PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mszaki do oznaczenia
Autor Wiadomość
Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2007-03-13, 08:28   Mszaki do oznaczenia

1

2

ma ktoś jakąś idee :>

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-04-05, 14:26   

Czy ktoś oznaczy..?

Szczególnie liczę na Oenanthe, specjalistę od flory bagiennej :oki:

Zdjęcie zrobione na terenie użytku ekologicznego "Młaki nad Pogorią I" w DG, są to młaki niskoturzycowe (torfowiska źródliskowe) powstałe w miejscu wysięku wód węglanowych ze stromej skarpy dawnej piaskowni (3 gatunki rosiczek, wyblin jednolistny, kruszczyk szerokolistny i takie tam .. ;-) )

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-10, 16:48   

pulsatilla1214 napisał/a:
Szczególnie liczę na Oenanthe, specjalistę od flory bagiennej

cóż, przeliczyłeś się jeśli chodzi o moją znajomość mszaków: nie znam tych gatunków. Mogę się wypowiadać jedynie o mchach które rosną na torfowiskach w niżowej Polsce, oraz o kilkudziesięciu innych pospolitych gatunkach. Nie jestem briologiem.

Mchy torfowiskowe a mchy ze źródlisk, zwłaszcza źródlisk wyżynnych, to zupełnie inna bajka; musiałbym to zebrać i oznaczyć krok po kroku. Trzeba też odróżnić mchy faktycznie związane z wysiękiem od tych które po prostu porastają martwe drewno (pierwszy jegomość wygląda na takiego).
Także przykro mi :/

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-04-10, 21:27   

No trudno :mrgreen: Dzieki za próby :oki:

Siedlisko nietypowe ze względu na wyjątkowy charakter wysięków węglanowych, to prawda. To dla nich były na liście cieni Natura 2000 "Lipienniki w Dąbrowie Górniczej"

Niedaleko jest też inny uzytek ekologiczny, Bagna w Antoniowie, torfowiska rzadkie i przejściowe, ostoja o randze miedzynarodowej, tam tylko wiem liczbowo, ze oznaczyli 9 wątrobowców i 79 taksonów mchów ( w tym 5 reliktowych). Niedosżły rezerwat;p

A w terenie wszystkie takie podobne te mszaki dla laika... :res:

P.S.

Te zdjęcia raczej przedstawiają ten sam takson, łanami kękowymi porastał obszary u podnóża skarpy. Ale spróbuję cos przy okazji jeszcze dokładniej tam sfocić :mrgreen:

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-10, 22:55   

to ci dopiero :!: :!: :!: :!: :!:
Naprawdę niewyspany jestem :sad:
Komentowałem rośliny z postu Alcedo - a nie z Twojego :oops:
Natomiast jeśli chodzi o Twoje zdjęcia to myślę, że przedstawiają płonnika pospolitego Polytrichum commune (to ten z książki do biologii w liceum :mrgreen: ) natomiast nie zgadza się to z "alkalicznością" siedliska - P. commune preferuje miejsca umiarkowanie kwaśne.
Sorry, ;-)

maciek 

Wysłany: 2007-04-11, 06:39   

Oenanthe, a czym posługujesz się oznaczając mszaki? Jest na rynku dostępny jakis klucz?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-11, 11:14   

Cytat:
czym posługujesz się oznaczając mszaki? Jest na rynku dostępny jakis klucz?

Po polsku - nie ma (używanie Szafrana to mordęga a prezentowane tam ujęcia są lekko przedpotopowe); używam chyba najpopularniejszego w Europie klucza (wyłączając część krajów niemieckojęzycznych) Smith "The moss flora of the British Isles". Niestety, żaden profesjonalny klucz do mchów nie jest łatwy w użyciu :/ Plusem tego jest to, że jest "sztuczny", czyli nie opiera się na cechach systematycznych, ale na tych najłatwiejszych do zweryfikowania. Można to sprowadzić z UK, kosztuje odpowiednio :/

Są też oddzielne klucze do wątrobowców. Stosunkowo sporo opracowań, w tym z kolorowymi zdjęciami, dotyczy torfowców.

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-04-11, 12:50   

bardzo mozliwe, ze to płonnik, miałem nawet takie skojarzenie ;-) Nawet w ksiazkach w podstawówce taki jest, nie tylko w liceum :oki: Dzięki :res:

A u Alcedo to nie jest rokiet cyprysowaty (Hypnum cupressiforme) albo rokietnik pospolity (Pleurozium schreberi)?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-11, 18:57   

A u Alcedo to nie jest rokiet cyprysowaty (Hypnum cupressiforme) albo rokietnik pospolity (Pleurozium schreberi)?

Nie, nie wiem, co to jest, ale to żaden z przez Ciebie wymienionych.

maciek 

Wysłany: 2007-04-11, 19:42   

drugi z gatunków ala mnie się widzi jako któryś z brachyteciumów (krótkoszy)
Oenanthe napisał/a:
Można to sprowadzić z UK, kosztuje odpowiednio

fakt 57 funciaków...
a te dotyczące torfowców? masz na myśli jakieś atlasy czy klucze?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-11, 19:52   

maciek napisał/a:
drugi z gatunków ala mnie się widzi jako któryś z brachyteciumów (krótkoszy)

albo jakieś coś w stronę Leptodictyum ino za grube...zagięte nieco łebki ma...

Z książek o torfowcach fajna, anglojęzyczna i bogato ilustrowana jest autorstwa Danielsa i Eddy'ego: http://www.nhbs.com/title.php?tefno=17221
Co prawda ujęcie niektórych gatunków jest tam nieco kontrowersyjne, ale za to charakterystyka ekologiczna i wskazówki jak je odróżniać w terenie są bardzo cenne.

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-11, 19:54   

maciek napisał/a:
masz na myśli jakieś atlasy czy klucze?

książka Danielsa i Eddy'ego zawiera i klucze i monografię wszystkich europejskich sfagnów.

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-04-11, 21:31   

no szkoda, ze nie oznaczycie tych Ala, gdyz w moim najbliższym lesie wydaja sie byc bardzo podobne gatunki i to pospolite. Las dzis sztuczny, ale kiedys calkiem ladny musial byc, w runie trafil sie i tojad dzióbaty i paprotnik kolczysty, szczegolnie w zamierajacych, przesuszonych, wręcz karłowych olsach tego mchu duzo... Niedaleko i wiąz liczny z jesionem, pojedynczymi dużymi wierzbami, na skrawkach bardziej naturalnych... Gleba gliniasta, wapienna...

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-11, 21:55   

w moim najbliższym lesie wydaja sie byc bardzo podobne gatunki i to pospolite

wiesz, na oko, to wszystkie mchy "liściaste" są podobne ;-)

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-04-11, 21:59   

jeśli ktoś chce bardziej pewną informację o mchu to oprócz fotografii niech załączy choć następującą informację, łatwą do uzyskania za pomocą zwykłej terenowej lupki, a mianowicie:
ile nerwów mają listki lodygowe (0, 1 czy 2; chodzi o listki z głównego pędu, nie z odgałęzień) i jak długi ten nerw. Oraz inne cechy, np. czy są bujne chwytniki (taki "kutner") na łodydze.

Odpowiedz do tematu