FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2009-03-01, 22:48
Poroże jelenia
Autor Wiadomość
TatRa 

Wysłany: 2004-06-17, 13:14   Poroże jelenia

Kolega na polu przed domem znalazł poroże jelenia. Prosił mnie o pomoc w oprawieniu czy spreparowaniu tego cuda.

Jako że ja jestem kompletnie zielony w te klocki (mimo, że lubię chodzić po polach :wink: i podgl?dać rycz?ce jelenie) proszę was = znawców tematyki o pomoc.

Nie potrafię nawet sformułować tematu czy jeden "róg" to "poroże" a jeli tak to jak nazwaj? się dwa "rogi" i czy aby na pewno to s? "rogi" :? :/ W każdym razie znalazł on "jedno poroże"

Ale mniejsza o nazewnictwo, nie jestem lenikiem, kolega zreszt? też bardziej rolnik niz myliwy...

Chodzi mi (nam) o to, co i jak z tym zrobić, żeby nie popsuć przy robocie no i żeby się samo nie popsuło jak się nic z tym nie bedzie robić...

Pomóżcie....

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-06-17, 13:27   Re: poroże jelenia

TatRa napisał/a:
[...]co i jak z tym zrobić, żeby nie popsuć przy robocie no i żeby się samo nie popsuło jak się nic z tym nie bedzie robić[...]

słyszałem, że "takie rzeczy" trzeba wygotować ale niech może wypowiedz? sie bardziej obeznani w temacie 8)
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-06-17, 13:38   

Wygotowywać to chyba "wieże", tzn z pozyskanej zwierzyny... A może znalezione też? :shock:

Zajrzę do Łomnickiego, ale jutro wieczorem, po egzaminie. Do tego czasu może kto co napisze.

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

TatRa 

Wysłany: 2004-06-17, 13:47   

I jeszcze jedno, ale to z zupełnie czystej ciekawoci:

Od czego zalezy "wartoć" takiego poroża, jak to jest, że jedne s? dla znawców "pięknymi okazami", a na inne nawet nie spojrz? :?:

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-06-17, 14:20   

całe poroże czyli dwie sztuki nazywaj? sie w fachowej terminologii ''wieńcem''. A wartoć takiego wieńca zależy od wielu czynników, min od wielkoci, szerokoci, iloci odgałęzień, foremnoci budowy, od tego czy oba s? symetryczne.....

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-06-17, 14:43   

czasami wartosc podnosi tez nietypowosc...

a co z tym zrobic? Powiesic na scianie :D Tego sie nie preparuje bo nie ma takiej potrzeby. Akle generalnie szkoly sa dwie. Jedna to nic nie robic, jest to element naturalny i taki powinien pozostac. Ma na sobie trawki, troche zemi, kawalki mchu - tym lepiej, ladnie sie prezentuje, naturalnie. Nic sie z mnim nie bedzie dzialo, co najwyzej po latach, gdyby wisial na sloncu to bedzie blaknac. Mozna ewentualnie umuc w wodzie, wyplukac zanieczyszczenia, wyszorowac szczoteczka i sobie powiesic.
Druga szkola zaklada jak najlepsze odczyszczenie ze wszyskiego co co da sie odczyscic i polakierowanie, zeby pieknie sie blyszczal. BLEEE. ale o gustach sie nie dyskutuje

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-06-17, 19:59   

Cytat:
nazwaj? się dwa "rogi" i czy aby na pewno to s? "rogi"

na pewno to nie s? rogi bo rogi to ma krowa ;) i s? pochodzenia skórnego (tak jak włosy czy paznokcie) a poroże jest pochodzenia kostnego - ale to tak tylko gwoli cisłoci :D

jeli chodzi o jakie prace przy tym to całkowicie zgadzam się tutaj z emzarem - ja bym kompletnie nic nie robił bo to ma być naturalne a nie jakie takie podbajerzone :P :wink: :D

maciek 

Wysłany: 2004-06-17, 21:03   

No włanie to poroże to poroże a rogi to rogi.

Ale troche mnie dziwi, że ten kolega znalazł poroże w pobliżu domu, na polu, zazwyczaj jeleń gubi poroże w lesie, gdzie zahaczy nim o jak? gał?Ľ. Może to nie poroże jelenia, tylko powiedzmy sarenki? (pytanie retoryczne zdaje mi się)

Troche dziwna jest tez pora znalezienia. jeleń o tej porze to nasadza nowe a stare to gubi jesieni?.

Ale jeli jest to faktycznie fragment wieńca jelenia, to można z niego zrobić wiele rzeczy, jakie takie połówki po prostu wieszam sobie na cianie w różnych pozycjach :wink:

Można je jedynie trochę oczycic, bo od jesieni to pewnie troche sie przybrudziło... Nie trzeba go jako specjalnie zabezpieczać.

Dziwny ten jeleń...

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-06-17, 21:34   

jeli chodzi o ''zrzuty'' koziołka sarny to nazywaj? się chyba ''parostki'' mam taki jeden w domu , znaleziony tej zimy na nadbużańskiej ł?czce w okolicach Mierzwic.
Cytat:
a stare to gubi jesieni?.
. ale chyba raczej póĽn? , bo wczesn? musi pokazać swoim konkurentom ''gdzie raki zimuj?''
Maciek ?? chyba w listopadzie gubi?? tak??

maciek 

Wysłany: 2004-06-17, 22:04   

Sorry pomerdało mi się.

Oczywicie że poroże jesieni? to zrzuca ale sarna.

Jeleń robi to wiosn?. (Tak więc ten jeleń był w pełni normalny) - i nie wiem dlaczego ale zrzucanie poroża u jelenia zawsze kojarzyło mi się z jesienia (może dlatego, ze bez sensu wydawało się żeby dzwigał to ustrojstwo bezużyteczne cał? zimę)

:oops: ale myliwym też nie jestem i nie chcę być..
A poroże kozła to rzeczywicie parostki.

TatRa 

Wysłany: 2004-06-18, 15:16   

Poroże to na 100% jelenie jest:!:
Jeli jego wiek liczy się w ten sposób że zlicza się wszystkie, najmniejsze nawet, odgałęzienia wł?cznie z głównym (jeli takie można wyróżnić) to jest to poroże siedmiolatka. Długoć 85cm, szrokoci nie pamiętam.

A że znalezione "na polu" ? - cóż :wink: taki to już los rolinka :)

Dzięki wszystkim za pomoc.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-06-18, 20:48   

Iloć odnóg poroża wcale nie jest cech? diagnostyczn? TatRa. W zależnoci od tego, któr? tykę znalazłe, mógł to być jeleń od 6 do 10 roku życia. Tyle można powiedzieć z iloci odgałęzień ;) A i to przy założeniu, że wieniec rozwijał się prawidłowo a nie był to osobnik selekcyjny.

Natomiast kryteria wyceny poroża obejmuj?:
1 Pomiary - rednia długoć: tyk, oczniaków, opieraków, nadoczniaków; rednia obwodów róż, suma obwodów tyk w 2 różnych miejscach, szerokoć rozłogi w najszerszym miejscu, suma odnóg powyżej 2cm.
2 Masa wieńca
Dodatki:
3 Ubarwienie (od jasnego do ciemnego)
4 Uperlenie
5 Zakończenia odnóg
6 Korony (liczba i długoć odnóg, kształt korony)
To tak z grubsza, odnonie jelenia. Oczywicie poszczególne częci mnoży się przez odpowiednie współczynniki i potem wszystko się sumuje dla uzyskania ostatecznego wyniku.

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

kolekcjoner 

zamtop

Wysłany: 2009-03-01, 21:41   Poroże jelenia

Mam problem mam ciekawe poroże ale tyki są w nie najlepszym stanie są jakieś sposoby żeby to zmienić.Poroże ma ponad 150 lat.

Odpowiedz do tematu