PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MYSZY
Autor Wiadomość
Batman 

Wysłany: 2004-03-31, 16:03   MYSZY

Mam zasadnicze pytanie:
W pewnym bunkrze, w stercie lici złapałem mysz. Po ogl?dnięciu zwróciłem jej wolnoć, a gdy wróciłem z terenu zajrzałem do ksi?żki i okazało się że była to albo mysz polna, albo mysz lena. Czy jest jaka cecha (lub cechy) pozwalaj?ca jednoznacznie okrelić jaki to gatunek?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-03-31, 18:21   

zasadnicza - polna ma pręgę a lena nie :P

lena jest podobna do zarolowej - to może o t? Ci chodziło... bo jeli tak to oba gatunki rozróżnić czasem jest diabelsko trudno. Problemu nie ma gdy mysz lena jest dorosła (jest zdecydowanie większa od zarolowej) i ma wyrażn? pomarańczow? plamę na podgardlu (często tworzy się nawet obroża). Można niestety pomylić mysz zarolow? z młod? len? i na odwrót... cech? diagnostyczn? jest liczba piercieni na ogonie jedna ma chyba do 180 a druga 200 (wybacz ale piszę z pamięci... trzeba by to dokładnie sprawdzić a nie mam klucza przy sobie). Z wiadomych względów nie jest to dobra metoda terenowa :/

MoLoS.pl - ekspertyzy

Batman 

Wysłany: 2004-03-31, 18:41   

Zarolowa odpada - jest mniejsza, ale spr. jeszcze t? pręgę

Dream 

Wysłany: 2004-04-01, 10:59   

z tego co pamiętam z oznaczania gryzoniów :wink: to lena ma duze uszy, dużo większe niz u innych myszy

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-01, 11:03   

:roll: hmm... raczej chyba oczy :shock: przez co nazywana jest wielkook? len?...

MoLoS.pl - ekspertyzy

Dream 

Wysłany: 2004-04-01, 14:49   

i jedno i drugie ma wielkie, ale uszy rzucaj? się przede wszystkim - ztego co pamiętam oczywicie :)

Apodemus flavicollis.jpg
http://republika.pl/cwikowscy/Scan912.html
Plik ściągnięto 4668 raz(y) 42,49 KB

Batman 

Wysłany: 2004-04-01, 15:00   

Cytat:
zasadnicza - polna ma pręgę a lena nie

Pregi brak -więc chyba lena

Cytat:
Problemu nie ma gdy mysz lena jest dorosła (jest zdecydowanie większa od zarolowej)

tego nie wiem - a po czym to można stwierdzić?

Cytat:
i ma wyrażn? pomarańczow? plamę na podgardlu (często tworzy się nawet obroża)

W kajecie mam informację: widoczna ciemnożółta obręcz na spodniej częci ciała nieco powyżej klatki piersiowej.
Cytat:
Można niestety pomylić mysz zarolow? z młod? len? i na odwrót... cech? diagnostyczn? jest liczba piercieni na ogonie jedna ma chyba do 180 a druga 200 (wybacz ale piszę z pamięci... trzeba by to dokładnie sprawdzić a nie mam klucza przy sobie).

Gratuluje pamięci :shock: :res:
Włanie spr. w kluczu : mysz lena ma dłuższy ogon niz u m. zarolowej i widać na nim od 170 do 240 piercieni, natomiast m. zarolowa od 120 do 190 pierscieni, więc sie pokrywaj?
Cytat:
Z wiadomych względów nie jest to dobra metoda terenowa

Wiadomo. Czy zatem można stwierdzić jaki konkretny gat. na podst. podanych przeze mnie cech?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-01, 19:12   

Cytat:
Wiadomo. Czy zatem można stwierdzić jaki konkretny gat. na podst. podanych przeze mnie cech?

oczywicie ponieważ zapisałe bardzo istotn? cechę:
Cytat:
widoczna ciemnożółta obręcz na spodniej częci ciała nieco powyżej klatki piersiowej.

i bezapelacyjnie można stwierdzić - mysz lena

Cytat:
Włanie spr. w kluczu : mysz lena ma dłuższy ogon niz u m. zarolowej i widać na nim od 170 do 240 piercieni, natomiast m. zarolowa od 120 do 190 pierscieni, więc sie pokrywaj?

hmm... a jaki to klucz? z tego co pamiętam (ale bez przesady z t? pamięci? ;-) ) to w Pucku się włanie nie pokrywały :roll:

Dream, jak bym miał zgadywać co to za gatunek na zał?czonym zdjęciu zdecydowanie stawiałbym na A. sylvaticus a nie flavicollis... :/

MoLoS.pl - ekspertyzy

Marfu 

Wysłany: 2004-04-02, 09:50   

Co do zdjecia - ciemna, nie Mopek?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-02, 13:06   

ciemna i mała :/ chyba, że to z tyłu to jabłka :wink: :D

MoLoS.pl - ekspertyzy

Marfu 

Wysłany: 2004-04-02, 13:10   

Albo arbuzy...

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-04-03, 23:05   

Rany jak Wy o tych wstrętnych stworzeniach tak możecie, przecież to choroby roznosi. Jak się takie cu w gołębniku pojawi to salmonelloza gwarantowana - jestem za zwiększeniem populacji płomykówki, pustułek i innych kotów co się "tym" żywi? - i tu wymienionym SMACZNEGO :D

Dream 

Wysłany: 2004-04-05, 10:44   

Cytat:
Dream, jak bym miał zgadywać co to za gatunek na zał?czonym zdjęciu zdecydowanie stawiałbym na A. sylvaticus a nie flavicollis...

Próbowałem jedynie pokazać uszy, przy których obstaję jeżli chodzi o porównanie do polnej. Ale jeżeli twierdzisz że to zarolowa to nie pozostaje mi nic innego jak ust?pić :|

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-05, 16:57   

znaczy ja głowy nie dam... równie dobrze może być to młoda lena... chodzi tylko o to, że ta na zdjęciu nie jest najlepszym przykładem jako przedstawiciel gatunku A. flavicollis :/

MoLoS.pl - ekspertyzy

Batman 

Wysłany: 2004-04-05, 17:33   

Cytat:
hmm... a jaki to klucz? z tego co pamiętam (ale bez przesady z t? pamięci? ;-) ) to w Pucku się włanie nie pokrywały :roll:

Własciwie sci?gn?łem to z ksi?żki Leksykon Przyrodniczy - Ssaki aut. J.Reichholf, wyd. ?wiat ksi?żki 1996

Odpowiedz do tematu