PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Klub 50
Autor Wiadomość
badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-08-14, 16:00   

leśniczy napisał/a:
nornik
to jest rodzaj, a nie gatunek, podobnie jak jeż.

A szczur wodny to karczownik, tak?

olek 

Wysłany: 2012-08-16, 10:50   

U mnie po wczorajszym nadwiślańskim bobrze jest 16 gatunków :)

1. jeż zachodni
2. mopek
3. mroczek późny
4. wiewiórka pospolita
5. mysz polna
6. mysz domowa
7. badylarka
8. szczur wędrowny
9. królik europejski
10. zając szarak
11. wydra europejska
12. kuna leśna
13. dzik
14. sarna
15. daniel
16. bóbr

Pozdrawiam, Olek

Kokaa 

Wysłany: 2012-08-28, 20:47   

Widziałam :
- dzik
- wiewiórka
- sarna
- jeleń szlachetny
- zając szarak
- lis
- kret
- mysz polna

Lornetnik 

Wysłany: 2012-08-28, 22:16   

Po podliczeniu wychodzi mi 15 . Jak do tej pory zaobserwowałem następujące gatunki:
1. Muflon
2. Sarna
3. Jeleń szlachetny
4. Mysz domowa
5. Mysz polna
6. Szczur wędrowny
7. Dzik
8. Wiewiórka pospolita
9. Lis
10. Kuna leśna
11. Łasica
12. Jeż europejski
13. Kret
14. Zając szarak
15. Jakiś nietoperz, którego gatunek określę w najbliższym czasie, bo aktualnie wyleciała mi jego nazwa z głowy, ale jak przeczytam tabliczkę na drzwiach od strychu kościoła to powiem. Widzę go bardzo często.

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2012-08-28, 23:30   

Lornetnik, nie ma takiego gatunku jak jeż europejski. ;)

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-08-28, 23:52   

Wydaje mi się, że można używać nadal tej nazwy dla określenia Erinaceus europaeus. Kiedyś uważano, że jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) jest podgatunkiem E. europaeus, teraz stwierdzono jednak, że to oddzielny gatunek ale to przecież nie kasuje nazwy tego poprzedniego :) Łacińska też została taka sama.

Lornetnik 

Wysłany: 2012-08-29, 10:44   

lukasz2888 napisał/a:
Lornetnik, nie ma takiego gatunku jak jeż europejski.

W takim razie kolejny lipny przewodnik wcisnęli mi na konkursie... Piec się ucieszy :twisted:
No więc, zamiast jeża europejskiego, jeż zachodni.

Moderatorów proszę o poprawienie błędu w mojej liście dwa posty wyżej

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2012-08-29, 11:10   

Tyle że tu nie tylko o nazewnictwo się rozchodzi. ;) Póki był tylko jeden gatunek jeża w Polsce, to wszystko było proste, każdego napotkanego osobnika można było określić jako "jeża europejskiego" - odkąd jednak podzielono go na dwa, przypisanie odpowiedniego taksonu jest dużo trudniejsze - podobno w części przypadków jest to niemożliwe (chyba że ma się np. żuchwę zwierzaka), o czym pisał Mateusz_C. Pamiętam, że wspominał, iż jeśli jeż jest ciemny, z ciemną plamą na brzuchu, to na pewno zachodni, bo nie ma melanistycznych wschodnich - chyba że odwrotnie, próbowałem znaleźć ten post, ale mi się nie udało. Poza tym można chyba oznaczać w oparciu o granice zasięgu gatunków, ale są tereny, na których występują obydwa - nie wiem, jak to wygląda u Lornetnika, u mnie podobno można spotkać zarówno zachodniego, jak i wschodniego. W sumie nie wiem, w oparciu o jakie kryteria możemy oznaczać sobie jeże i dopisywać do listy, sam chętnie bym się dowiedział, może jacyś teriolodzy zechcą się wypowiedzieć - czy robimy np. tak jak z żabami zielonymi, w oparciu o zestaw cech morfologicznych (w ich przypadku m.in. modzele), dający bardzo duże (choć nie stuprocentowe) prawdopodobieństwo prawidłowego oznaczenia?

Lornetnik 

Wysłany: 2012-08-29, 15:21   

lukasz2888 napisał/a:
Poza tym można chyba oznaczać w oparciu o granice zasięgu gatunków, ale są tereny, na których występują obydwa - nie wiem, jak to wygląda u Lornetnika, u mnie podobno można spotkać zarówno zachodniego, jak i wschodniego.

Z map występowania umieszczonych na Wikipedii wynika, że u mnie również występują oba.
lukasz2888 napisał/a:
chyba że ma się np. żuchwę zwierzaka

No tak, tylko, że na potrzeby rankingu to się nie przyda, bo wpisujemy zwierzęta widziane żywe na wolności. Mógłbyś coś więcej napisać o tych żuchwach, to chociaż bym sobie ze szkieletów pooznaczał.
lukasz2888 napisał/a:
Pamiętam, że wspominał, iż jeśli jeż jest ciemny, z ciemną plamą na brzuchu, to na pewno zachodni, bo nie ma melanistycznych wschodnich - chyba że odwrotnie,

Czy etycznym będzie straszenie jeża tylko po to aby wpisać go do rankingu? Moim zdaniem szkoda nerwów zwierzęcia.

Trzeba coś ustalić w sprawie tych jeży, bo jakby nie patrzeć zwierzę to widział chyba każdy i chciałby wpisać.

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-08-29, 16:31   

lukasz2888, masz rację, ja tylko sugeruję, że nie ma potrzeby zmiany polskiej nazwy dla gatunku E. europaeus skoro łacińska też została taka sama. Pamiętajmy że to z tego gatunku wydzielono ten drugi, wcześniej był jego podgatunkiem. Ogólnie chyba nigdy nie zmienia się nazwy gatunku z którego wydziela się jakiś nowszy :)
Jeśli chodzi o moją obserwację w rankingu to też mogę być jedynie PRAWIE pewien, że to jeż wschodni ponieważ granica zasięgu zachodniego jest jakieś 200km dalej :)

ps. Proponuję żeby któryś z moderatorów wydzielił ten offtop i dołączył do tematu jeżowego :oki:

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2012-08-29, 22:50   

Lornetnik, racja, do oznaczania żywych zwierzaków się to nie przyda, a jeża też nie ma co niepotrzebnie niepokoić, zwłaszcza jeśli nie prowadzi się jakichś konkretnych badań (choć przyznaję, że sam złapałem kilka żabek, żeby móc je zidentyfikować). Żałuję, że nie mogę znaleźć tej wypowiedzi Mateusza_C - albo kiepsko szukam, albo zniknęła. Jak pisałem, wynikało z niej, że część osobników jednego gatunku można oznaczyć po ubarwieniu (chyba bez konieczności oglądania brzucha, ale nie jestem pewien) - wolałbym jednak, żeby na ten temat wypowiedział się on sam lub inna kompetentna osoba, ja teriologiem nie jestem, a sam chętnie poczytam wypowiedzi znawców tematu. Gdyby potwierdziło się to, o czym piszę, to już byłoby łatwiej. A jeża wschodniego można z kolei chyba dość spokojnie oznaczać na terenach leżących daleko poza granicą zasięgu. Niemal każdy miał kiedyś w swoim życiu okazję widzieć jakiegoś jeża, sam widziałem kilkakrotnie, ale nie mam go na liście gatunkowej - przydałby się jakiś sfotografowany, może wtedy można by powiedzieć coś więcej. Można ewentualnie wprowadzić zasadę podobną do tej, która obowiązuje w Rajdzie Ptasiarzy - na liście może znaleźć się gatunek oznaczony jedynie do rodzaju, pod warunkiem, że nie znajdzie się na niej żaden inny, reprezentujący tenże rodzaj.

Lornetnik 

Wysłany: 2012-08-29, 23:43   

lukasz2888 napisał/a:
a jeża też nie ma co niepotrzebnie niepokoić, zwłaszcza jeśli nie prowadzi się jakichś konkretnych badań

O to właśnie mi chodziło, że szkoda niepokoić zwierzęta bez wymiernych korzyści, bo ranking przecież taką nie jest.

lukasz2888 napisał/a:
Można ewentualnie wprowadzić zasadę podobną do tej, która obowiązuje w Rajdzie Ptasiarzy - na liście może znaleźć się gatunek oznaczony jedynie do rodzaju, pod warunkiem, że nie znajdzie się na niej żaden inny, reprezentujący tenże rodzaj.

Pomysł nie głupi, tylko trochę naciągany. Bo o ile na Rajdzie po 24 h nie masz już możliwości zobaczenia innego ptaka z tej samej rodziny to w tym rankingu, który jak rozumiem jest tylko życiowy nie roczny, już jest. Gdyż wystarczy, że pojadę na weekend na Podlasie, daleko poza zasięg występowania jeża zachodniego i zobaczę jeża, który najprawdopodobniej będzie jeżem wschodnim. I co wtedy? Ja widzę tylko jedno wyjście, albo wszyscy jadą na wschód i wpisują wschodniego, albo zadowalają się tylko jeżem, który już jeżem pozostanie bez dokładnego oznaczenia. Chyba, że ktoś jest specem i może sobie pozwolić na identyfikację jeża bez jego niepokojenia lub też uczynił to przy okazji badań.

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2012-08-30, 00:53   

Lornetnik, nie, to nie tak działa. ;) Jeśli podczas RP zobaczysz np. ptaka z rodzaju Accipiter, którego nie możesz oznaczyć, wtedy zapisujesz "Accipiter sp.", i on może sobie tak zostać, ale jeśli zobaczysz potem pewnego krogulca lub jastrzębia, to dopisujesz go do listy, ale nie uwzględniasz już tego nieoznaczonego. Tu można by postąpić analogicznie - widziałeś jakieś tam jeże, ale nie wiesz jakie - masz na liście zwierza zapisanego jako Erinaceus sp. Jedziesz daleko na wschód, widzisz pewnego jeża wschodniego - to on trafia na listę, a spada z niej ów niezidentyfikowany Erinaceus. Od tego momentu możesz liczyć na to, że wpadnie Ci jeszcze jeż zachodni. ;) To taka wersja dla tych, którzy chcieliby mieć na liście jakiegokolwiek jeża, bo przecież widzieli, bez oznaczania na siłę. ;)

Lornetnik 

Wysłany: 2012-08-30, 09:29   

Czyli poniekąd dobrze rozumowałem ;) Jak już doszliśmy do porozumienia to myślę, że całą tą dyskusję, tak jak pisałbadger, któryś z moderatorów może przenieść do tematu jeżowego, bo zrobił się offtop niemiłosierny ;)

olek 

Wysłany: 2012-09-02, 21:36   

U mnie 17, ponieważ doszła foka szara - Wisła ostatni kilometr (przekop) :)
Pozdr, Olek

Odpowiedz do tematu