PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Brodziec niady ad. god/spocz.
Autor Wiadomość
Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-22, 20:49   Brodziec niady ad. god/spocz.

Prosze o wypisanie i uzasadnienie:
1. Gatunek
2. Szata
3. Wiek (ad., subad., imm., juv., pull.)
4. Pora rok

Zdjecie znajdziecie TU

edit: Tetrao; na probe autora zamieniono zalacznik na link do zdjecia.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-22, 21:10   

1. Wysmukla budowa ciała a przede wszystkim długie nogi oraz prosty cienki i dlugi dziob mowia mi ze to jaki brodziec. Niepotrzeba tu sierozwodzic specjalnie nad gatunkiem, bowiem tak charakterystyczny wyglad (jednolicie czarny z drobnymi perelkami na calym skrzydle, i ogonie, czerwon nasada zuchwy, czarne nogi ,) ma tylko brodziec niady Tringa erythropus
2. Powyzsze cechy wskazuja rowniez iz jest to ad w szacie godowej
Juv jest jasniejszy gesto plamkowany na spodzie i głowie z wyraĽn? brwi? i czapeczk?, nogi ma czerwone.
3. jak juz mowilem - adultus
4. koniec maja/czerwiec - nogi nie calkiem ciemne- czerwone slady na zgieciach i stopach swiadcza o resztakch elementow szaty spocz. Nogi staja sie czarne wlasnie w maju i w czerwcu
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2004-08-17, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  

TatRa 

Wysłany: 2004-07-22, 22:11   

1 gatunek
Ponieważ jest to ptaszyna z taka iloci? czerni że znacznie ogranicza to kr?g podejrzanych. Do tego długi dziób u nasady dolnej częci (żuchwy?) czrerwony. Nie może być nic innego jak brodziec naiady Tringa erythropus

2. Szata
Dobrze wybarwiony a więc godowa

3. Wiek (ad., subad., imm., juv., pull.)
juv. jest zdecydowania janiejszy (może nie aż tak jak szata spoczynkowa w której jest zdecydowanaie więcej bieli) pozostaje ad.

4. Pora roku
Na pewno nie zima. Zastanawia mnie kolor nasady palców czemu jest lekko czerwony (pomarańczowy) czy zawsze taki jest czy to wiadczyć moze o wieku ptaka czy raczej porze roku. Skoro w szacie spoczynkowej całe nogi s? czerwone to na pocz?tku albo na końcu okresu godowego musza zacz?ć zmieniać barwę. Ponieważ jednak ptak nie wygl?da łaciato więc można powiedzieć że nie jest to koniec okresu godowego = pocz?tek pierzenia, więc może być to pocz?tek tego okresu a więc pora roku to wczesna wiosna
Chyba że to zabarwienie to wynik szaty subad. - ptak już wybarwiony ale jeszcze nogi troszkę dziecinne?
nie wiem stawiam na wytłuszczone odpowiedzi i prosze profka o wyjanienie tego tematu.

Rey 

Wysłany: 2004-07-23, 15:14   

1.Sylwetka od razu wskazuje nam na brodĽca. Za prawie całe czarne upierzenie, czerwone nogi i również czerwona dolna częć dzioba u nasady pozwalaj? oznaczyć ptaka widocznego na zdjęciu jako BrodĽca niadego Tringa erythropus.
2. Podane przeze mnie wyżej cechy charakterystyczne wskazuj? jednoznacznie na ptaka w szacie godowej.
3. Ad.
4. Moja ulubiona – lato :]

Batman 

Wysłany: 2004-07-23, 15:31   

1. Brodziec niady Tringa erythropus - tak długi dziób wyklucza siewkę, np. szar?, Widoczna biała plama na kuprze,
2. male, god. - ciemne upierzenie
3. nie bardzo kojarzę ogólnie obowi?zuj?ce oznaczenia, ale widzi mi sie że to nie jest zbyt dorosły ptak, ze względu na zabarwienie nóg - s? czerwonawe.
4. Lato.
Prosiłbym o wyjanienie mi pojęcia, które znalazłem w Jonssonie, str.240 - to podkrelone: "Samice odlatuj? już w pierwszej połowie czerwca, samce w lipcu wraz z pocz?tkiem pierzenia i wówczas wygl?daj? łaciato"???

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-23, 16:09   

1 Brodziec niady (Tringa erythoprus)
2 god.
3 ad.
4 wiosna - lato :)
ad 1 ... brodziec niady w szacie godowej (jak jest podane na powyzszej fotce ) jest jedynym tak charakterystycznie ubarionym ptaszkiem bekasowatym .. więc tu pomyłki nie będzie ... lepiej by było gdyby był on w szacie spoczynkowej :) mozna by było sie wtedy rozpisywac
ad 2 ... hyhyhy jak pisałem wyzej... szaroczarny ptak z biało nakrapianym wierzchem i winiowymi lub prawie czarnymi nogami - to jest opis szaty godowej brodzca sniadego wg Jonssona ( :res: )
ad 3 .... skoro ma szate godow? to znaczy ze jest dorosłym osobnikiem :)
ad 4 wiosna - lato ... 1 ... szata godowa :D ... 2 ... widze zielone drzewa za ptaszkiem :mrgreen:

PS ... mogłe Hubert jeszcze zadac nam płeć :) i rok zycia :P .. i podgatunek - to by była pełna paleta odpowiedzi :wink:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-23, 17:48   

Cytat:
wówczas wygl?daj? łaciato

to okreslenie dotyczy ptakow o wymieszanym upierzeniu god i spocz. Taki ptak ma na czarnym ciele takie laty z pojawiajacego sie juz upierzenia spocz.

[ Dodano: 2004-07-23, 17:50 ]
Cytat:
mogłe Hubert jeszcze zadac nam płeć i rok zycia .. i podgatunek

Alcedo prosze bardzo! praca nadprogramowa mile widziana :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2004-08-17, 21:56, w całości zmieniany 1 raz  

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-23, 19:23   

Cytat:
Alcedo prosze bardzo! praca nadprogramowa mile widziana
??? dobra... no to chwila... zaraz odpowiem :) ... tylko znajde Jonssona :)

[ Dodano: 2004-07-23, 19:36 ]
1podgatunek ... hm . myle ze to jest fotka brodzca sniadego podgatunku nominatywnego czyli Tringa erythoprus erythoprus

2 płeć ... hmmm .. "samica ma zwykle białe brzegi piór na brzuhu " (Jonsson :D ) jako ze u tamtego osobnika tego nie widze... postawie ze to samiec :]

3 rok ... 3 :] szata godowa... ale nogi jeszcze nie do konca takie jakie maj? byc - wytułmacze pozniej .. lece z foruuuuuuuum

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-23, 23:15   

Alcedo, uzasadnij punkt pierwszy wraz z tym jak odruznia się podgatunki.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-24, 10:26   

Cytat:
Alcedo, uzasadnij punkt pierwszy wraz z tym jak odruznia się podgatunki.
przykro mi ale :oops: znam tylko podgatunek nominatywny w tym brodzcu :( więc na niego postawiłem :] ... ale mam nadzieje ze ktos uzasadni t? sprawe :wink:

teraz chce dokonczyc to czego nie skonczyłem wczoraj ...
Cytat:
... ale nogi jeszcze nie do konca takie jakie maj? byc - wytułmacze pozniej .. lece z foruuuuuuuum
:mrgreen: ... Ľle napisałęm... nie miało byc "ale nogi jeszcze nie do konca takie jakie maj? byc" (nie było czasu to mi sie Ľle napisało .. teraz odrazu opowiem :) ) juv ma pomarańczowe nogi ... no mi na fotce widzi sie czarne nogi z czerwieni? w niektórych miejscach ... więc moze mieć cos koło 3 roku zycia :] (cos mi sie wydaje ze zagmatwałem.. ale zaraz zobaczymy :wink: )

[ Dodano: 2004-07-24, 10:27 ]
zagmatwałem jak cholera :wink:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-25, 14:08   

1 Brodziec niady (Tringa erythropus)

Uzasadnienie: Tak jednolicie ciemne, prawie czarne upierzenie ciała nie pozwala pomylić ptaka w tej szacie z żadnym innym gatunkiem.

2 szata godowa

Uzasadnienie: Dominuj?cy kolor prawie czarny, jednolity, a nie pr?żkowany sugeruje szatę godow?. Ponadto nogi bardzo ciemne, również sprawiaj?ce wrażenie czarnych poza ciemnoczerwonymi stawami i palcami. Ciemne, janiej znaczone skrzydła.

3 ad - ptak dorosły

Uzasadnienie: Osobniki młodociane nie występuj? w barwach godowych ;) Powtarzaj?c po raz kolejny - jednolicie ciemne upierzenie ciała, prawie czarne nogi nie pozwalaj? na pomyłkę z juv. Osobnik subad miałby (według Jonssona) częciowo rozbielon? głowę i podobnie paskowany spód ciała.

4 lato (?)

Uzasadnienie: Nie mam bladego pojęcia sk?d brać informacje w jakich okresach dane gatunki siewek występuj? w poszczególnych szatach :( Może który z psorów potrafi podać odpowiednie Ľródło??? 8)

Podsumowuj?c:

Brodziec niady (Tringa erythropus) ad; szatagodowa, lato (?)

[i] Winer [i]

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-07-25, 15:48   

1.gatunek - brodziec - bo długie nogi; długi, prosty dziób, ogólna sylwetka
Brodziec niady Tringa erythropus Spotted redshank - b.długie nogi; długi,
zasadniczo prosty dziób; CHARAKTERYSTYCZNIE czarnoszary (sz.godowa),
biało nakrapiany z wierzchu; z czarnymi/prawie czarnymi nogami
2.podgat (-) (?)
3.szata -godowa - czarnoszary, biało nakrapiany brodziec z prawie czarnymi
nogami
4.rok życia - adultus min.3cy - bo brak jasniejszych prażków na brzuchu i
rozbieleń na głowie (ma to subad.2cy)
5.pora roku - na pewno połrocze letnie bo szata godowa; przed lipcem bo wtedy
samce zaczynaj? się pierzyć i wygl?daj? łaciato. Ja obstawię pocz?tek sezonu
lęgowego bo nogi z jeszcze czerwonymi stopami i kolanami. Niech to będzie
kwiecień klub maj.
6.płeć - male - bo nie widzę białych brzegów piór na brzuchu (ma samica)

edit:mopek
brak [hide]
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 11:15   

No takie zdjęcia lubię. Przynajmniej jak na pocz?tek naszej wspólnej edukacji siewkowej.

1. Brodziec niady (Tringa erythropus) - oznaczenie gatunku nie budzi najmniejszych w?tpliwoci. Tylko jedna siewka (przyjanmniej z tych w Jonssonie) ma tak charakterystyczne upierzenie. Czarne z biało nakrapianym wierzchem ciała oraz czarno czerwony dziób i nogi.

2. Godowa - uzasadnienie jak wyżej. Brodziec niady ma takie upierzenie tylko w szacie godowej.

3. Adultus, co najmniej 3 rok - ptak jest całkowicie czarny. Czysty jest kolor zarówno głowy jak i piersi oraz brzucha. Ptaki w 2 roku maj? białe pr?żki na spodzie ciała i rozbielon? głowę czego tutaj nie widzimy.

4. Wiosna lub pocz?tek lata - w lipcu zaczyna się pierzenie i wtedy ptaki zaczynaj? wygl?dać łaciato. Tutaj nie widzimy takiego efektu i dlatego takie oznaczenie.

Reasumuj?c: Brodziec niady (Tringa erythropus); ad. co najmniej 3 rok, god.; wiosna lub wczesne lato.

Dominik 

Wysłany: 2004-07-26, 13:06   

brodziec niady Tringa nebularia
osobnik dorosły (ad.)
szata godowa
okres: pewnie sezon legowy

Co do uzasadnienia, to przyznam szczerze, ze nie chce mi sie rozpisywac, a zreszta ubarwienie i sylwetka jest tak charakterystyczne, ze z niczym nie mozna tego pomylic. Dodam tylko tyle, ze gdyby to był osobnik młody, to niedoswiadczonyu obserwator mogłby pomylic brodzca sniadego z krwawodziobem.

[ Dodano: 26 Lip 2004 01:07 pm ]
Mała wpadka, pomyliły mi sie nazwy lacinskie
nebularia to kwokacz, powinno byc oczywiscie erythropus

edit:mopek
w akademii też ukrywamy odpowiedzi - proszę o tym pamiętać!

pawelput 

Wysłany: 2004-08-02, 00:36   

1. Brodziec niady (Tringa erythropus) - Ogólny wygl?d smukłego ptaka z długimi nogami i dziobem wskazuje na brodĽca. Długi dziób czerwony tylko w dolnej częci u nasady i brak białego lusterka na skrzydle eliminuje brodĽca krwawodziobego, który w szacie spoczynkowej jest najbardziej do niego podobny.
2. Szata godowa - W szacie godowej jest bardzo ciemny prawie czarny z białymi plamkami na grzbiecie i skrzydłach, nogi czarno czerwone
3. Wiek prawdopodobnie ad. ale nie posiadam zdjęć osobników młodocianych więc nie mam się do czego odnieć.
4. Szata godowa wskazuje na wiosnę (IV - V)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi