PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy istnieje Czerwona Lista mchów?
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2017-02-15, 17:49   Czy istnieje Czerwona Lista mchów?

Mam Czerwoną Listę roślin i grzybów Polski. Mirka i innych. IB Szafera z 2006 r., ale nie ma tu mchów są tylko wątrobowce i glewiki. Gdzie można znaleźć listę mchów?

krzysztof3 

Wysłany: 2017-02-16, 18:33   

Jest nowa lista, więc może są też w niej mchy. Widziałeś to:
http://www.kp.org.pl/inde...1155&Itemid=353

Lasołaz 

Wysłany: 2017-02-24, 19:48   

w podanej w linku Liście nie będzie mchów, są paprotniki (paprocie, skrzypy, widłaki) i naczyniowe.
Dla mchów Polski taka lista nie istnieje. Są dane tylko o mchach objętych programem N2000, jest gdzieś w internecie :)

pulsatilla1214 

Wysłany: 2017-03-17, 00:07   

Pozwolę sobie zdementować. Czerwona lista mchów Polski nie tylko istnieje, ale została wydana jako jedna z pierwszych.

Ochyra R. 1992. Czerwona lista mchów zagrożonych w Polsce [W:] Zarzycki K., Wojewoda W., Heinrich Z. Lista roślin zagrożonych w Polsce. Instytut Botaniki PAN, Kraków: 79-85.

Nowsze opracowanie zostało wydane pod niezbyt szczęśliwym, mylącym tytułem, ukryte w opracowaniu o Karpatach Zachodnich, które niekoniecznie interesują briologów niżowych:

Żarnowiec J., Stebel A., Ochyra R. 2004. Threatened moss species in the Polish Carpathians in the light of a new red-list mosses in Poland. [In:] Stebel A., Ochyra R. (eds) Bryological studies in the Western Carpathians. Sorus, Poznań: 9-28.

Wymieniono tam także mchy zagrożone, w ogóle niewystępujące w Karpatach, czy mchy zagrożone krajowo, ale niezagrozone w Karpatach.

Opracowanie z 2004, tak jak i Red list europejską, czeską, słowacką, czy woj. opolskiego, dodatkowo z wątrobowcami, można znaleźć w sieci pośrednio, przeglądając Czerwoną listę mszaków woj. śląskiego, które jest najlepiej zbadanym pod względem briologicznym obszarem Polski (Stebel i in. 2012), 65% polskich mchów tam jest, nie ma głównie tatrzańskich cudaków.

Czerwona lista mszaków województwa śląskiego

Fikardat 

Wysłany: 2017-03-23, 14:17   

Ja mogę polecić teog bloga: https://blog.edomator.pl/2017/03/21/o-zmianach-w-ustawie-o-ochronie-przyrody/ do poczytania ciekawych informacji na temat zmian w ochronie przyrody, jak dla mnie bardzo fajnie napisany artykuł.

Lasołaz 

Wysłany: 2017-05-11, 09:45   

Pulsatilla dzięki za sprostowanie i podanie źródeł. Wyszła moja niewiedza :oops:
Wiacek przepraszam za wprowadzenie w błąd

Pozdrawiam ;)

Odpowiedz do tematu