PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rykowisko
Autor Wiadomość
Oliwier 

ptop

Wysłany: 2011-09-19, 12:30   

W sobotę(18.09) wybrałem się na rykowisko do południowej części Puszczy Białowieskiej.
Warunki idealne:księżycowo,5 st. C.
Ale jelenie nie ryczały.Podobno tego dnia przyjechali myśliwi dewizowi,więc to może być powodem :evil:
Nad rankiem żerowały tylko na łąkach 2 łanie.

Ale łatwo nie odpuszczę,jeszcze pojadę do Puszczy Knyszyńskiej :]

smoku 

Wysłany: 2011-09-19, 12:34   

Cześć.
Ja też byłem w sobotę na rykowisku tylko, że popołudniu około 15-tej, ale i tak ryczały aż do samego wieczoru, było ich chyba ze 4 szt może 5, jednemu nawet udało mi się zdjęcie zrobić. Było pięknie, ale w niedzielę już tak nie było, byłem w południe i nic żadnego koncertu nie było słychać aż, tu nagle po drugiej stronie leśnego bagna około 400 m 2 strzały słyszę za pół minuty znów 2 kolejne i tak se myślę pewnie jest już po rykowisku, bo u nas lasów nie za dużo, a myśliwych sporo i każdy by chciał coś tam dla siebie jakieś trofeum zdobyć.

Pozdrawiam

Gruidae 

Wysłany: 2011-09-19, 17:40   

Oliwier napisał/a:
Ale łatwo nie odpuszczę,jeszcze pojadę do Puszczy Knyszyńskiej :]

W sobotę o wschodzie słońca w Puszczy Knyszyńskiej słyszałem w sumie 5 ryczących byków i odgłosy walki.
Co ciekawe natknąłem się też na myśliwego-kłusownika, który już przymierzał się do zastrzelenia koziołka przy paśniku dla żubrów. Już miał naciskać spust stojąc na skraju lasu, ze sztucerem na monopodzie. Był taki uważny że podszedłem do niego na 5 metrów i gdy zapytałem go czy zamierza strzelić podskoczył i zaczął kluczyć że „nie nie nie nie” po czym się ulotnił.
Wczoraj wieczorkiem tuż po 17 (1,5 godz przed zachodem słońca) dawał koncert jeden byk.

radekkc 

Wysłany: 2011-09-20, 08:44   

Cześć, mam pytanko, czy możecie polecić jakieś szczególne miejsca gdzie ryczą w okolicach Lądku Zdrój? A jak na tych terenach w aktywnością byków na ten moment?

Gwoli wymiany informacji - w okolicach Rogów k. Gorzowa ryczą już od około tygodnia, przed weekendem pojedyncze, teraz można usłyszeć już 3-4 sztuki naraz.

banderozo 

Wysłany: 2011-09-20, 15:25   

U mnie wczoraj ryczały na potege od 18 ale im ciemniej tym intensywnosc malała a o 20 juz praktycznie zamilkły;/ wrazenia niesamowite,a w polaczeniu z uralami nawołujacymi wokoło niemal bez przerwy i pluskajacymi bobrami w stawie obok poprostu niezapomniane;D

arturgołąb 

Wysłany: 2011-09-20, 23:38   

Banderozo, w jakiej części Podkarpacia obserwujesz rykowisko? Pytam, bo mam blisko Tarnowa (ale już na Podkarpaciu) duży kompleks leśny w okolicy Czarnej i Żdżar, niestety słabo poznałem te tereny.

W sobotę nad ranem pojechałem do Lasów Radłowskich, niestety byki oddzywały się słabo, przed piątą zamilkły całkiem. Widziałem jednego młodego byczka, czułem zapach byków ale koncertu nie było.
Na pocieszenie las uraczył mnie pięknymi widokami i bardzo bliskim spotkaniem z lochą i jej warchlakami :oki:

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-09-22, 20:26   

arturgołąb napisał/a:
Udało Wam się słyszeć byka w środku dnia?

Całkiem niedawno u mnie jeden osobnik odzywał się intensywnie już od 12.00 :) Ciężko było go wytropić, bo obrał sobie bagna :) Odzywał się dobre kilka godz. ale niestety musiałem się już zmywać :|
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

banderozo 

Wysłany: 2011-09-22, 22:16   

arturgołąb,ja w lasach na poludnie od Dębicy :)

wężyk 

Wysłany: 2011-09-26, 15:40   

W czwartek 22.09 zaraz po zmierzchu ryczały na Łopieniu w Wyspowym. Z każdą godziną coraz głośniej, rano przebiegały koło zabudowań. Łanie pędziły za dorodnym bykiem :lol:

ełek 

Wysłany: 2011-09-27, 18:20   

Przedwczoraj jeden byk odzywał się wieczorem na śródleśnym zrębie w dolinie Roztoki ( Pasmo Radziejowej). Wczoraj słyszałem jelenia w godzinach przedpołudniowych na terenie Małych Pienin po stronie słowackiej, a dzisiaj (ponownie u "siebie") widziałem kolejnego byka, który w środku lasu ryczał już od godz. 13., po czym oddalił się na spotkanie z jakimś chłystkiem zawodzącym wysokim głosem na przeciwległym zboczu.

Jurek7 

Wysłany: 2011-10-01, 23:04   

U mnie za granicą od trzech tygodni intensywne rykowisko. Jelenie nie zwracają uwagi na hałas samochodów i robią małe jelonki :)

Przy okazji widziałem borsuka, który usiadł wyprostowany jak misio w zoo, z czterema łapami w górze i zaczął się drapać. Nie wiedziałem, że borsuki tak umieją - przeuroczy widok.

Oliwier 

ptop

Wysłany: 2011-10-03, 22:28   

Wybrałem się wczoraj wieczorem na rykowisko do Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Kołodna.Koło 19 odezwały się pierwsze jelenie.Potem zaczęły ryczeć kolejne.Bliżej Cieliczanki jeden z byków odezwał się z dość bliska :]
W sumie było cn.5 byków i nic nie wyglądało na to,że to są już ostatki rykowiska.

Pozdrowienia dla spotkanego na moście nad Płoską miłośnika przyrody :oki:

oedippus 

Wysłany: 2011-10-05, 15:48   

W ostatnim tygodniu byłem na wycieczce pieszej po Pogórzu Przemyskim i co noc było słychać 5-10 ryczących jeleni :) w samych Bieszczadach, okolicach paska Otrytu było ich mniej

Patrycjusz 

otop

Wysłany: 2011-10-06, 23:11   

Jestem z okolic Poznania, swoje obserwacje prowadzę w terenie proponowanym do objęcia programem Natura 2000 - "Dolina Mogielnicy". Jest to dość urokliwy zakątek, mała rzeka, wilgotne lasy i niezwykle żyzne gleby dookoła. Wszystko to sprawia że w lesie liczącym ok 1000ha. żyje populacja ponad 400jeleni (wyobrazacie to sobie?!). Co prawda przez większą część roku rozchodzą się one do okolicznych, większych lasów, jednak na okres rykowiska, całe to towarzystwo wraca do Doliny.

Rykowisko co roku jest fenomenalne, warto dodać że z roku na rok coraz większe (świadczyć to może o wzrostowej tendencji populacji). Może uznacie mnie za świra jeśli powiem, że na łące o powierzchni nieco ponad 5 h. ryczy 5-6 potężnych byków. Takich łąk mamy w lesie 4. Nazywane są (nie bez powodu) sercem Doliny, położone niemal obok siebie. Sumując daje to zawrotny wynik ok 22 RYCZĄCYCH byków, na powierzchni kilkunastu ha. Co prawda dziś już słychać tylko pojedyncze postękiwania, ale w ubiegłym tygodniu gdy cała ta orkiestra stanęła do boju naprawdę było nieziemsko.
Co roku myśliwi z tutejszego koła pozyskują kilka medalowych trofeów, o ile dobrze pamiętam, w zeszłym roku były dwa złote medale.

Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie "koledzy" myśliwi, którzy skutecznie zniechęcają mnie do uczestniczenia w tym wspaniałym misterium. Ale to nic. W Dolinie...jeleń króluje.

pozdrawiam,

Gruidae 

Wysłany: 2011-10-07, 12:41   

Patrycjusz napisał/a:
Co roku myśliwi z tutejszego koła pozyskują kilka medalowych trofeów, o ile dobrze pamiętam, w zeszłym roku były dwa złote medale.

he he selekcja w wykonaniu myśliwych...

Odpowiedz do tematu