PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy rezerwat mikologiczny w Polsce
Autor Wiadomość
Bodzio 

Wysłany: 2009-01-06, 09:54   Pierwszy rezerwat mikologiczny w Polsce

Grażyna Domian, czyli "grzybofiśnięta" :) forumowiczka z bio-forum.pl doprowadziła do powstania prawdopodbnie pierwszego w Polsce mikologicznego rezerwatu przyrody w Puszczy Bukowej o nazwie „Osetno".

Cytat z posta Grażyny z watku omawiajacego powstawanie rezerwatu:
"... W dniu dzisiejszym Wojewoda Zachodniopomorski podpisał rozporządzenie ustanawiające nowy rezerwat przyrody w Puszczy Bukowej o nazwie „Osetno”:

ROZPORZĄDZENIE NR 44/2008 WOJEWODY ZACHODNIOPOMORSKIEGO z dnia 14 listopada 2008 r w sprawie uznania za rezerwat przyrody "Osetno" (patrz załączniki)

Przepraszam za jakość tych zdjęć, ale to „jeszcze ciepły” fax, jaki dostałam dziś pod koniec pracy z Urzędu Wojewódzkiego.

Niektórym z naszego forumowego grona hasło „Osetno” jest już dobrze znane ale innych troszkę pozwolę sobie wtajemniczyć.

„Osetno” to siódmy rezerwat przyrody w Puszczy Bukowej objętej w całości ochroną jako Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”. Mniej zorientowanym podpowiem, że „park krajobrazowy” to taka forma ochrony przyrody, która – najogólniej i teoretycznie rzecz biorąc - chroni przyrodę w warunkach racjonalnego gospodarowania. W praktyce to oznacza, że właściwie obszar parku krajobrazowego jest chroniony podobnie jak obszary nie objęte żadnymi formami ochrony przyrody, czyli... Wolno prowadzić gospodarkę leśną, rolną, rybacką, łowiecką... i wolno się budować, tyle tyko, że każda działalność jest pod słabszą lub silniejszą kontrolą Służb Parku Krajobrazowego. O reżimie ochronnym decydują ustalenia planu ochrony. Powyższe oznacza, że chcąc rzeczywiście w pełni ochronić np. jakiś kawałek lasu, trzeba powalczyć o rezerwat.

C.d.n.... ale zanim napiszę więcej pragnę gorąco i najserdeczniej podziękować wszystkim, którzy tu, na forum pomagali mi w oznaczaniu grzybów!:-) Najgorętsze podziękowania kieruję do Ani Kujawy, Darka Karasińskiego i Piotrusia Perz. Oznaczone tu gatunki z „mojego ulubionego kawałka Puszczy”, a zwłaszcza te rarytasy nowe dla Polski lub bardzo rzadkie w kraju, miały decydujący wpływ na losy rezerwatu:-)

STOKROTNIE DZIĘKUJĘ!!! "...

Cały ten ciekawy wątek dotyczacy rezerwatu można przeczytać pod adresem http://www.bio-forum.pl/c...340/216175.html (po założenia konta na bio-forum.pl)

Jeżeli coś nie tak powklejałem, to serdecznie przepraszam, ale bardzo dawno nie wypowiadałem się na forum :cry:
O, i już wychodzi, a raczej nie wychodzi, ponieważ nie chce mi się załadować załącznik z 1 stroną "ROZPORZĄDZENIA..." ??? :mad:

rezerwat mikologiczny 2.jpg
Plik ściągnięto 907 raz(y) 37,14 KB

Bodzio 

Wysłany: 2009-01-06, 10:11   

W końcu się udało z 1 pierwszą stroną rozporządenia - po prostu za duży plik.

rezerwat mikologiczny.jpg
Plik ściągnięto 949 raz(y) 35,55 KB

kaberky 

Wysłany: 2013-10-18, 06:27   

Mam do Puszczy Bukowej ze Zdrojów 10 min. piechotą, ale rezerwat "Osetno" jest niestety kawałek ode mnie, bliżej Glinnej. Czy szansa na zobaczenie takiego cuda jak np. soplówka bukowa poza rezerwatem "Osetno" jest niewielka? Pozdrawiam ze Szczecina!

Bodzio 

Wysłany: 2013-10-18, 11:22   

Na tej stronie http://www.grzyby.pl/gatu...coralloides.htm masz mapkę z miejscami znalezienia m.in. Hericium coralloides - soplówki bukowej (soplówka gałęzista) w całym kraju. W Puszczy Bukowej jest jej swojego rodzaju "zagłębie" pod względem występowania :-)
Nie brakuje tam też soplówki jeżowatej - http://www.grzyby.pl/gatu...m_erinaceum.htm

W ogóle Puszcza Bukowa to przyrodnicze cudo (nie tylko mykologiczne), które masz pod ręką.

Odpowiedz do tematu