośnie kilka trudnych do oznaczenia, częściowo trujących sobowtórów czubajki kani. Nie należy ich zbierać."

Oraz jaką książkę o grzybach polski, europy byście polecili (jakąś bardziej fachową z dużą ilością gatunków)?

Ptyś 

Wysłany: 2009-11-10, 13:30   

inne kanie , w cieplejszym klimacie choć podawany był także ze Szkocji }żyje trująca Chlorophyllum molybdites rodzaj Chlorophyllum obejmuje także 2 inne gatunki bardzo podobne do kani- niby jadalne ale ze wzgledu na mozliwosc pomylki osoby niedoświadczone nie powinny ich zbierać :|

czassum 

m-sto

Wysłany: 2013-10-02, 13:40   

Kanie tylko w cieplejszym klimacie

wojciech80 

Wysłany: 2014-02-24, 14:05   

Witajcie, ja ogólnie uwielbiam grzyby zbierać, ale sie czesto obawiam ze zbiore te.. złe. Możecie mi polecic jakies ksiazki, strony które posiadaj bogaty zbior informacji na temat grzybów?

Odpowiedz do tematu