FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślady ssaków
Autor Wiadomość
Over 

Wysłany: 2009-02-12, 16:47   

Też obstawiałem lisa, choć ostatniego w mojej okolicy widziałem ze trzy lata temu :/ Ten lasek cały jest w norach podobnych do tej, przy kilku znalazłem parę kostek. Borsuka w tej okolicy nigdy jeszcze nie widziałem, choć jak teraz o tym myślę, niejednokrotnie widywałem tchórze.

W każdym razie, dzięki za pomoc :)

krzysztof1 

Wysłany: 2009-02-15, 19:09   

A te małe ślady koło borsuka tropów? :)

P1330653.JPG
Plik ściągnięto 50 raz(y) 85,54 KB

P1330651.JPG
Plik ściągnięto 99 raz(y) 82,89 KB

P1330648.JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 87,88 KB

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2009-02-16, 08:20   

Cytat:
A te małe ślady koło borsuka tropów? :)

Karczownik lub szczur, ale odcisk w lewym dolnym rogu ma 1 i 4 palec ułożone w jednej linii więc wskazywałoby to na karczownika...

krzysztof1 

Wysłany: 2009-02-16, 10:36   

Przedwczoraj wieczorem popadał śnieg a zdjęcia robiłem wczoraj przed godz. 10:00,świeże ślady :)

Ari 

Wysłany: 2009-02-19, 18:47   Re: YETI

jarek mak napisał/a:
Może ktoś wie:)
http://forum.przyroda.org/download.htm?id=36996

arkadio.k napisał/a:
A mógłbyś napisać w przybliżeniu jakiej wielkości jest pojedynczy trop lub wrzucić zdjęcie takowego z bliska??? Bo z tej odległości wygląda mi to jedynie na nornika lub mysz (o ile w ogóle to jakiś ssak).

Coś mi się zdaje, że ja to samo spotkałam...
Ślady są bardzo malutkie, gdzieś ok. 2 cm.

Nie wiem czy te ślady z prawej należą do tego osobnika co ślady z lewej. Są większe odstępy, ale może to coś po prostu tu biegło...

A tu sobie zrobiło tunel w śniegu :)

I z bliska...

Zdjęcia zrobione w miejskim parku...

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2009-02-19, 20:36   

Ari, to ślady jakiejś myszy lub nornika. Różnice w odstępach są faktycznie spowodowane większymi skokami. I nie wszystkie należą do tego samego osobnika. Gdyby rozdzielczość była trochę lepsza to mógłbym sie postarać oznaczyć czy należą do myszowatych czy do nornikowatych.

@g@ 

Wysłany: 2009-02-21, 16:19   

Dałoby się zidentyfikować te tropy? Z góry dziękuję za pomoc :grin:
http://picasaweb.google.p...268106821974146

Dł. długopisu 17cm.

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2009-02-21, 21:26   

@g@, nie masz może fotki pojedynczego odcisku łapy? Przy zdjęciu z tej odległości nie da się za dużo powiedzieć.

@g@ 

Wysłany: 2009-02-22, 14:49   

arkadio.k napisał/a:
@g@, nie masz może fotki pojedynczego odcisku łapy?

Mam odciski łap, które były odciśnięte w pobliżu ale nie jestem pewna czy one należą do tego samego zwierzęcia (raczej tak). Tylko tu ślady były wyraźne - w innych miejscach nie.
http://picasaweb.google.p...543020782782786
http://picasaweb.google.p...543136329296434
Czy na tym zdjęciu jest pozostawiony ślad po ogonie?
http://picasaweb.google.p...268106821974146
Skokami poruszają się z tego co wiem łasicowate, lecz czy one mogą zostawiać ślad ogona na śniegu?

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2009-02-23, 08:53   

@g@ napisał/a:
Skokami poruszają się z tego co wiem łasicowate, lecz czy one mogą zostawiać ślad ogona na śniegu?

Wśród łasicowatych ślady po ogonie zostawia wydra, jednak to nie są jej tropy. Faktycznie wyglądają one jak tropy łasicowatych w skokach ale niestety są zbyt niewyraźne żeby mieć pewność. Wielkościowo pasuje tu kuna, tchórz a nawet norka. Szczerze mówiąc zastrzeliłaś mnie trochę tymi zdjęciami. Śnieg jest w miarę głęboki i podczas skoków istnieje możliwość, że kuna czy tchórz również zostawiły by ślad po ogonie, jednak nie miałby on postaci takiej ciągłej linii, tylko byłby raczej przerywany i bardziej rozmazany. Nie wykluczam, że jest to ślad ofiary trzymanej w zębach chociaż ta z kolei nie powinna tak bardzo "bujać się" na boki zostawiając aż tak mocnego zygzaka. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek zdjęcia to wrzuć je, bo czasem nawet na mało wyraźnym śladzie można odnaleźć jakąś wskazówkę.

Paul 

Wysłany: 2009-02-23, 13:16   

Zdaje się, że te legowisko i te wymioty( co to właściwie jest?) należą do sarny?

P1010323.JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 53,03 KB

@g@ 

Wysłany: 2009-02-23, 16:03   

arkadio.k napisał/a:
Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek zdjęcia to wrzuć je

Mam jeszcze takie zdjęcia (to juz ostatnie ;) ). Wszystkie były robione w tym miejscu.
http://picasaweb.google.p...25/NowyFolder2#

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2009-02-24, 08:09   

@g@, ciężka sprawa. Najbardziej prawdopodobne są średnie łasicowate, jednak nie mam pewności co do ogona. Na wcześniejszych zdjęciach faktycznie wygląda ta linia na odcisk ogona natomiast na tych ostatnich fotkach linii nie widać już tak wyraźnie. Co więcej na w folderze 2 na zdjęciu nr 3, linia (fragment ciągnący się od środka zdjęcia w lewą stronę) która wygląda jak ślad po ogonie wg mnie jest śladem pozostawionym przez małego gryzonia, który został delikatnie przypruszony śniegiem. W każdym razie wydra odpada bo tropy na zdjęciach są za małe i mają zbyt wydłużony kształt. Obstawiam któregoś z łasicowatych choć nie da się wykluczyć lisa. Nic dużo mądrzejszego w tej kwestii nie potrafię odpowiedzieć :? .

Oriolus 
Wodołaz

Wysłany: 2009-02-27, 07:11   

Czy to ślady dzika i wydry? Zdjęcia zrobione wczoraj na Zbiorniku Turawskim...

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2009-02-27, 08:04   

Oriolus napisał/a:
Czy to ślady dzika i wydry? Zdjęcia zrobione wczoraj na Zbiorniku Turawskim...

Jelenia i wydry. Na pierwszej fotce brakuje odciśniętych szpil, żeby mogło to do dzika pasować. I apeluję ponownie o robienie fotek zarówno z bliska (pojedynczego tropu) jak i z daleka (tak jak w tym przypadku). Zawsze wtedy łatwiej o pewniejszą identyfikację. ;)

Odpowiedz do tematu