PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
norka a bobry
Autor Wiadomość
posnanss 

Wysłany: 2004-01-09, 22:19   norka a bobry

Witam,
Czy znacie jakies sprawdzone i potwierdzone /ew. podanie Ľródła informacji/ przypadki gdzie norka wygoniła bobry z ich żeremi i się tam wprowadziła. Szczególnie interesuje mnie obszar stawów Milickich ale za kazda informacje będę wdzięczny :lol: .
pozdrawiam

Michał

Michał J. R. 

Wysłany: 2004-01-10, 14:02   

Norki i piżmaki korzystaja raczej z rozgałeżioej sieci nor kopanych przez bobry i pamiętam, że w czasie odławiania bobrów psy służ?ce do wypłaszania inaczej głosiły norke. Panowie z ekipy odławiaczy raczej stwierdzali koegzystencję tych gatunków niz wypieranie bobrów przez norke (gro ich obserwcji pochodzi z Podlasia i Suwalszczyzny, czyli okolic gdzie oba te stwory sa pospolite).

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-10, 14:25   

ja też bym się skłaniał raczej ku takiej hipotezie...

MoLoS.pl - ekspertyzy

posnanss 

Wysłany: 2004-01-10, 15:01   

To, że norka koegyztuje w wielu miejscach z bobrami to wiadomo. Natomiast slyszałem o przypadkach kiedy norka "przeganiała" bobry z żeremi i je zajmowała. Nie ma tego dużo, ale jest. Dlatego poszukuję sprawdzonych informacji. Dosc już wydano negatywnych opinii o norce na podstawie pojedyńczych obserwacji i braku kompleksowych badań - mówię tutaj o terenie Polski.
pozdrawiam

Michał

Michał J. R. 

Wysłany: 2004-01-10, 16:04   

No to szable w dloń.
I hajda na "dzikie pola" badań nad nork?

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-12, 11:15   

Jeżli kto szuka informacji o norce amareykańskiej to polecam kontakt z Marcinem Brzezińskim z Zakładu Ekologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio doktoryzował się na norkach Mikołaj Golachowski z tego samego zakładu.

P.S. Mam nadzieję, że się nie obraż? "za reklamę" :roll: :wink:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-12, 12:21   

Szybszy napisał/a:
Jeżli kto szuka informacji o norce amareykańskiej to polecam kontakt z Marcinem Brzezińskim z Zakładu Ekologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio doktoryzował się na norkach Mikołaj Golachowski z tego samego zakładu

fajnie by było żeby tu zagl?dali - sporo już było o norkach a przydałby się jakie info z pierwszej ręki...

MoLoS.pl - ekspertyzy

posnanss 

Wysłany: 2004-01-12, 13:27   

Marcin Brzeziński "pomaga" mi w pisaniu magisterki, a Mikołaj z tego co pamietam to wyjechal w "mroĽne" tereny tuż po obronie doktoratu i nie wiem czy już wrócił.

Michał

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-12, 15:57   

posnanss napisał/a:
Marcin Brzeziński "pomaga" mi w pisaniu magisterki, a Mikołaj z tego co pamietam to wyjechal w "mroĽne" tereny tuż po obronie doktoratu i nie wiem czy już wrócił.

O ile nie wyjechał ponownie to jest w kraju bo go niedawno widziałem.

KuBa 

Wysłany: 2004-01-18, 13:13   

Dzisiaj obserwowałem norke spaceruj?c? po żeremiu ,gdy mię zobaczył zniknęła w srodku,chyba symbioza nie ???

posnanss 

Wysłany: 2004-01-18, 21:32   

A gdzie kolega obserwowal to zjawisko ?

Michał

Kazik 

Wysłany: 2004-01-31, 22:46   

:D

Kazik 

Wysłany: 2004-01-31, 22:51   

poszlo cos nie tak, powtorze: bobry pojawiaja sie na Stawach Milickich raczej sporadycznie, widzialem zgryzione olchy na stawach Jamnik ( stare), i Sloneczny ( aktualne w 2002). Na Baryczy sa wysokie brzegi i zeremi nie widzialem. Przed jazem w Łˇkach bylo sporo sciętych i zgryzionych drzew, różnych gatunkow. Na jednym prywatnym stawie bylo ryzyko, ze bobr przekopie groble i woda wraz z karpiami splynie na ł?ke. Nie wiem, jak z tym poradzil sobie wlasciciel. Norke 2x spotykalem w XI 2002 na Stawie Mewim. Do galerii wrzuce pare fotek, ale wtedy padalo i foty sa jakie sa.. lepszych nie mam..

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-02-01, 11:28   

Cytat:
Do galerii wrzuce pare fotek, ale wtedy padalo i foty sa jakie sa

no koniecznie wszyscy musz? to zobaczyć!!! Dla mnie rewelacyjne jest zdjęcie norki z ryb? (karp? jaki taki smukły... może amur?)!!!

a najważniejsze dla mnie: W KOŃCU SSAKI!!! oby więcej ku mej uciesze :wink: :mrgreen:

wszystkich gor?co zachęcam do odwiedzenia galerii Kazika!

MoLoS.pl - ekspertyzy

KuBa 

Wysłany: 2004-02-01, 13:17   

posnanss było to na mazowszu w oklicach miasta Raci?ż

Odpowiedz do tematu