PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sekretariat
Autor Wiadomość
Rey 

Wysłany: 2004-08-23, 00:14   

Tetrao napisał/a:
Albo po prostu waln?c wiecej wykładow, zeby latwiej bylo , zobaczymy wypowiedzcie sie.

Włanie to rozwi?zanie dla mnie jest najlepsze :D Przydało by się więcej wykładów tak samo dobrych jak poprzednie :res:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-23, 00:20   

Niestety malo czasu mam troche, jeszcze nie sporzadzilem wlasnych notatek z bieszczad do konca, czeka mnie przeprawa przez formularz KF jeszcze... ale obiecuje ze jak sie uporam to moze w tym tygodniu cos walne. Natchniony zadaniem Huberta mam plan zajac sie rozroznianiem krwawodzioba od sniadego, potem kwokacza i plawnego, a na koncu biegusy.
Zreszta zastanowie sie i dam wam wykaz, sami wybierzecie jaki chcecie :)

jak tylko dostane monografie siewek, wyklady beda szly plynnie, obiecuje :mrgreen:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-08-23, 06:24   

A ja proponuję, by się nie "spalał" na bardzo rozbudowane wykłady - przyznam, że jeszcze nie miałem mocy zapoznać sie z młodymi cachinnansami-michahellisami, etc.
A na jesieni z czasem już nie będe miał tak dobrze jak dot?d..

Może zmniejszyłby stopień szczegołowoci - tylko krótkie opisy po najważniejszych cechach rozpoznawczo/różnicuj?cych + oczywicie wielce obrazowe fotki ze wskazaniem tych cech ?

[ Dodano: 2004-08-23, 06:25 ]
Natomiast przy mewach - jak najbardziej przydatne s? dane o prawdopodobieństwie spotkania gayunku w Polsce, od kiedy kolonizuje, jaki ma areał, etc.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-23, 14:30   

Kejbii napisał/a:
ja nie bedę raczej mógł pisac rozbudowanych ozn aczeń na jesieni
ja to samo... i nawet nie tylko w jesieni ... zima .. wiosna ... jednym słowem w roku szkolnym :/
Kejbii napisał/a:
przyznam, że jeszcze nie miałem mocy zapoznać sie z młodymi cachinnansami-michahellisami
ja też gdzie tak :wink:
Rey napisał/a:
Przydało by się więcej wykładów tak samo dobrych jak
... jak w drapologii :P

hm... przed pocz?tkiem roku szkolnego spróbuje jeszcze rozwi?zac 3 zadania jakie mi zostały w siewkologii ... ale w roku szkolnym bedzie już gorzej - będe pisał wam jak na stwierdze ze na jakies zadanie po prostu nie będe mógł odpowiedziec :( zebycie na mnie nie czekali niepotrzebnie :(

Rey 

Wysłany: 2004-08-23, 14:37   

Kejbii napisał/a:
Natomiast przy mewach - jak najbardziej przydatne s? dane o prawdopodobieństwie spotkania gayunku w Polsce, od kiedy kolonizuje, jaki ma areał, etc.

To owszem s? dane przydatne, ale skoro ide? Akademii jest nauka rozpoznawania i rozróżniania gatunków najważniejsze s? jednak wiadomoci dotycz?ce różnic w upierzeniu, cech charakterystycznych itd. I na tym głównie powinny skupiać się wykłady, do których również przydły by się zdjęcia pokazuj?ce najważniejsze rzeczy.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-23, 20:01   

Kejbii wszystkie te najwazniejsze cechy sa wlasnie wskazane na zalaczonych zdjeciach.
Dla ambitniejszych jest tekst powyzej zdjec z wieksza iloscia szczegolow.

Oczywiscie wobec zblizajacych sie roku szkolnego, studencciekgo itp. czas na rozwiazanie zadan bedzie przedluzony.

Batman 

Wysłany: 2004-08-23, 20:42   

Niestety muszę Was zmartwić (lub ucieszyć): podejrzewam, że od paĽdziernika nie będę miał czasu na naukę rozpoznawania siwek i mew - z czego będę musiał zrezygnować: nie będę miał tyle czasu żeby obci?żać się dodatkowymi zajęciami (chciałbym pozostać przy drapolach), więc jak będzie się już kończył czas zagadki i wszyscy odpowiedz? a ja jeszcze nie, to nie czekajcie na mnie tylko zamykajcie. Mam tylko nadzieję że będę miał czas drukować sobie to wszystko, by to nie przepadło: na podst. tego co napiszecie może sam co oznaczę w terenie :wink:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-24, 18:22   

W akademii s? jeszcze 2 zadania, przez wiele osob nie ruszone. Przypominam o nich tym ktorzy jeszcze nie zgadywali a maja na to ochotę :mrgreen:
Co sie tyczy mewy wszystkie odpowiednie cechy macie w wykladach Rozpoznawanie mew!

Planuje nieco zmodyfikowac dotychczasowe dzialanie akademii. Kazde następne zadanie poprzedze odpowiednimi wykladami tak zebyscie wszysyc mieli skad czerpac potrzebne wiadomosci.
Np. zrobie wykład Rozpzonawanie Biegusa zmiennego we wszystkich szatach, po czym zapodam Wam kilka zdjec do oznaczenia z tej tematyki.
Do tej pory zadania wyrwane byly z kontekstu i czesto musieliscie polegac wylacznie na swoich ksiazkach co nie stwarzalo rownych szans dla każdych studentów!
Od teraz sie zmieni. Mysle ze akademia ruszy pelna para juz w nastepnym tygodniu.
Poprawie dotychczasowe wykłady by były bardziej czytelne i zwiezle.

Chetnie przyjme wszelkie porady i propozycje co do wygladu wydzialu i jego przyszlego dzialania :mrgreen: . Moze jakies zyczenia co do wykładów?
Rey szczudłonogi? :twisted:

Rey 

Wysłany: 2004-09-24, 18:44   

Tetrao napisał/a:
Moze jakies zyczenia co do wykładów?
Rey szczudłonogi? :twisted:

No no, całkiem słusznie :D :wink: A tak na poważnie to można by zrobić np.:
żwirowiec obrożny - żwirowiec stepowy
płatkonóg szydłodzioby - płatkonóg płaskodzioby w spoczynkowych
biegus malutki - biegus mały
kwokacz - brodziec pławny
rybitwy rzeczna - popielata - różowa
siewka złota - siewnica - siewka szara
Na pocz?tek tyle, bo przecież można znacznie więcej :twisted: :wink:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-24, 19:02   

Na najblizsza przyszlosc myslalem o tym zestawie:
Cytat:
biegus malutki - biegus mały
kwokacz - brodziec pławny

to gatunki pospolitsze i na nich najpierw sie skupie. Czyli pojda tez:

krwawodziob-brodziec sniady juv.
siewnica - siewka zlota (komisy na koniec :) )

myslalem tez o wydrzykach - ciekawe mewowce, a gatunkow malo wiec nie zabierze duzo czasu :)

[ Dodano: 2004-09-24, 19:09 ]
Dzieki Rey za propozycje w kazdym razie, bardzo dobre zestawienia! Wszystkie pojda na patelnie :P

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-09-28, 17:26   

Tetrao... moze zrobisz tak jak w Drapologii ... jest spis treci Akademii ... i w niej wszystko pisze co i jak ( jak zrobił Anem ) i napisane jest koło kazdego zadania kto jeszcze z ludzi z akademii nie odpowiedział na dan? zagadke ... Teti :mrgreen: co ty na to ?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-28, 18:12   

Dobry pomysł może zdubluje kolegę Anema w tej kwestii. Zastanawiam się czy jest sens w siewkologii robić np. taksonomie ptaka czy systematykę siewek ? Napiszcie co o tym myslicie.
Na razie zrobie tutaj upomnienie:

Z innej beczki...
nie odpowiadali:

Anem
Batman
Blanco (0 postów na forum :/ )
Hubert
kessy
Tatra
wilk (0 postów w akademii)

Wyższy poziom...
nie odpowiadali:

Alcedo
Blanco
Hubert
kessy
Tatra
wilk

Obydwa zadania trzymam do 30.IX potem zamykam :wink:

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-09-28, 18:17   

Tetrao napisał/a:
Zastanawiam się czy jest sens w siewkologii robić np. taksonomie ptaka czy systematykę siewek ? Napiszcie co o tym myslicie.
ja popieram napis z muru "Ile by nie było .. to i tak będzie za mało"

Tetrao napisał/a:
Wyższy poziom...
nie odpowiadali:

Alcedo
ożesz... całkiem zapomniałem :oops: ... trzeba sie bedzie zabrac za to kiedy w bliskiej przysłoci :mrgreen: :]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-28, 18:47   

Aha do poprzedniego wykładu o brodĽcaach dodałem krótkie wstawki odnonie szat juv i spocz. Mało cech charakterystycznych w tych szatach :/

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-09-29, 10:06   

KTO? gdzie napisał/a:
[...]poza tym to będzie micha, który bardziej przypomina srebrzaka,[...]

mała proba, wiem że dla NIEKTÓRYCH pewne rzeczy s? oczywiste - ja niestety do nich nie należe :| .
Czytam Wasze uzasadnienia aby wiedzieć na co powinienem zwrócić uwage ale nie trawię tych kursoobr?czkarkich skrótów :/
to jest akademia a nie studia wyższe z siewkologii więc prosiłbym aby w miare możliwoci tłumaczyć jak rolnik krowie na rowie :evil:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Odpowiedz do tematu