PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żbik
Autor Wiadomość
Rey 

Wysłany: 2005-09-08, 22:29   

beskidzianin napisał/a:
Kilkadziesi?t lat temu jeden ze starszych leniczych widział żbika.

To musiało być dawno temu :wink:

beskidzianin napisał/a:
Ciekawe czy jeszcze gdzie u nas jest

Na chwilę obecn? żbiki czystej krwi występuj? jedynie w częci województwa podkarpackiego( nadlenictwa Baligród, Bircza, Brzegi Dolne, Brzozów, Cisna, Komańcza, Krasiczyn, Lesko, Lutowiska, Rymanów, Wetlina oraz Bieszczadzki Park Narodowy) oraz stwierdzany jest tylko w jednej lokalizacji na terenie województwa małopolskiego (nadlenictwo Gorlice i Magurski Park Narodowy).

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-09-19, 22:47   

Cytat:
Na chwilę obecn? żbiki czystej krwi występuj? jedynie w częci województwa podkarpackiego( nadlenictwa Baligród, Bircza, Brzegi Dolne, Brzozów, Cisna, Komańcza, Krasiczyn, Lesko, Lutowiska, Rymanów, Wetlina oraz Bieszczadzki Park Narodowy) oraz stwierdzany jest tylko w jednej lokalizacji na terenie województwa małopolskiego (nadlenictwo Gorlice i Magurski Park Narodowy).

dużo "miejsc", ciekawe, jak liczny zwierz :idea:

:D
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rey 

Wysłany: 2005-09-19, 23:03   

Kejbii napisał/a:
dużo "miejsc", ciekawe, jak liczny zwierz :idea:

:D

Oj niezbyt...pojawiaj?ce się do niedawna szacunki mówiły o liczbie niższej niż 100 osobników :!: Według danych zebranych przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w latach 1998–2000 liczebnoć żbików w Polsce nie przekracza 200 osobników. Co nie zmienia jednak faktu że jest to jeden z najbardziej zagrożonych wymarciem w naszym kraju gatunków ssaków, zwłaszcza, że nasza krajowa populacja jest izolowana od stanowisk tego gatunku z Europy ?rodkowej i Zachodniej :cry:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-09-19, 23:08   

Mylę, że jest skazany na wymarcie. Nie da się uratować. Jeszcze te krzyżujace się z nim kotki.... :roll: A może to odwrotnie :D
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rey 

Wysłany: 2005-09-20, 11:02   

Kejbii napisał/a:
Mylę, że jest skazany na wymarcie. Nie da się uratować.

Nie jest to wykluczone(:cry:), ale trzeba próbować temu przeciwdziałać. Napewno rozwi?zaniem problemu nie jest sama ochrona cisła - bo ta w przypadku żbika została wprowadzona już w 1952 roku i nie zapobiega dalszemu spadkowi liczebnoci. Potrzebna jest ochrona czynna, kłopot w tym że nie znamy do końca przyczyn wymierania żbika. Oczywicie można tutaj wymienić: degradację siedlisk tego gatunku, fragmentacje lasów powoduj?c? izolację populacji, zagrożenie chowem wsobnym na skutek braku migracji między populacjami, krzyżowanie się z kotami domowymi( niektórzy badacze twierdz? że w całej Europie brak już jest żbików czystej krwi), czy kłusownitwo.
Co można zrobić :?: Na pewno trzeba by dokładnie zbadać rozmieszczenie i liczebnoć populacji żbika w Polsce, zapewnić poszczególnym populacjom możliwoć migracji między sob?, zwiększyć odstrzał wałęsaj?cych się kotów w miejscach ostoi żbika, a jeli to wskazane także przeprowadzić reintrodukcje na wybranych terenach.
Może gatunek da się jeszcze uratować - w każdym razie trzeba próbować, a nie siedzieć i patrzeć jak kolejny gatunek znika z naszego kraju :?

Logan 

Wysłany: 2005-09-30, 09:33   

Srokacz napisał/a:
A jeli chodzi o takie mieszańce to czy występuj? w większoci lasów ???.

Na terenach Pogorzy Wielickiego i Wisnickiego a zwlaszcza Beskidu Wyspowego spotykam sporadycznie dzikie(=zdziczale?) koty w lasach, ktore dosc przypominaja zbika, tropy trafiaja sie nawet w najbardziej odludnych zalesionych miejscach wiec moze i w Beskidach Zachodnich sa jeszcze jakies zbiki/zbikopodobne mieszance? We wsiach tez czesc kotow przypomina niektorymi cechami zbiki.

Marfu 

Wysłany: 2005-09-30, 09:45   

Problem w tym, ze badania Okarmy na pogorzu pokazaly, ze zbiki (czy tez zbikopodobne okazy) bynajmniej nie pojawialy sie gleboko w lasach, ale jedynie na granicach lasow i - najchetniej - przy ciekach wodnych, wzdluz ktorych rozly olszynki. Przy ciekach oczywiscie na terenie nielesnym :-)

Forester 

Wysłany: 2009-01-21, 20:55   

Witam wszystkich. To mój pierwszy post. News na temat żbika:
http://www.forum.lasypols...pic.php?t=11513

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2009-01-22, 00:31   

Cytat:
a robil ktos genetyczne badania w tym zakresie i czy byl on odpowiednio uzyskany(czystosc materialu skad pozyskany itp?)czy tez nie? Bo z tego co udaje mi sie przeczytac zbik w czystej nie skazonej kotem formie w polsce juz nie wystepuje nigdzie. :cry:

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-01-22, 07:44   

Forester napisał/a:
a robil ktos genetyczne badania w tym zakresie i czy byl on odpowiednio uzyskany(czystosc materialu skad pozyskany itp?)czy tez nie? Bo z tego co udaje mi sie przeczytac zbik w czystej nie skazonej kotem formie w polsce juz nie wystepuje nigdzie. :cry:

Również wyczytałem to w kilku publikacjach. Nie wiecie czy ostatnio były robione jakieś badania w tym zakresie? No bo musiały być skoro leśnicy w tym artykule twierdzą, że żbiki czystej krwi występują. Chyba, że oceniali to po cechach zewnętrznych :roll:

Nyctereutes 

Wysłany: 2009-01-22, 15:14   

Różni ludzie twierdzą czasem różne rzeczy, opierając się wyłącznie na tym co zasłyszą od innych. Tak naprawdę o obecnej sytuacji tego gatunku w Polsce nie wiadomo prawie nic, więc nic na ten temat nie można twierdzić z całą pewnością.

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2009-01-23, 22:39   

tadekptaku napisał/a:
Bo z tego co udaje mi sie przeczytac zbik w czystej nie skazonej kotem formie w polsce juz nie wystepuje nigdzie.
ano właśnie, taki panuje u nas pogląd; zastanawia mnie tylko jak to się na do danych Słowaków, którzy podają u siebie 1000 os. (i ciekawe jak to zinwentaryzowali) :roll:

jutlandia 

Wysłany: 2009-01-31, 15:23   

Powiedzcie mi proszę, w takim razie co widziałam? będzie ze 20 lat temu, las ale raczej jego obrzeża, "kot" krępy, w pręgi, ogon też krępy (a raczej "puchaty") i krótki, spojrzało to na mnie i uciekło a ja tego spotkania do końca życia nie zapomnę. Aktualnie to obszar N2000 Wielki Sandr Brdy.

Raffy 

Wysłany: 2009-01-31, 16:20   

W oliwskim zoo siedzą żbiki, czy są to na 100% zbiki, czy żbikopodobne? :|

felix 

Wysłany: 2009-01-31, 20:38   

jutlandia napisał/a:
Powiedzcie mi proszę, w takim razie co widziałam? będzie ze 20 lat temu, las ale raczej jego obrzeża, "kot" krępy, w pręgi, ogon też krępy (a raczej "puchaty") i krótki, spojrzało to na mnie i uciekło a ja tego spotkania do końca życia nie zapomnę. Aktualnie to obszar N2000 Wielki Sandr Brdy.

obecnuy zasieg zbika w Polsce to gory pd wsch czesci kraju...ale co widzialas...ludzie trzymaja czaem w domu dzikie zwierzęta, czesto bezwiednie. Znam przypadek z Francji kiedy to podarowany kotek, znalaziony przez mysliwego w lesie jak podrośl to w kamienicy nie bylo psa, ktory by sie zblizyl, hehehe. Byl to wlasnie zbik, ktorego fotki zreszta widzialem.

Odpowiedz do tematu