PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lisy zmieniają dietę i zęby
Autor Wiadomość
Rey 

Wysłany: 2003-12-17, 21:55   Lisy zmieniają dietę i zęby

Na stronie Gazety Wyborczej ukazał się bardzo ciekawy artykuł dotycz?cy lisów: http://www1.gazeta.pl/nauka/1,34148,1828013.html
Można w nim przeczytać m.in. to że lisy coraz częciej zaczynaj? bytować na przedmieciach naszych miast żywi?c się odpadkami, które zdobywaj? buszuj?c m.in. na miejskich wysipiskach mieci. Artykuł potwierdza także zjawisko bardzo szybkiego wzrostu liczebnoci u nas tych drapieżników: " Kilkanacie lat temu w Polsce było ok. 60 tys. lisów, dzi jest ich - jak się szacuje - co najmniej trzy razy tyle. Co się przyczyniło do ich ekspansji? Powodów jest kilka, ale głównym "winowajc?" okazało się... znaczne ograniczenie zachorowań na wciekliznę. - Ta choroba była podstawowym czynnikiem trzymaj?cym w ryzach liczebnoć lisów. Potrafiła wytrzebić nawet 70 proc. "
W zwi?zku z przystosowaniem się lisów do życia blisko człowieka zmieniła się też bardzo znacznie jego dieta: " Według naszych obserwacji odpadki czy padlina zwierz?t hodowlanych stanowiły kiedy kilka, kilkanacie procent pożywienia lisów. A dzi? Szacujemy, że może to być nawet 80 proc. diety tych zwierz?t - mówi dr Panek. "
A wraz ze zmian? pożywienia przyszły zmiany w uzębieniu lisów: " W lisich zębach widać subtelne, lecz wyraĽne zmiany. Ich kształt staje się coraz bardziej skomplikowany, co prawdopodobnie jest wynikiem zmiany diety z mięsnej na mieciowo-padlinow? ".

Może warto by zacz?ć myleć o ograniczeniu szczepień dla lisów, albo zwiększyć ich odstrzał, bo faktycznie ich liczba ostatnio wprost lawinowo ronie ?

orconectes 

Wysłany: 2003-12-18, 00:54   Re: Lisy zmieniaj? dietę i zęby

"lisy coraz częciej zaczynaj? bytować na przedmieciach naszych miast " - od 3-lat obserwuję lisy 2,5 km od Palacu Kultury w Warszawie!!!. W tym roku powily a raczej wyprowadzily 4-szczeniaki. Faktycznie zachowuja sie jak kloszardzi - namietnie nurkuja w ulicznych kublach na smieci. Absolutna zgoda - "głównym "winowajc?" okazało się... znaczne ograniczenie zachorowań na wciekliznę. Dr Panek mówi -
A wraz ze zmian? pożywienia przyszły zmiany w uzębieniu lisów: " W lisich zębach widać subtelne, lecz wyraĽne zmiany. Ich kształt staje się coraz bardziej skomplikowany, co prawdopodobnie jest wynikiem zmiany diety z mięsnej na mieciowo-padlinow? ".
Chyba Pan dr troche sie zagalopował i zbyt szybko pragnie podkręcić tempo ewolucji. Chyba, ze przeanalizowal ladnych pare setek żuchw i szczęk i to z różnych rejonów naszego bajkowego kraju - TERIOLOGOWI STOMATOLODZY łˇCZCIE SIĘ).
Może warto by zacz?ć myleć o ograniczeniu szczepień dla lisów :cry: (chyba nie tędy droga), albo zwiększyć ich odstrzał, bo faktycznie ich liczba ostatnio wprost lawinowo ronie ? Szerokiej drogi w koncu dr Panek może mieć doradczy wpływ na grono spod znaku PZŁ. 8)

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-02-08, 22:47   Re: Lisy zmieniaj? dietę i zęby

Rey napisał/a:

Można w nim przeczytać m.in. to że lisy coraz częciej zaczynaj? bytować na przedmieciach naszych miast
- to fakt. W ubiegłym roku też widziałem lisa w Lublinie, doszedł do pierwszego skrzyżowania z sygnalizacj? wietln?. Ja przejeżdżałem obok motorem to nawet nie drgnał na moj widok. Zdumiony zawrociłem i podjechałem na odległoć kilku metrów. Zatrzymałem się przed nim, powieciłem reflektorem po oczach - wtedy dopiero zwiał.
Rzeczywicie trzeba by jako przytępić lisi? populację, ale zgadzam się z przedmówc?, że nie szczepienie to zły pomysł. Z wcieklizn? walczyć należy bezwzględnie.

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-09, 11:16   

Ja podpuciłem chrzestnego-myliwego żeby nastrzelał lisów na futro dla żony, powiedziałem mu że ze 20 wystarczy. Nie wiem czy futro będzie, w każdym b?dĽ razie ma już 17 na koncie od zeszłego roku 8) Ale tropów lisich w okolicy i tak pełno :? w przeciwieństwie do kuropatw i zajęcy :cry:

Byłem na Sylwestra na polowaniu na jelenie ze znajomym brata na Spiszu koło Bukowiny Tatrzańskiej, niedaleko granicy słowackiej. Na szczęcie jeleni nie było, więc zaliczylimy tylko fany spacer tak jak sobie zaplanowałem. Jedziemy wzdłuż drogi, a jakie 400-500 metrów od drogi buszuje wielkie lisisko. Myliwy wysiadł powolutku.... a ten od razu w nogi, nawet na metr bliżej się podejć nie dał - taki to ma nawet szanse umrzeć mierci? naturaln?. W przeciwieństwie do kolenego lisa, który hasał mniej niż 100 metrów od drogi i po pierwszym niecelnym strzale przebiegł parę kroków i się zatrzymał. Dzięki tej pomyłce skończył u mnie w bagażniku, a jego futerko będzie cieszyło oczy i dłonie studentów UW. :twisted:

marek 

Wysłany: 2004-02-13, 16:59   

Cytat:
Może warto by zacz?ć myleć o ograniczeniu szczepień dla lisów, albo zwiększyć ich odstrzał, bo faktycznie ich liczba ostatnio wprost lawinowo ronie ?

sprawa nie jest taka prosta.pewne osoby i srodowiska postulowaly o zaniechanie szczepien ale jak na razie nieefektywnie.
zwiekszyc odstrzal tez latwo nie jest bo mysliwi nie sa zainteresowani pozyskaniem lisa.jest co prawda w zwiazku lowieckim nieliczna grupa osob ktora rozumie zaleznosc miedzy wielkoscia populacji lisa a populacja drobnej zwierzyny,ale to za malo,poza tym moda na futra minela,naboje drogie,a i pozytek z lisa mizerny
warto tez chyba dodac ze lis to bardzo plastyczny gatunek i niezwylke szybko dostosowuje sie do nowych warunkow co poteguje trudnosci przy jego tepieniu.
chyba nic optymistycznego nie powiedzialem,ale wiele wskazuje na to ze z widokiem lisa w miescie i nie tylko bedziemy sie musieli oswoic
a co do zmian w uzebieniu to z tego co mi wiadomo to takie zmiany ewolucyjne zachodza przez setki czy tysiace lat a nie po paru latach zerowania na smieciach.ale doktorem nie jestem na zebach sie nie znam wiec ne bede rozwijal tematu

Odpowiedz do tematu