PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sekretariat
Autor Wiadomość
Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2005-03-29, 20:32   

Bardzo zaniepokoił mnie post Tetrao w nowym zadaniu dotycz?cy możliwoci zamknięcia akademii ze względu na mał? aktywnoć studentów. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, zwłaszcza że w zbliżaj?cym się czasie umiejętnoć rozpoznawania siewkowców bardzo się przyda, bo stada tych ptaków będ? się zatrzymywały w różnych rejonach naszego kraju. Może to skłoni studentów do większego przyłożenia się (choć ja przyznaję, że też nie jestem specjalnie aktywny - na razie tylko jedno zadanie).

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-03-29, 22:41   Nowy pomysł..

Czy widzcie potrzebę wygenerowania krótkich opisów najbardziej charakterystycznych-i różnicuj?cych - cech poszczególnych siewek ? Opisy byłyby uszeregowane tak jak w piórzym temacie - na poszczególne gatunki. Na przykład:

Rycyk Limosa limosa Black-tailed godwit

+Ciało wielkoci mewy pospolitej, czyli trochę większy od mieszki.
+Smukły i długonogi brodziec o długim i prostym/minimalnie zadartym dziobie.

+W Polsce najczęciej widywany podczas przelotu wiosennego w szacie godowej. Wtedy u ptaka żeruj?cego widać:

dziób ciemny od czubka do połowy, a dalej pomarańczowy do nasady
białe podogonie i czarny pas na końcu ogona
głowa, szyja i pier żywordzawe, pr?żkowane z bliższej odległoci

+ w locie:

szeroki biały pas porodku skrzydła (widoczny lepiej na górnej powierzchni;na dolnej widać czarno-biały kontrast)
szeroka czarny pas na końcu białego ogona; dogłowowo od niego duży biały czworobok
za ogonem wystaj? całe stopy i częć goleni

+przylot: marzec/kwiecień
+głosy: charakterystyczne, opisywane jako szybki, rytmiczny trel "witu-witu...", "ric-ju,ric-ju..."; głosy tokowe, w locie, też rytmiczne - "grita-grita..."

[+Różnicowanie ze szlamnikiem:
szlamnik ma trochę krótszy a wyrazniej zadarty dziób
ma krótsze nogi, zwłaszcza golenie
rdzawa barwa (w szacie godowe)j występuje bez ciemnego pręgowania i schodzi na brzuch i kuper

w locie: bez szerokiego białego pasa skrzydłowego,
zamiast kontrastowego czarno-białego ogona biało-czarne pr?żkowanie,
dogłowowo od niego biały klin - a nie czworobok,
nieznacznie za ogon wystaj? jedynie stopy,
spód skrzydeł jest jasny, bez kontrastów.]
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-03-29, 22:49   

Tony nie jestes aktywny bo nie ma zadań :/ Nie ma zadań bo studenci, dotychczas bardzo ambitni, troche siewkologie zaniechali...
Zamarzła drapologia, nie ruszyła chiropterologia, ale ja siewkologie chce nadal utzrymywać! Chce i będe to robił ale bardzo bym chciał mieć dla kogo.
Jeżeli moje wykłady s? napisane w sposób nieprzystępny, zbyt zawiły niezrozumiały... czy po prostu sa beznadzijne - napiszcie to! Prosze!
Kejbii donosił mi zeby robic mini wykłady... żeby każdy mógł zajrzeć i od razu wiedzieć na co patrzeć. Z tym że takie najprostsze informacje macie w ksi?zkach.... wykłady maja byc uzupełnieniem tych wiadomoci, które macie w ksi?zkach!

Najgorsze jest jednak nie to że studenci nie odpowiadaja w ćwiczenaich ale to że nie bardzo reaguja na proby o wzięciu udziału w dyskusji o przyszłosci akademii.

Słuchajcie jeżeli zależy Wam żeby co się dowiezieć o siewkach napiszcie w jaki sposób mam Wam to przekazać! Naprawde postaram sie dogodzic waszym wymanianiom, zabierzcie tylko głos :/

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-03-29, 23:09   

Hau-hau ! Teti, idea powyżej rozważanych "miniwykładów". To zła nazwa - to maj? być krótkie kompilacje podstawowych cech terenowych z naciskiem rozpoznawanie i różnicowanie, tu i teraz w Polsce. Ja - z moim skromnym dowiadczeniem terenowym oraz Jonssonem i Collinsem pod pach? - zauważam, że przy konkretnej obserwacji czy Jonsson czy Collins sprawdzaj? się lepiej lub gorzej. A to brak ptaka w locie, a to szata nie ta gdy go widać od spodu, a to opis rozwlekły i zawiły, etc. Jest jeszcze "ta trzecia" ksiażka, nowa, ze miesznymi opisami ale niezłymi rysunkami ptaków w locie.. Dlatego - ide? tych minikompilacji jest "wyci?gnięcie" z ksi?żek esencji i przypasowanie jej do naszej, polskiej, typowej birdwatcherskiej, sytuacji. I taki minizestawik głównych cech musi być klarowny i użyteczny dla obserwatora, co w terenie nigdy jeszcze np. rycyka w locie nie widział - by go bez problemu w typowej sytuacji oznaczył. Am I clear ?
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-03-29, 23:18   

You are! przemysle to, ale nadal wrażenie że robie wykłady dla dwóch osób jako mnie nie mobilizuje do pracy... :/

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-03-29, 23:23   

Cytat:
Z tym że takie najprostsze informacje macie w ksi?zkach....
No nie zupełnie, bo w wykładach s? pokazane głownie cechy rózni?ce, a nie wspólne, poza tym gdyby były miniwykłady to nikt nie czytałby prawdziwych wykładów.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-03-29, 23:36   

No włanie Hubert - miniwykłady doprowadz? do tego że robienie prawdziwych wykładów okaże się zbędne...

A mi wydaje się że żeby dobrze opracowac jakie ćwiczenie potrzeba włanie wykładu. Ja moge się postarać ograniczyc się do minimum. Ale co wtedy ze zdjęciami? Zamieszczać je w ogóle? Kejbii sugeuje żeby tego nie robić...

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-03-29, 23:40   

Wg mnie to bardzo dobrze, że zdjęcia s? w wykładach, wspaniale obrazuj? to, o czym jest mowa.

Rey 

Wysłany: 2005-03-29, 23:50   

Tetrao napisał/a:
Ja moge się postarać ograniczyc się do minimum. Ale co wtedy ze zdjęciami? Zamieszczać je w ogóle? Kejbii sugeuje żeby tego nie robić...

NIE :!: Moim zdaniem, włanie wykłady w takiej formie jak obecnie s? najlepsze :res: To niejako suma wszystkiego tego co napisane jest w wielu przewodnikach, ujęte w doskonał? całoć :!: Jeli poprzestaniemy tylko na kilku zdaniach, to zamiast wykładu można to tylko będzie nazwać notatk? :/ Zreszt? np. w przypadku mew nie da się zrobić krótkiego wykładu jeli chcemy nauczyć się odróżniać te ptaki we wszystkich szatach i porach roku :!:
Chce podkrelić że te wykłady dla mnie s? idealne i bardzo dużo mi daj?. To dzięki nim umiem dzisiaj mniej więcej rozróżniać duże mewy( białogłowa/srebrzysta/romańska). I jest to jedyna akademia, w której co się dzieje( nie żebym ż?dał odpowiedzi na mój oficjalny wniosek w Drapologii :P :wink: ) :!:
Jedynym moim postulatem jest zwiększenie iloci zdjęć przy wykładach. Wiadomo że choćbymy mieli najlepszy przewodnik, to jednak tam s? zawsze rysunki. Najlepiej i najprociej w mojej opini nauczyć się rozpoznawać jest na podstawie zdjęć z zaznaczonymi na nich cechami diagnostycznymi.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-03-29, 23:57   

No i to jest najgorsze! Sprzecznoć zdań między studentami.
Spróbuje Was pogodzić ale to będzie wymagac ode mnie ciut więcej pracy!

Na koniec każdego wykładu moge umiecić streszczenie - spis najważniejszych cech o których mówi Kejbii.
W sumie to czytaj?c potem wasze wypowidzi w ćwiczenaich będe widział kto czytała streszczenie a kto wykład i odpowiednio takiego delikwenta ocenie :twisted:

Czy takie co Wam odpowiada?

Co do zdjęć! Oczywicie staram sie ich dawac jak najwięcej, tymbardziej teraz kiedy mam mozliwoć umieszczania fotek na darmowym serwerze. I będe wykłady tworzył, udoskonalał i upiększał... chce tylko wiedzieć że nie robie tego tylko dla siebie...

Powoli widze (i cieszy mnie to) że nie jest tak Ľle :mrgreen: !
Zapraszam więc raz jeszcze do zagadki KB-iego :!: :!: :!:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-03-30, 00:29   

No to mam jasnnosć - wycofuję sie z pomysłem.

Ale -o zamieszczaniu fotek
Cytat:
Kejbii sugeuje żeby tego nie robić...

:shock: :shock: :shock:

(sugerowałem to, Tetraonie, odnonie moich kompilacji - a nie Twoich wykładów :idea: )

[ Dodano: 2005-03-30, 00:30 ]
PS. Akurat Hubert i Rey uczestniczycie w Akademii - mój pomysł miał na celu przyci?gnięcie innych, mniej w siewki zapatrzonych.. Wasze zdanie, chłopaki, szacuneczek :wink:

Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2005-05-07, 17:06   Pytanko

Mam pytanie czy dział taki jak akademia drapologii i siewkologii to nadal funkcjonuje?
Czy jej działalnoc została zaniechana? Jeli tak to z jakich przyczyn?

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-07, 17:40   

Te działy maja swój (zółwiowaty) rytm. Prowadzone przez studentów, zamieraj? w okresach sesji i intensywnej pracy na uczelniach. Ja się wypowiem o siewkologii - leży tam do wykonania jedno zadanie opisowe dla członków grupy.. jeszcze parę osób nie było łaskawe napisać swoich "prac zaliczeniowych" :]

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2005-05-08, 23:14   

Kejbii napisał/a:
[...]jeszcze parę osób nie było łaskawe napisać swoich "prac zaliczeniowych" :]

a jo :oops:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-08-31, 12:24   

Kiedy prosiłem o wykład o żwirowcach i nic, więc może jak poprosze o co bardziej polskiego to wykład się ukaże. Wnioskuje o wykład o biegusach! Może być np. o małym i malutkim lub o czym innym.

Odpowiedz do tematu