PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ssaki - zdechlaki
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2005-10-09, 09:14   

Kejbii napisał/a:
Jenot - ofiara wypadku komunikacyjnego

Ale horror :evil:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-10-09, 09:34   

Dziwne trochę. Nie był przejechany - wygl?dało, jakby miał obrażenia wewnętrzne jeno. Na stronie Salamandry pisz?, że czasem jenot ma technikę obronn? na "udawanie nieżywego". Przypłaszcza się i czmycha w odpowiedniej chwili. Może i ten tak zrobił, słysz?c auto - a czmychn?ć chciał, gdy już było np. nad nim , podskoczył i został walnięty przez podwozie ? Nie zgin?ł chyba natychmiast, widać chyba kał u ogona.. Na tym zakręcie, gdzie leżał, samochód zwalnia do około 30-40 km/h...

To tylko taka teoryjka.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-10-09, 13:43   

A ja zauważyłem że jest jaka prawidłowoć w spotykaniu martwych ryjówek. Zwykle jak spotkam na drodze jedn?, to potem widze jedn? po drugiej. Dzis widziałem 4 marte na tej samej drodze, a przeciez nie było żadnych deszczy czy olbrzymich przymrozków. Tymbardziej że droga nie uczęszczana przez samochody!

mender 

Wysłany: 2005-10-09, 14:05   

Ja słyszałem od Tomka Mokwy inn? teorię na martwe ryjówki. Otóż wiele młodych szponiastych, które ucz? się jeszcze polować, łapie ryjówki. Po chwili jednak wyrzucaj? je bo s? "niesmaczne" (zawieraj? jak? gorzka substancję). Dlatego też spotykamy je często martwe na drogach. Chyba tylko płomykówka zżera ryjówki bez problemu, inne szponiaste raczej unikaj? tego pokarmu.

Marfu 

Wysłany: 2005-10-09, 20:32   

mender napisał/a:
Chyba tylko płomykówka zżera ryjówki bez problemu, inne szponiaste raczej unikaj? tego pokarmu.

Nie kazdy kto ma szpony jest od razu szponiasty :-)

A na powaznie - sowy raczej nie stronia od ryjowkowatych, zas myszolowy (z moich badan...) zdecydowanie.

Żmihor 

Wysłany: 2005-10-11, 11:10   

puszczykom ryjowki, zesorki itp bardzo smakuja. w rominckiej znajdowalem do 12 osobnikow w jednej wypluwce - kiedys to juz chyba pisalem.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2005-10-11, 11:28   

Żmihor napisał/a:
[...]kiedys to juz chyba pisalem.

tak, tak... w temacie o ryjówkach

Ankie 

Wysłany: 2005-10-30, 17:43   

włanie ryjówki u mnie to rednio jedn? na dzień znajdowałam, nie weim co się działo?
to były prawdopodobnie dwa rodzaje ryjówek bo jesne miały uszy na zewn?trz widoczne drugie schowane w sierci... ich było aż tak dużo że sobię pozyskałam czaszkę i skórke...
masakra, pierwszy raz tak miałam (a działo się to pod koniec sierpnia)

Marfu 

Wysłany: 2005-10-30, 17:54   

Zarzuc fotke czaszki - od gory. Oznaczymy. A gdzie takie masy ryjowek znajdowalas?

Ankie 

Wysłany: 2005-10-30, 22:14   

takie masówki to na mojej działce (okolice Węgrów, te sprawy, czyli wschód)
a zdjecie chachy zamieszcze jutro b?dz pojutrze, bo jak narazie to nie mam zabardzo czym zrobić fotke, ale jutro brat przyjeżdża ze sprzęciorem ;)

Marfu 

Wysłany: 2005-10-30, 22:22   

Znamy te okolice, znamy... Czekamy na fotke.

Ankie 

Wysłany: 2005-11-01, 18:59   

jaka to ryjówkaaaaaa (quiz)

1.jpg
Plik ściągnięto 1235 raz(y) 6,06 KB

Marfu 

Wysłany: 2005-11-01, 19:28   

Nie wyglada niestety na ryjowke... Jak chcesz, aby oznaczyc - potrzebne jest zdjecie od gory czaszki.

Ankie 

Wysłany: 2005-11-01, 20:03   

no dobra to podaje całoć + skórka

3.jpg
Plik ściągnięto 883 raz(y) 46,99 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 883 raz(y) 43,1 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 882 raz(y) 12,03 KB

PB011824a.jpg
Plik ściągnięto 893 raz(y) 67,42 KB

Marfu 

Wysłany: 2005-11-01, 20:35   

A juz myslalem, ze zebielek - jednak ryjowka najprawdopodobniej aksamitna.

Zwracam uwage, ze z profilu zarys czaszki przebiega linia prosta i dopiero nad siekaczami schodzi ostro w dol. Otoz na profilach to zalamanie jest wyraznie zaznaczone, jak nie u ryjowki. U ryjowki zwykle jest to lagodny luk (chociaz moze zdjecie cos wypacza...), zas wyrazny kat jest u pozostalych. Ale oczywiscie czerwone zeby wykluczaja zebielka, a jak spojrzymy od gory na wyciecie nad siekaczami, zauwazymy na wycieciu zabek (od strony... mozgu). Znowu - charakterystyczny tylko dla ryjowek. Zatem wchodza w gre dwa gatunki - aksamitna i malutka. Jezeli dlugosc czaszki jest okolo 20 mm, a nie okolo 15 - to aksamitna. Na co stawiam.

Przyda sie stwierdzenie do kartoteki - na razie funkcjonuje ona w wersji prymitywnej :-)

Goraco zachecam do wpisywania obserwacji i dzielenia sie nimi z nami :-)

Odpowiedz do tematu