PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto mieszkał w budce?
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-04-20, 21:28   Kto mieszkał w budce?

Słuchajcie nie ledze forum ssaki zbyt regularnie więc jak jest tu już temat o podobnej tematyce to mi go wskażcie, a ja przeniose! :oki:

Jaki czas temu znalazłem opart? o drzewo budke dla nietoperzy!Budka wisiała w zimie na drzewie bo j? kojarze. Tego dnia (koniec marca) leżała pod drzewem (spadła?) i miałem do niej dostęp.
Raczej klasyczna - u dołu w?ska szpara itd. Jako że daszek budki był już uszkodzony swobodnie go wyj?łem - ciekawoć zżerała mnie bowiem co będzie w rodku. Okazało się że budka była w całoci wypełniona lićmi, głównie bukowymi i dębowymi. Od dna aż po sam dach! Były tam też dwa żołędzie!
Pytanie moje jest proste - kto mógł to zrobić? Jakie zwierzaki gromadz? w budkach dla nietoperzy licie? Domylam się że kto tam sobie spał , ale kto? Chyba nie ma zbyt wielu ssaków które przecisnęłyby się przez ten otwór w nietoperzowej budce?

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2005-04-26, 14:06   

Skoro licie bukowe to napewno jakie pilchy. Tylko jakie? :roll:
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-04-26, 21:01   

Kurcze, mylałem że sprawa będzie łatwiejsza. Też mylałem o pilchach, ale nie wiem czy np. myszy lene (a może włanie tylko one) gromadz? cał? budke lici.

No trudno... :roll:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-04-26, 21:29   

więc tak - licie bukowe, grabowe i inne w formie zielonej znosz? z wielk? pasj? popielice, no i może koszatki (ale trochę mniej). Niestety - popielica jak wiesz jest spora... więc małe prawdopodobieństwo żeby się dostała do rodka - chyba, że widzisz tak? możliwoć? np. podnosz?c daszek? jaka inna dziura gdzie z boku?

zerknij czy to wygl?dać mogło tak (jak licie jeszcze były zielone):

link nieaktualny

(to z prawej) ;)

MoLoS.pl - ekspertyzy

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-04-27, 21:17   

Licie były od dna aż po sam? górę. Ale tak, mogło to tak wygladać. Nie przyjżałem się dokładnie może było inne wejcie. Ja przyj?łem że zwierzak wchodził "głównym" wejciem i za innym się nie rozgl?dałem. Być może kiedy żyły sobie tam popielice.

Nigdy nie widziałem w tym lesie żadnej pilchy, co nie znaczy że ich nie ma. W nocy penetruje las rzadko, a głosów popielic nie znam. (choć pewnie zwróciłbym uwage na jakie nieznane dĽwięki )

Dzięki mopku wielkie w każdym razie :oki:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-04-27, 22:15   

Cytat:
Nigdy nie widziałem w tym lesie żadnej pilchy, co nie znaczy że ich nie ma

to niestety jest wielce pradopodobne... zacytuję sam siebie ze strony projektu:

Cytat:
Prawdopodobn? przyczyn? niskiego stanu wiedzy na temat występowania pilchów jest ich niezwykle skryty tryb życia, przez co nie s? obserwowane i notowane przez przyrodników i leników. Najlepiej obrazuje to przykład Puszczy Kozienickiej, gdzie pomimo wieloletnich, w większoci nocnych badań nad nietoperzami udało się wykryć popielice jedynie w zrzutkach puszczyka. Obserwacje nakierowane specjalnie na ten gatunek przeprowadzone w roku 2001 wykazały jedno z największych zagęszczeń w Polsce.

więc nie jest wykluczone że jest tam ich całkiem sporo ;)

fajnie gdyby się tak okazało i moglibymy (po otwarciu oczywicie u was koła Bociana ;) ) liczyć na pomoc przy rozszerzeniu projektu ;) :]

MoLoS.pl - ekspertyzy

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-04-27, 22:24   

Cytat:
liczyć na pomoc przy rozszerzeniu projektu

ja do takiej pomocy jestem chętny, tylko że u nas brak teriologa (przynajmniej ja żadnego nie znam!) który mógłby fachowo pokierować takim projektem.
A samo zorganizowanie koła jaknajbardziej rozważam. Trzeba by zebrac jak? grupe, która by takie koło mogła i chciała tworzyć. :wink:

hmmm... :roll:
Górnol?skie Koło TP Bocian -"Górniczek" :lol: (bo najbardziej pasuje do regionu :wink: )

trzeba to przedyskutować w jakim oddzielnym temacie. :idea:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-04-28, 07:23   

Mopek, dałby jakie linki do głosów pilchów :wink:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-04-28, 20:44   

Tetrao, nie potrzeba teriologa (bo koszatkę od popielicy to lepy odróżni - chociażby po tym, że popielica gryzie a koszatka nie :P ) tylko dobrego organizatora i takich osób co umiej? budkę powiesić ;) :D

Cytat:
Górnol?skie Koło TP Bocian -"Górniczek"

to lepiej nazwa Górnol?skie Koło TP Bocian a w logo górniczek ;)

Cytat:
trzeba to przedyskutować w jakim oddzielnym temacie.

good idea ;)

Cytat:
dałby jakie linki do głosów pilchów

niestety - nie znam takowych... obawiam się, że musimy zostać prekursorami w tej dziedzinie ale to dopiero w sierpniu :roll:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu