PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
NiedĽwiedĽ brunatny
Autor Wiadomo¶ć
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Sk±d: Siedlce/W-wa
Wysłany: 2004-06-02, 12:59   

........strach i adrenalina potrafi? dodać skrzydeł, człowiek jest w stanie zrobić rzeczy pozornie niemożliwe....wtedy nie działa rozum, wtedy działa instynkt... :wink:

Hubert 

otop

Sk±d: Warszawa
Wysłany: 2004-06-02, 13:02   

Ja słyszałem od takim sposobie obrony przed niedĄwiedziem:
Należy mież przy sobie słoik miod, jak niedĄwiedĄ zacznie się zbliżać, wysmarować tym miodem osobę towarzysz?c?, zanim niedĄwiedĄ skończy jeć, ty zd?żysz już uciec.
Podobno sposób ten mojemu znajomemu powiedział stary góral w tatrach. :mrgreen:

krotom 
administrator
ludĽ od pr±du

Sk±d: Brodnica
Wysłany: 2004-06-02, 13:26   

Oto przepis na rozpoznanie niedĄwiedzia.
Podchodzisz do niedĄwiedzia, drażnisz go, gdy jest już rzeczywicie wkurzony zaczynasz uciekać. I wtedy:
1. Jeżeli biegniesz i biegniesz, i znajdujesz drzewo, wchodzisz, a niedĄwiedĄ za Tob? - to jest niedĄwiedĄ brunatny;
2. Jeżeli biegniesz i biegniesz i znajdujesz drzewo, wchodzisz, a niedĄwiedĄ strz?sa cię z drzewa - to jest niedĄwiedĄ grizzly;
3. Jeżeli biegniesz i biegniesz i nie możesz znaleĄć drzewa - to jest niedĄwiedĄ polarny
:wink: :mrgreen:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Sk±d: Siedlce/W-wa
Wysłany: 2004-06-02, 15:01   

Cytat:
(Corvus co się tak wpatrujesz, jeste krótkowidzem )

...wprost przeciwnie, mam doskonały wzrok.... :P :wink: :mrgreen:

Jurek7 

Wysłany: 2004-06-02, 16:03   

A to znacie? Dwoch mysliwych spotkalo niedzwiedzia. Wystrzelili, spudlowali. Niedzwiedz zaatakowal, oni mu uciekli. Po akcji jeden mowi:
- Jak to dobrze, ze tak szybko biegam!
Na co drugi odpowiada:
- I co z tego, niedzwiedz potrafi biegac szybciej niz kazdy czlowiek.
Na co ten pierwszy:
- Ale nie musialem biec szybciej od niedzwiedzia, wystarczy biec szybciej od ciebie! ;)

Batman 

Sk±d: Poznań
Wysłany: 2004-06-03, 21:22   

Cytat:
Warto mie przy sobie zmieta gazetę (tak? z kolorow? okładk?)

Cytat:
te z kolorow? okładk? raczej kiepsko się pal? :-D

No, zależy jeszcze jakie, ale głównie chodziło mi żeby nie palić typowych gazet, bo mozna sie poparzyć, a poza tym za szybko się pal?, a nie daja dymu, jak juz to mało. A taka ze sztywniejsz? (wiadomo, nie za sztywna)okładk? s? w sam raz: daja trochę ognia, nieco więcej dymu, i nie pal? sie za szybko.
P.S. Niezłe skecze - umiać się można :lol:

maciek 

Sk±d: z lasu i gór...
Wysłany: 2004-06-05, 23:04   

A ja dla odmiany spotkanie z loch?.

Zdawało mi się zawsze że locha w razie niebezpieczeństwa atakuje w obronie młodych. Moja widać trefna była, bo jak wydarła z pohukiwaniem z młodnika wierkowego, to warchlaki za ni? nie nad?żyły. A jeden to nawet został i bez obiekcji spacerował 3 metry ode mnie. Zacz?łem się rozgl?dać za drzewem ale lochy ani widu ni słychu. No to sobie poszedłem....

Monte Bianco 

Wysłany: 2004-06-11, 22:59   

Moje spotkanie z niedĄwiedziem odbyło się na szlaku turystycznym w Tatrach Słowackich. NiedĄwiedż zablokował Magistralę Turystyczn?, a ponieważ ruch turystyczny był doć duży to zrobił się korek. Zwierzak chodził od jednego turysty do drugiego i obw?chiwał plecaki. Ponieważ spieszyło się nam ominęlimy gocia i pobiegli dalej. Było to doć mieszne, zwłaszcza kiedy jeden z obw?chiwanych Niemców zacz?ł się od niedĄwiedzia opędzać i przypadkiem uderzył go dłoni? w pysk.

Alcedo 
Piotr Guzik

Sk±d: Krosno/Kraków
Wysłany: 2004-07-21, 20:01   

Wychuchol napisał/a:
Co do biegu w dół stoku, to faktycznie miki maj? krótsze przednie łapy i trudniej im biec w dół niż pod górę
...
a ja sie z tym niezgodze (lepiej póĄno niz wcale) ... bieganie w dół stoku moze jeszcze spowodowac gorsz? sytuacje niz mielismy ... znam gocia co po spotkaniu z niedzwiezdiem twarza w twarz... biegł w dół stoku a misiek był sprytniejszy :P połozył sie na brzuszku i zjechał szybciej niz facetowi sie wydawało ... chłop zbiegł na dół a misiek już na niego czekał ... i tu dostał chyba łap? po czym misiek dał sobie spokój i polazł w las :) ... więc odradzam bieganie w dół :)

Anem 

Sk±d: Sosnowiec
Wysłany: 2004-07-21, 20:15   

Mam pytanie. Słyszelicie może jekie nowe doniesienia o zwiększeniu się liczby niedĄwiedzi w Beskidach, zwłaszcza w Beskidzie Żywieckim? Ja czytałem jedn? informację w Trybunie ?l?skiej bodajrze i tam sytuacja przedstawiana była jako niezbyt ciekawa. Do tego stopnia, że przestrzegano turystów na beskidzkich szlakach. Do tej pory nic takiego się nie zdarzało podobno. W tym roku niedĄwiedzie podchodz? pod domy, zabijaj? owce, a mieszkańcy nie puszczaj? dzieci na dwór, a w ekstremalnych przypadkach wyworz? je w niższe partie do rodziny. :?

Rey 

Wysłany: 2004-07-21, 20:56   

Anem napisał/a:
Mam pytanie. Słyszelicie może jekie nowe doniesienia o zwiększeniu się liczby niedĄwiedzi w Beskidach, zwłaszcza w Beskidzie Żywieckim?

Z posiadanych przeze mnie danych areał stałego występowania niedĄwiedzi w zachodniej częci Karpat obejmuje Beskid Żywiecki - od pasma Wielkiej Raczy poprzez Pilsko po rejon Babiej Góry. Areał ten, do którego wł?czyć jeszcze należy kompleks lasów słowackich położony między masywem Babiej Góry a miejscowoci? Oravska Polhora i masywem Pilska, zasiedla lokalna populacja niedĄwiedzi.
A czy liczebnoć niedĄwiedzi się zwiększa ? Nie wydaje mi się aby liczebnoć niedĄwiedzi poważnie wzrosła. Wydaje mi się że ostatnio pojawiaj?ce się informacje w prasie o coraz częstszych spotkaniach ludzi z niedĄwiedziem jest wynikiem czego innego a mianowicie zajmowania przez ludzi miejsc coraz bliżej lub w obrębie ostoi tego gatunku. Najlepszy przykład mamy w Tatrach. Tam liczebnoć niedĄwiedzi jest cały czas stała a spotkania i incydenty zwi?zane z tym gatunkiem staj? się coraz częstsze. A wynikiem tego jest chyba stale rosn?ca iloć turystów na szlakach Tatrzańskiego PN :?

Anem 

Wysłany: 2004-07-22, 00:26   

Cytat:
A czy liczebnoć niedĄwiedzi się zwiększa ?

Tylko włanie z tego co pamiętam, to tam była włanie mowa o zwiększeniu się liczebnoci. Poszukam tej gazety to napiszę.

Rey 

Wysłany: 2004-07-22, 09:22   

Anem napisał/a:
Cytat:
A czy liczebnoć niedĄwiedzi się zwiększa ?

Tylko włanie z tego co pamiętam, to tam była włanie mowa o zwiększeniu się liczebnoci.

Faktem jest że do niedawna liczebnoć niedĄwiedzi troche u nas wzrosła, przy czym w Tatrach przez cały okres powojenny populacja tego gatunku wykazywała tylko niewielkie wachania, podczas gdy w Bieszczadach odnotowano w tym okresie pięciokrotny wzrost liczebnoci niedĄwiedzi. Można wyróżnić następuj?ce okresy:
1946-1960 -> okres bardzo niskiej liczebnoci niedĄwiedzi
1961-1985 -> powolny wzrost liczebnoci
1986-1998 -> stabilizacja liczebnoci na stałym poziomie
1999-2000 -> lekki wzrost liczebnoci

Nowszych danych nie posiadam :( Jednak gdyby nast?pił dalszy wzrost populacji chyba podawane by to było do wiadomoci.

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 15:15   

Wczoraj znowu słyszałem doniesienia o niedĄwiedzicy z trzema młodymi, która pojawia się w okolicach schroniska Murowaniec :arrow: to w Tatrach

a dzisiaj czytałem o niedĄwiedziu, który przychodzi do schroniska na Hali Krupowej :arrow: to w pasmie Babiej Góry

Można przeczytać o tym tutaj:

www.e-gory.pl

Rey 

Wysłany: 2004-07-26, 15:26   

Anem napisał/a:
Wczoraj znowu słyszałem doniesienia o niedĄwiedzicy z trzema młodymi, która pojawia się w okolicach schroniska Murowaniec :arrow: to w Tatrach

O ile mnie pamięć nie myli w naszych Tatrach maksymalnie można spotkać do 3 samic z młodymi( oczywicie nie jednorazowo każdego roku).

Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu