PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślady ssaków
Autor Wiadomość
RafałK 

Wysłany: 2016-08-04, 18:55   

Czyje?

Bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 1441 raz(y) 136,52 KB

Lemoniada 

Wysłany: 2016-08-28, 11:32   

Proszę, a wręcz błagam o zidentyfikowanie choć części z poniższych odchodów, o ile się da :) A jak się nie da, to o informację, że nic z tego. Wszystkie "okazy" znalezione w Bieszczadach, w niezbyt dużym oddaleniu od siebie (góra kilka - kilkanaście km, czasem nawet parę metrów), na niezbyt często uczęszczanym szlaku.

Co wrażliwsi lepiej niech nie oglądają przy jedzeniu ;)

1.

2.

Trochę to rozgrzebałam :oops: Na zdjęciu poniżej w dolnym lewym rogu obok mlecza jest coś, co kształtem i strukturą przypominało jakiś pazur albo fragment muszli małża?

3. Tu widać jakieś nasiona?

4. Tu też są nasiona, a tuż obok było rozdrapane (rogami czy pazurami?) drzewo.

5. To mi przypomina zwykły swojski krowi placek ;) Ale znalazłam go w miejscu dla krowy raczej niedostępnym.

wężyk 

Wysłany: 2016-09-13, 07:26   

Witam! Mam pytanie odnośnie mojego starego zdjęcia z wizyty w Bieszczadach. Na początku szlaku na Halicz zauważyłem dziwnie okaleczone drzewo. Wyglądało na obgryzione lub pocięte ostrym narzędziem, ale na dość dużej wysokości (2,5 m - 3 m), co wydało mi się dziwne jak na jelenia, lub wandala, więc cyknąłem mu fotę. Koleżanka powiedziała mi, że mógł to być niedźwiedź. Natrafiłem również na artykuł Adama Wajraka, który opowiadał o obgryzaniu kory drzew przez bieszczadzkie niedźwiedzie. Czy na podstawie tej fotografii mógłby to ktoś potwierdzić lub wykluczyć? Z góry dzięki!

ab.jpg
Plik ściągnięto 1449 raz(y) 138,4 KB

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2016-09-16, 14:00   

Lemoniada napisał/a:
To mi przypomina zwykły swojski krowi placek ;) Ale znalazłam go w miejscu dla krowy raczej niedostępnym.

Żubr
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

monia77 

Wysłany: 2016-09-20, 05:28   

Jakiego gryzonia może być ta norka?usytuowana na polu kukurydzy przed wejściem spory kopczyk.Były takie 2 oddalone od siebie o jakieś 30m.

DSC05101 (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 1438 raz(y) 125,56 KB

Lemoniada 

Wysłany: 2016-10-04, 06:27   

Szoguniasty napisał/a:
Lemoniada napisał/a:
To mi przypomina zwykły swojski krowi placek ;) Ale znalazłam go w miejscu dla krowy raczej niedostępnym.

Żubr

Wow, dziękuję! Tego się nie spodziewałam :)

A o pozostałych znaleziskach da się coś powiedzieć, cokolwiek?

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2016-10-04, 12:28   

Lemoniada napisał/a:
A o pozostałych znaleziskach da się coś powiedzieć, cokolwiek?

Bez skali tak naprawdę ciężko coś powiedzieć i nie chcę wprowadzać w błąd ;) Ale kilka wskazówek mogę Ci udzielić ;)

Wilk - odchody zawsze w widocznym miejscu, na drodze i uczęszczanych przez nie szlakach. Odchody są dosyć duże, nawet do 30 cm. Zawsze będą zawierać duże ilości kości i sierści.
Lis - również w widocznych miejscach, na pniach, drodze itp. Często charakterystyczny przy nich zapach moczu. Na jesieni mogą znajdować się w nich resztki owoców runa leśnego.
Jenot - latryna bardzo charakterystyczna dla gatunku, bo załatwia się w jednym miejscu przez jakiś czas - jest to stos odchodów.

No i oczywiście cała gama odchodów łasicowatych ale to już cięzko zidentyfikować, nawet na żywo ;)

Pozdrawiam.
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Lemoniada 

Wysłany: 2016-10-04, 12:41   

Hmm... Odchody nr 1 leżały na samym środku drogi, wielkość podobna jak u psa - czyli chyba mogły być lisie. Te nr 2 leżały kilkanaście metrów dalej na poboczu drogi, były bardzo widoczne, dość spore i dość mocno śmierdzące, mam cichutką nadzieję, że zostawił je wilk ;)
A te nr 3 i 4 nie mogły należeć do niedźwiedzia? Za małe?

Bardzo Ci dziękuję za te wszystkie informacje :) Na przyszły raz postaram się zawsze mieć przy sobie miarkę albo przynajmniej położyć coś obok dla porównania.

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2016-10-04, 13:01   

Lemoniada,

Wilcze odchody faktycznie mają charakterystyczny zapach, wyczuwalny szczególnie w wilgotne i ciepłe dni. Dla pewności można je "rozbić" i upewnić się, czy nie ma w nich kości. Ale uwaga! są bardzo toksyczne.
Z niedźwiedziem niestety nie mam doświadczenia i nie pomogę - warto przy odchodach poszukać zawsze śladów odbicia łap, co na pewno pomoże przy id gatunku ;)
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2016-10-04, 17:55   

Szoguniasty napisał/a:
Ale uwaga! są bardzo toksyczne.
masz jakiś link do artykułu albo pamiętasz coś więcej na ten temat?

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2016-10-05, 13:14   

Alcedo napisał/a:
masz jakiś link do artykułu albo pamiętasz coś więcej na ten temat?

Wilcze odchody mogą zawierać jaja pasożytów, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Nie zaleca się ich dotykania a nawet wąchania. Rodzaj pasożytów, które występują w odchodach tych zwierząt zależy w dużej mierze od regionów, w których występują. I tak np. w rejonach Mazur jest to kilka gatunków nicieni i płazińców, z kolei w zach. Beskidach dodatkowo jest to kilka gatunków tasiemców czy na płn kraju dodatkowo dochodzi przywra.
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2016-10-06, 17:55   

Dzięki za odpowiedź oraz za podrzucony artykuł :)

Kazuhira 

Wysłany: 2016-10-11, 14:11   

A ja mam zdjęcie takich tropów, niestety jedyne co mogę powiedzieć to to, że są spore, wydały mi się za duże jak na psa i troszkę w innym kształcie. Nie zrobiłam porównania, bo zwyczajnie nie sądziłam, że będę miała nie lada zagadkę... Może mi ktoś pomoże?

https://pbs.twimg.com/media/CueZdtDWgAA09XA.jpg

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2016-10-12, 11:42   

Kazuhira,

Bez układu tropów ciężko coś powiedzieć. Nie zapominaj, że są też duże rasy psów, zresztą ślad na piasku i stąd sprawiały wrażenie dużych.
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Kazuhira 

Wysłany: 2016-10-16, 17:56   

Szoguniasty napisał/a:
Kazuhira,

Bez układu tropów ciężko coś powiedzieć. Nie zapominaj, że są też duże rasy psów, zresztą ślad na piasku i stąd sprawiały wrażenie dużych.

No właśnie sęk w tym, że w pobliskiej wsi, która liczy jakieś 12 domów, nikt nie ma tak dużego psiska, a kolejna wieś jest jakieś 20 kilometrów. Z tego co też wiem w tych okolicach przebywa spora wataha, więc może jest jakaś szansa, że to wilcze tropy?

Odpowiedz do tematu