PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tchórz stepowy
Autor Wiadomość
Rey 

Wysłany: 2003-12-01, 22:09   Tchórz stepowy

Mam pytanie czy kto obecnie dysponuje jakimi informacjami o występowaniu w Polsce tchórza stepowego( Steppe polecat) ? To bardzo ładne i ciekawe zwierz?tko a informacji o nim u nas brak :( . Szczególnie interesowałby mnie wpływ tegoż ssaka na liczebnoć susłów, stanowi?cych jego główny pokarm.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-01, 22:43   

Cytat:
Steppe polecat

to po angielsku... a miała być łacina... :wink:

czyli Mustela eversmanni

Cytat:
Szczególnie interesowałby mnie wpływ tegoż ssaka na liczebnoć susłów, stanowi?cych jego główny pokarm

no faktycznie gatunek ten lubuje się w kilowaniu biednych, u nas już na wymarciu, susłów perełkowanych Spermophilus suslicus. I jak można się tego spodziewać występuje głównie na LubelszczyĽnie gdzie jeszcze susły spotkać można. A co do wpływu to... nie wiem :| ale uważam, że to już problem susłów :wink: :mrgreen:

Jeli chodzi o susły to najwięcej jest na lotnisku w ?widniku (ok. 10000 osobników!), a kolonia ta pochodzi z tego co pamiętam z "introdukcji" :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Rey 

Wysłany: 2003-12-02, 08:32   

Cytat:
to po angielsku... a miała być łacina...

Tfu faktycznie przepraszam, ale tak to jest jak się posty pisze po męcz?cym dniu na uczelni :wink: . A chodziło mi o to stworzonko bo nie ma ostatnio( przynajmniej ja nie słyszałęm) donisień o tym gatunku. Ostatnie informacje o nim pochodz? chyba z lat 80-tych, a nowszych danych brak m.in. dotycz?cych jego liczebnoci. A co do susłów perełkowanych( Spermophilus suslicus) to faktycznie sytuacja ich nie jest najweselsza :cry:

Szybszy 

Wysłany: 2003-12-02, 12:01   

Pamiętam rozmowę z prezesem zakładów lotniczych w ?widniku parę lat temu - narzekał, że chcieliby zrobić lotnisko wspólnie z miastem Lublinem ale te susły nie pozwalaj?... A susły s? jeszcze np. w powiecie hrubieszowskim, gdzie niedawno byłem i czytałem o nich. Obiecałem sobie odwiedzić je na wiosnę.

Tutaj pisz? też, że tchórz stepowy również powinien być koło Hrubieszowa ale kto by tam wierzył myliwym:
http://www.lowiecki.pl/biologia/tchorz_stepowy.php

A o susłach jest jeszcze tutaj:
http://www.hrubieszow.inf...SEŁ%20PEREŁKOWY

A tuta o próbie przeniesienie susłów ze ?widnika na inne tereny, chyba plany lotniska nie zostały zarzucone... :roll:
http://roztocze.net/newsroom.php/14085

Rey 

Wysłany: 2003-12-02, 15:40   

Cytat:
Tutaj pisz? też, że tchórz stepowy również powinien być koło Hrubieszowa ale kto by tam wierzył myliwym:

Powinien, no włanie był tam stwierdzony w latach 70-tych, ale od tamtej pory nie ma o nim żadnych informacji, albo przynajmniej ja o takowych nie słyszałem.

Na podanym wyżej linku o susłach perełkowanych (Spermophilus suslicus) napisano m.in. " w roku 2000 rozpoczęto realizację programu ochrony susła, polegaj?cego przede wszystkim na: rekultywacji zdegradowanych pastwisk, organizacji wypasu i koszeń w celu poprawy warunków siedliskowych. Prace te prowadzone s? w rezerwatach: "Hubale", "Popówka", "Wygon Grabowiecki", "Sule wzgórza", oraz na użytku ekologicznym "Błonia Nadbużańskie" i stanowisku w okolicach Tyszowiec."
Kto wie jakie te prace przynosz? efekty i w jakiej obecnie kondycji jest polska populacja susłów perełkowanych (Spermophilus suslicus) ?

KuBa 

Wysłany: 2003-12-07, 19:43   

W latach 70 W.Puchalski podczas kręcenia filmu "Nasze Zwierzęta Stepowe" odnalazł gniazdo tchórza stepowego z 6 młodym,które sam odchował po tym jak opuciła je matka.

Rey 

Wysłany: 2003-12-07, 21:10   

Tak zgadza się. Poza tym faktem pewne stwierdzenie tchórza stepowego pochodzi z 1986 roku z miejscowoci Dobużko nad Huczaw?. Poza tym s? jeszcze 3 nie w pełni udekumentowane obserwacje z 1968, 1970 i 1974 roku. Tak więc od prawie 20 lat nie mamy pewnych stwierdzeń tchórza stepowego z obszaru naszego kraju.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-10, 11:53   

Cytat:
W.Puchalski podczas kręcenia filmu "Nasze Zwierzęta Stepowe" odnalazł gniazdo tchórza stepowego z 6 młodym,które sam odchował po tym jak opuciła je matka.

Ja mam ksi?żkę o wychowaniu kilku młodych tchórzy, ale wydaje mi się, że Strojnego... lecz głowy nie dam

MoLoS.pl - ekspertyzy

Marfu 

Wysłany: 2003-12-11, 16:26   

Sprawdz, ale chyba Puchalskiego... Chyba, ze obaj je fotografowali :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-01-11, 12:45   

Czekam i czekam obsewujac ta dyskusje tchorzo - suslowa, ale doczekac sie nie moge..... i az boje zadac sie to pytanie....

...a co tam

Co z populacja susla moregowanego Citellus citellus z opolszczyzny?

... czyzby kolejny nasz gatunek z krzyzykiem?

Rey 

Wysłany: 2004-01-11, 15:35   

Szymon Beuch napisał/a:
Czekam i czekam obsewujac ta dyskusje tchorzo - suslowa, ale doczekac sie nie moge..... i az boje zadac sie to pytanie....

...a co tam

Co z populacja susla moregowanego Citellus citellus z opolszczyzny?

... czyzby kolejny nasz gatunek z krzyzykiem?

Otóż niestety wszystko wskazuje na to że tak się stało :cry: . W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierz?t suseł moręgowany( Spermophilus citellus) ma kategorie gatunku w Polsce wymarłego :cry: . Ostatnie dane dotycz?ce tego zwierz?tka pochodz? z roku 1973 kiedy to zajerejstrowano pod Strzelcami Opolskimi jedn? duż? kolonie oraz pięć małych. 10 lat póĽniej nie stwierdzono już w tamtym miejscu ani susłów ani nawet ladów ich obecnoci.

A jak już mówiłem o tchórzu stepowym także brakuje ostatnio aktualnych danych, więc tak naprawde nie wiadomo co się z nim dzieje :( .

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-21, 23:19   

Temat susła moręgowanego Spermophilus citellus został wydzielony jako nowy:

KLIKNIJ TUTAJ

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu