PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stacja Doświadczalna w Stobnicy
Autor Wiadomość
Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-03-29, 14:48   Stacja Doświadczalna w Stobnicy

W roku 1974 Katedra Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu powołała do życia Stację Doświadczalną w Stobnicy w której obok hodowli głuszcza i cietrzewia prowadzi się również hodowlę wilka.
Dowiedziałam się o kontrowersyjnym krzyżowaniu psa z wilkiem, które ma tam ponoć miejsce. Czy wiadomo coś więcej na ten temat?
Jeśli ktoś odwiedził tę stację to proszę o krótką relację. Sama planuję pojechać tam za jakiś czas, lecz najpierw chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej, niekoniecznie z jej strony internetowej.

OT ale dotyczący Stobnicy :)
Cytat:
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa. W ramach programu restytucji głuszcza w Beskidzie Śląskim wypuszczono populację pochodzącą z bagiennych obszarów Białorusi co może doprowadzić do wymieszania podgatunków (artykuł na ten temat ukazał się w Dzikim Życiu (luty 2008) ). Program ten jest prowadzony porzez Nadleśnictwo Wisła.
Czy wiadomo z jakich populacji pochodzą osobniki trzymane w Stobnicy?

Nyctereutes 

Wysłany: 2008-04-03, 22:59   Re: Stacja Doświadczalna w Stobnicy

Asia_nmc napisał/a:

Dowiedziałam się o kontrowersyjnym krzyżowaniu psa z wilkiem, które ma tam ponoć miejsce. Czy wiadomo coś więcej na ten temat?

Czy to napewno dotyczyło Stobnicy? :cool:

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-04-03, 23:11   Re: Stacja Doświadczalna w Stobnicy

Nyctereutes napisał/a:

Czy to napewno dotyczyło Stobnicy? :cool:

tak mi powiedziano, ja tylko chciałam upewnić się czy jest to prawda...

Nyctereutes 

Wysłany: 2008-04-06, 20:58   

w przypadku Stobnicy, mało prawdopodobne

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-10-23, 20:19   

Byłam i widziałam :) . Wilki poza jednym wyjątkiem nie przejawiają żadnej agresji w stosunku do człowieka.
W Stacji obecnie znajduje się 9 wilków. Friend przybył z ZOO i jest nieufny, zwłaszcza w stosunku do kobiet. Gdy podeszliśmy do jego klatki rozległo się ostrzegawcze warczenie. Ostentacyjnie znaczył teren drapiąc ziemię pazurami.
Była też wadera, która jako szczenie została wybrana z nory przez kłusowników. To co przeżyła wie tylko ona, ponoć była ciągana po różnych barach z "właścicielem". Skrajnie wychudzona i zarobaczona została odebrana i trafiła do Stobnicy. Na widok człowieka podkulała ogon między nogi i uciekała. Pozostałe wilki szukały kontaktu z człowiekiem. Próbowały lizać przez kraty, skomlały, jeden podawał łapę.

Zostaliśmy wpuszczeni do jednej z klatek. Od razu powaliła mnie na ziemię wadera, która za wszelką cenę chciała wylizać twarz. Z taką samą ufnością odnoszą się zarówno w stosunku do swoich opiekunów jak i obcych osób.

Klatki niestety nie są zbyt duże... Pokazano nam makietę planowanego dużego wybiegu, niestety brakuje środków finansowych na jego wybudowanie...
W Stacji była m.inn. pani dr Ola, która jednak nie chciała zdradzić żadnego szczegółu ze swojej pracy doktorskiej, a szkoda, pisała o wyciu.

Gdy wyjeżdżaliśmy późnym popołudniem żegnało nas wycie wilczych mieszkańców Stacji :cool:

0489080595.jpg
Buzi...
Plik ściągnięto 1899 raz(y) 66,9 KB

0489089173.jpg
Plik ściągnięto 1873 raz(y) 82,61 KB

0489098446.jpg
Plik ściągnięto 1808 raz(y) 56,47 KB

Ostatnio zmieniony przez Asia_nmc 2008-10-23, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-10-23, 20:22   

Ps. wilki są "czyste", bez żadnych domieszek ;)

I jeszcze kilka fotek

0489053621.jpg
Plik ściągnięto 1803 raz(y) 58,63 KB

0489061325.jpg
Plik ściągnięto 1774 raz(y) 57,44 KB

0489066528.jpg
Plik ściągnięto 1773 raz(y) 92,41 KB

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2008-10-24, 02:34   

ale jeść to chyba dostają solidnie :-D delikatnie rzecz ujmując wyglądają na z lekka zapasione :] no chyba, że to stan błogosławiony... :oki:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-10-24, 07:46   

Asia_nmc napisał/a:
Pozostałe wilki szukały kontaktu z człowiekiem. Próbowały lizać przez kraty, skomlały, jeden podawał łapę.

Szukałem ale nie znalazłem info w tych postach :? Skąd były pozostałe wilki? Urodziły się w niewoli czy były znalezione jako szczenięta?

lis22 

Wysłany: 2008-10-24, 11:47   

Też bym tak chciał - niestety,to dosyć daleko ode mnie ... :cry:

Arkadio.K -,może tu się czegoś Dowiesz?: http://stobnica.wolf.wild.art.pl/
zakładka - ja-wilk

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-10-24, 13:06   

Masakra... przecież to jest całkiem blisko mojej miejscowości... chyba muszę zaplanować jakiś weekend na mały wyjazd...

Asia_nmc 
Joanna Nalewalska

Wysłany: 2008-10-26, 10:42   

mopek napisał/a:

ale jeść to chyba dostają solidnie :-D delikatnie rzecz ujmując wyglądają na z lekka zapasione :]

Oj mopku, nie pomyliłeś się, wilki były spasione. To przez to, że każda grupa odwiedzających chce być świadkiem karmienia i w rezultacie są one czesniej karmione niż jes to potrzebne :? .

arkadio.k napisał/a:
Skąd były pozostałe wilki? Urodziły się w niewoli czy były znalezione jako szczenięta?

Większość wilków była urodzona w Stobnicy w 1999.

casia_hzw 

Wysłany: 2008-11-17, 16:59   

a tak a propos Stobnicy, ale z innej beczki. Wie ktoś czy można tam odbywać praktyki studenckie, bo to idealne pod moją specjalność...

wadera 

Wysłany: 2009-02-08, 12:26   stobnica

Witam! Czy ktoś z was miał przyjemność być w stobnicy :) w wilczym parku? Zamierzam się tam wybrać....najprawdopodobniej latem ;) tylko....jak można tam dojechać? dojeżdza tam pks? wogóle jak wygląda taka wizyta? i czy istnieje możliwośc bycia tam wolontariuszem?wiem, że studenci mogą odbywac w Stobnicy praktyki....ale ja jeszcze nie studiuje...na razie ucze się w szkole średniej. Będęw dzięczna za wszelkie informacje o stoobnicy itp. :grin:

rudy 

Wysłany: 2009-10-22, 19:44   

Widzę, że sprawa trochę ucichła i jestem trzecią osoba pytającą się o Stobnicę w sprawie praktyk:) Byłbym wdzięczny jak moi poprzednicy o wszelakie informacje w sprawie praktyk w Stobnicy pozdrawiam serdecznie;)

casia_hzw 

Wysłany: 2009-10-22, 20:20   

z tego co się dowiedziałam to organizowane są tam praktyki studenckie. niby mają dla praktykantów kiepskie warunki, ale komu to przeszkadza?:) tak na wiosnę zainteresuję się tym konkretniej, bo w przyszłe wakacje czeka mnie ośmiotygodniowa praktyka...

Odpowiedz do tematu