PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żbik
Autor Wiadomość
beskidzianin 

Wysłany: 2011-12-13, 21:01   

Przesądy są rozumem głupców. François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)

Tradycyjna medycyna chińska wykańcza tygrysy, a nasza europejska wykańcza żbiki.

Tłuszcz żbika lekiem na reumatyzm i stawy :evil: .
http://www.vijesti.me/vij...ke-clanak-10187
http://www.zajedno-do-zdr....php?f=17&t=346
"Jeżeli w matematycznym modelu możliwa jest dynamika bez czasu (w jego zwykłym sensie), to tym bardziej w teologii można sobie pozwolić na spekulacje dotyczące istnienia bezczasowego, które jednak nie jest bezruchem". Ks. prof. Michał Heller

Jurek7 

Wysłany: 2012-01-15, 22:35   

Moja pierwsza tegoroczna obserwacja żbika w Niemczech - dziś o zmroku. :) Jednocześnie, para sóweczek już tokuje przy dziupli.

Agent Tomek napisał/a:
to trochę brzmi jak sposób na zobaczenie lerki albo lelka...

Tylko uściślę - żbiki zamieszkują lasy liściaste i mieszane i spotykam je na bardzo małych polankach, porębach z pozostawionymi krzakami i pojedynczymi drzewami czy wręcz przerzedzeniach w lesie. Raczej za małe polanki na lelka, w takim miejscu typowy byłby raczej świergotek drzewny, pokrzewki, też trznadle i rudziki itp.

I jeszcze zwrócę uwagę, że żbiki w Niemczehc (a także Polsce, Austrii czy Bałkanach) różnią się wyraźnie od tych z fotografii z Hiszpanii i Szkocji - boki i spód tułowia są praktycznie jednobarwne, beżowo-szare, poprzeczne prążki są tylko lekkimi przyciemnieniami. To samo pisze też mądra księga Handbook of the Mammals of the World tom 1. - w podgatunku silvestris poprzeczne pasy na ciele są wyraźne w Europie Zachodniej i znikają na wschodzie.

beskidzianin 

Wysłany: 2012-02-14, 20:05   

Kolejny film z polowania w "cywilizowanej Europie" :cry:
http://www.youtube.com/watch?v=OqWt98mfPz4
"Jeżeli w matematycznym modelu możliwa jest dynamika bez czasu (w jego zwykłym sensie), to tym bardziej w teologii można sobie pozwolić na spekulacje dotyczące istnienia bezczasowego, które jednak nie jest bezruchem". Ks. prof. Michał Heller

lucyna beata 

Wysłany: 2012-07-26, 09:47   

Mam wielką prośbę. Czy ktoś z Was posiada informacje dotyczące bieszczadzkiej populacji żbika w języku polskim? Przygotowuję na naszą stronkę artykulik dotyczący żbików, mam piękna galerię portretów żbika autorstwa Mariusza Szczechowicza, chcę go przedstawić i rozbijam się o brak informacji. W książkach które posiadam są szczątkowe wiadomości. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

lucyna beata 

Wysłany: 2012-07-27, 10:22   

Z góry przepraszam za to, że wklejam link do nieswoich fotografii, mam nadzieję, że nie łamię regulaminu. Kilka dni temu dostałam kilkadziesiąt pięknych zdjęć od Znajomej, to są fotografie Jej Męża pana Mariusza Szczechwicza. Oniemiałam je przeglądając, moim zdaniem są to skarby. Wśród nich jest fotorelacja ze spotkania ze żbikiem. Z tego co orientuję się takie sesje należą do unikatowych. Zdjęcia obejrzeli naukowcy specjalizujący się w wielkich drapieżnikach, to może być żbik. Tylko dokładne badania są w stanie to potwierdzić. Nie wiem jak mam pomóc temu utalentowanemu Człowiekowi, On swoich zdjęć raczej nie publikuje. http://www.grupabieszczad...=154&Itemid=159

myśliwy 

Wysłany: 2012-08-07, 12:37   

A czy znacie jakieś publikacje, albo książki na temat żbika? Jest to kot jakby zapomniany przez media, które skupiają się na wilku i rysiu, a przecież sytuacja żbika jest o wiele trudniejsza.

mils83 

Wysłany: 2012-08-22, 12:37   

@whereami

Nie uważam się za żadnego specjalistę od żbików ale już sam ogon tych kocurów powyżej sugeruje, że to zwykłe koty domowe (być może jakieś zdziczałe ale na pewno nie żbiki).

Jurek7 

Wysłany: 2012-08-22, 13:32   

[quote="lucyna beata"Kilka dni temu dostałam kilkadziesiąt pięknych zdjęć od Znajomej, to są fotografie Jej Męża pana Mariusza Szczechwicza. [/quote]

To też jest kot domowy, zdjęcie 6 pokazuje wyraźnie zupełnie nie-żbikowe ubarwienie.

myśliwy 

Wysłany: 2012-09-22, 18:43   

ponawiam pytanie.

Czy znacie jakieś publikacje na temat żbika, albo organizacje zajmujące się jego ochroną?

pozdrawiam
darzbór

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-09-22, 21:55   

Proszę bardzo publikacje http://scholar.google.pl/...pl&as_sdt=0%2C5

myśliwy 

Wysłany: 2012-09-22, 22:55   

dzięki, a znasz jakąś organizację, która się żbikiem zajmuje?

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-09-22, 23:39   

badania nad żbikiem w Polsce prowadzi np. Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk
proponuję użyć google.pl, tam na prawdę wszystko jest ;)

myśliwy 

Wysłany: 2012-09-23, 15:29   

ok, dzięki. Ja w googlu szukałem jakiejś monografii, ale nie znalazłem. Dlatego pytam

Jurek7 

Wysłany: 2016-05-13, 21:58   

Czy żbik występuje też na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie?

Czytam właśnie współczesne podsumowanie występowania żbika na Ukrainie, i są stwierdzenia niedaleko granicy Polski na szerokości Podkarpacia i Lubelszczyzny.
http://bioweb.lnu.edu.ua/...014_8_3_357.pdf - Fig. 12.

Możliwe więc, że ten tak powszechnie przeoczany gatunek występuje też po polskiej stronie granicy.

Bibispolska 

Wysłany: 2016-05-15, 03:11   

Według rzecznika lasów państwowych jest 200 żbików na samym Podkarpaciu :) A i jeszcze 260 rysi..... Rzeczpospolita publikuje takie rzeczy. Artykuł "Coraz więcej niedźwiedzi na Podkarpaciu" z dn. 14.05.2016.

Odpowiedz do tematu