PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rykowisko
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2012-09-21, 23:55   

Dzisiaj po raz pierwszy w życiu wybrałem się na rykowisko. W moich najbliższych okolicach nie było nic słychać, ale wystarczyło wjechać do Puszczy Piskiej i stanąć sobie na poboczu :] W jednym tylko miejscu, na południowych obrzeżach Puszczy w okolicy miejscowości Łacha odzywało się z niewielkiej odległości ok. 5 byków, więc wyobrażam sobie co działo się w głębi kompleksu ;) Generalnie fajne wrażenie :oki:

PawełB 

Wysłany: 2012-09-24, 16:57   

W KPN jelenie również odbywają rykowisko. Ostatnio mogłem usłyszeń odzywających się kilkanaście byków.

Patrycjusz 

otop

Wysłany: 2012-09-24, 17:06   

Wczoraj w ciągu dnia, w Dolinie Mogilnicy ok. 8-10 ryczących byków (w samo południe!). Wszystko siedziało w gęstwinie dzięki temu kilka byków z forumowym Matisem udało się dość nieźle podejść. Spektakl przedni. Pomyśleć co się tam w nocy dzieje.

Domyślić się można po tym co znaleźliśmy na przyleśnej łące. Oprócz stratowanej trawy, wytartych gałęzi i dość intensywnego zapachu piżma, taka oto niespodzianka.

Sprawa najprawdopodobniej świeża, na końcach poroża widoczna krew, choć oszpecony właściciel był już dziś widziany cały i zdrowy.

Ciekawe tylko jak musiał wyglądać ten drugi, skoro połamał tak zacne poroże. :shock:

arturgołąb 

Wysłany: 2012-09-26, 00:42   

W okolicy Tarnowa, w kilku fragmentach Lasów Radłowskich ryczą byki. W sobotę mocny byk słyszany z mniej niż 200 metrów przy drodze Tarnów-Szczurowa. Wczoraj słyszane dwa byki, jeden w w okolicy Woli Radłowskiej. Drugi, mocniejszy w Brzeźnicy. Zaczynają grać po godz. 19.

lidker 

Wysłany: 2012-09-26, 13:29   

arturgołąb napisał/a:
W okolicy Tarnowa, w kilku fragmentach Lasów Radłowskich ryczą byki. W sobotę mocny byk słyszany z mniej niż 200 metrów przy drodze Tarnów-Szczurowa. Wczoraj słyszane dwa byki, jeden w w okolicy Woli Radłowskiej. Drugi, mocniejszy w Brzeźnicy. Zaczynają grać po godz. 19.

a jest gdzieś to zapisane ? np. na youtube albo wrzuta ?

Swoją drogą ciekawe dlaczego ryczą.

arturgołąb 

Wysłany: 2012-09-26, 14:08   

lidker napisał/a:
a jest gdzieś to zapisane ? np. na youtube albo wrzuta ?

Na razie w moim telefonie ;)

Cytat:
Swoją drogą ciekawe dlaczego ryczą.

Dziwne pytanie, to już by trzeba naukowców pytać, dlaczego ryczą. Ja Ci moge tylko powiedzieć, że takie jest odwieczne prawo natury, że jak jest wrzesień to jelenie ryczą ;) .

lukasz0207 

Wysłany: 2012-09-26, 14:45   

PawełB mógłbys mi napisać gdzie słyszałeś te byki. Ja wiem, że ryczą na łąkach Famułkowskich, ale może masz jakieś lepsze miejsce, bo tam to raczej można tylko posłuchać, nic się no zobaczy.

michu98 
Michał Kugacz

Wysłany: 2012-09-27, 15:35   

wczoraj pierwszy raz udałem się na rykowisko (tzn. przejechałem samochodem prze okoliczne lasy i pola ; ) widziałem jednego dorodnego byka z wielkim porożem, jednak nic nie było słychać ;<
ale i tak cieszę się z zobaczenia jelenia, drugi raz w życiu ; )

pozdrawiam ;)

Oliwier 

ptop

Wysłany: 2012-09-28, 22:10   

Dziś z Bartkiem Grabowskim na rykowisku w Puszczy Knyszyńskiej w rejonie Supraśla słabo,zaledwie kilka byków,tak jakby końcówka rykowiska :roll: Pobyt umiliły tylko 2 sóweczki ;)

arturgołąb 

Wysłany: 2012-09-28, 23:13   

Oliwier napisał/a:
w Puszczy Knyszyńskiej w rejonie Supraśla słabo,zaledwie kilka byków,tak jakby końcówka rykowiska :roll:

Pod Tarnowem też jakby koniec, dziś mimo lepszych warunków cisza tam, gdzie w poniedziałek jeszcze coś się działo. Księżyc taki, że aż w oczy razi. Na pocieszenie dwa grube dziki i dwie nierozpoznane sowy wielkości puszczyka polujące na łąkach.

PawełB 

Wysłany: 2012-10-01, 09:00   

Mi jeszcze wczoraj udało się usłyszeć kilka byków. Natomiast jeśli chodzi o zobaczenie jeleni to jest bardzo ciężko. Nadmierne polowania niestety robią swoje w Kampinoskim Parku Narodowym.

JarekMatusiak 

Wysłany: 2012-10-09, 00:57   

Nagranie rykowiska z Bukowego Berda w Bieszczadach: http://jarekmatus.wrzuta....zy_bukowe_berdo

dopisane po 4 minutach:

Zakładam temat do wyborów "Mistrza rykowiska" - do umieszczania nagrań najlepiej/najciekawiej ryczących jeleni

czepia 

Wysłany: 2012-10-17, 13:01   

Moja ciocia ma domek w środku lasu, często jak się wstanie to widać miejsca gdzie się wylegiwały, czasem tez przyjda z małymi piękne to

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-08-27, 23:52   

Byki już powoli rozgrzewają struny głosowe :) Niedaleko Budy Stalowskiej od kilku dni już je słychać. Trzymają się jeszcze lasu i chodzą w chmarach. Dzisiaj o 18:30 odzywało się 5 sztuk, ok. 30 min. W innym miejscu - w lasach leśnictwa Krawce odzywały się 3 ok. godz. 20:00. Zdjęcia dokumentacyjne.

Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2013-08-29, 00:37   

hej Szogun jak piszesz o jeleniach posluguj sie osobnikami a nie sztukami - sztuka jest w teatrze albo w sklepie sztuka np. sztuka szynki.Przyrodnik piszac o zywych istotach posluguje sie innym slownictwem np. osobnikami okazami itd :)

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Odpowiedz do tematu