PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedźwiedź brunatny
Autor Wiadomość
Kamikazi 

Wysłany: 2004-07-26, 15:28   

A ja w zeszłe lato na szlaku obwodz?cym Morskie Oko natrafiałam na duże czarne odchody :] Czyżby to misie kupki?

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 16:23   

Jeszcze znalezione przeze mnie informacje o tegorocznych wybrykach niedĽwiedzi:
www.naukawpolsce.pap.pl
Niestety archiwum prasowe Trybuny ?l?skiej, która zajmowała się problemem nachodzenia beskidzkich gospodarzy przez tamtejsze niedĽwiedzie, jest płatne :?

Tutaj natomiast to czego właciwie od samego pocz?tku w tym temacie szukamy. Oprócz podstawowych informacji o niedĽwiedziu brunatnym, także informacje jak zachować się w razie spotkania:
Zielone Karpaty
No to jest zdecydowanie najlepiej opracowana informacja na temat tego jak unikn?ć spotkania z tym największym polskim drapieżnikiem, a także jak się zachować gdy jednak spotkania nie udało się unikn?ć.

Tutaj kolejne studium nad niedĽwiedziem w polskich Karpatach:
Dzikie życie
niestety dane o liczebnoci, których od pewniego czasu poszukuję spochodz? z końca lat 90-tych:
Cytat:
Liczebnoć ogóln? w ci?gu ostatnich dziesięciu lat (1990-1999) oceniono na 103 osobniki

[ Dodano: 2004-07-26, 17:20 ]
Znalezienie aktualnych danych, chociażby szacunkowych nie jest takie proste. :arrow: Szukam...

[ Dodano: 2004-07-26, 18:14 ]
Jeszcze trochę info o niedĽwiedziach w Beskidzie Żywieckim:

Rey 

Wysłany: 2004-08-21, 10:14   

Nowe informacje o niedĽwiedziach z Tatr.

Anem 

Wysłany: 2004-08-21, 10:42   

Kapitalny bardzo obszerny tekst o niedĽwiedziach w Tatrach, o pocz?tkach spotkań z człowiekiem, o synantropizacji, o projektach badawczych etc. znajduje się w najnowszym numerze wietnego kwartalnika Tatrzańskiego Parku Narodowego "Tatry" w numerze 3 (9).

Polecam rónież: www.tatry.tpn.pl Tam można na przykład sci?gn?ć w wersji pdf starszy numer.

O tej niedĽwiedzicy z trzema młodymi słychać już jaki czas.

Anem kilka postów wyżej napisał/a:
Wczoraj znowu słyszałem doniesienia o niedĽwiedzicy z trzema młodymi, która pojawia się w okolicach schroniska Murowaniec :arrow: to w Tatrach

To pewnie ta sama.

Także na licie dyskusyjnej Ptaki kto pisał, że widział niedĽwiedzicę z trójka młodych.

Namor 

Wysłany: 2004-09-23, 10:11   

http://www.lp.gov.pl/Memb...osci/niedzwiedz

Przemek 

Wysłany: 2004-09-23, 11:01   

Jeden raz mialem kontakt wzrokowy z niedzwiedziem ale tylko wzrokowy niemniej bylo troche groznie......w Bieszczdach, misio utrzymywal sie w zasiegu wzroku a raczej nie spuszczal mnie z oczu a ja bieeeglem w dol i bieglem po paru minutach zniknal mi z oczu ( okolice Rabiej skaly ) rok 1991 pozdrawiam troche mi sie nie chce wierzyc ze mogl zaatakowac bez powodu vczlowieka, chyba ze byl chory.....

Anem 

Wysłany: 2004-09-23, 11:46   

W linku który podał Namor napisał/a:
To duża nowoć w zachowaniu bieszczadzkich niedĽwiedzi ? do tej pory ataki na człowieka zdarzały się tylko wiosn? i nie miały takiego seryjnego charakteru. Poza tym zaatakowani w żadnym przypadku nie dali misiowi powodu do agresji.

Hmmm to jest zaiste dziwna sytuacja. Nie ma w całym tekscie informacji, czy ten niedĽwiedĽ to samiec czy samica i jeli samica, to czy nie widywano w pobliżu młodych. Zaskoczenie przez człowieka żeruj?cej z młodymi samicy to chyba główny powód agresywnych zachowań niedĽwiedzi.

Słyszałem kiedy, że misie s? w tym roku nieco "skołowane", bo pogoda całe niemal lato nie była letnia i niedĽwiedzie nie za bardzo wiedziały co maj? robić... Czy już robić zapasy na zimę.. czy jeszcze nie... St?d prawdopodobnie były dziwne zachowania niedĽwiedzi zarówno w Tatrach, Bieszczadach czy Beskidach.

Namor 

Wysłany: 2004-09-23, 11:55   

Cytat:
Poza tym zaatakowani w żadnym przypadku nie dali misiowi powodu do agresji.
Chyba polowanie na jelenie jest wystarczaj?cym powodem :wink:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-23, 12:06   

W tym roku bedac w Bieszczadach wynajmowalem mieskzanie u bylego łowczego z lenictwa Sianki. Opowiadal on o niedzwiedziach i miedzy innymi o ich atakach na ludzi. On zna 4 przypadki ze swojego lesnictwa, bylo to dawno, informacja nie dostala sie do mediow. W kazdym razie sprawa wygladala tak (skupil sie na jednej niedzwiedzicy) - jego znajomy mysliwy poszedl z psem na polowanie. Pies w pewnym momencie polecial gdzies w krzaki, gdzie podobno znalazl malego niedzwiadka i zaatakowal go. Po chwili znalazla sie niedzwiedzica, przerazony pies uciekl i schowal sie za pana.... :/ Skonczylo sie wprawdzie tylko odgryzieniem reki ale to i tak duzo. Potem w nastepnym roku niedzwiedziem tym zainteresowal sie jakis koles z Katowic. Bardzo chcial zobaczyc ta niedzwiedzice. I zobaczyl rowniez nie bylo to przyjemne spotkanie. :roll:
Niemniej jednak, niedziwedz mnie bardzo ciagnie i chcialbym go ujrzec, choc wiem ze mialbym wtedy pelne gacie! Tak jak wtedy jak w burzy uslyszalem wilki w Bieszczadach - przerazajace :roll:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-09-23, 12:10   

Cytat:
Chyba polowanie na jelenie jest wystarczaj?cym powodem

konkurencja pokarmowa :]

MoLoS.pl - ekspertyzy

Przemek 

Wysłany: 2004-09-23, 13:57   

Wiecie co.....ja bym opowiadan lesniczych i mysliwych calkiem serio nie bral.......zwlaszcza tego co opowiadaja przyjezdnym :) )) bardzo czesto bywalem w Bieszczadach ( nawet pare razy do roku) i przyznam sie ze nawet nie slyszalem takich legend ale jak znam zycie bardzo chetnie sa one opowiadane przyjezdnym :) ))))

Jurek7 

Wysłany: 2004-09-23, 15:37   

Cos mi sie zdaje, ze te odgryzione rece to bajka :)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-09-23, 15:42   

Cytat:
odgryzione rece to bajka

no już takie krwawe sensacje to na 200% trafiaj? do mediów i to na pierwsze strony/telewizory :P na to siły nie ma :]

poza tym nie wierzę żeby mi zakończył na wyrwaniu ręki - toż to nie rekin :D

no i bez ręki to raczej ciężko doczłapać się z lasu do szpitala :] chyba, że pies wylizał mu ranę :D

MoLoS.pl - ekspertyzy

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-09-23, 17:36   

Ja w bieszczadach widziałem wieże tropy niedĽwiedzia, mogły mieć maks 1 h.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-09-23, 17:38   

mam nadzieję, że nie leżała obok wieża, ludzka ręka :] :D

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu