PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Biegus krzywodzioby juv.
Autor Wiadomość
Dominik 

Wysłany: 2004-07-16, 22:03   Biegus krzywodzioby juv.

Chyba sor sie nie obrazi jak zarzuce jakies zdj?tko.

[ Dodano: 16 Lip 2004 10:03 pm ]
sor też moze odpowiadac :mrgreen:

SMSICHELST2207.jpg
Plik ściągnięto 6596 raz(y) 42,67 KB

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-16, 22:24   

biegus płaskodzioby Limicola falcinellus
Cechy:
-dziób prosty, dopiero na końcu lekko wygięty
-wyraĽna biała brew nad okiem, która występuje we wszystkich szatach
-nogi, takiego koloru, którego nie umiem okralić[/hide]
[hide]P.S. Bez miechów proszę.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-16, 22:44   

Kazdy moze Dominiku walnac se siewe! Tyle ze ja zaczalem od podstaw a Dominik walnal z grubej rury...

no dobra psor przy tablicy...

1. Charakterystyczna sylwetka i wyglad glowy swiadczy ze mamy do czynienia z biegusem Calidris sp. Ksztalt i dlugosc dzioba wskazywac moze na biegusa krzywodziobego, badz zmiennego podgatunku alpina. Jednakze jednolicie jasny spod ciala , brak kreskowania na piersi oraz wyrazna dluga jasna brew (u alpiny nie przekracza wysokosci oka) wskazuje ze jest to biegus krzywodzioby Calidris ferruginea.

2. Wszystkie osobniki sa w wieżej szacie młodocianej pierwszoocznej o czym wiadczy kremowe rozjasnienie piersi. Pozniej ta plama zanika z wiekiem i w i zimie juz jej brak. Obfite luskowanie na plaszczu swiadczy dodatkowo ze jest to ptak juv. a nie ad. spocz. brak elementow rdzawych swiadczy ze nie jest to ad. god.

3. Plci ani podgatunku nie da sie okreslic.

4 zdjecie moze byc zrobione poznym latem lub jesienia - od VII do XI / XII
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2004-07-29, 00:23, w całości zmieniany 1 raz  

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-07-16, 23:00   

1.Biegus krzywodzioby (Caliris feffuginea) - długi ciemny dziób, wygięty lekko ku dołowi, być może zakrzywiony bocznie; długie jak na biegusa, ciemne nogi.

2.Podgatunek - może jaki północnoamerykański, ta brew podejrzanie wydatna.. :?

3.Szata młodociana - łososiowy nalot po bokach, brak plamkowania, łuskowaty wzór na płaszczu, brzegi piór jasne, ciemny kantarek i jasna brew.

4.1cy

5.Uwagi - "first impression" podejrzewałem jakiego rzadkiego biegusa - zwłaszcza płaskodziobego przez t? brew..
5.Pora roku - (pierwsze) półrocze letnie.

6.Płec - nie do okrelenia.

[ Dodano: 2004-07-16, 23:02 ]
Troszq numerki pokręciłem.. :D
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rey 

Wysłany: 2004-07-17, 15:41   

Od razu widać że gatunek ten należy do biegusów. Tylko teraz jaki to biegus :?: :? Podobny jest to biegusa malutkiego i małego, ale zakrzywiony i długi dziób eliminuje te gatunki. Brak plamkowania na bokach ciała i brzuchu wyklucza też biegusa zmiennego zarówno ad. jak i juv.. W wyniku tego zostaje nam Biegus krzywodzioby Calidris ferruginea w szacie juv. :?

Ale zupełnie pewien tego oznaczenia to ja nie jestem :?

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-21, 18:50   

ugh :] posiadacze Jonssona sobie poradz?? zobaczymy ... wyj?tek potwierdza regułe :] .... biegus krzywodzioby (Calidris ferruginea) ...

[ Dodano: 2004-07-21, 18:51 ]
buahaha dobrze powiedzialem :lol: 8) .... ale za chiny nie skapowałem ze tu trzeba odpowiadac w taki sposób jak w zagadkach zadanych przez Profków :oops:

[ Dodano: 2004-07-21, 18:51 ]
przepraszam :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-21, 18:53   

Alcedo, to nie zagadki... :shock:
a gdzie uzasadnienie odpowiedzi, wiek, i inne elementy uzywane w akademii?
Skoro oznaczyles bezblednie gatunek nie mogles miec problemow z wiekiem...
No trudno :roll:

[ Dodano: 2004-07-21, 18:54 ]
Cytat:
ale za chiny nie skapowałem ze tu trzeba odpowiadac w taki sposób jak w zagadkach zadanych przez Profków

he he , no wlasnie.... :res: za zreflektowanie sie :mrgreen:
Umowmy sie ze nie ma podziału na profków, kto tylko czuje sie na siłach zeby dac zdjecie ktore potrafi ze 100% pewnoscia opisac - niech wysyla :mrgreen:

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-21, 18:57   

no dokładnie .. nie mialem problemów z wiekiem (Jonsson :res: ) .. ale nie skapowałem sie ze tu tez mam tak odpowiadac .... eh.. zmyliło mnie zadanie zagadki nie przez Profka (gdzie odpowiadam pełn? cał? odpowiedzi?) tylko przez absolwenta tej Akademii (i tu nie odpowiedzialem tak jak do Profków jestem przyzwyczajony) :(

TatRa 

Wysłany: 2004-07-21, 19:20   

passssssssss nawet z Jonsonem :oops: siakis biegus to albo batalion ale wszystko takie same :cry: :cry:
zaraz pał? (lub pal?) jak profek woli mi dowali :mrgreen:

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-21, 19:24   

no siewki sa tródne... ale po to tu jestem zeby sie uczyc :) ...

PS... no profek PAŁĘ bardzo lubi i moze Ci dowalic.. więc ostrożnie :P

No to swietnie!!! Ja czesto dostaje rozne etykietki, ale czemu akurat tej pały sie czepiliscie :cry: ... przyznae sie... tak włanie tam napisałem :oops:

Tetrao ... nie martw sie :) ... jak bym tego nie uchwycił to by takiego smiechu nie było ... chyba ze kto inny by to zobaczył :wink: :]

Batman 

Wysłany: 2004-07-23, 15:47   

Niestety, moja wiedza w tym wypadku jest mizerna ( a chcę to zmienić).
Jak dla mnie, to nawet okrelenie gat. jest w tym wypadku trudne.
Uważam, że jest to Biegus Calidris & Tryngites sp..Brodziec żaden nie jest tak wybarwiony.
Jednak co do konkretnego gatunku:Biegus ostrosterny Calidris acuminata, lub biegus płowy Tryngites subruficollis.

[ Dodano: 2004-07-23, 15:50 ]
Biegus krzywodzioby Calidris ferruginea w szacie juv - nie wiem dlaczego nie wzi?łem pod uwagę tego gat :?: :/

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-25, 01:42   

No to pierwszy zgrzyt...
1 Biegus krzywodzioby (Calidris ferruginea)

Uzasadnienie: Z gatunków krajowych z tak? płowożółt? piersi? można by typować chyba tylko bataliona, ewentualnie biegusa płowego. Wydaje się, że jest to psiewka nie z tych najmniejszych, bo tamte wydaj? się takie bardziej... kompatkowe ;) Zwarte. Płowy juv jednak jest płowy także na brzuchu i nie ma wyraĽnej, szerokiej białej brewki jak ptaki na zdjęciu, której zasadniczo brak też u bataliona. Batalion zdaje się mieć też bardziej rude upierzenie grzbietu (grzywki), wyraĽne czarne łuskowanie pokryw i dziób w stosunku do reszty ciała krótki. Tymczasem u ptaków na zdjęciu dziób jest doć długi i wygięty w dół.

2 ad w szacie spoczynkowej lub juv

Uzasadnienie: Szczerze mówi?c nie jestem pewna w 100% czy ad spoczynkowy czy juv. Z dostępnej literatury mam tylko Jonssona, w którym szata spoczynkowa nie jest zilustrowana. Nie ulega jednak w?tpliwoci, iż nie jest to upierzenie godowe, a według rysunku juv ma czarne nogi... Jest to więc bardzo daleko id?cy wniosek, prawdopodobnie za bardzo. Poza tym dwa pierwsze od lewej ptaki wydaj? się mieć nogi ciemne - może więc ad spoczynkowy z juv? Czy taka kombinacja w ogóle jest możliwa?
Zobaczymy co na to powie obecny psor ;)

Podsumowuj?c:

Biegus krzywodzioby (Calidris ferruginea) ad spocz. i/lub juv

Z drżeniem serca wciskam tym razem "wylij" ;)

[i] Winer [i]

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 10:49   

Hmmm nie jest to łatwe. Przejrzałem siewki w Jonssonie i po pierszym kartkowaniu najbardziej pasował mi Biegus ostrosterny. Dopiero po drugim zauważyłem, że nie jest on ptakiem polskim. W sumie nic nie stoi na przeszkodzie aby Hubet dał zagraniczniaka, ale jako mi się nie wydaje... Trzeba szukać dalej...

Drugie i trzecie kartkowanie tak na prawdę niewiele mi pomogło. Nie wiem, czy to mój wzrok płata figle, ale wydaje mi się, że ptak na zdjęciu ma nieco zakrzywiony dziób, co mogłoby wskazywać na Biegusa Krzywodziobego. Jeli jednak to ten gatunek, to jedynie juv., choć nawet jak na juv nie za bardzo pasuje rysunek w Jonssonie.

Nie boję się jednak pudła, no bo przecież jestem z siewek noga. :D

1 Biegus krzywodzioby (Calidris ferruginea) juv. - poł?czę uzasadnienie gatunku z wiekiem, bo tak jest łatwiej.

Uzasadnienie: Pasek oczny, rdzawa czapeczka, wyraĽna brew, rdzawy nalot na piersi, brak kreskowania piersi i boków ciała.

Powiem szczerze, że nie wydaje mi się, że tym razem mam rację, ale nie jestem w stanie wymylić nic innego. Niepokoj? mnie na przykład nogi, które w Jonssonie s? czarne, a na zdjęciu jakie takie janiejsze. Mam nadzieję, że to tylko efekt owietlenia przez słońce.

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-26, 12:33   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 13:59   

Cytat:
Anem, to nie ja zadałem to zdjęcie

Uppsss. Sorki. Nie wiem jak to się stało.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi