PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lista Ssaków Polski
Autor Wiadomość
Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-09-14, 14:03   Lista Ssaków Polski

W związku z faktem, iż w Klubie 50 pojawiły sie problemy co do zakwalifikowania niektórych gatunków na powyższą listę, przedstawiam listę gatunków występujących w naszym kraju. Proponuję poddać ją dyskusji i zadecydować czy gatunki oznaczone gwiazdką powinny się znaleźć na liście Klubu 50.

1. Jeż wschodni
2. Jeż zachodni
3. Kret
4. Ryjówka aksamitna
5. Ryjówka średnia (białowieska)
6. Ryjówka malutka
7. Ryjówka górska
9. Rzęsorek rzeczek
10. Rzęsorek mniejszy
11. Zębiełek białawy
12. Zębiełek karliczek
13. Podkowiec mały
14. Podkowiec duży
15. Nocek duży
16. Nocek ostrouszny (**)
17. Nocek Bechsteina
18. Nocek Natterera
19. Nocek orzęsiony
20. Nocek wąsatek
21. Nocek Brandta
22. Nocek łydkowłosy
23. Nocek rudy
24. Mroczek posrebrzany
25. Mroczek pozłocisty
26. Mroczek późny
27. Karlik Saviego (**)
28. Karlik malutki
29. Karlik większy
30. Borowiec olbrzymi (*)
31. Borowiec wielki
32. Borowiaczek (borowiec Leislera)
33. Gacek brunatny
34. Gacek szary
35. Mopek
36. Podkasaniec (**)
37. Królik
38. Zając szrak
39. Zając bielak
40. Wiewiórka
41. Suseł moręgowany
42. Suseł perełkowany
43. Świstak
44. Bóbr europejski
45. Bóbr kanadyjski (**)
46. Chomik europejski
47. Piżmak
48. Nornica ruda
49. Karczownik
50. Darniówka tatrzańska
51. Darniówka zwyczajna
52. Nornik śnieżny
53. Nornik północny
54. Nornik bury
55. Polnik
56. Mysz domowa
57. Szczur wędrowny
58. Szczur śniady
59. Badylarka
60. Mysz polna
61. Mysz leśna
62. Mysz zaroślowa
63. Mysz zielna
64. Smużka
65. Żołędnica
66. Koszatka
67. Popielica
68. Orzesznica
69. Ślepiec (**)
70. Nutria (*)
71. Wal biskajski (*)
72. Finwal (*)
73. Sejwal (*)
74. Humbak (*)
75. Wal dwuzębny (*)
76. Wal butelkonosy (dogling) (*)
77. Białucha (*)
78. Delfin pospolity (*)
79. Butlonos (*)
80. Delfin białonosy (*)
81. Orka (**)
82. Orka karłowata (**)
83. Morświn
84. Niedźwiedź brunatny
85. Wilk
86. Lis
87. Jenot
88. Borsuk
89. Wydra
90. Kuna leśna
91. Kuna domowa
92. Tchórz zwyczajny
93. Tchórz stepowy
94. Gronostaj
95. Łasica
96. Norka europejska (**)
97. Norka amerykańska
98. Ryś
99. Żbik
100. Foka szara
101. Foka pospolita
102. Nerpa (foka obrączkowana)
103. Tarpan (+)
104. Dzik
105. Łoś
106. Sarna
107. Jeleń szlachetny
108. Jeleń wschodni (sika)
109. Daniel
110. Żubr
111. Tur (+)
112. Kozica
113. Muflon

(*) - gatunki pojawiające sie sporadycznie
(**) - nie występujące u nas w stanie dzikim, lecz których znalezienie wydaje się możliwe
(+) - wymarłe
Klasyfikacja wg. Zdzisława Pucka z książki "Klucz do oznaczania ssaków Polski", PWN, Warszawa 1984r.

Lista jest długa więc mogło się wkraść kilka moich błędów. Przepraszam za brak łaciny ale trwałoby to zbyt długo. Część nazw zastosowana tutaj mogła już ulec zmianom. Te, które kojarzyłem zmieniłem sam.

Patrząc na listę z automatu wylatuje Tur i Tarpan. Resztę poddaję dyskusji.

Nyctereutes 

Wysłany: 2008-09-14, 16:05   

zdaje się, że brakuje karlika Kuhla.

Nie wiem czy nie lepiej wstawić tego tematu do Klubu 50?

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-09-14, 16:34   

Wołałem nie wrzucać tego do Klubu 50 zostawiając w nim miejsce na podawanie samych obserwacji. Jeśli moderatorzy stwierdzą inaczej to proszę o przerzucenie tego.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-09-14, 18:33   Re: Lista Ssaków Polski

Nyctereutes napisał/a:
zdaje się, że brakuje karlika Kuhla.[...]
po polsku "karlik średni"

arkadio.k napisał/a:
[...]103. Tarpan (+)[...]111. Tur (+)[...]
(+) - wymarłe[...]
to ja bym dopisał jeszcze mamuta... w końcu też kiedyś po naszych ziemiach chadzał i ma status wymarłego :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Maruś 

Wysłany: 2008-09-14, 19:01   

A rosomaki? Podobno kiedyś w Polsce występowaly...

claviceps 

Wysłany: 2008-09-14, 19:16   

arkadio.k napisał/a:
16. Nocek ostrouszny (**)

Krot, jesteś na bieżąco z publikacjami - jest już potwierdzenie występowania M. blythii :?: Bo jeśli tak, to z czystym sumieniem można mu przynajmniej 1 gwiazdkę zdjąć ;)
No i co z nockiem Alkatoe :?: też już chyba jest jakaś oficjalna informacja :?:
krotom napisał/a:
to ja bym dopisał jeszcze mamuta... w końcu też kiedyś po naszych ziemiach chadzał i ma status wymarłego

Ale nie w czasach historycznych :P

Powinna jeszcze dojść smużka stepowa, znaleziona w Polsce w 1994 roku, no i szop pracz - zdaje się są już jakieś publikowane dane o jego wystepowaniu w stanie dzikim.

Co do pozostałych gatunków "z dwoma gwiazdkami" - moim zdaniem można je spokojnie skreślić z listy - niektóre gatunki nigdy nie były u nas stwierdzone (ale trzebaby sprawdzić orkę karłowatą, bo jak już pisałem cos mi świta, że było stadko na naszych wodach terytorialnych - wtedy miałaby ten sam status co np. humbak czy borowiec olbrzymi), a te, które były, lecz wyginęły, mają marne szanse na ponowny pojaw. Przecież jeśli ktoś by dajmy na to zaobserwował norkę europejską albo ślepca, to i tak bez poważnych dowodów się nie obędzie - i wtedy te gatunki "wróciłyby" na listę. Teraz robią tylko niepotrzebna zamieszanie i rodzą pytania jak np. to:
Maruś napisał/a:
A rosomaki? Podobno kiedyś w Polsce występowaly...

odp: z tego co wiem to wycofały się na północ Europy około XVI wieku (podobnie jak soból).

lagopus 

Wysłany: 2008-09-14, 20:04   

claviceps napisał/a:
no i szop pracz - zdaje się są już jakieś publikowane dane o jego wystepowaniu w stanie dzikim.

pewnie, że występują, PN Ujście Warty ma już z nimi problemy, sam jednego widziałem na dziko :twisted:

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-09-15, 08:11   

claviceps napisał/a:
Powinna jeszcze dojść smużka stepowa, znaleziona w Polsce w 1994 roku, no i szop pracz - zdaje się są już jakieś publikowane dane o jego wystepowaniu w stanie dzikim.

Zapomniałem zupełnie o tych dwóch gatunkach :oops: , a przecież jeszcze niedawno w siedzibie PN UW robiłem fotki wypchanym szopom potrąconym na drodze.

Czyli z tego co widzę odrzucamy stanowczo gatunki z dwoma gwiazdkami a zostawiamy to, które były sporadycznie w Polsce obserwowane.
Moja prośba do chiropterologów o uzgodnienie obserwacji nietoperzy bo ja miałem z nietoperzami niewiele do czynienia i nie za bardzo orientuję się jakie gatunki były ostatnio u nas stwierdzane.
Podsumowując... Przyjmujemy, że na listę trafia gatunek, który choć raz był obserwowany w Polsce?

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-09-15, 08:52   

arkadio.k napisał/a:
[...]Czyli z tego co widzę odrzucamy stanowczo gatunki z dwoma gwiazdkami a zostawiamy to, które były sporadycznie w Polsce obserwowane. [...]

ja bym bardziej wywalił te z "+" czyli "wymarłe" :roll:

arkadio.k napisał/a:
[...]Moja prośba do chiropterologów o uzgodnienie obserwacji nietoperzy bo ja miałem z nietoperzami niewiele do czynienia i nie za bardzo orientuję się jakie gatunki były ostatnio u nas stwierdzane.[...]

pozwolę sobie napisać w ichże imieniu. Poniżej oficjalna lista stwierdzonych na terenie naszego kraju gatunków nietoperzy:
Cytat:
Rodzina podkowcowate Rhinolophidae

1. Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800)
2. Podkowiec duży Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)

Rodzina mroczkowate Vespertilionidae

1. Nocek Alkatoe Myotis alcathoe (von Helversen & Heller, 2001)
2. Nocek duży Myotis myotis (Borkhausen, 1797)
3. Nocek Bechsteina Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817)
4. Nocek Natterera Myotis nattereri (Kuhl, 1817)
5. Nocek ostrouszny Myotis blythii (Tomes, 1857)
6. Nocek orzęsiony Myotis emarginatus (Geoffroy, 1806)
7. Nocek wąsatek Myotis mystacinus (Kuhl, 1817)
8. Nocek Brandta Myotis brandtii (Eversmann, 1845)
9. Nocek łydkowłosy Myotis dasycneme (Boie, 1825)
10. Nocek rudy Myotis daubentonii (Kuhl, 1817)
11. Mroczek posrebrzany Vespertilio murinus (Linnaeus, 1758)
12. Mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii (Keyserling & Blasius, 1839)
13. Mroczek późny Eptesicus serotinus (Schreber, 1774)
14. Karlik malutki Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774)
15. Karlik drobny Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825)
16. Karlik większy Pipistrellus nathusii (Keyserling & Blasius, 1839)
17. Karlik Kuhla Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817)
18. Borowiec olbrzymi Nyctalus lasiopterus (Schreber, 1780)
19. Borowiec wielki Nyctalus noctula (Schreber, 1774)
20. Borowiaczek Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)
21. Gacek brunatny Plecotus auritus (Linnaeus, 1758)
22. Gacek szary Plecotus austriacus (Fischer, 1829)
23. Mopek Barbastella barbastellus (Schreber, 1774)

źródło

P.S. Zaiste, oficjalnie mamy karlika Kuhla (choć pierwotnie miał się on "średnim" nazywać :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

claviceps 

Wysłany: 2008-09-15, 09:19   

krotom napisał/a:
arkadio.k napisał/a:
Cytat:
[...]Czyli z tego co widzę odrzucamy stanowczo gatunki z dwoma gwiazdkami a zostawiamy to, które były sporadycznie w Polsce obserwowane. [...]

ja bym bardziej wywalił te z "+" czyli "wymarłe"

Krot, wszak to było powiedziane od początku:
arkadio.k w pierwszym poście tematu napisał/a:
Patrząc na listę z automatu wylatuje Tur i Tarpan.

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2008-09-15, 09:30 ]
miałem już CI coś napisać... ale zapomniałem :P

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-09-15, 10:11   

Jeśli na listę wciągamy gatunki stwierdzone tylko raz to smużkę stepową faktycznie trzeba na nią wrzucić:
Cytat z poradnika Natura 2000:
W Polsce znana tylko z jednego stanowiska między miejscowościami
Korynie i Machnów, gdzie złowiono jeden
okaz i znaleziono kilka innych w wypluwkach ptaków.

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2008-09-19, 19:24   

AKtualna lista wszystkich gatunków ssaków stwierdzonych choć raz "na dziko" w CZASACH HISTORYCZNYCH (po 1500 roku) w OBECNYCH granicach Polski i jej wodach terytorialnych znajduje się na Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ssaki_Polski

jest to najbardziej kompletna z możliwych lista i poza tym, że oparta jest o tradycyjną (czytaj: przestarzałą) systematykę (z grubsza taką jak w Pucku), to jest ogólnie O.K., nazwy łacińskie są aktualne (a jak może zauważyliście - część gatunków zmieniła nazwy od 1984), zawierająca również gatunki, które próbowano w Polsce introdukować i jakiś czas żyły i rozmnażały się w stanie dzikim, ale (na szczęście!) wymarły - bóbr kanadyjski, wapiti, sarna syberyjska. Generalnie można polecić, jest całkiem rzetelnym - jak rzadko w przypadku polskiej Wikipedii - źródłem wiedzy, niestety w przypadku wielu innych artykułów jest to często śmietnik

Jest jednak jedno małe "ale". Na Wikipedii tam wymieniony soból, a to z tej przyczyny, że IUCN podaje na swojej czerwonej liście, że występował "formerly in Poland", ale to totalna bzdura i samopowielający się błąd w internecie (później to pojawia się i na Interii i w PWN i na Wiki). Potem wszyscy to cytują, tymczasem nie ma ani jednego stwierdzenia tego gatunku w czasach historycznych z obecnych granic Polski. Żadnego! Ani okazu wypchanego, ani szczątków kostnych datowanych na okres po 1500, ani opisu w żadnej dawnej kronice z datą i miejscem, ani nic. Czyli nie można twierdzić, że gatunek występował kiedykolwiek w obecnych granicach Polski.

a co do rosomaka w Polsce to ostatecznie rozprawili się z owym mitem ci państwo:

Daszkiewicz P., Jędrzejewska B., Samojlik T. 2005. Rosomak w Rzeczypospolitej w dawnych źródłach. Przegląd Zoologiczny XLIX (3-4): 167-172

badania paleontologiczne i archeozoologiczne wykazały, że ostatni raz rosomaki żyły na terenach Polski w okresie ostatniego zlodowacenia. W średniowieczu gatunek sięgał na południe już tylko do Szwecji i Łotwy. Również pouczająca dyskusja (z cytatami) znajduje się w dyskusji do artykułu Wikipedii "Ssaki Polski"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Ssaki_Polski

generalnie, do klubu 50, nie jest potrzebna lista gatunków które "uznajemy", bo nawet jeśli gatunek był stwierdzony tylko raz, a ktoś stwierdzi go drugi raz, to co, nie liczy się? Nie widział go delikwent w Polsce? A jak nawet gatunek nie był stwierdzony nigdy i na naszej liście nie figuruje, to zawsze ktoś może go stwierdzić ten pierwszy raz. Oczywiście opublikuje wtedy na ten temat artykuł czy notatkę w jakimś naukowym czasopiśmie, ale też - jeśli się w to bawi - dostanie do rankingu kolejny gatunek w klubie 50.

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2010-09-15, 18:44   

Jak co niektórzy zauwazyli (lub jeszcze nie ;) ) w tematach przyklejonych pojawiła się ssacza lista gatunkowa. Jej wygląd (a w zasadzie sklad) został wstepnie przedyskutowany pomiędzy modami i w takiej oto postaci trafia do ogólnego wglądu.
Naturalnie jeśli macie jakieś uwagi lub pytania to zawsze mozna w tym temacie podyskutować nad zasadnością umieszczenia takiego czy innego gatunku.
Pozostawiłem na niej ssaki uznane za wymarłe w naszym kraju bo nie chciałem wprowdzac rewolucyjnych zmian, choć wg mnie jest to troszkę bez sensu.

Emalia 

salamandra

Wysłany: 2019-01-05, 20:24   

SZACUNEK że chciało ci się szukac xd
Mi pomogło w konkursie :D

Odpowiedz do tematu