PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rykowisko
Autor Wiadomość
arturgołąb 

Wysłany: 2011-09-05, 23:55   

For, Czeyczer, w jakich godzinach ryczą u Was w Niepołomickiej? W zeszłym roku w Lasach Radłowskich zaczynały około 22 i w szczycie rykowiska kończyły nawet o 8 rano. Udało Wam się słyszeć byka w środku dnia?
Poprzestajecie na nasłuchu, czy próbowaliście obserwować? W LR jest OHZ i we wrześniu duży ruch myśliwych , strach z drogi w oddział schodzić przed świtem :|

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2011-09-06, 07:21   

W Niepołomickiej porykiwały nam gdzieś tak od północy (wiem bo byłem wtedy z Forem)
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-09-06, 11:01   

W rejonie MPNu zdarzało się, że pierwsze porykiwania słyszałem już około 19, czasem chwilę wcześniej. Ze dwa razy słyszałem byka za dnia.

K. Popper

Czeyczer 

Wysłany: 2011-09-06, 13:25   

Dziś ryczały mocno, od 18. Ostatnio jak byłem to kończyły o 8 rano. Naliczyłem 8 ryczących byków, w tym trzy mnie otoczyły, 20-30 metrów ode mnie i ryczały na siebie nawzajem. Niesamowite uczucie :)

arturgołąb 

Wysłany: 2011-09-09, 22:10   

W Lasach Radłowskich też się już słychać jelenie. We wtorek do 20 była cisza, natomiast dzisiaj wieczorem nieśmiało porykiwał jeden byk.

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-09-10, 07:54   

U mnie już też się zaczęły odzywać. Pierwszego było już słychać zaraz po 19 :)
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Matis 

otop

Wysłany: 2011-09-10, 12:55   

Nie wiecie może gdzie w okolicach Poznania ryczą? :roll:

Vixen Atrek HR 10x50 DCF
Olympus E-420
Zuiko Digital ED 70-300 mm f/4.0-5.6
Opticron ES 80 GA SD/45
HDF zoom

PatrykGala 

Wysłany: 2011-09-10, 21:02   

U mnie dziaisj równo o 19:25 pewien młodzian rozpoczął koncert ;) za 30min było już słychać ryki w całym lesie. Coś pięknego......

sioux 

Wysłany: 2011-09-11, 09:37   

Matis - ja co roku słucham i obserwuje je w lasach nieopodal Długiej Gosliny... Ale podejrzewam ze ryczą też w całej Puszczy Zielonce.
pozdro

zawa 

Wysłany: 2011-09-11, 17:50   

a może gdzieś koło Opola ktoś zna miejscówke fajna?

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-09-12, 00:40   

Z dzisiejszej wyprawy naliczyłem 5 odzywających się byków z jednego miejsca. Najbliższy stąpał w odległości ok 70 m. a najdalszy ok 250 m. którego głos niósł się przez cały las :)

Wracając do domu ok. północy słyszałem odzywającego się byka zaledwie kilkadziesiąt metrów od zabudowań :)
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

junior1988 

Wysłany: 2011-09-12, 13:15   

Matis Wielkopolski Park Narodowy rycza az milo :mrgreen:

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-09-14, 20:04   

Wczoraj miałem niezwykłe szczęście nasłuchiwać jednocześnie byka (przeszedł kilkanaście m. ode mnie okazale rycząc) i puszczyka :)

Pierwszy byk odezwał się zaraz po 19, do 19.50 naliczyłem już cztery. Po pół godzinnej "aktywności" intensywność stopniowo zmalała.

Warunki klimatyczne dosyć dobre - księżycowa noc (następna po pełni), bezwietrznie. Jedynym minusem mogła być ciepła noc ;)

Pozdrawiam!
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

arturgołąb 

Wysłany: 2011-09-15, 18:13   

Szoguniasty napisał/a:
Wczoraj miałem niezwykłe szczęście nasłuchiwać jednocześnie byka (przeszedł kilkanaście m. ode mnie okazale rycząc) i puszczyka :)

Miałem to samo tydzień temu, tylko puszczyki były trzy i w dodatku uralskie :] Zaraz ruszam w las, zobaczymy co dziś będzie się działo.

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2011-09-19, 10:51   

arturgołąb napisał/a:
Udało Wam się słyszeć byka w środku dnia?

Hej!
W "moim" lesie na Środkowym Pomorzu w sobotę byki dawały czadu co najmniej do godziny 12.30 - później niestety musiałem się zwijać. Był to efekt odpowiedniej aury i chyba też specyfiki miejsca - mocno zabagniony i niedostępny las przechodzący w równie zabagnione wiklinowisko w suchszymi grądzikami, gdzie byki odpoczywają (zapuszam się tam czasami jak bagno zamarźnie). W sobotę o 6. rano było tylko 3 st.C, i choć byki zalegały już w miejscach odpoczynku to co kilka-kilkanaście min. ryczały sygnalizując swoją pozycję rywalom (odzywało się ok.5-6 samców) przy czym częstotliwość tych wokalizacji wcale nie zmniejszyła się do południa. W niedzielę o 5.30 rano było już 12 st.C- i po przybyciu na miejscówkę słyszałem regularnie odzywające się jelenie tylko ok. 2 godz. - później z rzadka porykiwały 1-2 byki. Ergo - kluczowe znaczenie ma oczywiście temperatura - im zimniej tym lepiej, ważny też jest stan populacji - jesli jest w terenie kilka równorzędnych byków i nie są płoszone przez ludzi- to będą ryczeć i za dnia.

Odpowiedz do tematu