FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasięg łosia w Polsce...
Autor Wiadomość
Jurek7 

Wysłany: 2004-01-29, 14:23   

A, to mamy kozice w BPN :D

Prochcio 

Wysłany: 2008-11-27, 21:44   

Z tego co wiem to jakieś 20 lat temu w czasie szczytowej liczebności łosia w Polsce ten gatunek był o wiele liczniejszy na Pomorzu Zachodnim niż teraz. Populacja zachodnio-Polska była cenna,gdyż łosie migrując docierały na teren Niemiec,gdzie dawno utraciły siedliska.Jednak wspomniany odstrzał ponad 4000 łosi uniemożliwił dalszą migrację:/
Ponad to łoś został wtedy również wytępiony na Żuławach Wiślanych,ale teraz powoli znów zwiększa swojąliczebność i zasięg występowania. Obecnie szacowana liczebność łosi w kraju to ponad 4500 osobników.

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2008-11-28, 16:56   

łosie migrują i spotkać można wszędzie, jeśli chodzi o miejsca stałego bytowania, to w Wielkopolsce łosie spotkać można w Dolinie Noteci (sama widziałam:), nie wiem, jak duża jest ta populacja...

kostek-brasil 

Wysłany: 2008-11-29, 16:54   

Tusia, mam pytanie. Dawno temu je tam widziałaś? Szukam tego zwierzaka w dolinie Noteci jakiś czas. Narazie bez skutku. Z tego co czytałem i zasłyszałem w nadleśnictwie, występują na pewno. W ilości szacowanej na około 20-30 sztuk... :)

tusia 
ornitolog
Marta Ś.

Wysłany: 2008-11-29, 18:14   

Widzialam raz, 3 lata temu bodajze, z Przemkiem Wylegala, wiem ze on widywal czesciej, zapytam go ile razy i gdzie dokladnie widzial.

kostek-brasil 

Wysłany: 2008-11-29, 22:27   

Dziękuję :oki:

P. Wylegała 
ornitolog

Wysłany: 2008-11-30, 14:05   

kostek-brasil napisał/a:
Tusia, mam pytanie. Dawno temu je tam widziałaś? Szukam tego zwierzaka w dolinie Noteci jakiś czas. Narazie bez skutku. Z tego co czytałem i zasłyszałem w nadleśnictwie, występują na pewno. W ilości szacowanej na około 20-30 sztuk...

W dolinie Noteci łosie występują na całym odcinku między Nakłem a Chodzieżą ale najłatwiej spotkać je pod Lipią Górą, koło Gromadna i Samostrzela. A najpewniejsze miejsce to rozległe łozowiska i brzeziny między śluzą Gromando a Anielinami. Myśle ze ta nadnotecka populacja liczy w tej chwili około 30-40 osobnikow.
W zalaczeniu fotki z tego roku z okolic Lipiej Gory.

loszak.jpg
Plik ściągnięto 133 raz(y) 136,44 KB

los.jpg
Plik ściągnięto 249 raz(y) 123,79 KB

kostek-brasil 

Wysłany: 2008-11-30, 22:24   

Dzięki za podpowiedź. ;) Fajne zdjęcia, zwłaszcza ten maluszek. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. :)

mary 

Wysłany: 2009-02-02, 13:07   

w zeszłym roku widziałam łosia za swoją stodołą, szedł przez łąki w stronę lasu.
Tak jak piszecie - często migruje i wtedy można go spotkać prawie w całym kraju.
Znajomi myśliwi nie potwierdzają obecności łosi w naszych lasach, więc na stałe pewnie nie występują. Mieszkam na granicy Południowego Podlasia więc jak na możliwości łosia blisko jego dużych populacji na północnym wschodzie Polski :) . A może przywędrował z Białorusi?

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2009-02-02, 20:37   

mary napisał/a:
Mieszkam na granicy Południowego Podlasia więc jak na możliwości łosia blisko jego dużych populacji na północnym wschodzie Polski

a możesz podać coś bliżej???? lokqalizacje.
wszak są w "kampinosie", w Jacie koło Łukowa, kilka razy potrącono koło Łosic i Siemiatycz........ i migrujące w bardzo wielu miejscach.
to ze myśliwi nie potwierdzają to nei znaczy ze ich nie ma.

@g@ 

Wysłany: 2009-02-02, 21:33   

W mojej miejscowości też co jakiś czas widuje się łosie, ale są one raczej tylko migrujące. Lecz kilka kilometrów ode mnie na północny - wschód (Sionna, pow. siedlecki) znajduje się prawdopodobnie stała populacja, ponieważ łosie są tam ciągle widywane. A mają tam dobre warunki: łąki, lasy, bagna....

mary 

Wysłany: 2009-03-07, 01:07   

do Corvus
gdzie - kilkanaście kilometrów od przejścia granicznego w Sławatyczach, gmina Tuczna

Jaworek 

Wysłany: 2009-03-11, 12:15   Łoś na Dolnym Śląsku

Co prawda łoś migruje po całym kraju, ale nie wiem czy są jakieś w miarę aktualne obserwacje łosia z Dolnego Śląska czy Opolszczyzny. Miał występować jeszcze na początku lar 90 XX wieku bodajże w Lesie Lubaskim w liczbie 14 sztuk, z których większość została odstrzelona w czasie pamiętnej rzezi łosi w Polsce, a kilka rozproszyło się nie wiadomo gdzie. Konia z rzędem temu, kto miał w ciągu ostatnich 10 lat obserwacje łosia w płd.-zach. części naszego kraju :sad:

MichałD 

Wysłany: 2009-03-17, 18:32   

W podmokłych lasach między Zawierciem i Myszkowem (Dolina Górnej Warty) poniżej jurajskiej kuesty od kilku lat bytuje kilka łosi (znajomy mówił o około 7-8szt. ja do tej pory widziałem 3szt.)

Szorstki 

Wysłany: 2009-03-18, 21:26   

Sporo łosi stale przebywa w Puszczy Dulowskiej k/Krzeszowic, mają tam całkiem niezłe warunki bytowania w bagiennym lesie, wiem bo je tam często widuję. Przywędrowało w latach 60-tych kilka sztuk z Puszczy Kampinowskiej, obecnie raczej nie mają możliwości zbytniej migracji i do chwili obecnej rozmnożyła się ich lokalna populacja do około 30 sztuk.

Odpowiedz do tematu