PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rykowisko
Autor Wiadomość
Matis 

otop

Wysłany: 2013-08-31, 21:44   

Dzisiaj na rozpoczynającym się rykowisku w Dolinie Mogilnicy 1 słabo odzywający się byk. Natomiast przedwczoraj ok. 7 odzywających się byków+ kilka walczących.

Pozdrawiam

Vixen Atrek HR 10x50 DCF
Olympus E-420
Zuiko Digital ED 70-300 mm f/4.0-5.6
Opticron ES 80 GA SD/45
HDF zoom

Oliwier 

ptop

Wysłany: 2013-08-31, 21:52   

27.08
na Siemianówce w nocy podczas nasłuchów puchacza pierwszy w tym roku ryczący byk jelenia.
obs.z forumowymi Patrycjuszem,MarcinemD,Syriuszem

Andrzej 2107 

Wysłany: 2013-09-01, 17:09   

for napisał/a:
hej Szogun jak piszesz o jeleniach posluguj sie osobnikami a nie sztukami - sztuka jest w teatrze albo w sklepie sztuka np. sztuka szynki.Przyrodnik piszac o zywych istotach posluguje sie innym slownictwem np. osobnikami okazami itd :)

for, a jak wypada poprawnie napisac jak sie widzialo 3 lanie ?.
"Trzy osobniki" ? Czy trzy osobniczki ?. A moze trzy osobnikowe ? Osobnikowny ? Okazowki ?
Hmmm.... Z krowami to samo..... "Na pastwisku stoja trzy osobniki krasuli polskiej
rasy nizinnej bialoczerwonej". To brzmi mniej dumnie a bardziej dziwnie i idiotycznie nawet.

Jak wypada to sformulowac, zeby byc pszyrodniczo ideologicznie poprawnym i
nie ujsc przy okazji za szowiniste plciowego czy innego debila ?

hipolitkwiatkow 

Wysłany: 2013-09-03, 13:46   

Jakie ssaki występują na szlaku na Rysy??

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-09-13, 14:25   

Mała relacja :

31.08 - odz. się byki w lasach leś. Krawce i Berówka
1.09 - zaledwie 3 byki, deszczowo i pochmurno (leś. Krawce)
2.09 - 1 byk leś. Berówka, pochmurno
4.09 - kilka byków leś. Krawce, pierwsze o 18:45
6.09 - już za dnia wyszło na łąki kilka byków, z odgłosami nie najlepiej
7.09 - 3 byki na łąkach, z wokalizacją słabo, nawet po zmroku
8.09 - 3 byki widziane i słyszane na łąkach
10.09 - zdecydowanie najlepszy wieczór, 10 odz. się byków na/przy łąkach, wychodziły jeszcze przed zach. Dodatkowo 4 w leś. Świerczyny, słonecznie
12.09 - zaczęły się odz. po zmroku 6-8, 3 widziane

Obs. z okolic Budy Stalowskiej. Zdjęcia dokumentacyjne.

Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

kuba361 

Wysłany: 2013-09-14, 10:06   

Witam!
Może ktoś z Was wie gdzie w okolicach Poznania lub Śremu mógłbym znaleźć rykowisko?

Patrycjusz 

otop

Wysłany: 2013-09-17, 23:29   

Szoguniasty, pięknie się te Twoje jelenie komponują wśród balotów. :lol: kuba361, Rykowisko jest dość pospolitym zjawiskiem, tylko jego skala bywa zmienna. Szukać należy tam gdzie są duże koncentracje jeleni. Liściaste lasy z nieco podmokłymi fragmentami powinny być gwarantem tegoż pięknego misterium.

W okolicach Poznania i Śremu polecam Dolinę Mogilnicy pod Opalenicą (samemu radzę się jednak nie zapuszczać gdyż można się narazić myśliwym) dziś ryczało tam ok. 20 byków, okolice Kotusza pod Kościanem na terenie Wielkiego Łęgu Obrzańskiego oraz Torfiska w okolicach Gnina pod Grodziskiem Wielkopolskim.

Lagoon 

Wysłany: 2013-09-18, 18:40   

Rykowisko jest praktycznie w każdym większym lesie, bo tam są jelenie. Przy czym należy szukać właśnie w kompleksach podmokłych z bardzo prozaicznego powodu - z suchych lasów jelenie są przeganiane przez grzybiarzy i chronią się w lasach w których grzybów jest mało, czyli tych podmokłych. Pamiętam z młodości, że w tych okolicach ryczały kiedyś nad Wełną w okolicach Obornik, choć pewnie rykowisko można znaleźć i bliżej Poznania. Można poszperać na forach myśliwych, coś pewnie uda się znaleźć, albo jeszcze lepiej popytać wśród samych myśliwych. Jelenie ryczą zwłaszcza w wieczory i noce zimne, ale raczej bez deszczu i wiatru, czasem trzeba je sprowokować wabieniem.

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-09-19, 21:53   

14.09 - 6-8 byków odz. się po zach. Słońca, tylko 4 widziane :/
18.09 - 11 odz. się byków, jeszcze przed zach. :mrgreen: Dodatkowo 7 odz. się w leśnictwie Świerczyny (Alfredówka), słonecznie.

Dokumentacja:

http://www.youtube.com/watch?v=jouZirmkK-Q
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

kuba361 

Wysłany: 2013-09-21, 21:05   

dzięki bardzo koledzy :)

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-09-23, 23:23   

Podsumowanie miesięcznego wypatrywania i wysłuchiwania jednego z najpiękniejszych fenomenów polskiej przyrody.
Ogólnie "słabsze" niż rok temu.

http://www.youtube.com/watch?v=hfGbOrWYqX4
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

radko 

Wysłany: 2013-09-24, 08:48   

Witam,
w sobotę (21go) na połnoc od Starachowic. Pogodna noc. Przynajmniej w 2 miejscach. Po 3 byki. Łażę od 3 lat i w tym roku było najefektowniej. Przed północą trochę przycichły, a i ja trochę zmarzłem. Pozdrawiam

Oliwier 

ptop

Wysłany: 2013-09-29, 21:28   

Właśnie wróciłem przed chwilą z rykowiska z Puszczy Knyszyńskiej.Warunki prawie idealne,temp.w lesie ok.1st.C.Jeleni naprawdę wiele,co najmniej kilkanaście byków,jeszcze nigdy tylu nie słyszałem.Próbowałem trochę nagrać jednego odzywajacego się z bardzo bliska(efekt w załączniku-okolice 35 sekundy),ale tym marnym dyktafonem w aparacie nie mogłem wiele zdziałać..Zdecydowanie najlepsze rykowisko jakie w życiu słyszałem ;)
Ponadto m.in.spławiające się bobry,głosy migrujących gęsi.
Głos jelenia(ok.35s): https://ptaki.googlegroups.com/attach/839bf75ef687282c/DSCN0107.WAV?gda=A-QD3EYAAAADtX0p7nFNQyHYRx94BLl7Mh9K2DZDktUST6zD8JBPXbKe1UNBZZmlUGt44HIyWClx40jamwa1UURqDcgHarKEE-Ea7GxYMt0t6nY0uV5FIQ&view=1&part=4

smoku 

Wysłany: 2013-10-09, 18:07   

Witam,
Fotki z tegorocznego rykowiska, które toczyło się na zakrzaczonym bagnie i z tego powodu było trudne do fotografowania, mało ujęć ale za to dużo ryków koncert był udany!
Pierwszy raz na rykowisku nie spotkałem myśliwych :)

Pozdrawiam

piotr14 

Wysłany: 2013-10-09, 18:11   

smoku, fajne fotki :oki: .U mnie rykowisko było słabe :?

smoku napisał/a:
Pierwszy raz na rykowisku nie spotkałem myśliwych :)

Ja za każdym razem spotkałem myśliwych :)

Odpowiedz do tematu