PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wścieklizna u kota?
Autor Wiadomość
ddm 

Wysłany: 2018-06-09, 10:22   Wścieklizna u kota?

Dzień dobry, piszę w takiej sprawie, w miejscu gdzie pracuje od długiego czasu dokarmiany jest oswojony kot. W kwietniu mój szef zawołał mnie, żebym nasypała jedzenia do miski bo przyszedł ale chyba jakiś inny i faktycznie był to inny kot, mój szef go głaskał ale kot strasznie ''charczał'' podczas jedzenia, myślałam, że może nie jest do końca oswojony ale głód mu każe nie zwracać na to głaskanie uwagi, bo zjadł jedną miskę, później szef dosypał drugą i jeszcze trzecią. Po 3,4 dniach widziałam go pod sklepem i kupiłam mu parówki, gdy rzucałam mu drugą to na mnie syknął. Od tamtego czasu go nie widziałam ale ''nasz'' oswojony kot przychodzi codziennie na jedzenie. Wczoraj też był i chciałam mu nalać wody do tej samej miski z której je i z której jadł tamten. Podczas nalewania wody wylała mi się ona z miski na rękę a mam na niej małą ranę. Czy jest możliwość, że jeśli tamten kot był chory na wściekliznę, to mogłam się zarazić? Przepraszam ale za dużo się naczytałam i sama już nie wiem.

ddm 

Wysłany: 2018-06-10, 23:01   

Czy mógłby mi ktoś odpisać, bardzo proszę o odpowiedź

Emen 

Wysłany: 2018-06-13, 08:48   

ddm napisał/a:
za dużo się naczytałam

Chyba rzeczywiście.... :-) Wścieklizna nie występuje często, najlepiej byłoby zapytać jakiegoś weterynarza, czy stwierdzano w Twojej okolicy przypadki tej choroby w ostatnich miesiącach. Oczywiście bez poddania "podejrzanego" kota obserwacji przez 14 dni (na tyle przed wystąpieniem objawów wirus pojawia się w ślinie) stuprocentowej pewności mieć nie można, ale myślę, że możesz spać spokojnie. Jeśli kot wyglądał normalnie i miał apetyt, to raczej nie był chory. A że zachowywał się agresywnie? Znam wychuchane i wypieszczone kotki trzymane w domach, które też nie dadzą się dotknąć obcej osobie. Jeżeli jednak nadal się obawiasz, to skontaktuj się z lekarzem. Teraz już nie czeka Cię seria bolesnych zastrzyków w brzuch, dziś podaje się szczepionkę domięśniowo.

ddm 

Wysłany: 2018-06-14, 11:01   

No właśnie najbardziej mi chodziło o to, że miał apetyt nawet 3dni później jak go widziałam i o to, że on jadł z tej miski 2 miesiące temu a po nim ciągle je ten oswojony kot, więc nie wiem jakie jest prawdopodobieństwo a w moim mieście nie przyjmuje żaden lekarz chorób zakaźnych prywatnie i musiałabym czekać pół roku i nie wiem czy z takim problemem w ogóle warto jechać do innego miasta?

Emen 

Wysłany: 2018-06-15, 07:39   

A to już musisz zdecydować sama, ja Ci nie odpowiem. Jak dla mnie, prawdopodobieństwo zarażenia jest bliskie zeru, ale jeżeli masz z tego powodu przez najbliższe pół roku (tyle może trwać wylęganie choroby) nie sypiać po nocach, to pogadaj choćby ze swoim lekarzem rodzinnym. Mam nadzieję, że jest lepszy niż mój :roll:

Zjak 

Wysłany: 2018-07-13, 11:25   

Nie ma obawy, to nie jest wścieklizna. Przede wszystkim zwierzę chore na wściekliznę nie pobiera pokarmu i jest agresywne. Ten drugi oswojony kot już dawno by nie istniał, bo byłby pogryziony przez chorego i koniec.

Odpowiedz do tematu